یکشنبه 26 خرداد 1398
صفحه اصلی / کودک / تغذیه کودکان و نوزادن / لیست کامل غذاهای ممنوع برای کودکان زیر یک سال

لیست کامل غذاهای ممنوع برای کودکان زیر یک سال

غذاهای ممنوع برای کودکان : غذاهای ممنوعه برای کودکان و نوزادان ۹ ماهه چیست ؟ در دوران شیردهی باید به چه نکاتی توجه کنیم ؟ در اینجا با مقاله ای درباره تغذیه کودکان و نوزادان ، نکات مهمی درباره دوران شیردهی در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

خوردن هندوانه برای کودکان زیر یک سال

میوه های ممنوع برای کودکان زیر یک سال , غذاهای ممنوع برای کودکان

 

 

چه مواد غذایی را نباید در برنامه غذایی کودک ۹ ماهه بگنجانید

غذاهای ویژه ای وجود دارد که نباید به کودک ۹ ماهه خود بدهید،  در این سن، سیستم گوارشی آن ها هنوز برای انواع غذاها آماده نیست.به طور خلاصه، تعدادی از غذاها وجود دارند که نباید کودکتان بخورد. به علاوه، غذایی که نوزاد در اولین ماه های زندگی خود مصرف می کند باید بسیار مقوی باشند.غذای کودک ۹ ماهه

بنابراین، ایده آل است با شیردهی شروع کنید، چون هر چیزی که نوزاد نیاز دارد فراهم می کند.سپس زمانی که نوبت معرفی مواد غذایی جامد است، مطمئن شوید غذاهایی هستند که حاوی ویتامین ها هستند که برای رشد مناسب به آن نیاز دارند. هر نوزاد متفاوت است، اما در ۹ ماهگی بسیاری از نوزادان غذای جامد می خورند.

مقاله زیر را بخوانید تا آگاه شوید که کودکان در این مرحله رشد باید از مصرف کدام مواد غذایی اجتناب کنند. همیشه به خاطر داشته باشید تمام سیستم های گوارشی از همان راه به غذا رسیدگی نمی کنند. در زیر، درباره غذاهایی بخوانید که باید مراقب باشید و نوزادتان را تغذیه نکنید.

 

۱۱غذای ممنوع برای کودکان زیر یک سال

اگر سیستم گوارشی کودک تان سالم است، مواد غذایی می توانند به رشد سالم آن ها کمک کنند. با این حال، غذاهایی وجود دارند که هضم آن ها برای کودکان دشوار است و می تواند موجب واکنش های آلرژیک شود. چون آنزیم های لازم را ندارند، مواد غذایی به درستی جذب نمی شوند، می تواند باعث شود کودک مشکلات سلامتی داشته باشد و وزن کم کند ( یا وزن به دست نیاورد ).

 

شیر گاو /سویا :

در ۹ ماهگی، آنزیم های روده ای آن ها هنوز به بالاترین سطح پیشرفت نرسیده اند. کودک در این سن نمی تواند پروتئین ها را در این نوع شیر هضم کند. علاوه بر این ، آن ها حاوی مواد معدنی هستند که می توانند برای کلیه ها مضر باشند.

 

اسفناج و برگ چغندر :

این ها کاملا مضر نیستند، فقط اگر در مصرف آن زیاده روی کنید. طبیعتا، سبزیجات معمولا حاوی نیترات، به ویژه سبزیجات سبز هستند. نیترات ها در داخل بدن به نیتریت ها تبدیل می شوند.اما نیتریت ها به مقادیر زیاد می توانند باعث اختلال شوند که توزیع صحیح اکسیژن توسط سلول های خون را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر این اتفاق بیفتد ، پوست نوزاد احتمالا به رنگ ارغوانی ( کبود ) تبدیل خواهد شد که نشانه هشدار این مشکل است .

 

نمک :

چیز دیگری که کلیه ها را آلوده می کند نمک بیش از حد است. توصیه نمی شود نمک را به سوپ اضافه کنید چون مقدار سدیم بالایی دارد. تا جای ممکن از نمک پرهیز کنید.

 

شکر تصفیه شده :

قند شیرینی و یا آب میوه و سایر محصولات منجر به نوسانات قابل توجهی در میزان گلوکز خون می شود. اگر می خواهید غذای کودک را شیرین کنید، از موز یا شیر مادر استفاده کنید. بهتر است کودک شکر طبیعی میوه ها را مصرف کند.

 

عسل :

معمولا عسل حاوی هاگ ها است که می توانند به سرعت در بدن کودک ۹ ماهه تکثیر شوند و خطر بوتولیسم را به همراه دارد.

 

نوشابه :

به دلیل محتوای بالای شکر، کافئین و دیگر مواد افزودنی،نوشابه ها برای کودکان مضر هستند. می توانند به شکم کودک آسیب بزنند و باعث ایجاد تغییر در خواب و بیش فعالی شوند.

 

شیر برنج :

خوردن شیر برنج خطرناک است ، توصیه می شود به کودکان زیر یک سال شیر برنج ندهید زیرا حاوی غلظت های بالایی آرسنیک و فلزات دیگر هستند. حتی در کودکان بزرگ تر، باید به طور متوسط مصرف شود.

