شنبه 3 فروردین 1398
صفحه اصلی / کودک / کودک سالم / دیر خوابیدن کودکان | عواملی که سبب دیر خوابیدن کودکان می شود

دیر خوابیدن کودکان | عواملی که سبب دیر خوابیدن کودکان می شود

به این مطلب امتیاز دهید

دیر خوابیدن کودکان : چه عواملی باعث دیر خوابیدن کودک می شود ؟ چگونه کودکان را بهتر بخوابانیم ؟ در اینجا با مقاله ای درباره کودک سالم ، عواملی که باعث دیر خوابیدن کودکان می شود ، و نکات بسیار مهمی درباره خواب کودکان در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 کارهای قبل از خواب کودکان

خواب کودکان زیر دو سال , دیر خوابیدن کودکان

 

 

عواملی که سبب دیر خوابیدن کودکان می شود

کودکی که شب ها با آرامش و به حد کافی می خوابد، روز بعد به موقع و سرحال از خواب بیدار می شود، ولی اگر به حد کافی نخوابد ، صبح روز بعد بهانه گیر و بداخلاق می شود و انرژی کمتری دارد.اگر می خواهید علت دیر خوابیدن کودکان را بدانید این مقاله را مطالعه بفرمایید.

 

دیر خوابیدن کودکان چه علت هایی دارد

سعی کنید هنگام خواب، کودک لباس خواب راحتی بپوشد و اتاق خواب کودک تهویه خوبی داشته باشد و لحاف های سنگین را برای او نگذارید .خواب برای کودک همانند تغذیه لازم و ضروری است. بسیاری از کودکان برای به خواب رفتن مشکل دارند و به موقع نمی خوابند، در کودکان معمولا بی خوابی اوایل شب اتفاق می افتد و به اصطلاح به آن بی خوابی شبانه گفته می شود .

احتیاج به خواب در انسان ها در سنین مختلف متفاوت است. به عنوان مثال به طور متوسط یک کودک دوازده ساله به نه ساعت خواب و یک کودک چهار ساله به یازده و نیم ساعت خواب احتیاج دارد، البته این مسئله بین کودکان با هم در یک سن فرق می کند .

کودکی که شب ها با آرامش و به حد کافی خوابیده، روز بعد به موقع از خواب بیدار می شود و اگر به حد کافی نخوابد، صبح روز بعد به علت کافی نبودن مقدار خواب، بهانه گیر و کج رفتار می شود و کمتر شاد به نظر می رسد و انرژی کمتری دارد. در بچه های بزرگتر، به اندازه نبودن خواب شب آنها را خسته، کُند و حساس می کند و نمی توانند بر روی درس تمرکز کنند .

والدین در خوابان کودک نقش مهمی را ایفا می کنند، حتی عده ای از کودکان تا زمانی که یکی از والدین خصوصا مادر در کنارشان نباشد به خواب فرو نمی روند . عواملی که سبب دیر به خواب رفتن در کودکان می شود ممکن است دلایل متعددی داشته باشد .

 

وقتی می بینید کودک شما در به خواب رفتن مشکل دارد بهتر است به موارد زیر توجه کنید :

۱- آیا ساعت مشخص و منظمی برای رفتن کودک به تخت وجود دارد؟

۲- آیا کودک در تخت خود احساس خوبی دارد؟ (به عنوان مثال:محیط اتاق خواب برایش مطبوع است؟خیلی روشن یا تاریک نیست؟ زیاد گرم یا سرد نیست؟ آیا تخت مرتب شده و یا تشک خوبی دارد؟

۳- آیا بچه های متعدد در یک اتاق می خوابند و همدیگر را بیدار نگه می دارند؟

۴- آیا کودک شما در طول روز مسائلی داشته که فکرش را به طور مداوم مشغول می دارد و وی را هیجان زده می کندو باعث اخلال در خواب می شود؟ (مثال :هیجانات، دعوا و درگیری، فیلم های مهیج یا تولد بچه دیگر )

۵- آیا ممکن است سروصدا زیاد باشد و مانع خواب کودک شود؟

۶- آیا مهمان آمده و کودک تمایل دارد ترجیحا بیدار بماند؟

۷- آیا کودک در اتاق وقتی تنها است احساس ترس می کند؟

در کل دلایل متفاوتی می تواند باعث نرفتن به موقع کودک به طرف تخت خود شود .

