شنبه 3 فروردین 1398
صفحه اصلی / کودک / تغذیه کودکان و نوزادن / خوراکی های مجاز برای کودکان دو ساله چیست؟

خوراکی های مجاز برای کودکان دو ساله چیست؟

خوراکی های مجاز برای کودکان دو ساله چیست؟
3 امتیاز از 1 رای

خوراکی های مجاز برای کودکان دو ساله : چه نکاتی برای تغذیه کودکان و نوزادان دوسال و زیر دوسال باید رعایت شود ؟ چه مواد غذایی برای کودکان زیر دو سال مجاز نیست ؟ در اینجا با مقاله ای درباره بخور و نخورهای کودکان دوسال در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

تغذیه کودکان کم وزن

اطلاعات در مورد تغذیه کودکان , خوراکی های مجاز برای کودکان دو ساله

 

خوراکی های مجاز برای کودکان دو ساله

پایان یک سالگی و ورود کودک به سال دوم زندگی مرحله مهمی از زندگی کودک است. در این دوران همچنان باید بخشی از غذاهای اواخر یک سالگی ادامه یابد و غذاهای سفره به تدریج وارد برنامه غذایی او شود، به طوری که با بزرگ شدن کودک و گذشت زمان سهم اواز مواد غذایی سفره خانواده بیشتر و غذاهای مخصوص قبل از یک سالگی کمتر شود تا بعد از چند ماه کودک بتواند همه مواد مورد نیاز خود را از سفره خانواده تأمین نماید. در این مطلب با نکات مهم تغذیه ای کودکان دو ساله آشنا شوید.

 

تغذیه در کودکان دوساله چگونه باید باشد

بیشتر پزشکان اطفال و انجمن ترویج تغذیه با شیرمادر، عقیده دارند که برعکس سال اول که توصیه می شود تغذیه با شیرمادر مقدم بر غذای کمکی باشد، در سال دوم زندگی با توجه به اهمیت بیشتر غذاهای جامد، تا حد امکان باید شیرمادر بعد از غذا به کودک داده شود …

دفعات تغذیه کودک هم (به غیر از شیرمادر) هنوز باید مانند سال اول ۵ تا ۶ بار در روز باشد. این توصیه ها، موفقیت شما را در تغذیه شیرخوارتان تضمین می کند :

۱- بین ۱ تا ۵/۱ سالگی، زمان تغییر تغذیه کودک از غذاهای کمکی به غذاهای سفره خانواده است. نباید در این کار تعلل کنید .

۲- توصیه می شود تا ۱۸ ماهگی با توجه به تحمل کودک و به تدریج، غذاهای سال اول زندگی به سفره خانواده تبدیل شود. بهتر است با حوصله و صبر کودک را با مواد غذایی جدید در سفره و خانواده آشنا کنید .

۳- اگر شروع غذا یکباره باشد و از آنچه در سفره خانواده وجود دارد به کودک داده شود، پذیرش و هضم آن برای او مشکل می شود، بنابراین ابتدا باید تغییراتی در غذا داد مثلاً در سفره خانواده اگر برنج (پلو) به صورت کته یا کاملاً نرم شده نیست، می توان آن را با پشت قاشق و کمی آب خورش، نرم و له کرد یا اگر خوراک سیب زمینی و گوشت و… وجود دارد، کمی نان را در آب خوراک نرم کرد و همراه با گوشت و سیب زمینی که با پشت قاشق له و نرم شده است، به کودک داد .

۴- سفیده تخم مرغ را می توان همان طور که خوردن زرده را شروع کرده است، کم کم و کاملاً پخته و سفت به مقدار کم به او داد و به تدریج به یک سفیده کامل رساند. به این ترتیب کودک می تواند یک روز در میان یک تخم مرغ کامل به صورت نیمرو، املت یا آب پز بخورد؛ اما هر روز هم می تواند از سفیده تخم مرغ استفاده کند .

