سه شنبه 6 آبان 1399

یادگیری و تقویت حافظه | نکاتی در مورد روش های صحیح مطالعه

فرزندان و امتحانات ، راه کارهایی برای یادگیری بهتر و حافظه قوی در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

روشهای یادگیری ریاضی

بهترین روش مطالعه درسی , یادگیری و تقویت حافظه

 

 

یادگیری و تقویت حافظه

مایکل نیلسن، از ابزارهای آموزشی مدارس برای تقویت مهارت‌ یادگیری و حفظ و به خاطر آوردن این مهارت استفاده می‌کند.این ابزارها در همه مراکز آموزش موجود است و امروزه از اپ های مربوط به آن‌ها نیز به طور گسترده استفاده می‌شود.

اگر سعی می‌کنید در آموختن یک موضوع پیچیده، مانند یک زبان جدید یا هر چیز دیگری که مغز شما را تحت فشار قرار می‌دهد، مهارت کسب کنید، مایکل نیلسن یک پیشنهاد عالی برای شما دارد: فلش کارت‌ها را امتحان کنید. نیلسن یک دانشمند و پژوهشگر در شرکت وای کامبینیتر(Y Combinator) یک شتابدهنده ایده‌های آمریکایی است و کتاب‌هایی را نیز در زمینه موضوعاتی که مغز را درگیر می‌کنند، همانند محاسبات کوانتومی و شبکه‌های عصبی تالیف کرده است. او اخیراً شرح داده که چرا فلش کارت‌ها اینقدر مفید هستند. کارمندان خودمانی دره سیلیکون ضمن انتقال توصیه نیلسن به دیگران، از جزییات کار او می‌پرسند.

نیلسن می‌گوید دو سال قبل او برای اولین بار شروع به حفظ فلش کارت‌ها ‌کرد ( با استفاده از اپلیکیشنی به نام Anki، گرچه گزینه‌های زیادی در این زمینه وجود دارد). از آن زمان او بیش از ۹۰۰۰ فلش کارت را حفظ کرده است و وقتی در صف خرید چیزی ایستاده یا منتظر وسیله نقلیه است، آن‌ها را مرور می‌کند. او می‌گوید که حدود ۲۰ دقیقه در روز این فلش کارت‌ها را مرور می‌کند. نتیجه فوق‌العاده است. نیلسن می‌گوید او از فلش کارت‌ها برای درک موضوعات پیچیده‌ای همچون برنامه کامپیوتری AlphaGo استفاده می‌کند، یک مقاله را چندین بار می‌خواند، هر بار نکاتی را که باید حفظ کند روی فلش کارت قرار می‌دهد، تا زمانی که کل مطلب را بفهمد و یاد بگیرد.

او از همین روش برای حفظ کردن محتوای کتاب‌های کوتاه هم استفاده می‌کند. همچین برای به خاطر آوردن مکان‌هایی که دوست دارد از آن‌ها بازدید کند، همین تکنیک را به کار می‌برد. او می‌گوید وقتی با فلش کارت چیزی را می‌آموزد، هرگز آن را فراموش نمی‌کند. نیلسن قانون ساده‌ای دارد: اگر یادگرفتن مطلبی باعث شود که در آینده ۵ دقیقه در وقت او صرفه جویی شود، نیلسن آن مطلب را روی فلش کارت قرار می‌دهد، چون یاد گرفتن مطالب با این روش تنها ۵ دقیقه زمان می‌برد. زمانی که برای مرور این فلش کارت‌ها انتظار می‌رود، کمتر از ۵ دقیقه است، به عبارت دیگر، کمتر از ۵ دقیقه طول می‌کشد تا برخی چیزها را برای همیشه یاد بگیرید”

قطعاً ارزشمند به نظر می‌رسد. چون این تکنیک برای نیلسن کار می‌کند، آیا احتمال دارد این روش به درد شما هم بخورد؟ بله چون استفاده از فلش کارت با چند روش قدرتمند ذهن را درگیر می‌کند.