واقعیت این است که برای خوابی راحت داشتن در شب برای کودک، تنها یک روش وجودندارد؛ راه حل ها و توصیه های گوناگونی در این زمینه وجود دارد که چکیده ای از آنها به شرح زیر است :

* برای کودک تان زمان خواب با مشورت با خودش تعیین کنید و وقتی به زمان خواب وی نزدیک است به کودک باید حتما فرا رسیدن زمان خواب را یادآوری کنید، آنها به برخورد قاطع شما و یک قرار ثابت برای خواب نیاز دارند .

* سعی کنید برو به اتاق خوابت مثل یک عمل تنبیهی به نظر نرسد و به جای آن می توانید به کودک بگویید که لازم نیست بخوابی بلکه باید در تخت خود استراحت کنی، وقتی جنبه اجبار برای خواب از بین برود، احساس آرامش و خواب خود به خود به وجود می آید .

* تشویق کودک با صحبت و با عمل، به این صورت که هر شب به وقت شناسی و در رختخواب رفتن وی جایزه بدهید. جایزه می تواند یک خوراکی ویژه قبل از خواب مثل یک لیوان شیر یا خوراکی که کودک دوست دارد باد و یا به عنوان تشویق یک لباس خواب نو و قشنگ به او هدیه بدهید .

* می توانید قبل از خواب با یک عمل مطبوع مثل :قصه گفتن و یا گوش کردن به نوار قصه و یا لالایی روزش را به پایان برسانید . همینطور حمام کردن و ماساژ قبل از خواب و یا تکان دادن کودکان کوچکتر به آرامی، مفید خواهد بود .

* سعی کنید هنگام خواب، کودک لباس خواب راحتی بپوشد و اتاق خواب کودک تهویه خوبی داشته باشد و لحاف های سنگین را برای او نگذارید. توجه کنید کودک شما یک محل خواب مطبوع داشته باشد که خوب به نظر برسد، مثل:یک اتاق شخصی و یا تخت شخصی .

* فعالیت های بدنی کودک مانند :بازی کردن در پارک، برنامه های ورزشی و … را در طول روز افزایش دهید . البته باید این بازی ها تا غروب ادامه داشته باشد و به تدریج فعالیت کودک را از زمان غروب به بعد کاهش داده و به جای بازی های پر تحرک، فعالیت هایی مثل:مطالعه کردن و شنیدن قصه و یا تماشای تلویزیون را جایگزین کرد. باید سعی کرد قبل از خواب، بازی های هیجان انگیز مثل بازی های کامپیوتری انجام دهند و یا فیلم های هیجان انگیز نبینند .

* اگر کودک در شب سخت به خواب می رود به او اجازه خوابیدن در طول روز را ندهید .

* به خاطر داشته باشید مصرف شبانه برخی از مواد غذایی مانند:چای و یا نوشابه، خواب کودک را کاهش می دهد .

* اگر کودک شما در اتاق خواب خودش می ترسد خیلی مهم است که شما ترس او را جدی بگیرید، کودک را آرام کنید و سعی کنید باهم پی به علت ترس ببرید. به کودک این فرصت را بدهید که در مورد مشکل احتمالی و هیجانات یا چیزهای جالبی که در روز برایش اتفاق افتاده با شما صحبت کند، حتی کودک می تواند وقتی در تخت خود دراز کشید از زبان خودش داستانی برای شما بگوید و در مورد این داستان با او صحبت کنید و مطمئن شوید که تخیلات در ذهن او نماند. این مسئله کمک می کند که کودک با آرامش بیشتری به خواب فرو رود .

