چهارشنبه 30 مهر 1399

لیزر مو در بارداری | نکات مهم لیزر مو در دوران حاملگی

پوست و زیبایی ، نکاتی درباره انجام لیزر مو در بارداری در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

لیزر موهای زائد و ناباروری

ایا لیزر برای زن باردار خطرناک است ، لیزر مو در بارداری

 

 

لیزر موهای زائد در دوران بارداری:

زنان همیشه به رشد موهای زائد در بدن خود حساس هستند و متخصصان به دنبال راه‌هایی برای رفع و از بین بردن آنها بوده‌اند و تا به حال هم راه‌های زیادی برای این کار پیدا کرده‌اند. یکی از بهترین روش‌هایی که این روزها تقریباً جایگزین بقیه راه‌ها شده است، استفاده از لیزر است.

 

رشد موهای زائد در دوران بارداری به دلیل مشکلاتی که خانم‌ها در این دوران دارند، به ویژه برای زنانی که به ظاهر خود حساس هستند، شاید بتوان گفت یک معضل است. دوران حاملگی با افزایش و بی‌ تعادلی هورمونی در بدن زنان همراه است. این مسئله به بروز تغییرات گسترده مانند رشد غیر طبیعی موها در برخی منجر می‌شود.

 

رشد موهای زائد ممکن است در این دوران در قسمت‌های مختلف بدن روی صورت، قفسه سینه، پستان‌ها، بازوها و شکم اتفاق بیفتد. به طور معمول، رنگ این موها از موهای معمولی بدن تیره‌تر است. بزرگ شدن شکم در دوران حاملگی دسترسی به برخی از قسمت‌های بدن را برای خانم‌ها دشوارتر می‌کند و ممکن است برای رهایی از موهای زائد آنها را به فکر استفاده از لیزر بیاندازد. اما سؤالی که ممکن است ذهن زنان باردار را به خود مشغول کند این باشد که آیا لیزر موهای زائد در این دوران ضرر دارد؟ آیا ممکن است برای جنین خطراتی داشته باشد؟

 

عوارض و خطرات لیزر موهای زائد در دوران بارداری:

در کل، لیزر موهای زائد روش بسیار ایمنی است اما بسیاری از پزشکان از خانم های باردار می خواهند که این کار را تا بعد از زایمان به تاخیر بیندازند.

اطلاعت کمی در خصوص آسیب اشعه لیزر به جنین وجود دارد، به همین خاطر استفاده از هر گونه روش های درمان با لیزر، در دوران بارداری از سوی پزشک ممنوع می شود.

 

در دستگاه های لیزر اصولا از اشعه های غیریونیزه استفاده می شود. استفاده از این روش باعث به وجود آوردن گرمای بسیار زیادی بر روی فولیکول های موهای زاید می شود تا این موها از ریشه از بین بروند. استفاده از این تکنیک باعث به وجود آمدن جهش سلولی در سلول های بدن نمی شود. این دسته اشعه ی لیزر تنها به اندازه ی چند میلی متر به درون پوست نفوذ می کند. البته با این وجود ممکن است این اشعه های غیریونیزه توسط بافت های اطراف جذب شوند.

 

پزشکان از تاثیر گذاری این موارد بر روی نوزاد در شکم مادر اطمینان کافی ندارند. در بعضی از زنان باردار استفاده از لیزر برای از بین بردن موهای زائد می تواند باعث ایجاد درد های موضعی بر ناحیه ی لیزر شده به وجود آید که متخصصان پوست از کرم های بی حس کننده استفاده می کنند. مصرف کرم های بی حس کننده توسط زنان باردار به دلیل جذب آن توسط پوست توصیه نمی شود.

 

در دوران بارداری پوست شما بسیار حساس می شود و در نتیجه استفاده از لیزر موهای زائد ممکن است باعث به وجود آمدن درد، خارش و دیگر مشکلات پوستی شود.

تعداد و طول جلسات لیزر موهای زائد برای افراد باردار به چرخه ی رشد موهای آن ها بستگی دارد. اما به دلیل تغییر هورمونی در دوره ی بارداری، این مدت زمان این چرخه می تواند کوتاه شود و یا عواملی بر تحریک فولیکول های مو اثرگذار باشند. به همین دلیل ممکن است بعضی از زنان باردار شاهد رشد سریع و مجدد موهای زائد خود شوند.

