سه شنبه 30 بهمن 1397
صفحه اصلی / کودک / کودک سالم / وقتی کودک زمین می خورد والدین چطور رفتار کنند؟

وقتی کودک زمین می خورد والدین چطور رفتار کنند؟

وقتی کودک زمین می خورد والدین چطور رفتار کنند؟
به این مطلب امتیاز دهید

زمین خوردن کودک : وقتی کودک آسیب میبیند چگونه برخورد کنیم ؟ چگونه از ضربه مغزی شدن کودکان جلوگیری کنیم ؟ در اینجا با مقاله ای درباره کودک سالم ، نکاتی درباره زمین خوردن کودکان در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

عوارض افتادن کودک از پشت سر

علت زمین خوردن بی دلیل کودکان , زمین خوردن کودک

 

 

وقتی کودک آسیب می بیند والدین چطور رفتار کنند؟

کودکان اغلب می افتند، کبودی ها و خراش هایی روی پوست شان ایجاد می شود و این هیچ چیز جدیدی نیست ولی مسئله مهم تر رفتار والدین در این شرایط است که چطور باید با عکس العمل خود کودک را برای چنین شرایطی تربیت کنند؛ در ادامه مواردی به عنوان عکس العمل مناسب والدین برای کنترل فرزندشان هنگام زمین خوردن و آسیب دیدگی در جریان بازی مطرح شده است.

 

هنگام آسیب دیدگی و زمین خوردن کودکان در بازی چه کنیم؟

واکنش پرخاشگرانه نشان ندهید:

مهم ترین توصیه این است، اگر یاد نگیرید خونسردی خود را حفظ کنید، کودک همیشه هشدار شما را در حافظه اش می سپارد . او می تواند با بی دقتی از درخت بالا برود، از تپه های بالا غلت بزند و یا به سرعت دوچرخه سواری کند  اما رفتار شما که پر از وحشت است او را بدتر می ترساند، اعتماد به نفسش را از بین خواهد برد و به سقوط بزرگی که از آن می ترسید منجر خواهد شد .

وقتی کودکی زانوی خود را روی آسفالت می کشد صورت وحشت زده شما فورا به او خواهد گفت خطرناک و بنابراین دردناک است. این بدان معنا نیست که رد این شرایط لبخند بزنید بلکه به یادداشته باشید که لبخند نزنید و شعار ندهید که نشان دهید همه چیز خوب است  حتی یک کودک هم سخن دروغ را متوجه می شود ؛ در عوض سعی کنید هیجان را نشان ندهید، حتی اگر درون شما بشکند. به سرعت به کودک نزدیک شوید و چند جمله آرامش بخش بگویید واو را در آغوش بگیرید. در آغوش پدر و مادر، او بلافاصله احساس امنیت می کند.

 

آماده باشید هر لحظه کودک شما ممکن است زمین بخورد و این مسئله ی عجیبی نیست:

بخشی از اضطراب شما این است که نمی توانید به کودک کمک کنید اما اگر آمادگی جراحت داشته باشید، خیلی آرام تر خواهید بود. یک جعبه کمک های اولیه را با نیازهای اولیه جمع کنید. یک جعبه یا کیف دستی مناسب بردارید و پماد آنتی باکتریال، چسب زخم، باند، چسب و هر چیزی که برای ضد عفونی کردن زخم ها نیاز دارید بردارید . همیشه این جعبه کوچک کمک های اولیه را همراه خود بردارید،  این کار باعث حفظ اعصاب می شود ، برای آرامش ذهنی بیشتر می توانید مهارت های ارائه کمک های اولیه را یاد بگیرید.

 

حساسیت را کم کنید :

توصیه ای برای والدین و کودکان است. افتادن یا دیگر شرایط ناخوشایند ، بسیار ترسناک است و ترس بیشتر باعث افزایش درد می شود . اما اگر به چنین چیزهایی عادت کنید دیگر خیلی وحشتناک به نظر نخواهند رسید.

 

 اجازه دهید کودک زمین بخورد :

طبیعتا ، این به این معنا نیست که شما باید به طور خاص آن را رها کنید یا مجبور کنید. یک غلتک یا دوچرخه به او بدهید و به او یاد بدهید چطور دوچرخه سواری کند. یا او را به پارک ببرید. انجام دهید تا نترسید، بلکه احساس لذت، شادی و حتی هیجان کنید بنابراین به کودک یاد دهید روی دردهای سبک تمرکزنکند. او درک خواهد کرد بعد از آن می توانید بایستید، خود را رها کنید و به بازی ادامه دهید. این مهارتی بسیار مهم است. نمی توانید در تمام مدت نزدیک کودک بمانید. دیر یا زود بدون شما زمین خواهد خورد

 