 

سوال:مقدار لازم خواب برای کودکان در سنین نوزادی، ۱ سالگی، ۳ سالگی، ۵ سالگی و ۷ سالگی تقریبا چقدر است؟

معمولا کودکان و نوجوانان ۸ ساعت در شبانه روز می خوابند و مقدار نیاز به خواب در انسان ها را نمی توان به طور دقیق گفت. به این دلیل که مقدار خواب بر اساس نیازهای فرد فرق می کند. اما به طور میانگین می توان گفت:یک نوزاد در ۲۴ ساعت بین ۱۹ تا ۲۰ ساعت می خوابد و یک کودک ۱ ساله معمولا در شبانه روز بین ۱۴ تا ۱۵ ساعت در خواب است، همینطور یک کودک ۳ ساله در ۲۴ ساعت به طور میانگین ۱۲ ساعت در خواب است و یک کودک ۵ ساله معمولا در شبانه روز ۱۱ ساعت می خوابد و همچنین یک کودک ۷ ساله در طول ۲۴ ساعت به طور میانگین ۹ تا ۱۰ ساعت می خوابد .

 

سوال:دیر خوابیدن کودکان زیر ۱ سال که تقریبا زیاد مشاهده می شود چه علتی دارد؟

خواب نوزاد به طور کل با خواب بزرگسالان تفاوت دارد و ما نمی توانیم توقع داشته باشیم که بتوانیم نوزاد را به خواب منظمی عادت دهیم، خواب نوزاد قبل از ۳ ماهگی خیلی سبک است و نوزاد می تواند بر اثر گرسنگی و سروصدا از خواب بپرد .

در واقع این به این دلیل است که خواب نوزاد در این مرحله به این صورت است که او در جریان خواب، در مرحله خواب سبک و سپس خواب سنگین در تناوب است و تدریجا با رشد سنی او این خواب به مراحل عمیق تری تبدیل می گردد. معمولا از ۳ ماهگی خواب کودک ریتم پیدا می کند و در ۶ ماهگی کودک می تواند تمام شب را یکسره به خواب رود و در صبح و بعدازظهر خواب کوتاهی داشته باشد .

در مورد کودکان بین ۹ تا ۱۲ ماه می توان گفت که این کودکان در این سن به این دلیل می خواهند محیط اطراف را شناسایی کنند و میل به شناخت محیط آنها را فعال می کند، معمولا دیر به خواب فرو می روند .

 

 

جدول خواب کودک

بهترین ساعت خواب برای کودکان

 

 

 

عوارض دیر خوابیدن روی کودکان

خواب کافی و بموقع و تغذیه مناسب باعث دفع مواد زاید سمی از بدن وجلوگیری از چاقی و پوکی استخوان در کودکان می شود.

دیر خوابیدن دختران باعث بیشتر شدن خطر ابتلا به پوکی استخوان میگردد .

– دیر خوابیدن و دیر بلند شدن از خواب باعث می شود تجمع مواد سمی در بدن میگردد و باعث می شود آمادگی جسمی و مغزی دچار مشکل شود .

– دیر خوابیدن و دیر بیدار شدن باعث حذف شدن ومهمترین وعده غذایی کودکان میگردد. کودکانی که دیر از خواب بیدار می شوند دیگر تمایلی به خوردن صبحانه نخواهند داشت و همین باعث بوجود آمدن اختلالاتی در بدن آنها میگردد.

– کاهش میزان رشد قدی در کودکانی که شبها دیرترمی خوابند بیشتر دیده می شوند . همچنین کودکانی که شبها دیر می خوابند رشد تحصیلی کمتری نسبت به سایر کودکان دارند

– دیر خوابیدن کودکان و نوجوانان باعث ایجاد چاقی در آنها می شوند برطبق تحقیقات دانشمندان روی ۲۲۰۰ کودک و نوجوان ۹ تا ۱۶ ساله نشان دهنده آنست که میزان احتمال چاقی در آن دسته از کودکانی که دیر می خوابند، نسبت به سایر کودکان ۵/۱ برابر بیشتر است.

