سه شنبه 28 اسفند 1397
صفحه اصلی / کودک / بیماریهای کودکان / علایم بهبودی زردی نوزاد به همراه نکات مهم

علایم بهبودی زردی نوزاد به همراه نکات مهم

علایم بهبودی زردی نوزاد به همراه نکات مهم
2 امتیاز از 2 رای

علایم بهبودی زردی نوزاد : زردی کودک به چه علت است ؟ درمان خانگی و ساده زردی نوزاد چیست ؟ در اینجا با مقاله ای درباره بیماریهای کودکان ، درمان های خانگی زردی نوزادان در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

درمان زردی نوزاد در منزل

عدد زردی نوزاد , علایم بهبودی زردی نوزاد

 

 

علایم بهبودی زردی نوزاد، نکات مهم

زردی زمانی در نوزادان اتفاق می‌افتد که سطح بالایی از بیلی‌روبین در خون آنها وجود داشته باشد. بیلی‌روبین ماده زردرنگی است که بدن در زمان جایگزین کردن گلوبول‌های قرمز قدیمی، تولید می‌کند. کبد به شکستن و تجزیه این ماده کمک می‌کند تا بتواند از طریق مدفوع دفع شود.

بالا بودن سطح بیلی‌روبین باعث زرد شدن پوست و سفیدی چشم‌های نوزاد می‌شود که به این بیماری زردی گفته می‌شود.

 

علل زردی

کمی بالا بودن سطح بیلی‌روبین در بدن نوزاد بعد از تولد کاملاً طبیعی است.

وقتی جنین در رحم مادر رشد می‌کند، جفت بیلی‌روبین را از بدن نوزاد بیرون می‌کشد. جفت عضوی است که در طول بارداری برای غذا دادن به نوزاد رشد می‌کند. بعد از تولد، کبد نوزاد است که این کار را بر عهده می‌گیرد که البته مدتی طول می‌کشد.

بیشتر نوزادان تازه متولدشده کمی زردی پوست یا یرقان دارند. به این مسئله «زردی فیزیولوژیک» می‌گویند. این زردی بی‌ضرر است و معمولاً در ۴-۲ روزگی نوزاد بدتر می‌شود و طی دو هفته از بین می‌رود و معمولاً مشکلی ایجاد نمی‌کند.

 

دو نوع زردی ممکن است در نوزادانی که از شیر مادر تعذیه می‌کنند به وجود آید که هر دو آنها معمولاً بی‌ضرر هستند:

 • زردی شیرخوارگی که معمولاً طی هفته اول تولد در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند ایجاد می‌شود، مخصوصاً در نوزادانی که نگهداری خوبی از آنها نمی‌شود یا آمدن شیر مادر کند است.
 • زردی شیر مادر که در بعضی نوزادان سالم که از شیر مادر تغذیه می‌کنند، ممکن است بعد از ۷ روز از تولد ایجاد شود و معمولاً در هفته دوم و سوم تولد به اوج خود می‌رسد و ممکن است حدوداً یک ماه به صورت خفیف ادامه یابد. دلیل آن ممکن است تاثیر مواد درون شیر مادر بر چگونگی تجزیه و شکسته شدن بیلی‌روبین در کبد باشد. زردی شیر مادر با زردی شیرخوارگی متفاوت است.

 

اگر فرزندتان دچار مشکلی شود که طی آن تعداد گلوبول‌های قرمز خون که باید در بدن جایگزین شوند افزایش یابد، زردی حاد ممکن است اتفاق بیفتد. این مشکلات عبارتند از:

 • شکل ناهنجار گلوبول‌های خونی
 • گروه‌خونی متفاوت نوزاد با مادر
 • خونریزی زیر پوست سر بخاطر زایمان سخت
 • بالا بودن سطح گلوبول‌های قرمز خون، که در نوزادانی که سن مادر برای بارداری پایین است و برخی دوقلوها متداول‌تر است
 • عفونت
 • کمبود بعضی پروتئین‌های مهم که آنزیم نامیده می‌شوند

 

چیزهایی که بیرون کردن بیلی‌روبین را برای بدن نوزاد سخت‌تر می‌کند هم می‌تواند منجر به زردی‌های حادتر شود، مثل:

 • بعضی داروها
 • عفونت‌های مادرزادی مثل سفلیس، سرخجه و امثال آن
 • بیماری‌هایی که بر کبد و مجرای صفراوی اثر می‌گذارند مثل فیبروز کیستی و هپاتیت
 • پایین بودن سطح اکسیژن
 • عفونت‌ها
 • بسیاری اختلالات ژنتیکی و ارثی

نوزادانی که خیلی زود به دنیا می‌آیند (نارس هستند) بیشتر در معرض ابتلا به زردی هستند تا بچه‌های کامل.