علائم ضربه خوردن به سر کودکان

کودکان بسیار پرانرژی و پرتحرک اند و در ساعات بیداری مدام در حال جنب وجوش و جست وخیز هستند. آنها با مفهوم خطر، برخورد با اشیاء و سقوط و… آشنایی ندارند و در صورت یک لحظه غفلت والدین، احتمال زمین خوردن و آسیب دیدن آنها بسیار بالاست. نکته بسیار مهم در زمین خوردن ضرباتی است که به سر وارد می شود چون در ضربات به سر کودک، احتمال بروز عواقب دیررس و جبران ناپذیر مغزی وجود دارد.ضربه خوردن به سر

جمجمه بافت استخوانی بسیار محکمی است که جلوی بسیاری از آسیب ها را می گیرد ولی محافظت جمجمه از مغز حدی دارد و در ضربه های شدید که به صورت تکانه هستند ممکن است اعصاب و عروق مغز آسیب ببینند. زمانی که ضربه جدی به سر کودک وارد می شود، احتمال شکستگی جمجمه وجود دارد.

در مورد شکستگی استخوان جمجمه نمی توان کاری کرد و شکستگی باید به مرور زمان جوش بخورد، ولی چنین کودکانی باید از نظر خونریزی داخل مغز بررسی شوند. پس هشدار به والدین این است که ضربه به سر کودک اصلا نباید اتفاق بیفتد، ولی در صورتی که این حادثه ناگوار رخ داد، کودک باید ۲۴ ساعت در بیمارستان یا در منزل توسط والدین تحت نظر باشد و والدین باید به چند علامت مهم در کودک توجه کنند.

 

علائم مهم هنگام ضربه خوردن به سر کودک:

بیهوش شدن کودک

وقتی کودک گریه می کند و بعد بلند می شود، تقریبا می توان گفت نگرانی زیادی وجود ندارد، ولی علامت بد این است که کودک بعد از وارد شدن ضربه به سر بیهوش شود یا اول گریه کند و بعد مدتی از حال برود.

اگر بیهوشی بلافاصله بعد از افتادن باشد و کودک یکی- دو دقیقه بعد به هوش بیاید، خطر آن نسبت به وقتی که کودک بعد از چند دقیقه بیهوش شود، کمتر است.

 

استفراغ کودک

نشانه دوم که خانواده باید به آن دقت کند، استفراغ کودک است. اگر کودک بعد از ضربه به سر استفراغ کند و استفراغ هم تکرارشونده باشد، نشان دهنده این است که فشار داخل جمجمه افزایش یافته است.

 

تشنج کودک

مورد سوم تشنج است. بعضی از کودکان بعد از ضربه به سر دچار تشنج می شوند؛ یعنی ممکن است مردمک چشم های کودک بالا برود، دست و پا بلرزد، دهان قفل شود و…. تشنج گاهی طی ۴۸-۲۴ ساعت اول و گاهی هم در طول هفته اول و بعد از ۴۸ ساعت اول اتفاق می افتد. در تشنج های شدید، این احتمال وجود دارد که ۲ سال بعد از ضربه تشنج شروع شود. در واقع، در شرح حال بعضی از کودکانی که دچار تشنج هستند، سابقه ضربه شدید به سر مشاهده می شود.

 

 

علت زمین خوردن کودک نوپا

افتادن نوزاد از بلندی

 

 

خواب آلودگی کودک

مورد بعدی خواب آلودگی است. کودکانی که دچار ضربه به سر شده اند ممکن است در ۲۴ ساعت اول دچار خواب آلودگی شوند. البته کودکان عادت دارند در طول روز بخوابند یا ممکن است حادثه در ساعات پایانی روز و هنگام خواب شبانه اتفاق افتاده باشد که باید این مورد را در نظر داشت، ولی مادر الگوی خواب کودک خود را می شناسد. در صورتی که الگوی خواب کودک بعد از ضربه تغییر کرد و کودک بیشتر دچار خواب آلودگی شد، نیاز به بررسی است. اگر ضربه هنگام شب اتفاق افتاد، حداقل ۱ تا ۲ ساعت باید کودک را بیدار نگه داشت تا از خواب آلوده نبودن وی اطمینان حاصل شود.

 

انحراف چشم در کودک

انحراف چشم نیز مهم است. اگر کودک بعد از ضربه دچار انحراف چشم شود، احتمال جدی و آسیب زا بودن ضربه بالاست.

 

کبودی پشت گوش و زیر چشم کودک

والدین باید دقت کنند در صورتی که بعد از ضربه به سر، پشت گوش و زیر چشم کودک کبودی وجود داشته باشد، نشانه آن است که شکستگی در قاعده جمجمه و خونریزی اتفاق افتاده است.

 

خروج مایع از گوش و بینی کودک

اتفاق دیررسی که ممکن است رخ دهد، خروج مایع آبکی از گوش یا بینی کودک است که در اثر ضربه به جمجمه ایجاد می شود. این مایع آبکی، مایع مغزی- نخاعی نام دارد که خطر عفونت و مننژیت مغزی را به دنبال دارد.