همان طور که نادیده گرفتن آنچه کودک می خورد یا نمی خورد، عاقلانه نیست،یکدندگی و تبدیل غذا خوردن به جنگ و جدل هم درست نیست.

۵- از گروه چربی و شیرینی ها نیز باید استفاده کرد. استفاده از این گروه به صورت غنی کردن غذای کودک با کره تا حدی که جای مواد غذایی دیگر را نگیرد الزامی است .

۶- حبوبات، غنی از مواد پروتئینی و املاح هستند که معمولاً از اواخر سال اول زندگی به رژیم غذایی کودک اضافه می شوند. در سال دوم نیز به تدریج بر تنوع آن افزوده می شود و به صورت کاملاً پخته شده (بعد از خیس کردن و جدا کردن پوست آن) همراه با سیب زمینی و روغن زیتون می تواند مورد استفاده قرار گیرد .

۷- نیاز به کلسیم و پروتئین عمدتاً از طریق شیرمادر و ماست پاستوریزه ای که کودک در روز می خورد، تأمین می شود .

۸- فراموش نکنید که هنوز هم معده کودک کوچک است و نباید آن را با آب یا آب میوه یا میوه پر کرد. آب میوه در حجم کم به عنوان یک نوشیدنی خنک از میوه های تازه یا از شربت های خانگی بعد از بازی و تقلای کودک در یک روز گرم، بسیار مطبوع و لذت بخش است اما افراط نکنید .

۹- مصرف میوه های مختلف، ۲ تا ۳ بار در روز به مقدار توصیه شده، هم بخشی از نیازهای کودک به ویتامین های A و C را تأمین می کند و هم به علت داشتن فیبر، کار دستگاه گوارش را تسهیل خواهد کرد .

۱۰- غذاهای خیلی شیرین یا نوشیدنی در حجم زیاد در فاصله دو وعده غذا، باعث کاهش اشتها می شود و ممکن است کودک را از خوردن غذای اصلی بازدارد .

۱۱- در برنامه غذایی کودک ۱ تا ۲ ساله تنقلاتی مثل پفک، چیپس، شکلات و نوشابه جایی ندارد و در صورتی که فعالیت کودک زیاد باشد، استفاده از میان وعده های انرژی زا مانند خرما، کشمش، مربا، کمپوت، ژله، بیسکویت، بستنی پاستوریزه، بادام و پسته بونداده (ولی ریز و پودرشده مخلوط با ماست) به شرطی که جای وعده اصلی غذا را نگیرد، مفید است .

۱۲- کودکان ۱ تا ۲ ساله هنوز هم در معرض خطر خفگی هستند و موادی مانند تکه های سوسیس، دانه انگور، سبزی های خام، فندق، بادام، ذرت بوداده، آب نبات و … نباید در دسترسشان باشد. همچنین وقتی دراز کشیده اند یا در حال دویدن هستند نباید به آن ها غذا داد .

۱۳- کودک را هنگام غذا خوردن تنها نگذارید. همیشه یک نفر باید (حتی تا ۳ سالگی) بر غذا خوردن کودک نظارت داشته باشد. فرزندتان را بنشانید و به او غذا بدهید . مراقب جویدن غذا و بلعیدنش باشید. اگر کودک در اتومبیل یا در کالسکه در حال حرکت است، به او غذا ندهید .

۱۴- میوه های آلرژی زا مانند کیوی، خربزه و موادی که هضم آن ها مشکل است مثل پوست حبوبات هنوز هم در برنامه غذایی کودک جایی ندارند .

۱۵- در طول سال دوم زندگی، مصرف قطره ویتامین های A و D یا مولتی ویتامین و قطره آهن به همان مقدار قبلی باید ادامه داشته باشد و این تصور که آهن باعث سیاهی دندان ها می شود، نباید مانع مصرف آن شود .

۱۶- همزمان با افزایش دندان های کودک، غلظت و سفتی غذا را بیشتر کنید و غذاهایی به او بدهید که قابل جویدن باشد .