 

یکی از دلایلی که استفاده از لیزر در دوران بارداری توصیه نمی شود این است که لیزر میتواند باعث انقباضات ماهیچه ها بشود؛ مخصوصا وقتی بر روی شکم و ران ها انجام می شود. اندام هایی مثل سینه ها و ناحیه بیکینی در دوران بارداری و مخصوصا در ماه های آخر بسیار حساس می شوند و تحمل بیمار در حین لیزر موهای زائد بسیار کمتر از حالت عادی می شود. حساسیت بیش از حد پوست هم باعث عوارض و مشکلاتی مثل قرمزی و التهاب شدید پوست می شود. دراز کشیدن و یا نشستن در حین لیزر موهای زائد در دوران بارداری بسیار سخت است.

 

اگر اقدام به بارداری کرده‌اید باید انجام لیزر موهای زائد را به تعویق بیاندازید:

اگر در میانه‌ی درمان رفع موهای زائد با لیزر هستید و باردار شده‌اید، بهتر است درمانتان را به بعد از زایمان معوق کنید. همیشه می‌توانید از روش‌های دیگری جهت از بین بردن موهای زائد استفاده کنید. حتی اگر انجام لیزر موهایتان دست نگه‌دارید، باعث نمی‌شود که پیشرفت حاصله به حالت اولیه‌ای که در جلسه‌ی اول داشتید برگردد.

 

لیزر موهای زائد در دوران شیردهی:

همچنین اگر در دوران شیردهی هستید، انجام لیزر موهای زائد برای شما توصیه نمی‌شود. اگرچه هیچ شواهد علمی وجود ندارد که نشان‌دهنده‌ی رابطه‌ی بین این روش با مضراتی احتمالی برای کودکتان باشد، بهتر است در این دوران تحت هیچ روش لیزری و تشعشعی قرار نگیرد. همچنین بسیاری از پزشکان به شما اجازه نمی‌دهند که در دوران شیردهی از روش لیزر موهای زائد استفاده کنید زیرا بدن مادران شیرده مملو از هورمون‌ها می‌باشد و انجام این روش عوارضی را در پی خواهد داشت.

 

همچنین انجام روش لیزر موهای زائد در زمان شیردهی می‌تواند سبب تغییراتی در تولید ملانین در بدن و نیز منجر به تجمع بیش‌ازحد یا کمترین مقدار تجمع رنگ‌دانه‌ها شود. کرم‌های بی‌حسی مانند پمادهای بی‌حسی موضعی که برای کاهش درد بعد از لیزر استفاده می‌شود می‌توانند از طریق خون وارد شیر شود؛ بنابراین بهتر است که لیزر موهای زائد را تا بعد از پایان دوره‌ی شیردهی به تعویق بی اندازید.

 

دیگر روش های از بین بردن موهای زائد در دوران بارداری:

1- اپیلاسیون

ممکن است متوجه شوید پوست شما در طول بارداری واکنشی متفاوت به وکس نشان می دهد. پوست شما ممکن است حساس تر باشد؛ استفاده از لوسیون ضدعفونی کننده تسکین دهنده قبل و بعد از اپیلاسیون ممکن است باعث کاهش سوزش یا خارش شود. همچنین ممکن است عفونت را از بین ببرد، باعث کاهش تحریک پذیری و کاهش قرمزی که موجب عفونت می شود، شود.

 

قبل از اپیلاسیون بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است دلیلی خاص وجود داشته باشد که وکس در طول بارداری به شما توصیه نشود. برخی از زنان باردار، استفاده از وکس را از کرم ها موثرتر می دانند.

 

2- کرم ها و دپیلاتورها

نگرانی اصلی در مورد دپیلاتورها در دوران بارداری، مواد فعال حاوی پودر سولفید باریم و تیگویلیکلات کلسیم هستند. شواهدی وجود ندارد که آنها در دوران بارداری مضر هستند، اما مطالعاتی در خصوص ایمنی آن ها نیز موجود نیست (بهترین روش شیو کردن در دوران بارداری).