 

اقدامات اولیه

  1. در این مواقع بهترین کار این است که کودک را به جراح مغز و اعصاب ارجاع دهند. البته پزشکان متخصص اورژانس نیز می توانند با معاینه کودک و سنجش میزان تعادل و خواب آلودگی و… از سلامت کودک مطمئن شوند. والدین باید بدانند در صورتی که کودک را مرخص کردند باز هم باید کودک را تحت نظر داشته باشند و اگر علامتی دیدند، بلافاصله به پزشک مراجعه کنند.
  2. گاهی خونریزی خفیف است و ممکن است حتی در سی تی اسکن علامتی نشان داده نشود، ولی سی تی اسکن بعد از ۲۴ ساعت علائم دیگری را نشان دهد. بعد از ۲۴ ساعت احتمال خطر کمتر می شود، ولی ممکن است کودک تا چند ماه از سردرد شکایت کند.
  3. اگر شکستگی روی جمجمه ایجاد شود، احتمال دارد در ناحیه ترک دانه های ریزی مانند کیست ایجاد شود که در اثر فشار داخل جمجمه ایجاد شده و والدین باید در مورد این موضوع هم با پزشک مشورت کنند.
  4. کودکان کمتر از ۲ سال دارای فونتانل یا ملاجی هستند که هنوز به طور کامل استخوانی نشده است. پزشکان بعد از ضربه به سر کودک، با لمس فونتانل می توانند اطلاعات خوبی به دست آورند.
  5. خونریزی داخل مغز گاهی حاد و شدید است. در این مواقع جراح باید جمجمه را باز و خون را تخلیه کند، ولی گاهی خونریزی خفیف است و پزشک کودک را فقط به مدت ۱ تا ۲ روز در بیمارستان بستری می کند و تحت نظر می گیرد. خون به مرور جذب می شود، ولی تا ۲ سال بعدی باید پیگیر عواقب آن بود.

دکتر سوزان امیرسالاری، فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه ا…(عج)

 

چگونه از ضربه مغزی کودکان پیشگیری کنیم؟

کودکان تحرک زیادی دارند و در سنین نوپایی نمی توانند تعادل خود را حفظ کنند بنابراین قرار گرفتن آنها در ارتفاع بسیار خطرناک است. مثلا مادر در حال صحبت کردن با تلفن است و کودک را روی قسمت اوپن آشپزخانه قرار می دهد و یک لحظه غفلت باعث سقوط کودک می شود. وقتی کودکان کمی بزرگ تر می شوند، مدام در حال دویدن و بالا رفتن از بلندی های وسایل خانه مثل لبه مبل، تلویزیون، میز و… هستند. بنابراین اگر کودک به هر دلیلی از ارتفاع بیش از ۳۰ سانتی متر سقوط کند، به خصوص در صورتی که کف خانه سنگفرش هم باشد، احتمال ضربه به سر و عوارض مغزی زیاد خواهد بود.

نکته مهم پیشگیری از این اتفاق است که والدین باید آن را رعایت کنند. بسیاری از کودکان در همان محیط خانه دچار ضربه مغزی می شوند. امروزه برای زیباتر شدن خانه کف اتاق ها را نمی پوشانند و کودک روی سنگفرش راه می رود. فرش و موکت کردن خانه هایی که کودک دارند، الزامی است چون به عنوان محافظ عمل می کند و زمانی که کودک زمین می خورد، شدت ضربه به میزان زیادی کم می شود.

تا وقتی کودک نوپاست، والدین باید با چشم کودک را در هر مکانی دنبال کنند. وقتی او بزرگ تر شد و به مدرسه رفت حتما باید در مورد عوامل خطر مثل سقوط از ارتفاع با او صحبت کرد، مثلا روی پله ها با همکلاسی ها شوخی نکند یا ندود. همچنین در حیاط مدرسه و هنگام ورزش و دویدن مراقب خود باشد.

نکته مهم دیگر روروئکی است که کودکان را در آن قرار می دهند. بعضی از روروئک ها ایمن نیستند و با کمی سرعت گرفتن واژگون می شوند و کودک با سر به زمین می خورد. والدین دقت کنند که روروئک تعادل کافی داشته باشد و با حرکت کودک واژگون نشود. حتی اگر کودک داخل روروئک باشد باید جلوی چشم والدین بازی کند تا درصورتی که مشاهده کردند روروئک در حال افتادن است، سریع کودک را از آن خارج کنند.

 

 

پرت شدن نوزاد از تخت

زمین خوردن کودک

 

وقتی کودک زمین می خورد والدین چطور رفتار کنند؟

منبع : سلامت / نمناک

این مطالب را نیز ببینید!

درمان حساسیت به پروتئین گاوی در نوزادان

حساسیت غذایی کودکان | کودکمان به چه چیزی حساسیت دارد؟

حساسیت غذایی کودکان | کودکمان به چه چیزی حساسیت دارد؟به این مطلب امتیاز دهید حساسیت …

دیدگاهتان را بنویسید