۱۷- هنگام دندان درآوردن اگر برای بی حسی لثه از دارو استفاده می کنید، سعی کنید نزدیک زمان غذا خوردن نباشد چون باعث بی حسی ماهیچه های گلو می شود و بلعیدن غذا را مشکل می کند .

۱۸- تغییرات روز به روز یا ماه به ماه در اشتهای کودک طبیعی است. بعضی از بچه ها بد غذا و سخت گیر و برخی خوش اشتها هستند. تا زمانی که الگوی رشد کودکتان مناسب است، نگران نباشید .

همان طور که نادیده گرفتن آنچه کودک می خورد یا نمی خورد، عاقلانه نیست، یکدندگی و تبدیل غذا خوردن به جنگ و جدل هم درست نیست. اگر به نظرتان میزان دریافت انرژی و کالری کودک شما کمتر از قبل یا نامتناسب سنش است طبق راهنمای ضمیمه برنامه ریزی کنید .

 

 

 الگوی تغذیه سالم

تغذیه سالم برای کودکان

 

 

به نکات زیر توجه کنید :

۱- قبل از خواب و صبح هنگام بیدار شدن شیر خودتان را بدهید .

۲- به تدریج وعده های شیر دادن قبل و بعد از ظهر را کم کنید یعنی فاصله وعده های شیر دادن را بیش تر کنید. تا خودبخود یک وعده شیر خوردن حذف شود .

۳- سرگرمی های جدید برای کودک ایجاد کنید .

۴- زمان شیر خوردن کودک را پیش بینی کنید و یک میان وعده در دسترس داشته باشید .

۵- اگر در صندلی و یا محل خاصی به کودک شیر می دادید از آن محل استفاده نکنید تا کودک به یاد شیر خوردن نیفتد .

۶- از سایر افراد خانواده کمک بگیرید و بهتر است صبح زودتر از کودک بیدار شوید و از فرد دیگری بخواهید که هنگام بیدار شدن کودک در کنار او باشد .

۷- بالاخره وعده های شیر خوردن در ساعات شب را به ترتیب یک شب در میان و دو شب در میان و … کنید تا خود کودک دیگر تقاضای شیر نکند .

 

این نکات را هنگام تغذیه کودک رعایت کنید!

کودکان که همچنان دوران رشد را سپری می‌کنند نیاز آنها به مقدار انرژی و پروتئین و سایر مواد مغذی با افزایش سن کودک بیشتر می‌شود.

برای تأمین کلیه مواد مغذی مورد نیاز کودکان، برنامه غذایی آنان باید شامل ترکیبی از مواد مغذی مختلف از ۴ گروه اصلی غذایی باشد.

 

گروه‌های اصلی غذایی عبارت‌اند از:

گروه نان و غلات که انرژی و مقداری پروتئین مورد نیاز کودک را تأمین می‌کند، گروه شیر و لبنیات که کلسیم، فسفر و پروتئین را تأمین می‌کند و برای رشد اسکلت و استحکام استخوان‌ها و دندان‌ها لازم‌اند، گروه گوشت، حبوبات و تخم‌مرغ که پروتئین و سایر مواد مغذی مورد نیاز کودک را تأمین می‌کند و برای رشد او لازم‌اند و گروه سبزی‌ها و میوه‌ها که ویتامین‌ها و املاح مورد نیاز کودک را تأمین می‌کنند.

 

در تغذیه کودکان ۱ تا ۵ سال چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

* در غذا دادن به کودک صبور باشید و آرام آرام به کودک غذا بدهید.

* در صورتی که کودک تمایل به خوردن غذای خاصی ندارد، هرگز او را مجبور به غذا خوردن نکنید و سعی کنید با تغییر مزه و یا نحوه طبخ آن را مجددا به کودک بدهید و در صورتی که باز هم علاقه‌ای به خوردن آن غذا نشان نداد، چند روزی از دادن آن غذا صرف نظر کرده و مجددا به برنامه غذایی کودک اضافه کنید.