 

مشاهده هر گونه لوازم آرایشی، باید ابتدا این مواد را از روی بدن امتحان کنید تا متوجه شوید بدن چگونه به آن واکنش نشان می دهید. مواد شیمیایی، هنگامی که در معرض اکسیژن قرار می گیرند، بوی خاصی به جای می گذارند که ممکن است برای شما بسیار ناخوشایند باشد و در موارد نادر باعث واکنش آلرژیک شود.

 

3- ژیلت

اگرچه اصلاح ساده ترین گزینه در دوران بارداری نیست، اما ارزان ترین و راحت ترین گزینه است. سعی کنید با همراهی همسرتان این کار را جذاب تر کنید. مرطوب کننده هایی که حاوی ویتامین E هستند، به برخی زنان کمک می کنند تا کمتر موهای بدن را اصلاح کنند.

 

آیا انجام لیزر موهای زائد در دوران بارداری بی‌خطر است؟

به‌طورکلی، لیزر موهای زائد برای خانم‌های بارداری انجام نمی‌شود، دلایلی برای خودداری از لیزر موهای زائد در حاملگی وجود دارد. تأثیر روش‌های لیزری در موش‌های حامله موردمطالعه و بررسی قرار گرفت و نتایج آن نشان‌دهنده‌ی اثرات و عوارض نامطلوبی بودند. به خاطر نبود تحقیقاتی در این زمینه و عدم دسترسی به اطلاعاتی درباره‌ی نتایج منفی روی یک زن باردار و جنین در حال رشد او، اکثر پزشکان پیشنهاد می‌کنند که انجام روش لیزر موهای زائد را تا بعد از زایمان به تعویق بی اندازند. احتیاط نکردن کار درستی نیست، خصوصاً در دوران بارداری.

 

آیا در حین بارداری می‌توانیم برای قسمت بیکینی لیزر موهای زائد انجام دهیم؟

همان‌طور که در بالا به آن اشاره کردیم، به خاطر اثرات نامشخصی روی جنین در حال رشد و مادر، انجام لیزر موهای زائد در این دوره توصیه نمی‌شود. این روش با ایجاد آسیب گرمایی به فولیکول‌های مو عمل می‌کند و ازاین‌رو همیشه، ازلحاظ تئوریکی، یک خطر احتمالی برای زنان و کودکشان وجود دارد، خصوصاً در مناطق حساسی مانند ناحیه‌ی بیکینی؛ بنابراین، بهترین راه این است که در دوران حاملگی از انجام این روش خودداری شود.

 

نحوه‌ی کار لیزر موهای زائد چگونه است؟

درروش لیزر مو از تشعشع غیر یون‌ساز استفاده می‌شود که اشعه‌ی نوری متمرکزی را به فولیکول‌های موهای زائدتان ارسال می‌کند. این اشعه‌ی نوری قوی باعث تخریب فولیکول‌های مو و درنتیجه از بین رفتن موهای زائد می‌شوند. امواج نوری به‌اندازه‌ی چند میلی‌متر در درون پوست نفوذ می‌کنند، بدون آنکه موجب تغییراتی سلولی گردند. اگرچه این روش برای از بین بردن موهای زائد از بدن شناخته‌شده است، اما هیچ شواهد و مدرک معلومی درباره‌ی عوارض آن بروی زنان باردار و جنینشان وجود ندارد.

 

مشکلات احتمالی ناشی از لیزر موهای زائد چیست؟

در لیزر موهای زائد از تشعشع غیر یون‌ساز استفاده می‌شود. این تکنیک گرمای آنی را برای برطرف کردن موی زائد از ریشه تولید می‌کند. اشعه‌ی نوری لیزر تنها به‌اندازه‌ی چند میلی‌متر به درون پوست نفوذ می‌کنند. اگرچه، تشعشع غیر یون‌ساز می‌تواند جذب بافت‌های اطراف آن ناحیه شوند. پزشکان اطمینان کاملی از تأثیر احتمالی این تشعشعات روی کودکتان ندارند.

 

در برخی از خانم‌های باردار، لیزر موهای زائد می‌تواند باعث دردی جزئی شود، بنابراین پزشکان و افراد حرفه‌ای در این زمینه از پمادهای بی‌حسی استفاده می‌کنند. مصرف این پمادها در دوران بارداری توصیه نمی‌شود زیرا بدنتان می‌تواند هر چیزی را که روی پوستتان استفاده می‌کنید، جذب کند.