 

علائم

زردی موجب زرد شدن رنگ پوست می‌شود. این تغییر رنگ معمولاً از صورت شروع شده و بعد به سینه‌ها، شکم و پاها نیز سرایت می‌کند.

گاهی‌اوقات، نوزادان مبتلا به زردی حاد دچار خستگی شدید و تغذیه بد می‌شوند.

 

معاینات و آزمایشات

دکترها، پرستارها و اعضای خانواده در بیمارستان و بعد از آن در خانه باید مراقب علائم زردی در نوزاد باشند.

برای هر نوزادی که به نظر دچار زردی می‌شود، سطح بیلی‌روبین بدن او فوراً اندازه‌گیری می‌شود. این کار از طریق آزمایش خون قابل انجام است.

بیشتر بیمارستان‌ها در ۲۴ ساعت ابتدای تولد نوزاد، سطح بیلی‌روبین همه نوزادان را چک می‌کنند. بیمارستان‌ها از یک میله پزشکی استفاده می‌کنند که می‌تواند سطح بیلی‌روبین را فقط با لمس پوست برآورد کند. اگر عددی که با این وسیله گزارش می‌شود بالا باشد، باید نتیجه با آزمایش تست تایید شود.

 

آزمایشاتی که ممکن است انجام گیرد عبارتند از:

 • آزمایش خون کامل
 • تست کومبز
 • شمارش رتیکولوسیت

برای نوزادانی که نیاز به درمان دارند یا آنهایی که سطح کلی بیلی‌روبین آنها بیشتر از آنچه انتظار می‌رود رو به افزایش است، نیاز به تست‌های بیشتری خواهد بود.

 

درمان

معمولاً نیاز به درمان خاصی نیست.

 

در تعیین درمان، پزشک باید موارد زیر را در نظر داشته باشد:

 • سطح بیلی‌روبین نوزاد
 • سرعت افزایش این میزان
 • زود به دنیا آمدن نوزاد (بچه‌هایی که زودتر از زمان طبیعی به دنیا می‌آیند بیشتر برای سطح بیلی‌روبین تحت درمان قرار می‌گیرند)
 • سن کنونی نوزاد

اگر سطح بیلی‌روبین بسیار بالا باشد یا سرعت بالا رفتن آن زیاد باشد، نوزاد نیاز به درمان خواهد داشت.

دقت کنید که نوزاد را به خوبی با شیر مادر یا شیرخشک تغذیه کنید. تغذیه منظم (تا ۱۲ مرتبه در روز) موجب تحریک بیشتر عمل دفع شده و این مسئله بیلی‌روبین را از طریق مدفوع از بدن خارج می‌کند. برای دادن شیرخشک بیشتر به نوزادتان حتماً با پزشک مشورت کنید.

بعضی از نوزادان می‌بایست قبل از ترک بیمارستان تحت درمان قرار گیرند. بعضی دیگر باید بعد از این چند روز بزرگتر شدند به بیمارستان برگردند. درمان در بیمارستان معمولاً یک تا دو روز طول خواهد کشید.

گاهی‌اوقات برای نوزادانی که سطح بیلی‌روبین در بدنشان بسیار بالاست از نورهای آبی خاصی استفاده می‌شود که به آن فوتوتراپی می‌گویند. این نورها به شکسته شدن بیلی‌روبین در بدن کمک می‌کند.

نوزاد در یک تختخواب بسته و گرم زیر نورهای مصنوعی قرار می‌گیرد. فقط به او پوشک پوشانده و عینک خاص هم برای محافظت از چشم‌هایش به او می‌زنند. آکادمی پزشکی کودکان امریکا توصیه می‌کند که در صورت امکان تغذیه از شیر مادر در دوران فوتوتراپی ادامه یابد. به ندرت برای تغذیه نوزاد از سرم استفاده می‌شود.

اگر سطح بیلی‌روبین در بدن نوزاد خیلی بالا نباشد یا به سرعت بالا نرود، می‌وانید فوتوتراپی را در خانه با پتوی فایبراپتیک انجام دهید که نورهای ریزی در آن وجود دارد.