* هنگام غذا دادن به کودک با او با آرامش و محبت صحبت کنید تا زمان غذا خوردن برای کودک خوشایند باشد و خاطره خوشی از غذا خوردن در ذهن کودک ایجاد شود.

* مقدار غذای هر وعده کودک را با افزایش سن کودک بیشتر کنید.

* به مقدار غذایی که کودک می‌خورد توجه کنید. برای هر کودک یک بشقاب جداگانه در نظر بگیرید.

* با افزایش سن کودک برای غذا خوردن به کودک استقلال بدهید و به تدریج فقط مقدار و نحوه غذا خوردن کودک را نظارت و او را به خوردن ترغیب کنید.

* برای غذا خوردن کودک به او جایزه ندهید بلکه برای ترغیب او به غذا خوردن از طعم غذا تعریف کنید.

* به کودک اجازه دهید غذا خوردن را خودش تجربه کند حتی اگر مقداری غذا هنگام خوردن ریخته شود و یا دست و لباس‌های خود را کثیف کند.

* از دادن تنقلات بی ارزش قبل از غذا و بین وعده‌ها به کودک خودداری کنید. برخورد با کودکان بدغذا مادران هنگام بی‌اشتهایی کودک، به رشد او حساس شده و درمورد نقش مادری خود احساس ناتوانی می‌کنند.

 

درنتیجه سطح اضطراب آنان بالا رفته و قادر به تعبیر درست علایم بی‌اشتهایی در کودکشان نمی‌شوند:

* از تحمیل سلیقه خود در انتخاب غذا برای کودک خودداری کنید: بسیاری از والدین تصور می‌کنند همان غذایی که آنها دوست دارند، کودک هم دوست داشته باشد

درحالی که باید به کودک اجازه دهند از بین غذاهای متنوع، غذای مورد علاقه خود را انتخاب کند

* والدین باید از تغذیه اجباری کودک بپرهیزند و کودک را هنگام غذا خوردن آزاد بگذارند. این عمل باعث می‌شود احساس استقلال کودک رشد کرده و با احساس رضایت از تغذیه، از آن لذت ببرد. یک برنامه غذایی متعادل علاوه بر رفع گرسنگی، باید عناصر غذایی و مواد مغذی لازم برای تندرستی کامل را داشته باشد.

استفاده از چهار گروه اصلی غذایی مهم‌ترین راه برای اطمینان از تامین نیازمندی‌های تغذیه‌ای کودک محسوب می‌شود.

* برای تشویق کودک به غذا خوردن بهتر است غذای دلخواه او را تهیه کرد و اگر به عللی کودک میل به خوردن غذا ندارد، از اسباب بازی مورد علاقه‌اش برای تشویق به غذا خوردن استفاده شود.

* مواد غذایی مقوی و مورد نیاز کودک را باید با احتیاط به غذای او اضافه کرد تا کودک به تدریج به غذای جدید علاقه‌مند شود.

* کودک گرسنه نسبت به کودکی که در فواصل وعده‌های غذا با خوردن تنقلات سیر شده است، برای خوردن غذای جدید تمایل بیشتری نشان می‌دهد.

* بهتر است ساعت صرف غذای کودک را هم‌زمان با افراد خانواده تنظیم کرد زیرا کودک با مشاهده غذا خوردن اعضای خانواده به‌خوردن غذا تشویق می‌شود.

 

 

نکات تغذیه کودکان

نکاتی درباره تغذیه کودکان

خوراکی های مجاز برای کودکان دو ساله چیست؟

منبع : بیتوته / مجله سلامت / نمناک

close

این مطالب را نیز ببینید!

چگونه کودکتان را خوش اشتها کنید؟

به این مطلب امتیاز دهید کودکان باید هر سه تا چهار ساعت یک بار مواد …

دیدگاهتان را بنویسید