 

در ۵ دقیقه یاد بگیرد و برای همیشه به خاطر بسپارید

تکرار با فاصله

نیلسن تکرار بافاصله را دلیل موفقیت خود می‌داند. تحقیقات دراز مدت نشان داده است که وقتی اطلاعات تکرار می‌شوند ما بهتر آن را جذب می‌کنیم، همچنین زمان‌هایی که در حال استراحت و تفکر بین مطالعه یا تمرین هستیم. نیلسن می‌گوید یک روز وقتی یک تور سگوی ( خودران دو چرخ) گرفتم این موضوع را فهمیدم. تا نیمه‌های راه تصور می‌کردم که سگوی سواری کمی سخت و آزاردهنده است و به خودم مطمئن نبودم. یک وقت استراحت ۱۵ دقیقه‌ای گرفتم و وقتی دوباره به سراغ سگوی سواری رفتم فهمیدم که مغز من تا حدی از تجربه سواری اول خود چیزهایی را آموخته است.

این بار توانستم با اطمینان سوار آن شوم. تکرار به شما کمک می‌کند تا آنچه را آموخته‌اید حفظ کنید و تکرار با فاصله به مغز شما زمان می‌دهد تا آموخته‌ها را جذب کند. این یک ترکیب قدرتمند است که می‌تواند کمک کند تقریبا هر نوع اطلاعاتی را بیاموزید و حفظ کنید.

 

فراخوانی فعال

بهترین فلش کارت‌ها شامل سوال از یک سو و پاسخ از سوی دیگر است. هنگامی که به سوال نگاه می‌کنید، یک تلاش ذهنی برای به یادآوردن پاسخ انجام می‌دهید، قبل از آن که کارت را برگردانید و نگاهی به آن بیاندازید. این تلاش برای جستجوی بانک حافظه، فراخوانی فعال نامیده می‌شود و برای یادگیری به مراتب بهتر از خواندن متن یا انتخاب پاسخ‌ در یک کویز چند گزینه‌ای است.

 

فرا شناخت

فراشناخت، عمل تفکر در مورد تفکر است و تحقیقات نشان می‌دهد که به فراخوانی بهتر هم کمک می‌کند. طبق برنامه فلش کارت Brainscape وقتی از فلش کارت استفاده می‌کنید و پاسخ‌های خود را بررسی می‌کنید، دائم از خودتان می‌پرسید که پاسخ شما چقدر به پاسخ روی فلش کارت نزدیک بوده و این که آیا واقعاً پاسخ را می‌دانستید یا فقط خوش شانس بوده‌اید. نحوه انجام این کار، شکلی از فراشناخت است و کمک می‌کند تا چیزهایی را که آموخته‌اید، عمیقاً در حافظه شما جای بگیرد. و این دلیل دیگری است که شما را متقاعد می‌کند برای هرچیزی که می‌خواهید یاد بگیرید باید از فلش کارت استفاده نمایید.

نیلسن می‌گوید که بزرگترین مزیت استفاده از فلش کارت‌ها این است که حافظه “دیگر یک رویداد تصافی نیست، که به شانس واگذار شود”. او حالا تضمین می‌کند که می‌تواند چیزهایی را که می‌خواهد به یاد بیاورد و می‌گوید ” این باعث می‌شود حافظه یک انتخاب باشد”.

شما چه چیزی را می‌خواهید به یاد بیاورید؟

 

 نکاتی در مورد روش های صحیح مطالعه

بارها شنیده ایم که دانش آموز یا دانشجویی می گوید :(( دیگرحال و حوصله خواندن این کتاب را ندارم ))یا ((آنقدرازاین کتاب خسته شده ام که قابل گفتن نیست))ویا ((هرچقدرمیخوانم مثل اینکه کمتر یاد می گیریم))ویا ((۱۰ بار خواندم و تکرار کردم ولی بازهم یاد نگرفتم))به راستی مشکل چیست ؟ آیا برای یادگیری درس واقعا” باید ۱۰ بار کتاب را خواند ؟ آیا باید دروس خود را پشت سرهم مرورکرد؟وآیا بایددهها بار درس راتکرارکردتا یادگرفت ؟ مطمئنا” اگر چنین باشد ، مطالعه کاری سخت و طاقت فرسا است . اما واقعیت چیزی دیگر است . واقعیت آن است که این گروه از فراگیران ، روش صحیح مطالعه را نمی دانند و متاسفانه در مدرسه و دانشگاه هم چیزی راجع به چگونه درس خواندن نمی آموزند . یادگیری و مطالعه ، رابطه ای تنگاتنگ و مستقیم با یکدیگر دارند، تا جایی که می توان این دو را لازم و ملزوم یکدیگر دانست. برای اینکه میزان یادگیری افزایش یابد باید قبل از هرچیز مطالعه ای فعال و پویا داشت .