 • می‌بایست نوردرمانی را روی پوست نوزاد نگه دارید و هر ۲ یا ۳ ساعت یکبار (۱۰ تا ۱۲ مرتبه در روز) به نوزادتان شیر بدهید.
 • پرستاری به خانه‌تان می‌آید و نحوه استفاده از پتو یا تخت مخصوص را به شما‌ آموزش می‌دهد.
 • پرستار برای چک کردن وزن، تغذیه، پوست و سطح بیلی‌روبین نوزادتان روزی یکبار به او سر خواهد زد.
 • از شما خواسته می‌شود تعداد پوشک‌های خیس یا کثیف نوزادتان را بشمارید.

در حادترین موارد زردی، نیاز به تعویض خون خواهد بود. در این عمل، خون نوزاد با خون تازه جایگزین خواهد شد. یکی دیگر از روش‌های درمانی بسیار موثر برای نوزادان مبتلا به زردی حاد، ایمونوگلوبولین درون وریدی است.

 

پیش‌بینی بیماری

زردی نوزادان معمولاً خطرناک نیست. در اکثر نوزادان این مشکل بدون نیاز به درمان بعد از یک تا دو هفته بهبود می‌یابد.

بالا بودن بیش از حد سطح بیلی‌روبین می‌تواند مغز را تخریب کند که به آن کرنیکتروس می‌گویند. اما این مشکل معمولاً قبل از اینکه سطح بیلی‌روبین به آن اندازه بالا برود که منجر به این تخریب شود، تشخیص داده می‌شود.

برای نوزادانی که نیاز به درمان دارند، معمولاً درمان موثر واقع می‌شود.

 

مشکلات نادر اما بسیار جدی ناشی از بالا بودن سطح بیلی‌روبین عبارتند از:

 • اختلالات دماغی
 • کر شدن
 • کرنیکتروس — تخریب مغز بخاطر بی‌اندازه بالا بودن سطح بیلی‌روبین

 

 

زردی نوزاد تا کی ادامه دارد

آب انار برای زردی نوزاد

 

 

چه زمان از متخصص کمک بگیرید

همه نوزادان باید طی ۵ روز ابتدای تولد برای زردی چک شوند.

 • آنهایی که کمتر از ۲۴ ساعت را در بیمارستان می‌گذرانند، بعد از ۷۲ ساعت ابتدای تولد باید چکاپ شوند.
 • نوزادانی که بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت به خانه فرستاده می‌شوند، باید بعد از ۹۶ ساعت از تولد چکاپ شوند.
 • نوزادانی که بین ۴۸ تا ۷۲ ساعت بعد از تولد به خانه می‌روند، باید بعد از ۱۲۰ ساعت از تولد چکاپ شوند.

اگر نوزاد دچار تب، بی‌میلی، یا بدغذایی شد، زردی در او حالت اورژانسی پیدا می‌کند.

 

بااینکه زردی بیماری جدی به شمار نمی‌رود، اما در موارد زیر حتماً با پزشک تماس بگیرید:

 • حاد شدن زردی (پوست به رنگ زرد روشن درآید)
 • زردی بعد از ویزیت حادتر شده یا بیشتر از دو هفته طول کشیده و یا علائم دیگری مشاهده کرده‌اید
 • پاها نیز زردرنگ شوند

 

پیشگیری

درجاتی از زردی در نوزادان طبیعی است و قابل پیشگیری نیست. خطر زردی حاد با حداقل ۸ تا ۱۲ مرتبه در روز شیر دادن به نوزاد ی چند روز ابتدای تولد  مراقبت خوب از او کمتر می‌شود.

همه زنان باردار می‌بایست برای شناسایی گروه خونی و پادتن‌های غیرمعمول  آزمایش خون بدهند. اگر Rh مادر منفی بود، نیاز به تست پیگیری روی بندناف نوزاد است. همچنین اگر گروه خونی مادر O+ بود نیز این کار باید انجام شود اما درصورت مراقبت خب و کافی نیازی نیست.

 

مراقبت خوب و دقیق نوزاد طی ۵ روز اول تولد می‌تواند از بسیاری مشکلات مربوط به زردی جلوگیری کند. این مراقبت‌ها عبارتند از:

 • در نظر داشتن خطر ابتلا به زردی در نوزاد
 • چک کردن سطح بیلی‌روبین نوزاد در روز اول تولد
 • برنامه ریزی کردن برای حداقل یک ویزیت دکتر طی هفته اول تولد برای نوزادانی که طی ۷۲ ساعت از بیمارستان مرخص می‌شوند

 

درمان زردی با یک گیاه

بی‌خطر بودن، کم عارضه بودن گیاهان دارویی، بسیاری از خانواده‌ها را متقاعد کرده تا برای حفظ سلامت جسم و روح و درمان بیماری‌ها و اختلال‌هایی که در ۲ سال اول زندگی سراغ نوزادانشان می‌آید، از این شیوه‌های طبیعی و سنتی درمانی استفاده کنند. شیوه‌هایی که نه تنها در درمان و تسکین بیماری‌ها موفق‌اند بلکه می‌توانند با کمترین عارضه جانبی و بدون نیاز به داروهای شیمیایی و مدرن برای درمان و تسکین دردهای دوران نوزادی موثر واقع شوند.

