شنبه 3 فروردین 1398
صفحه اصلی / کودک / دانستنی های نوزادان / خواب کودک | نکات مهم درباره خواب کودک و اهمیت آن

خواب کودک | نکات مهم درباره خواب کودک و اهمیت آن

به این مطلب امتیاز دهید

خواب کودک : در نوزادی و کودکی خواب نقش مهمی در سلامت جسمی فرزند ایفا میکند. کودکی که خوابی راحت و کامل دارد سلامت روحی و جسمی مناسبی برخوردار است. در اینجا با مقاله ای درباره نکات مهم خوابیدن کودک در خدمت شما هستیم. در ادامه با ما همراه باشید.

 

 

کارهای قبل از خواب کودکان

خواب کودکان ۲ ساله , خواب کودک

 

 

نکات اساسی درباره خواب کودک و اهمیت آن

مطالعات نشان داده اند که کودکانی که به اندازه کافی نمی خوابند، یا خوب نمی خوابند، ممکن است بی توجه، بی قرار و زودرنج شوند و به احتمال بیشتری به خود آسیب بزنند. در این بخش از نمناک نکاتی را درباره خواب کودک ارائه می کنیم که والدین باید به این نکات توجه داشته باشند.

 

والدین گرامی لطفا به خواب کودک اهمیت بدهید

دکترای روانشناسی کودک و نوجوان با اشاره به اینکه هورمون رشد در خواب ترشح می شود، گفت:مقدار خواب مورد نیاز در شبانه روز برای کودکان زیر ۵ سال به طور متوسط ۱۰ تا ۱۴ ساعت است .

خواب مناسب برای رشد و سلامتی کودکان و نوجوانان حیاتی و ضروری است و والدین باید با برنامه ریزی مناسب به خواب آرام فرزندان کمک کنند .

این عضو هیات علمی دانشگاه با بیان اینکه هورمون رشد در خواب ترشح می شود، گفت:مقدار خواب مورد نیاز در شبانه روز در کودکان زیر ۵ سال به طور متوسط ۱۰ تا ۱۴ ساعت و در کودکان ۶ تا ۱۳ ساله ۹ تا ۱۱ ساعت و در نوجوان ۱۴ تا ۱۷ ساله ۸ تا ۱۰ ساعت است .

وی گفت:والدین باید برنامه ریزی خواب کودک را هر شب و در یک زمان خاص اجرا کنند و این برنامه در نهایت به اتاق خواب کودک منتهی شود .

زارع نیستانک گفت:همچنین والدین توجه داشته باشند که گرمای زیاد می تواند، مانع از خواب مناسب کودک شود بنابراین لازم است، سعی کنند آخرین وعده غذای کودک، سبک باشد و تغذیه او را در زمان مناسبی، حداقل یک ساعت پیش از خواب انجام دهند و قبل از خواب برای کودک کتاب بخوانند .

وی در باره خواب مناسب در نوجوان گفت:تماشای فیلم های ترسناک، مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین مانع از خواب راحت می شود .

این دکترای روانشناسی کودک و نوجوان تصریح کرد:قبل از خواب نوجوان زمانی را به گفتگو با او اختصای دهید تا از دغدغه های ذهنی اش برای شما صحبت کند. در صورتی که نوجوان از اتفاقاتی که در طول روز داشته با والدینش صحبت کند، باز ذهنی مضاعفی را که داشته، برداشته و می تواند خوابی آرام داشته باشد .

خواب عبارت است ازعدم توانایی ارادی درکنترل محیط فیزیکی و کاهش یا فقدان سطح هوشیاری، تعلیق نسبی ادراکات حسی و غیرفعال شدن تقریباً تمام عضلات ارادی در زمان استراحت به طوری که فعالیت بدن و ذهن تغییر کرده و توهم های بینایی جایگزین تصاویر واضح واقعی بشوند .

 

علایم اصلی و مهم بروز اختلال در خواب کودک

 1. تعریق زیاد کودک در حین خواب
 2. کودک در خواب خر و پف می کند .
 3. کودک در خواب حالت بی قراری دارد .
 4. کودک در حین خواب به دفعات سرفه می کند .
 5. تنفس کودک در خواب با خس خس همراه است .
 6. کودک در زمانی که خواب است به جای بینی با دهان نفس می کشد .
 7. وقتی کودک در نیمه های شب از خواب پریده و دچار وحشت شده است .
 8. زمانی که کودک در نیمه های شب از خواب پریده و حالتی گیج و مبهوت دارد .
 9. زمانی که کودک در حین خواب ضرباتی با سرش به اجسام اطراف وارد می کند .
 10. زمانی که کودک در حین خواب به طور ناخواسته ضرباتی را با پاهایش به اطراف وارد کرده و حتی شروع به راه رفتن هم می کند .
 11. توجه به هر یک از این نشانه ها برای والدین از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا می تواند نشانه مشکلات ریشه داری باشد که کوتاهی در رسیدگی به آنها عواقب نگران کننده ای خواهد داشت .