 

در هنگام بارداری، پوست شما بسیار حساس‌تر می‌شود. لیزر موهای زائد ممکن است موجب درد، قرمزی یا خارش شود که این موارد منجر به بروز مشکلات پوستی بیشتری خواهد شد.
مدت‌زمان و تعداد جلسات لیزر موهای زائد به چرخه‌ی رشد موهای شما بستگی دارد؛ اما تغییرات سطح هورمون‌ها در حین بارداری می‌تواند گاهی چرخه‌ی رشد مو را کوتاه‌تر سازد یا فولیکول‌های نهفته‌ی مو را تحریک کند؛ بنابراین برخی از زنان ممکن است رشد موی سریعی را در حین بارداری تجربه کنند.

 

 

 لیزر موهای زائد در دوران بارداری نی نی سایت

لیزر قبل از بارداری ضرر دارد

 

 

آیا استفاده از کرم‌های موبر در حین بارداری بی‌خطر است؟

اول از هر چیز باید بگوییم که تغییرات هورمونی بدن می‌تواند باعث تغییراتی در تولید ملانین و درنتیجه باعث ایجاد درد بیشتری در حین درمان و تأثیر کمتر آن شود.
دلیل دوم این است که برطرف سازی مو با لیزر می‌تواند باعث گرفتگی عضلات شود، خصوصاً هنگامی‌که در ناحیه‌ی پایین شکم و ران‌ها انجام شود.
این روش، هنگامی‌که روی ناحیه‌ی بسیار حساس سینه‌ها و بیکینی در مراحل پایانی بارداری انجام می‌شود، موجب ناراحتی فرد خواهد شد. همچنین در دوران بارداری، پوست معمولاً بسیار حساس است و ممکن است احساس خارش، قرمزی یا درد در پوست خود داشته باشید.

 

پیش از اقدام به این روش، باید طول مدت درمانتان را در نظر داشته باشید که بین 6 تا 12 ماه به طول می‌انجامد. پس یعنی اینکه ممکن است انجام جلسات لیزر موها را تا آخرین مراحل بارداری‌تان ادامه دهید. در مراحل پایانی بارداری ممکن است پوست و دیگر قسمت‌های بدنتان حساس‌تر شوند. این باعث می‌شود که انجام آن برای شما آزاردهنده‌تر شود. همچنین دراز کشیدن یا حالت نشستن برای انجام لیزر در مراحل پیشرفته‌ی بارداری می‌تواند برای شما دشوار باشد.

 

اگر اقدام به بارداری کرده‌اید باید انجام لیزر موهای زائد را به تعویق بیاندازید؟

اگر در میانه‌ی درمان رفع موهای زائد با لیزر هستید و باردار شده‌اید، بهتر است درمانتان را به بعد از زایمان معوق کنید. همیشه می‌توانید از روش‌های دیگری جهت از بین بردن موهای زائد استفاده کنید. حتی اگر انجام لیزر موهایتان دست نگه‌دارید، باعث نمی‌شود که پیشرفت حاصله به حالت اولیه‌ای که در جلسه‌ی اول داشتید برگردد. پزشکتان می‌تواند تعیین کند که آیا می‌توانید درمان را در حین بارداری‌تان ادامه دهید یا متوقف کنید. همچنین باید با او درباره‌ی ایمنی روش‌های دیگر از بین بردن موهای زائد مانند الکترولیز، اپیلاسیون با موم و شیو کردن صحبت کنید.

 

روش‌های دیگر از بین بردن موهای زائد

الکترولیز

این روش بسیار دردناک است و هیچ‌گونه مطالعه‌ای که بی‌خطر بودن آن را در حین بارداری اثبات کند، صورت نگرفته است. الکترولیز گالوانیکی از یک جریان الکتریکی آنی برای تخریب فولیکول‌های مو استفاده می‌کند. مایع آمنیوتیکی که از کودک در رحم مادر محافظت می‌کند ممکن است تحت تأثیر این جریان قرار بگیرد، زیرا رسانای خوب الکتریکی می‌باشد؛ بنابراین اکثر پزشکان توصیه می‌کنند که تا به دنیا آمدن کودک از انجام این روش خودداری شود.