 

خودسرانه گیاه درمانی نکنید

همانطور که مصرف بسیاری از قرص‌ها و داروهای شیمیایی با عوارض جانبی همراه است، مصرف برخی از گیاهان دارویی نیز با عوارض جانبی همراه است، بنابراین پیشنهاد من این است که برای مصرف این گیاهان حتما با درمانگر یا متخصص طب سنتی مشاوره کنید تا از بروز تداخل دارویی پیشگیری کنید و با عوارض  احتمالی گیاهان دارویی مانند ترنجبین و شیرخشت نیز آشنا شوید. این گیاهان دارویی به درمان زردی کمک می‌کنند اما ممکن است موجب بروز اسهال و دل‌پیچه در برخی از نوزادان شود. در صورتی که والدین با مشاوره متخصص طب سنتی و تحت نظر او این کار را انجام دهند می‌توانند این مسئله را کنترل کرده و میزان آن را در نوزادشان به حداقل برسانند.

 

شربت گیاهی بسازیم

برای درمان نوزاد مبتلا به زردی می‌توانید از شربت ترنجبین و شیرخشت استفاده کنید. این شربت می‌تواند در مدت زمانی ۸ تا ۱۰ روز زردی نوزاد را برطرف کند. برای تهیه این شربت گیاهی باید یک قاشق غذاخوری از ترنجبین را در یک لیوان آب جوش بریزید و اجازه دهید به مدت ۵ دقیقه درون آب‌جوش خیس بخورد. پس از این مدت آن را صاف کرده و به آن یک قاشق چای‌خوری شیرخشت به آن اضافه کنید و آن را هم بزنید.

این مخلوط را دوباره از صافی عبور دهید و از آن هر ۲ ساعت یک بار، یک قاشق چای‌خوری به نوزادتان بدهید. نوزادتان باید تا زمانی از این شربت گیاهی مصرف کند که مدفوعش به رنگ زرد طلایی درآید، بنابراین باید در طول زمانی که به نوزادتان این شربت را می‌دهید، مدفوع و رنگ پوست او را بررسی کنید. در این حالت باید مدفوع نوزاد زردطلایی شود و از میزان زردی پوست او نیز کاسته شود. به اعتقاد درمانگران در صورتی که مصرف این شربت همراه حمام‌کردن نوزاد با جوشانده این ۲ گیاه باشد می‌تواند موجب تسریع روند درمانی شود.

 

درمان یبوست نوزاد با روغن کرچک

بسیاری از مادران شیرده به دلیل رعایت نکردن رژیم غذایی مناسب، باعث می‌شوند نوزادشان به یبوست مبتلا شود. در حقیقت غذاهای نامناسبی که این افراد مصرف می‌کنند به واسطه شیرشان به نوزاد منتقل می‌شود. برای درمان این عارضه به طرق مختلفی از سوی درمانگران و متخصصان طب سنتی اشاره شده که از میان آنها ماساژ شکم نوزاد با روغن کرچک یکی از بهترین‌هاست. مادران می‌توانند با ماساژ شکم نوزاد با روغن کرچک طبیعی و خالص در جهت عقربه‌های ساعت و به مرکزیت ناف به درمان یبوست نوزادشان کمک و عملکرد دستگاه گوارش را در او تقویت کنند. علاوه بر این، درمانگران مصرف خوراکی‌ها و غذاهای ملین مانند غذاهایی که در آن آلو، اسفناج، بامیه وجود دارد و غذاهای حاوی سبزیجات و میوه‌های تازه را توصیه می‌کنند.

 

سوختگی پوشک و روغن گل سرخ

روغن بنفشه یکی از بهترین داروهای طبیعی برای درمان سوزش و التهاب پوست ناحیه ران نوزاد است. این التهاب که به دلیل حرارت و گرمای موجود در شیر مادر در بدن نوزاد به وجود می‌آید به راحتی با اصلاح برنامه غذایی مادر و استعمال روغن بنفشه  درمان می‌شود.

