دوشنبه 5 فروردین 1398
صفحه اصلی / کودک / بیماریهای کودکان / علل مهم دل درد کودکان چیست ؟ | ازکجا بفهمید کودک دل درد دارد؟

علل مهم دل درد کودکان چیست ؟ | ازکجا بفهمید کودک دل درد دارد؟

به این مطلب امتیاز دهید

دل درد کودکان : علت دل درد در نوزدان چیست ؟ چگونه نفخ معده در نوزادان را درمان کنیم ؟ در اینجا با مقاله ای درباره بیماریهای کودکان ، درمان های ساده و خانگی نفخ معده در نوزادان در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

دل درد نوزادان

دعا برای دل درد کودک , دل درد کودکان

 

 

چه چیزی موجب دل درد در کودکان می شود؟

اگر بچه شما به طور غیرمعمول بهانه گیری می کند، ممکن است دل درد داشته باشد. وقتی بچه شما احساس ناراحتی می کند، حواستان باشد. به مخصوص بعد از خوردن غذا. ممکن است او علایم دیگری نظیر تب، استفراغ و اسهال هم داشته باشد. درصورت لزوم با پزشک او تماس بگیرید و از این اطلاعات برای فهم مشکل بچه استفاده کنید. این موارد شایع ترین دلیل درد دل بچه ها هستند.

 

ازکجا بفهمید کودک دل درد دارد؟ چه چیزی موجب دل درد بچه می شود؟

قولنج یا کولیک

زمانیکه یک بچه سالم به طور غیرقابل کنترل گریه می کند، می گویند قولنج یا کولیک کرده است. اگر بچه شما کمتر از ۵ ماه دارد و بیش از حد و به طور غیرقابل کنترل برای بیش از سه ساعت پشت سر هم یا بیشتر روزهای هفته حداقل برای سه هفته گریه می کند و هیچ توضیح پزشکی برای این موضوع وجود ندارد، او قولنج کرده است. متاسفانه هیچ درمانی برای قولنج نیست. والدین و پزشکان سعی می کنند راههای مختلفی برای آرام کردن بچه و قطع کردن گریه او ارائه دهند. اما خبر خوب اینجاست که بیشتر بچه ها بین سه تا چهار ماهگی پیشرفت قابل توجهی داشته و وقتی پنج ماهه می شوند، دیگر قولنج نمی کنند.

 

درد گاز معده

گاز معده هم یکی از مشکلات رایج بین بچه ها در سه ماهه اول زندگی آنها که روده آنها در حال بزرگ شدن است، به شمار می رود. در سن شش تا دوازده ماهگی هم به دلیل اینکه آنها خیلی از غذاها را برای اولین بار امتحان می کنند، دچار این مشکل می شوند.

 

یبوست

رایج ترین درد شکم بچه زمانی است که آنها یبوست دارند. اگر روده های بچه شما کمتر از حد معمول کار می کنند و به خصوص اگر شکم او  در سه روز یا بیشتر کار نکرده و وقتی هم کار می کند، با مشکل روبروست، احتمالا او یبوست دارد. نشانه دیگر مدفوع سخت و خشک است که به سختی از روده او بیرون می آید. اگر بچه شما غذاهای سفت می خورد، می توانید با دادن غذاهایی که شکم او را به کار می اندازند، مدفوع او را نرم کنید. زردآلو، گلابی، آلو و لوبیا می توانند مفید باشند. در عوض جلوی خوردن غذاهایی مثل موز، سیب، هویچ، برنج و کدو را بگیرید.همچنین به بچه مایعات بیشتری دهید. تمرین و ورزش هم می تواند به حرکت روده ها و کار کردن شکم کنند. بچه را روی تخت بخوابانید و پاهای او را به صورت دوچرخه زدن تکان دهید.

 

ریفلاکس

بیشتر بچه ها بعد از غذا خوردن کمی تف می کنند و هر از گاهی بالا می آورند. اگر بچه شما اغلب این کار را می کند، این را ریفلاکس می ماند. ریفلاکس زمانی رخ می دهد که دریچه بین مری و معده بچه خوب کار نمی کند و غذا و مواد اسید از معده به سمت گلو غرغره می شوند. ریفلاکس می تواند درد معده و حس سوزش در گلو و سینه را موجب شود. بیشتر بچه ها در سال اول زندگی خود از ریفلاکس خلاص می شوند. اگر احساس می کنید بچه شما ریفلاکس دارد، مهم است که با دکتر خود حرف بزنید. دکتر می تواند راههای برای کاهش علایم این بیماری به شما ارائه دهد.

 

 آنفولانزای معده

بچه شما استفراغ می کند و اسهال دارد؟ اگر این طور است، ممکن است گاستروآنتریت یا آنفولانزای معده داشته باشد. این دومین بیماری رایج در بین کودکان در ایالات متحده بعد از سرماخوردگی است. اگر آنفولانزای معده موجب استفراغ یا اسهال بچه شما می شود و با تب و کاهش اشتها همراه است، می تواند به زودی به کم آبی بدن بچه منجر شود. برای همین مهم است که به بچه خود درحالیکه با مریضی روبروست مایعات زیادی به صورت شیر مادر یا شیرشیشه بدهید. اگر هم او دچار کم آبی بدن شد، با دکتر تماس گیرید.