 

اپیلاسیون با موم یا وکس

در حین بارداری می‌توانید از روش اپیلاسیون با موم یا وکس استفاده کنید، اما بااحتیاط؛ زیرا پوست شما حساس می‌شود و موم انداختن می‌تواند باعث کبد شدن آن گردد. اگرچه این روش برای بعضی از خانم‌ها راحت‌تر و مؤثرتر از روش‌های دیگر می‌باشد.

 

لیزر موهای زائد در دوران بارداری و شیردهی

دکتر ابوالحسنی

تغییرات هورمونی در طی بارداری می‌توانند منجر به رشد بیش‌ازحد موها در نواحی اطراف شکم، سینه‌ها و دیگر قسمت‌های بدن شوند. اگرچه روش‌های متعددی برای از بین بردن موهای زائد وجود دارد اما خانم‌ها روشی را بیشتر ترجیح می‌دهند که نتیجه‌ی دائمی داشته باشد. لیزر موهایی زائد بدن، روشی ست که محبوبیت بسیاری را در میان افراد کسب کرده است، اما نگرانی‌های درباره ایمنی و بی‌خطر بودن آن وجود دارد. در هنگامی‌که باردار هستید، آیا انجام دادن این روش خوب است یا بد؟

 

آیا انجام لیزر موهای زائد در دوران بارداری بی‌خطر است؟

به‌طورکلی، لیزر موهای زائد برای خانم‌های بارداری انجام نمی‌شود، دلایلی برای خودداری از لیزر موهای زائد در حاملگی وجود دارد. تأثیر روش‌های لیزری در موش‌های حامله موردمطالعه و بررسی قرار گرفت و نتایج آن نشان‌دهنده‌ی اثرات و عوارض نامطلوبی بودند. به خاطر نبود تحقیقاتی در این زمینه و عدم دسترسی به اطلاعاتی درباره‌ی نتایج منفی روی یک زن باردار و جنین در حال رشد او، اکثر پزشکان پیشنهاد می‌کنند که انجام روش لیزر موهای زائد را تا بعد از زایمان به تعویق بی اندازند. احتیاط نکردن کار درستی نیست، خصوصاً در دوران بارداری.

 

آیا در حین بارداری می‌توانیم برای قسمت بیکینی لیزر موهای زائد انجام دهیم؟

همان‌طور که در بالا به آن اشاره کردیم، به خاطر اثرات نامشخصی روی جنین در حال رشد و مادر، انجام لیزر موهای زائد در این دوره توصیه نمی‌شود. این روش با ایجاد آسیب گرمایی به فولیکول‌های مو عمل می‌کند و ازاین‌رو همیشه، ازلحاظ تئوریکی، یک خطر احتمالی برای زنان و کودکشان وجود دارد، خصوصاً در مناطق حساسی مانند ناحیه‌ی بیکینی؛ بنابراین، بهترین راه این است که در دوران حاملگی از انجام این روش خودداری شود.

 

نحوه‌ی کار لیزر موهای زائد چگونه است؟

درروش لیزر مو از تشعشع غیر یون‌ساز استفاده می‌شود که اشعه‌ی نوری متمرکزی را به فولیکول‌های موهای زائدتان ارسال می‌کند. این اشعه‌ی نوری قوی باعث تخریب فولیکول‌های مو و درنتیجه از بین رفتن موهای زائد می‌شوند. امواج نوری به‌اندازه‌ی چند میلی‌متر در درون پوست نفوذ می‌کنند، بدون آنکه موجب تغییراتی سلولی گردند. اگرچه این روش برای از بین بردن موهای زائد از بدن شناخته‌شده است، اما هیچ شواهد و مدرک معلومی درباره‌ی عوارض آن بروی زنان باردار و جنینشان وجود ندارد.

 

مشکلات احتمالی ناشی از لیزر موهای زائد چیست؟

در لیزر موهای زائد از تشعشع غیر یون‌ساز استفاده می‌شود. این تکنیک گرمای آنی را برای برطرف کردن موی زائد از ریشه تولید می‌کند. اشعه‌ی نوری لیزر تنها به‌اندازه‌ی چند میلی‌متر به درون پوست نفوذ می‌کنند. اگرچه، تشعشع غیر یون‌ساز می‌تواند جذب بافت‌های اطراف آن ناحیه شوند. پزشکان اطمینان کاملی از تأثیر احتمالی این تشعشعات روی کودکتان ندارند.