– کودکانی که برنامه خوابی منظمی دارند معمولا قانون پذیر تر و دارای نظم فکری بهتری نسبت به سایر کودکان که دیر به رختخواب می روند هستند .

– در کودکانی که دیر به رختخواب میروند احتمال بروز افسردگی بیشتر از کودکانی است که خواب منظم و دقیقی دارند.

– یکی از دلایل مسایل بدغذایی کودکان ممکن ست به مشکلات و اختلالات خواب آنها مربوط باشد . پس با اصلاح الگوی خواب کودکان میتوان به مشکلات تغذیه ای نیز بهبود بخشید.

– دیر خوابیدن باعث کاهش میزان یادگیری کودکان میگردد.

 

نکاتی در مورد خواب کودکان

کودک چقدر باید بخوابد؟

مادران اغلب این سوال را می پرسند . تردیدی نیست که خود کودک تنها کسی است که میتواند جواب این سوال را بدهد بعضی از کودکان زیاد و بعضی ها به طرز حیرت انگیزی کم می خوابند.

تا زمانی که کودک خوب غذا می خورد ، هوای تازه کافی تنفس می کند و در جای خنکی می خوابد و احساس آرامش می کند ، میزان خوابش را به خودش بسپارید.

در ماه های اول زندگی ، اغلب بچه ها اگر خوب شیر بخورند و دل درد هم نداشته باشند ، فاصله بین دو وعده شیر را خوب می خوابند ، ولی معدودی از کودکان هم هستند که از همان ابتدای تولد به طرز حیرت انگیزی کم می خوابند و مسأله و مشکلی هم ندارند. اگر نوزاد شما از این دسته باشد ، لازم نیست کاری بکنید.

هر چه کودک شما بزرگتر شود ، خوابش به تدریج کمتر میشود. ابتدا متوجه خواهید شد که خواب عصر او کم شده است. وقتش که برسد سایر اوقات روز را هم بیدار می ماند. هر کودکی برای اوقات خواب و بیداری خود ، برنامه مخصوص خودش را دارد و هر روز هم در همان ساعت از خواب بیدار میشود.

در اواخر سال اول ، معمولا ۲ بار در روز چرتی می زند و بین یک تا یک و نیم سالگی ، یکی از این وعده ها را ترک می کند. فقط در دوران نوزادی است که میتوانید میزان خواب بچه را کاملا به خودش واگذار کنید. کودک دو ساله به نسبت یک نوزاد ، موجود بسیار پیچیده تری است.

هیجان ، نگرانی ، ترس از خواب های بد و رقابت با برادر ، ممکن است او را از خوابی که به آن نیاز دارد ، محروم کند.

 

به رختخواب رفتن :

ترجیحا سعی کنید کودک خود را عادت بدهید که بلافاصله پس از خوردن غذا به رختخواب برود و بخوابد ( کم هستند بچه هایی که به این کار عادت نمی کنند و اصرار دارند بعد از خوردن غذا به تفریح بپردازند. من جای شما باشم سعی میکنم عقیده این جور بچه ها را عوض کنم ) همچنین بهتر است که کودک ، لااقل بعد از سه ماهگی که مسأله دل درد سه ماهه ( کولیک ) حل شده است ، عادت کند که تنها در رختخواب بماند.

اغلب بچه ها میتوانند هم به خانه ساکت و هم به خانه نسبتا پر سر و صدا عادت کنند ، بنابراین لزومی ندارد که روی نوک پنجه پا راه بروید و یا در گوشی حرف بزنید. بهتر است نوزاد به سر و صداهای معمولی عادت کند که فقط در صورت شنیدن صدای غیرعادی از خواب بپرد.