 

 

 راه های یادگیری سریع ریاضی

روشهای مطالعه صحیح

 

 

شیوه صحیح مطالعه ،چهار مزیت عمده زیر را به دنبال دارد:

۱- زمان مطالعه را کاهش میدهد.

۲- میزان یادگیری را افزایش میدهد .

۳-مدت نگهداری مطالب در حافظه را طولانی تر می کند.

۴- بخاطر سپاری اطلاعات را آسانتر می سازد.

برای داشتن مطالعه ای فعال و پویا نوشتن نکات مهم درحین خواندن ضروری است تابرای مرور مطالب،دوباره کتاب رانخوانده و در زمانی کوتاه ازروی یادداشتهای خود مطالب را مرور کرد .یادداشت برداری ، بخشی مهم و حساس از مطالعه است که باید به آن توجهی خاص داشت . چون موفقیت شما را تا حدودی زیاد تضمین خواهد کرد و مدت زمان لازم برای یادگیری را کاهش خواهد داد. خواندن بدون یادداشت برداری یک علت مهم فراموشی است.

 

 شش روش مطالعه :

خواندن بدون نوشتن ،خط کشیدن زیرنکات مهم، حاشیه نویسی، خلاصه نویسی ،کلید برداری، خلاقیت و طرح شبکه ای مغز

۱-خواندن بدون نوشتن: روش نادرست مطالعه است . مطالعه فرآیندی فعال و پویا است وبرای نیل به این هدف باید از تمام حواس خود برای درک صحیح مطالب استفاده کرد. باید با چشمان خود مطالب را خواند، باید در زمان مورد نیاز مطالب را بلند بلند ادا کرد و نکات مهم را یادداشت کرد تا هم با مطالب مورد مطالعه درگیر شده و حضوری فعال و همه جانبه در یادگیری داشت و هم در هنگام مورد نیاز ، خصوصا” قبل از امتحان ، بتوان از روی نوشته ها مرور کرد و خیلی سریع مطالب مهم را مجددا” به خاطر سپرد .

۲- خط کشیدن زیر نکات مهم :این روش شاید نسبت به روش قبلی بهتر است ولی روش کاملی برای مطالعه نیست چرا که در این روش بعضی از افراد بجای آنکه تمرکز و توجه بروی یادگیری و درک مطالب داشته باشند ذهنشان معطوف به خط کشیدن زیر نکات مهم می گردد .حداقل روش صحیح خط کشیدن زیر نکات مهم به این صورت است که ابتدا مطالب را بخوانند و مفهوم را کاملا” درک کنند و سپس زیر نکات مهم خط بکشند نه آنکه در کتاب بدنبال نکات مهم بگردند تا زیر آن را خط بکشند .

۳- حاشیه نویسی :این روش نسبت بدو روش قبلی بهتر است ولی بازهم روشی کامل برای درک عمیق مطالب و خواندن کتب درسی نیست ولی می تواند برای یادگیری مطالبی که از اهمیتی چندان برخوردار نیستند مورد استفاده قرار گیرد.

۴- خلاصه نویسی : در این روش شما مطالب را میخوانید و آنچه را که درک کرده اید بصورت خلاصه بروی دفتری یادداشت می کنید که این روش برای مطالعه مناسب است و از روشهای قبلی بهتر می باشد چرا که در این روش ابتدا مطالب را درک کرده سپس آنها را یادداشت می کنید اما بازهم بهترین روش برای خواندن نیست .

۵- کلید برداری :کلید برداری روشی بسیار مناسب برای خواندن و نوشتن نکات مهم است . در این روش شما بعد از درک مطالب ، بصورت کلیدی نکات مهم را یادداشت می کنید و در واقع کلمه کلیدی کوتاهترین، راحتترین ،بهترین وپرمعنی ترین کلمه ای است که با دیدن آن، مفهوم جمله تداعی شده و به خاطر آورده می شود .