 

در برخی از خانم‌های باردار، لیزر موهای زائد می‌تواند باعث دردی جزئی شود، بنابراین پزشکان و افراد حرفه‌ای در این زمینه از پمادهای بی‌حسی استفاده می‌کنند. مصرف این پمادها در دوران بارداری توصیه نمی‌شود زیرا بدنتان می‌تواند هر چیزی را که روی پوستتان استفاده می‌کنید، جذب کند.

 

در هنگام بارداری، پوست شما بسیار حساس‌تر می‌شود. لیزر موهای زائد ممکن است موجب درد، قرمزی یا خارش شود که این موارد منجر به بروز مشکلات پوستی بیشتری خواهد شد.
مدت‌زمان و تعداد جلسات لیزر موهای زائد به چرخه‌ی رشد موهای شما بستگی دارد؛ اما تغییرات سطح هورمون‌ها در حین بارداری می‌تواند گاهی چرخه‌ی رشد مو را کوتاه‌تر سازد یا فولیکول‌های نهفته‌ی مو را تحریک کند؛ بنابراین برخی از زنان ممکن است رشد موی سریعی را در حین بارداری تجربه کنند.

 

آیا استفاده از کرم‌های موبر در حین بارداری بی‌خطر است؟

اول از هر چیز باید بگوییم که تغییرات هورمونی بدن می‌تواند باعث تغییراتی در تولید ملانین و درنتیجه باعث ایجاد درد بیشتری در حین درمان و تأثیر کمتر آن شود.
دلیل دوم این است که برطرف سازی مو با لیزر می‌تواند باعث گرفتگی عضلات شود، خصوصاً هنگامی‌که در ناحیه‌ی پایین شکم و ران‌ها انجام شود.
این روش، هنگامی‌که روی ناحیه‌ی بسیار حساس سینه‌ها و بیکینی در مراحل پایانی بارداری انجام می‌شود، موجب ناراحتی فرد خواهد شد. همچنین در دوران بارداری، پوست معمولاً بسیار حساس است و ممکن است احساس خارش، قرمزی یا درد در پوست خود داشته باشید.

 

پیش از اقدام به این روش، باید طول مدت درمانتان را در نظر داشته باشید که بین 6 تا 12 ماه به طول می‌انجامد. پس یعنی اینکه ممکن است انجام جلسات لیزر موها را تا آخرین مراحل بارداری‌تان ادامه دهید. در مراحل پایانی بارداری ممکن است پوست و دیگر قسمت‌های بدنتان حساس‌تر شوند. این باعث می‌شود که انجام آن برای شما آزاردهنده‌تر شود. همچنین دراز کشیدن یا حالت نشستن برای انجام لیزر در مراحل پیشرفته‌ی بارداری می‌تواند برای شما دشوار باشد.

 

اگر اقدام به بارداری کرده‌اید باید انجام لیزر موهای زائد را به تعویق بیاندازید؟

اگر در میانه‌ی درمان رفع موهای زائد با لیزر هستید و باردار شده‌اید، بهتر است درمانتان را به بعد از زایمان معوق کنید. همیشه می‌توانید از روش‌های دیگری جهت از بین بردن موهای زائد استفاده کنید. حتی اگر انجام لیزر موهایتان دست نگه‌دارید، باعث نمی‌شود که پیشرفت حاصله به حالت اولیه‌ای که در جلسه‌ی اول داشتید برگردد. پزشکتان می‌تواند تعیین کند که آیا می‌توانید درمان را در حین بارداری‌تان ادامه دهید یا متوقف کنید. همچنین باید با او درباره‌ی ایمنی روش‌های دیگر از بین بردن موهای زائد مانند الکترولیز، اپیلاسیون با موم و شیو کردن صحبت کنید.

 

روش‌های دیگر از بین بردن موهای زائد

کرم‌ها و پودرهای موبر

این محصولات حاوی موادی مانند کلسیم تیوگلیکولیک اسید و پودر سولفید باریم هستند که مو را تخریب می‌کنند. هیچ مدارک و دلایلی برای اثبات بی‌خطر بودن یا خطرناک بودن آن‌ها موجود نیست. اگرچه درصورتی‌که در حین بارداری‌تان نسبت به بوها حساس هستید، بوی تند و زننده‌ی مواد شیمیایی می‌تواند موجب مشکلاتی شود. این کرم‌ها همچنین می‌توانند موجب ایجاد حساسیت در پوستتان گردند.