 

عفونت های دیگر

باور بکنید یا نکنید، سرماخوردگی و آنفولانزای معمول می توانند منجر به درد شکم بچه شوند. به این خاطر که بیشتر مخاط تولید شده در زمان تنفس بچه در دوران بیماری به پایین گلو رفته و می تواند معده او را تحریک کند. بعضی از بچه ها آن مخاط را به صورت استفراغ از بدن خود بیرون می آورند. این جالب نیست ولی معمولا درد را از بچه دور می کند. عفونت ادراری مثانه و حتی عفونت گوش هم ممکن است بعضی اوقات درد شکم و اسهال و استفراغ را باعث شود.

 

آلرژی غذایی

آلژی های غذایی می توانند منجر به اسهال، استفراغ و درد شکم شوند. اگر بچه شما مدفوع خونی یا جوش های خارشی دارد، ممکن است آلرژی غذایی عامل آن باشد. اگر بچه شما به غذا آلرژی دارد، بدن او نسبت به غذا به عنوان یک عامل مهاجم برخورد کرده و سیستم ایمنی در زمان حمله به کار می افتد و علایم آلرژی بروز می کنند که می توانند خفیف یا جدی باشند. اگر بچه با مشکل تنفسی روبروست یا صورت و لبهای متورم دارد یا بعد از خوردن اسهال و استفراغ دارد، حتما با پزشک تماس گیرید. اگر بچه شما به طور پیوسته، بعد از خوردن یک غذای مشخص علایمی بروز می دهد، با دکتر او حرف بزنید. ضمن اینکه عدم تحمل لاکتوز یا نارسایی لاکتاز یا نوعی عدم توانایی در سوخت و ساز و هضم لاکتوز و قند و شیر در بدن است، در نوزادان نادر است. این معمولا دیرتر یا در طول ده سال نخست زندگی بچه  نمایان می شود.

 

   انسداد روده

اگر بچه شما یک لحظه خوب است و یک دقیقه دیگر حالش بد می شود، پاهایش را می کشد و سخت گریه می کند، به خصوص اگر این علایم درحال تشدید هستند و بچه به طور مرتب استفراغ می کند، با دکتر تماس گیرید. این علایم ممکن است نشان دهنده انسداد روده و تنگی دریچه پیلور یا درهم رفتگی شکم باشند.

 

مسمومیت

اگر بچه شما چیزی سمی نظیر قرص و دارو و گیاه یا یک ماده شیمیایی بلعیده این می تواند موجب دل درد و اسهال و استفراغ شود.

 

حالت تهوع در حال حرکت

احتمال دارد بچه شما در زمان حرکت ماشین یا وسایل نقلیه دیگر حالت تهوع داشته و بالا می آورد. کارشناسان می گویند این زمانی رخ می دهد که نوعی قطع ارتباطی بین چیزی که بچه می بیند و آنچه با حس حرکت اعضای بدنش، مثل داخل گوش و برخی عصب هایش احساس می کند، وجود دارد. می توانید در طول سفرهای خود توقف کنید تا بچه هوای تازه استنشاق کند. اگر او قبل از راه افتادن چیزی بخورد، بهتر است. بدون مشورت با دکتر هیچ دارویی به او ندهید.

 

 

درمان دل درد نوزاد در طب سنتی

درمان نفخ نوزاد زیر یک ماه

 

 

۸ راه برای رفع نفخ معده و دل درد نوزاد

آیا تا به حال دیده اید که کودکتان پاهایش را بالا بیاورد و به قفسه سینه بچسباند ،حتی موقعی که گریه میکند؟شاید کودک شما از دل درد و نفخ معده رنج می برد این گاز دردناک میتواند اشک نوزاد شما را در بیاورد متن زیر را بخوانید تا آرام کردن کودک خود را یاد بگیرید.نفخ نوزاد

اگر چه اضطراب کودک شما ممکن است شما را دچار وحشت زدگی ناگهانی کند،اما این جور کودکان معمولا سالم هستند.احتمالا شما بعد از بهبودی نوزاد تان تعجب خواهید کرد.متخصص اطفال،دکتر Lowkah از تکنیک بین المللی کودکان و نوزادان انسون،به والدین اطمینان میدهد که این نفخ معده و دل درد،دردناک آنها تقریبا تا ۶ ماهگی بهبود میابد.

 

علت نفخ نوزاد شیرخوار

این به این دلیل است که سیستم گوارش آنها در طول زمان بالغ میشود.

 

الف) تغذیه کردن از طریق شیر مادر

اگر شما مقداری زیادی شیر دارید،سبب میشود که کودک شما کمی آسیب ببینید.دکترLowتوضیح میدهد که ؛ عرضه بیش از حد شیر ،معمولا موجب ایجاد رفلاکس میشود ،زیرا ممکن است کودک به طور غیر مستقیم بیش از حد تغذیه کند،اما میگوید که میتوان آن را با ؛تغذیه تنها از یک سینه در هر بار تغذیه ؛کنترل کرد.