۶- خلاقیت و طرح شبکه ای مغز: این روش بهترین شیوه برای یادگیری خصوصا” فراگیری مطالب درسی است .در این روش شما مطالب را میخوانید بعد از درک حقیقی آنها نکات مهم را به زبان خودتان و بصورت کلیدی یادداشت می کنید و سپس کلمات کلیدی را بروی طرح شبکه ای مغز می نویسد ( در واقع نوشته های خود را به بهترین شکل ممکن سازماندهی می کنید و نکات اصلی و فرعی را مشخص می کنید)تا در دفعات بعد به جای دوباره خوانی کتاب ، فقط به طرح شبکه ای مراجعه کرده وبا دیدن کلمات کلیدی نوشته شده بروی طرح شبکه ای مغز ، آنها را خیلی سریع مرور کنید . این روش درصد موفقیت تحصیلی شما را تا حدود بسیار زیادی افزایش میدهد و درس خواندن را بسیار آسان می کند. و بازده مطالعه را افزایش میدهد.

 

 شرایط مطالعه

((بکارگیری شرایط مطالعه یعنی بهره وری بیشتر از مطالعه ))

شرایط مطالعه ، مواردی هستند که با دانستن ، بکارگیری و یا فراهم نمودن آنها ، می توان مطالعه ای مفیدتر با بازدهی بالاتر داشت و در واقع این شرایط به شما می آموزند که قبل از شروع مطالعه چه اصولی را به کار گیرید ، در حین مطالعه چه مواردی را فراهم سازید و چگونه به اهداف مطالعاتی خود برسید و با دانستن آنها می توانید با آگاهی بیشتری درس خواندن را آغاز کنید و مطالعه ای فعالتر داشته باشید :

 

۱- آغاز درست :برای موفقیت در مطالعه ،باید درست آغازکنید.

۲- برنامه ریزی : یکی از عوامل اصلی موفقیت ، داشتن برنامه منظم است .

۳- نظم و ترتیب: اساس هر سازمانی به نظم آن بستگی دارد .

۴-حفظ آرامش: آرامش ضمیر ناخود آگاه را پویا و فعال میکند.

۵- استفاده صحیح از وقت :بنیامین فرانکلین، ((آیا زندگی را دوست دارید؟ پس وقت را تلف نکنید زیرا زندگی از وقت تشکیل شده است .))

۶- سلامتی و تندرستی: عقل سالم در بدن سالم است .

۷- تغذیه مناسب: تغذیه صحیح نقش مهمی در سلامتی دارد.

۸- دوری از مشروبات الکلی : مصرف مشروبات الکلی موجب ضعف حافظه می شود .

۹ – ورزش : ورزش کلید عمر طولانی است .

۱۰-خواب کافی: خواب فراگیری و حافظه را تقویت می کند.

۱۱ -درک مطلب:آنچه در حافظه بلند مدت باقی می ماند ، یعنی مطالب است .

 

چند توصیه مهم که بایدفراگیران علم از آن مطلع باشند

۱- حداکثر زمانی که افراد می توانند فکر خود را بروی موضوعی متمرکز کنند بیش از ۳۰ دقیقه نیست ، یعنی باید سعی شود حدود ۳۰ دقیقه بروی یک مطلب تمرکز نمود و یا مطالعه داشت و حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه استراحت نمود سپس مجددا” با همین روال شروع به مطالعه کرد.

۲- پیش از مطالعه از صرف غذاهای چرب و سنگین خودداری کنید. و چند ساعت پس از صرف غذا مطالعه نمائید چون پس از صرف غذای سنگین بیشتر جریان خون متوجه دستگاه گوارش میشود تا به هضم و جذب غذا کمک کند و لذا خونرسانی به مغز کاهش می یابد و از قدرت تفکر و تمرکز کاسته میشود . از مصرف الکل و دارو هم خودداری فرمائید همچنین غذاهای آردی مثل نان و قندی قدرت ادراک و تمرکز را کم می کند نوشابه های گازدارهم همینطور هستند.

۳- ذهن آدمی با هوش است اگر یادداشت بردارید خود را راحت از حفظ و بیاد سپاری مطالب می کند و نیز همزمان نمی توانید هم مطلبی را بنویسید و هم گوش دهید . پس در حین مطالعه لطفا” یادداشت برداری نمائید.

 

 

بهترین روش مطالعه برای امتحان

نکاتی برای یادگیری بهتر

یادگیری و تقویت حافظه | نکاتی در مورد روش های صحیح مطالعه

 

منبع: شبکه / بیتوته

همچنین ببینید

تقویت حافظه با این دمنوش

چای نعنایی باعث بهبود عملکرد حافظه ی طولانی مدت و قدرت تمرکز می شود   …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.