 

شیو کردن یا تیغ کشیدن

شیو کردن (تیغ‌ کشیدن) راحت‌ترین و ارزان‌ترین روش جهت برطرف ساختن موهای زائد در دوران بارداری است. در این روش نیازی به لیزر، جریان الکتریکی، مواد شیمیایی نیست، اما بااین‌وجود باید در انجام آن احتیاط کنید. ممکن است برای شیو کردن نواحی قیر قابل‌دسترسی و در ناحیه‌ی پایینی از بدنتان به کمک نیاز داشته باشید. بارداری فقط نه ماه طول می‌کشد. می‌توانید از انجام همه‌ی روش‌هایی مانند الکترولیز، استفاده از کرم‌ها و اپیلاسیون دست نگه‌دارید و از بی‌خطرترین روش‌ها استفاده کنید. لیزر، الکترولیز و کرم‌ها و دیگر موارد را می‌توان بعد از زایمان انجام داد.

 

سؤالات متداول

آیا روش IPL در دوران بارداری بی‌خطر است؟

IPL یکی از جدیدترین روش‌های از بین بردن کامل موهای زائد می‌باشد. تأثیر آن کمتر از لیزر است زیرا انرژی آن از طریق یک لامپ نوری کوچک تولید می‌شود که امواج نوری ضعیف‌تر و پراکنده‌تر مختلفی را ایجاد می‌کند. استفاده از آن تنها به پوست و موهای بور محدود می‌شود. هیچ شواهدی درباره‌ی ایمن بودن یا نبودن این روش در زنان باردار موجود نمی‌باشد؛ بنابراین بهتر است برای انجام روش IPL تا بعد از زایمان صبر کنید. تغییرات هورمونی در حین بارداری می‌توانند سبب تغییراتی در رنگ‌دانه‌های پوست شود و غیرقابل‌پیش‌بینی هستند.
آیا مادر در دوران شیردهی می‌تواند لیزر موهای زائد انجام دهد؟

 

همچنین اگر در دوران شیردهی هستید، انجام لیزر موهای زائد برای شما توصیه نمی‌شود. اگرچه هیچ شواهد علمی وجود ندارد که نشان‌دهنده‌ی رابطه‌ی بین این روش با مضراتی احتمالی برای کودکتان باشد، بهتر است در این دوران تحت هیچ روش لیزری و تشعشعی قرار نگیرد. همچنین بسیاری از پزشکان به شما اجازه نمی‌دهند که در دوران شیردهی از روش لیزر موهای زائد استفاده کنید زیرا بدن مادران شیرده مملو از هورمون‌ها می‌باشد و انجام این روش عوارضی را در پی خواهد داشت. همچنین انجام روش لیزر موهای زائد در زمان شیردهی می‌تواند سبب تغییراتی در تولید ملانین در بدن و نیز منجر به تجمع بیش‌ازحد یا کمترین مقدار تجمع رنگ‌دانه‌ها شود. کرم‌های بی‌حسی مانند پمادهای بی‌حسی موضعی که برای کاهش درد بعد از لیزر استفاده می‌شود می‌توانند از طریق خون وارد شیر شود؛ بنابراین بهتر است که لیزر موهای زائد را تا بعد از پایان دوره‌ی شیردهی به تعویق بی اندازید.

 

 

رفع موهای زائد ناحیه تناسلی در بارداری

لیزر در بارداری

 

لیزر مو در بارداری | نکات مهم لیزر مو در دوران حاملگی

 

 

منبع : بیتوته / iranweightloss.ir

همچنین ببینید

C:\Users\sara\Desktop\رپورتاژ آگهی\تغذیه ماه اول بارداری\عکسها\عکس شماره 2.jpg

تغذیه ماه اول بارداری | در ماه اول بارداری چی بخوریم و چی نخوریم

تغذیه ماه اول بارداری تاثیر زیادی بر روی سلامت جنین به خصوص در سه ماهه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.