 

 

بهترین میوه برای کودکان

زعفران برای کودکان زیر یک سال

 

 

مواد پخته شده ای متفاوت :

هرگونه مواد غذایی مثل کیک ، شیرینی ، پاستا ، چیپس به دلیل مواد افزودنی و شیمیایی که دارد توصیه نمی شود .

 

تخم مرغ ها :

تخم مرغ می تواند چندین نوع واکنش آلرژیک را تحریک کند . بهتر است با زرده شروع کنید و چند ماه بعد سفیده تخم مرغ را معرفی کنید. توصیه می شود تا بعد از یک سالگی نوزاد تخم مرغ به او ندهید.

 

غذاهای چسبناک :

برخی غذاهای چسبنده مثل آدامس، لوبیا پخته و شیرینی، می توانند در گلوی کودک گیر کنند. علاوه بر این ، آن ها حاوی مواد شیمیایی و قندی هستند که برای کودکان مضر هستند.

 

غذاهای کم چرب :

چربی ها حاوی مقدار قابل توجهی کالری هستند که نوزادان در این سن به آن نیاز دارند. بسیاری از این غذاها حاوی ویتامین های محلول در چربی مانند ویتامین د هستند.

 

جلوگیری از خفگی نوزاد

به اندازه لقمه ای که به نوزاد می دهید دقت کنید. تکه های بزرگ می تواند در گلویش گیر و آن ها را خفه کند. اغلب غذاهایی که به آن ها داده می شود باید له شده یا پوره باشد .

 

کلام آخر:

متخصصان توصیه می کنند یک سال نوزادان مواد غذایی آلرژی زا نخورند ، به خصوص اگر زمینه ژنتیکی آلرژی داشته باشند.

 

غذاهای ممنوعه در دوران شیرخواری

اگر چه اغلب مادرها، با دیدن هیجان کودکان ۷،۸ ماهه خود و رویش یکی دو دندان کوچولوی آنها وسوسه می‌شوند علاوه بر فرنی و سوپ سبزیجات، مزه بقیه مواد غذایی را به آنها بچشانند؛  ولی همه ما باید یکسری نکات را رعایت کنیم.

به طور مثال استفاده از جگر سالم پخته نرم شده به جای گوشت، در بعضی موارد به طور مثال یک بار در هفته را باید در اواسط ماه هشتم شروع کنیم

استفاده از حبوبات مانند عدس و غیره که بسیار هم مفیدند بهتر است از پایان ۹ ماهگی به بعد شروع شود. پزشکان معتقدند گرچه بیشتر بچه ها نسبت به مواد غذایی حساسیت نشان نمی‌دهند ولی تا پایان یک سالگی مصرف مواد غذایی خاصی ممنوع است. در اینجا لیستی را برای شما تهیه کرده‌ایم که با هم می بینیم.

مصرف شیر گاو تا پایان ۹ ماهگی ممنوع ولی آن مقدار از شیر پاستوریزه که درتهیه غذاهایی چون فرنی و حریره بادام مصرف می‌شود اشکالی ندارد.از پایان ۹ ماهگی به بعد در شیرخوارانی که از شیر مادر محرومند به عنوان نوشیدنی و یا حتی جایگزین شیر خشک می‌تواند استفاده شود.

از پایان ۹ ماهگی شیر خشک هیچ مزیتی نسبت به شیر پاستوریزه ندارد. گذشته از این موضوع یکسری از غذاها را نباید تا پایان یک سالگی به کودک مان بدهیم.

عسل، سفیده تخم مرغ، شکلات، خربزه، کیوی، انواع توت ها، نوشابه های گاز دار و آب میوه های صنعتی، سوسیس و کالباس و پفک و چیپس و حتی شکلات جزو این موارد ممنوع هستند.

در خانواده هایی که زمینه آلرژی مواد غذایی وجود دارد گروه دیگری از مواد را باید با دقت و تاخیر شروع کنیم. به طور مثال محصولات دریایی مانند میگو وماهی را نباید تا سه سالگی به بچه بدهیم.

مرکبات به استثنای لیمو شیرین، آجیل و گندم و شیر گاو هم بهتر است تا سه سالگی داده نشود.

سفیده تخم مرغ هم تا ۱۸ تا ۲۴ ماهگی منع مصرف دارد. بعضی از مادر ها می‌گفتند ما آلرژی تنفسی، گوارشی یا پوستی به مواد غذایی خاصی داریم. دکتر به آنها توصیه کرد این علایم را خوب بشناسند و اگر چنین حساسیتی دارند به فرزند خود ان غذا را ندهند یا با تاخیر و دقت شروع کنند.

 

 

آناناس برای کودک زیر یک سال

نکاتی درباره تغذیه کودکان

لیست کامل غذاهای ممنوع برای کودکان زیر یک سال

منبع: بیتوته / نمناک

لیست کامل غذاهای ممنوع برای کودکان زیر یک سال
5 امتیاز از 1 رای

این مطالب را نیز ببینید!

ریزش موی نوزاد نی نی سایت

ریزش مو نوزاد | علل ریزش مو نوزادان و راه های جلوگیری از آن

ریزش مو نوزاد : علل ریزش مو نوزادان چیست ؟ چرا موهای نوزاد میریزد ؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.