 

 

 

جدول خواب نوزاد

خواب زیاد نوزاد

 

 

نکاتی در مورد خواب نوزاد

مهم ترین مسئله روبه رو ی پدر و مادر در خارج از خانه و خانواده، موضوع خواب کودک است. رعایت نکردن نکات و اصولی سبب گرفتاری هایی می شود.

– در خصوص کودک باید گفته شود که با شانزده تا هجده ساعت خواب او شروع و آهسته آهسته خواب او کم می شود و در حدود ۱۸ سالگی به هشت تا هشت و نیم ساعت می رسد. بعد برای مدتی یک ساعت کاهش پیدا می کند و از شصت سالگی به بعد آهسته آهسته خواب کم می شود.

– نوزادان بین شب و روز تفاوتی قائل نیستند، یعنی در ماه اول میزان خواب او در شب و روز مساوی است؛ اما آهسته آهسته خواب آنها در روز کمتر می شود به طوری که در حدود دو سالگی یک خواب بعدازظهر را دارند و در حدود چهار سالگی خواب بعدازظهر نیز کنار می رود.

– خواب با وجود سادگی و حالت عادی که دارد از نظر علمی بسیار پیچیده است؛ به طوری که ۴ مرحله دارد. انسان در حین خواب از مرحلۀ ۱ به ۲ و ۳ و ۴ می رود و دوباره به مرحله ۳ و ۲ و ۱ برمی گردد.

این دوره در کودک تا حدود دو سالگی نزدیک شصت دقیقه و از ۲ سالگی هفتاد و پنج دقیقه و از ۵ سالگی حدود نود دقیقه است. نکتۀ جالب توجه این است که در پایان نود دقیقه در بزرگسال، و در خصوص کودک بعد از دو سالگی و در پایان این مرحله، پدیدۀ رؤیا یا خواب دیدن شروع می شود.

– در خصوص کودکان که دورۀ فعالیت ذهنیشان طولانی تر است و هم عضلاتشان آرامش کمتری دارند، با کودکانی رو به رو می شویم که در عین اینکه خوابند، می توانند بخندند، گریه کنند و صداهای عجیب و غریبی داشته باشند و شاید آن قدری که فعالیت ذهنی وجود دارد، فعالیت بدنی نیز به کار خود ادامه دهد.

– برخی اوقات اگر مادر و کسی که از کودک مراقبت می کند در صورت عدم داشتن خواب سنگین و عمیق، سبب آسیب به فرزند می شود، به واسطه دگرگونی تغییر در میزان و محتویات شیر یا نداشتن صبر و حوصله لازم و عدم ایجاد ارتباط مطلوب.

به همین دلیل در اینگونه موارد باید به طور مشترک در نخوابیدن به جهت نگهداری کودک سهیم بود تا پدر و مادر به استراحت لازم برسند. پس کاری خانوادگی است و باید حل شود.

 

ساعت مغزی

طی چند سال گذشته دانشمندان متوجه شدند که یک ساعت مرکزی، نزدیک به قسمت بینایی، در عمق مغز وجود دارد که براساس نور، کار خود را انجام می دهد و با دیگر ساعت های بدن مرتبط است. برخی از غدد در زمان ها و دوران های خاصی باید کار کنند تا به واسطه ساعت مرکزی پیام دریافت کنند.

اما اشکال کار این ساعت اصلی مغز آن است که دور آن برخلاف دور عادی شب و روز که ۲۴ ساعت می باشد، بیست و پنج ساعت است. در نتیجه اگر ارتباط لازم بین این ساعت و محیط بیرون برقرار نشود فرد دچار گرفتاری می شود.

 

توجه داشته باشیم:

کودک باید به کمک پدر و مادر بتواند هر روز یک ساعت زندگی خود را جلو بکشد تا بتواند با این ساعت مغزی هماهنگ باشد. پس باید از کودکی به فرزند آموزش داد تا خوابش دارای نظم باشد که از طریق شرایط مناسب جهت خواب امکان پذیر است.