استفاده از  یکی از روغن‌های گل سرخ یا گل بنفشه یا ترکیبی از هر دوی آنها می‌تواند سوزش و التهاب ناحیه ران نوزاد را بهبود بخشد. در کنار استعمال این روغن تدابیر دیگری مانند اصلاح رژیم غذایی نیز باید توسط مادر رعایت شود تا نوزادش کمتر مواد غذایی با طبع گرم را توسط شیر او دریافت کند. از این رو به مادرانی که نوزاد آنها غالبا با سوزش در ناحیه ران مواجهه است توصیه می‌شود از میوه‌های خنک مانند شاه‌توت، آلبالو، تمشک را بیشتر در وعده‌های غذایی خود بگنجانند. همچنین از ترکیباتی مثل آب هندوانه با سکنجبین، کاهو سکنجبین و مغزخیار با سکنجبین نیز برای کاهش میزان گرمی و حرارت شیرشان استفاده کنند تا نوزادشان کمتر دچار سوزش و التهاب ناحیه ران شود.

 

تنظیم ساعت خواب کودک با روغن بادام

اختلال در ساعت خواب نوزاد و شب‌بیداری‌های او از جمله بزرگ‌ترین دغدغه‌های پدر و مادرهاست. این شب‌زنده‌داری‌ها برای مادر موجب می‌شود تا به مرور مادر ضعیف شود و این امر بر کیفیت و میزان شیر او تاثیر می‌گذارد. خوشبختانه در طب سنتی برای این مسئله نیز چاره‌ای وجود دارد. درمانگران طب سنتی ماساژ بدن نوزاد به ویژه ماساژ شکم نوزاد با روغن بادام شیرین را بهترین چاره برای تنظیم ساعت خواب او می‌دانند. این ماساژ کمک می‌کند تا به مرور بی‌خوابی شبانه کودک برطرف شود. ماساژ یک قطره روغن بنفشه روی پیشانی نوزاد نیز هنگام شب تاثیر زیادی بر بهبود و تنظیم ساعت خواب او دارد.

 

از بیش‌فعالی پیشگیری کنید

بسیاری از مردم بر این باورند، خوردن کندر در دوران بارداری موجب افزایش هوش و ذکاوت بچه می‌شود. اما باید توجه داشت برای مصرف این گیاه دارویی مدت زمان محدودی از سوی درمانگران و پزشکان طب سنتی اشاره شده و مصرف بی‌رویه و خارج از قاعده آن عوارضی مانند بیش‌فعالی کودک را به همراه خواهد داشت. از طرفی خوردن کندر زیاد توسط مادر موجب بروز زردی در نوزاد و همین‌طور خشک شدن پوست او شده و در نهایت بی‌قراری نوزاد را با خود همراه دارد. از این رو مادران باردار باید مراقب باشند که مصرف این گیاه دارویی را بهتر است با مشاوره با متخصص طب سنتی انجام دهند. مادران نباید در طول روز بیشتر از یک نخود از کندر بخورند و این میزان را نیز باید به مدت ۲ ساعت در دهان خیس کنند و بجوند.

 

این نکته را جدی بگیرید

درمانگران طب سنتی برای تجویز گیاهان دارویی به نوزادان و کودکان زیر ۲ سال هرگز  به طور مستقیم داروی گیاهی یا گیاه را جز در موارد خاص برای نوزاد تجویز نمی‌کنند. آنها معمولا داروهای گیاهی و گیاهان دارویی را به مادران شیرده تجویز می‌کنند تا خواص درمانی و شفابخش داروها به طور غیرمستقیم و از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل شود. از این رو این درمانگران توصیه اکید دارند که مادران بدون مشاوره با متخصص طب سنتی یا پزشک نوزاد هیچ داروی گیاهی و گیاه دارویی را به نوزادشان ندهند. زیرا گیاهان دارویی در گروه بی‌خطرترین و کم‌عارضه‌ترین داروها قرار دارند ولی در صورتی این قابلیت را حفظ می‌کنند که توسط درمانگر طب سنتی برای فرد مناسب با مزاج و شرایط فیزیکی خاص تجویز شده باشد.

 

 

تشخیص زردی نوزاد

درمان زردی نوزاد

 

علایم بهبودی زردی نوزاد به همراه نکات مهم

منبع: مردمان / برترین ها / مجله سیب سبز / نی نی بان

این مطالب را نیز ببینید!

آموزش تصویری شستن نوزاد

حمام کردن نوزاد | چگونه یک نوزاد تازه متولد شده را حمام کنیم

حمام کردن نوزاد | چگونه یک نوزاد تازه متولد شده را حمام کنیم5 امتیاز از …

دیدگاهتان را بنویسید