نوزاد یا کودکی که چه در خواب و چه در بیداری به صداهای موجود در محیط کار عادت دارد ، میتواند در موقع حرف زدن و خندیدن مهمان ها ، شنیدن صدای معمولی رادیو و تلویزیون و یا حتی موقعی که کسی به اتاق او می رود ، بخوابد و با صدایی بیدار نشود.

 

دمرو یا به پشت ؟

اغلب نوزادان از همان ابتدای تولد ظاهرا راحت ترند که روی شکم بخوابند ، و این قضیه به خصوص در بچه هایی که دل درد سه ماهه دارند ، بیشتر دیده میشود و فشاری که به معده شان می آید ، تا حدی درد ناشی از نفخ معده را تسکین می دهد.

بقیه بچه ها خیلی برایشان فرق نمی کند که به چه شکلی بخوابند و یا ترجیح می دهند به پهلو بخوابند . در مورد نوزادی که به پشت می خوابد ، خطراتی وجود دارد. یکی آن که اگر استفراغ کند ، احتمال این که مواد استفراغ داخل حلقش بپرد و او را خفه کند زیاد است.

دیگر این که کودک همیشه سرش را به طرف مرکز اتاق می گرداند و این باعث می شود که یک طرف سرش کاملا مسطح شود. البته این تغییر ، صدمه ای به مغز نمی زند ، ولی شاید سال ها طول بکشد تا جمجمه حالت عادی خود را پیدا کند.

اگر زود متوجه شوید شاید بتوانید نوزاد را عادت بدهید که سرش را به هر دو طرف بگرداند ، یعنی هر بار که او را در تخت می گذارید ، جای سر و پاهای او را عوض کنید و چون غالبا یک نقطه از اتاق است که نوزاد دوست دارد به آن نگاه کند ، سرش را به همان مسیر برمی گرداند و به این ترتیب هر دو طرف جمجمه اش به تناوب به یک سو می چرخد.

کودک در عرض چند هفته به شیوه همیشگی خوابیدن خود عادت می کند و دیگر نمیتوان آن وضعیت را تغییر داد.

من فکر می کنم بهتر است نوزاد را عادت دهید که اگر دلش می خواهد ، از همان ابتدا روی شکم بخوابد . بعدها موقعی که غلتیدن را یاد گرفت ، میتواند این وضعیت را عوض کند.

بعضی از متخصصان ارتوپدی ( استخوان ) ممکن است با دمرو خوابیدن نوزاد مخالف باشند ، چون معتقدند که نوزاد اساسا مایل است پاهایش را زیاد به طرف داخل شکم یا بیرون از آن بکشد و این تمایل احتمالا با خوابیدن روی شکم تشدید می شود.

بعضی ها معتقدند که حتی اگر این موضوع واقعیت هم داشته باشد ، موقعی که کودک بزرگ می شود و میتواند راه برود ، این مسأله حل میشود . از پزشک کودکتان در این مورد سوال کنید.

بعضی از پزشکان توصیه می کنند که برای جلوگیری از زیان های خوابیدن به پشت و یا دمرو خوابیدن ، بهتر است از همان ابتدا با کمک متکاهای محکم به کودک بیاموزیم که به پهلو بخوابد.

من به تجربه دریافته ام که انجام این کار بسیار مشکل است ، چون نوزاد همیشه از کنار متکا لیز می خورد و به پشت یا شکم می خوابد . در هر حال ، بعضی از کودکان در ۶ ماهگی ترجیح می دهند که به پهلو بخوابند.

 

 

دیر خوابیدن کودکان

نکات مهم از خواب کودکان

دیر خوابیدن کودکان | عواملی که سبب دیر خوابیدن کودکان می شود

 

برگرفته از دکتر سلام / برترین ها / کتاب تغذیه و تربیت کودک / کودک آنلاین/ نمناک

close

دیدگاهتان را بنویسید