 

ب) عدم تحمل لاکتوز

دلیل اینکه فرزند شما احساس گرسنگی میکند ،ممکن است به این دلیل باشد که کودک شما تحمل پذیرش لاکتوز را ندارند.به این معنی،که آنها قادر به گرفتن شیر زیادی نیستند.

 

پ) مواد غذایی که خوردید را مرور و بررسی کنید

گاهی به دلیل یک غذای خاص که خوردید،ممکن است سبب شود که کودک شما نفخ کند ،  بعنوان مثال؛ محصولات لبنی که قبل از آن مصرف کرده اید ،ممکن است باعث شود زودنفخ کنند و دل درد بگیرند زیرا مشکل هضم آن را دارند

دکتر Low میگوید :اگر کودک شما از درد به خودش میپیچد ،و شما احساس ناراحتی میکنید و کاری از دستتان بر نمی آید ،مهم است که به یاد بیاورید،دفعه قبل چه چیزی باعث آرامش کودک شما بوده است.

 

درمان های خانگی و ساده نفخ معده و دل درد نوزاد

بعد سعی کنید که درد کودک خود را با استفاده از این روش ها کاهش دهید:

 

۱- کودک خود را در یک موقعیت دیگر قرار دهید:

تغییر موقعیت کودک ممکن است ،به خارج شدن این گاز از شکم کودک ،کمک کند.

برای مثال:کودک خود را بنشانید،و یا کمی حرکتش دهید،تا به خارج کردن گاز معده کودک کمک کنید.

 

۲- آنها را ماساژ دهید:

شما میتوانید ،کودک خود را بخوابانید، و پاهای آن را به جلو و عقب مانند دوچرخه سواری تکان دهید این باعث میشود و کمک میکند که گاز به آرامی از شکم کودک شما خارج شود.

 

۳- موقعیت خود را در هنگام شیر دادن بررسی کنید:

سر کودکتان باید کمی بالاتر از شکمش باشد و آن را پایین تر از بدن خود قرار دهید.

دکتر Low میگوید:اگر کودک در زاویه بالاتراز شما قرار بگیرد،ممکن است بلعیدن هوا را کاهش دهد.

او همچنین میگوید:بررسی کنید که کودک شما به درستی قرار گرفته و قفل شده باشد همچنین هنگام تغذیه کودک با بطری شیر،مطمئن شوید که سر بطری یا شیشه شیر را طوری قرار دهید که هوا نداشته باشد و کامل باشیر پر شده باشد.

 

۴- آروغ آنها را بعد از شیر دادن بگیرید:

پس از تغذیه نوزاد ،آروغ زدن آنها کمک میکند تا گاز را خارج کند.اگر کودک شما واقعا نفخ داشته باشد،میتوانید تغذیه و شیر دادن را متوقف کنید و آروغ کودک را بگیرید.

 

۵- شیشه شیرش را تغییر دهید:

یک سری شیشه شیر با سوراخ نازکتر ، کمک می کند که گاز تشکیل شده را کاهش دهد همچنین تضمین می کند که کودک شیر را یکباره قورت ندهد.

 

۶- حمام آب گرم راهخ چاره است:

احتمالا شما هم موافق هستید که حمام های آب گرم یک راه عالی برای ریلکس شدن و آرامش میباشدو کودک شما هم یک استثناء نمیباشدو حمام آب گرم برای کودک شما نیز آرامش بخش است و تسکین میدهد و از روغن اسطوخودوس هم استفاده کنید تا کودک شما آرامتر شود.

 

۷- کودک خود را شیر دهید و تغذیه کنید،قبل از اینکه آنها واقعا گرسنه شوند:

تغذیه کودک خود قبل از اینکه به خاطر گرسنگی شروع به گریه کند،میتواند از نفخ و دل درد کودک شما جلوگیری کند این به این دلیل است که در جریان گرسنگی،نوزاد شما هوا را می بلعد.

 

۸- اگر کودکتان در معرض درد شدید قرار گیرد و واقعا غیر قابل تحمل به نظر برسد،باعث ایجاد تنش و استرس برای شما و خانواده میشود.

دکتر Low (مشاور پزشکی) توصیه میکند ؛ اگر وضیعت پزشکی لازم شده اتفاق افتاد، حتما اقدام کنید ، او همچنین یاد آور میشود که در صورت لزوم ،اگر کودک شما دچار ریفلاکس یا کولیک شود،داروهای ضد التهابی برای کودک شما تجویز میشود.

 

 

دل درد نوزاد

نفخ معده در نوزادان

علل مهم دل درد کودکان چیست ؟ | ازکجا بفهمید کودک دل درد دارد؟

منبع:niniban.com/ بیتوته / نمناک

close

این مطالب را نیز ببینید!

تشخیص ضربه مغزی

ضربه مغزی کودک | علائم مهمی که نشان از ضربه مغزی کودک است

ضربه مغزی کودک | علائم مهمی که نشان از ضربه مغزی کودک است4.5 امتیاز از …

دیدگاهتان را بنویسید