– معمولاً کودکان قادرند در حدود ۴ ماهگی خواب طولانی داشته باشند اما مسئلۀ مهم تغذیۀ آن هاست. به خصوص وقتی که وزن کودک حدود ۷ تا ۸ کیلو می رسد یک وعده غذایی او مانند وعدۀ شب می تواند قطع شود یا کم شود. پس فرصتی برای خواب پنج ساعته به او می دهیم، حتی سبب قوی شدن جهاز هاضمه می شود که با یک استراحت، آمادگی جذب و هضم بهتر غذاهای بعدی را خواهد داشت.

– خواب کودک مستقیم بر روی تغذیه و سلامت و رشد او اثر دارد. کودکان به نوعی خواب خود را حدود ۶ ماهگی کاملاً در اختیار دارند، اگر بازی و لجبازی در کار باشد می تواند مشکل ساز شود.

– بهتر آن است که کودک تا حداکثر ۵ ماهگی با پدر و مادر خود باشد و بهتر آن است که فرزند هرگز به رختخواب پدر و مادر راه پیدا نکند بلکه در آغوش بخوابد و بعد در جای خواب خود قرار داده شود.

اگر قبل از ۵ ماهگی او را به اتاقی منتقل کرده باشند، در حدود ۹ ماهگی و در صورت بروز مشکلات، پدر یا مادر باید نزد فرزند بمانند، اما نه در رختخواب او بخوابند و نه موی سر یا گوش خود را به کودک بدهند که این حالت می تواند تا سالیان ادامه داشته باشد و مشکلات را مضاعف کند.

و فقط به نوازش از نوع فرمان بسنده کنند و اگر بیدار شد، با دیگری صحبت نشود و چراغی روشن نشود، تا او به این نتیجه برسد که در وضعیتی است که باید بخوابد. این احتمال وجود دارد بعد از ۱۲ تا ۱۴ ماهگی به علت بیرون آمدن از گهواره و رساندن خود به اتاق شما و برخلاف احتیاجات او و برخلاف میل زیاد خودتان جهت کمک به او، او را به اتاقش برگردانید و اگر لازم بود کنارش بمانید و با توجه به مهربانی و آگاهی، استوار و محکم به او پیام دهید که الان وقت خواب است نه وقت بازی یا کار دیگری.

فراموش نشود عمل خواباندن کودک و چگونگی خواباندن او در شب و روز باید متفاوت باشد. به عبارتی با این حالت اجازه خواب بیشتر در شب را به او داده ایم.

– کودک تا دو سالگی نیاز به بالشت ندارد و همچنین تا ۱۸ ماهگی نباید کودک را روی شکم خوابانید، چون می تواند موجب خفگی او شود.

 

در کتاب به فرزندتان کمک کنید تا تمام شب را بخوابد نوشتۀ جوان کوتبرتسون و سوزی شویل، از روش بهینه سازی شدۀ “چاره اندیشی کنید” دفاع و حمایت شده است. برنامۀ آنان براساس سن کودک تا حدودی متغیر است، ولی به طور کلی بر پایه های زیر بنا شده است:

کودک را ساعت ۱۱ یا ۱۱٫۳۰ شب ، درست پیش از آماده شدن خودتان برای خوابیدن، بیدار کنید و به او شیر بدهید و سیر کنید. این امر از جنبۀ نظری از بیدار کردن شما از خواب عمیق پیشگیری می کند.

اگر خود به کودکتان شیر می دهید، هنگام بیدار شدن او از همسرتان بخواهید که بدون برداشتن نوزاد از جایش، تلاش کند او را بخواباند. در صورت به خواب نرفتن کودک در مدت ده الی بیست دقیقه، همسرتان باید او را از جایش بردارد، قدم بزند یا هر کار دیگری که تا نوبت بعدی شیر دادن در یکی دو ساعت آینده، حواس او را از این امر منحرف سازد.

هدف از این عمل، عادت دادن کودک به داشتن دوره های طولانی خواب بین دوره های بیداری است. به عنوان جایگزین این روش می توان مدت شیردهی در نیمه شب را کاهش داد. چنانچه با کودکتان با شیشه شیر می دهید، شیر را رقیق کنید تا او به دریافت کالری کمتر در طول شب عادت کند.

 

 

میزان خواب نوزاد یک ماهه

عوامل مهم در خواب کودک

خواب کودک | نکات مهم درباره خواب کودک و اهمیت آن

 

برگرفته از سلامت نیوز ، نی نی بان / نمناک /  پرورش، تعلیم و تربیت تولد تا ۳ سالگی / کودک آنلاین

close

دیدگاهتان را بنویسید