چهارشنبه 30 مهر 1399

نوشیدنی های مفید در دیابت | نوشیدنی های مضر در دیابت

تغذیه سالم ، برای افراد مبتلا به دیابت در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

اب میوه برای افراد دیابتی

میوه مناسب برای دیابتی ها ، نوشیدنی های مفید در دیابت

 

 

چای بابونه بهترین نوشیدنی دیابتی برای تنظیم قند خون بیماران دیابتی

دیابت! بیماری که شمار زیادی از افراد جامعه در رده های سنی مختلف از ابتلا به آن رنج می برند. برخی به دلیل برنامه غذایی ناسالم و برخی با استرس و فشار عصبی شدید به این بیماری مبتلا شده اند.

 

تاثیر چای بابونه یک نوشیدنی دیابتی در سلامت بیماران دیابتی

به گفته متخصصان این تحقیق مصرف روزانه 3 فنجان چای بابونه تا حد قابل توجهی میزان قند خون را تنظیم می کند.

 

در این مطالعات 64 بیمار مبتلا به دیابت مورد بررسی قرار گرفتند و پزشکان با تقسیم کردن این بیماران به دو گروه تحقیقات را انجام دادند.

گروهی از این بیماران دیابتی روزانه آب و گروه دیگر روزانه چای بابونه به عنوان نوشیدنی مصرف کردند تا اینکه بعد از 2 ماه نتیجه اعلام شد.

 

قند خون این بیماران در طول این مدت به طور مرتب چک می شد و نتیجه همانطور که انتظار می رفت به نفع دسته ای از بیماران دیابتی بود که هر روز چای بابونه می نوشیدند و قند خون این گروه نسبت به گروه دیگر پایین تر و متعادل تر بود. گفتنی است آنتی اکسیدان فراوانی که به واسطه ی نوشیدن چای بابونه در بدن بیماران دیابتی افزایش پیدا کرده بود موجب شگفتی پزشکان شد.

 

با افتخار باید بگوییم این مقاله که در دیلی میل منتشر شد نتیجه تحقیقات پزشکان ایرانی در دانشگاه تبریز است.

 

بخشی از خواص داروئی بابونه:

1). یکی از مهمترین خواص بابونه درمان زخم معده و ورم معده است و جایگزینی مناسب برای داروهای نظیر Lozac و Zantac و غیره می باشد.

برای درمان زخم معده یک لیوان چای غلیظ بابونه درست کنید (4 قاشق چایخوری بابونه در یک لیوان آبجوش و یا چهار تا چای کیسه ای بابونه در یک قاشق لیوان آب جوش) و صبح ناشتا هستید این لیوان چای را بنوشید و سپس در رختخواب به پشت دراز بکشید و بعد از چهار دقیقه بخوابید و البته بعد از یک ربع ساعت می توانید صبحانه خود را میل کنید. این عمل را بمدت دو هفته ادامه دهید تا زخم و ورم معده بکلی شفا یابد.

 

2). تقویت قوای جنسی و اعصاب

3). ادرار آور و قاعده آور و درمان کننده کمی ترشحات عادت ماهیانه و تسکین درد قاعدگی

 

4). افزایش شیر در مادران شیرده

5). درمان کننده سردرد و میگرن

 

6). درمان تکرر ادرار با چای بابونه

7). تسکین دردهای عضلانی

 

نوشیدنی‌های خوب و بد برای افراد دیابتی

دیابت دارای دو شکل اصلی نوع 1 و 2 است که هر دو در نتیجه افزایش قند خون ایجاد می‌شود. انسولین هورمونی که به جذب گلوکز در سلولها کمک می‌کند یا در بدن این افراد وجود ندارد و یا در مقادیر محدودی تولید می‌شود. در بدن افراد مبتلا به دیابت نوع 2، انسولین بدرستی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. این موضوع باعث انباشته شدن قند در خون می‌‌شود و چنانچه این بیماری بدرستی مدیریت نشود، موجب بروز خطراتی برای بیمار می‌گردد. نوشیدنی‌های مختلف بر مقدار قند خون بیماران به روشهای مختلفی تأثیرمی گذارند، انتخاب نوع نوشیدنی برای مدیریت بیماری این افراد بسیار اهمیت دارد.

 

شیر شیرین نشده یک نوشیدنی خوب برای افراد دیابتی محسوب می‌شود که باید در برنامه‌ی غذایی آنها گنجانده شود، توصیه‌های زیر به افراد دیابتی برای کنترل آسان‌تر قند خون کمک می کند.

 

· یک رژیم غذایی متعادل و مدیریت مصرف روزانه‌ی کربوهیدرات‌ها

· مدیریت مصرف کربوهیدرات‌ها باید با شرایط هر روز فرد مطابقت کند

 

از آنجائیکه مغز و بدن به مصرف مقداری کربوهیدرات نیاز دارند فرد دیابتی حتماً باید بر اساس توصیه‌هایی که مشاور تغذیه به او کرده است مقداری کربوهیدرات مناسب مصرف نماید.

توجه به اطلاعات و برچسب‌های تغذیه‌ای مواد غذایی می‌تواند اطلاعات مهمی را در اختیار آنها قرار دهد. در برچسب‌های مواد غذایی سایر وعده‌ی سروینگ و مقدار کربوهیدرات موجود در یک وعده‌ی سروینگ مشخص شده است.

 

بهترین نوشیدنیها برای افراد مبتلا به دیابت

آب: آب بهترین نوشیدنی برای همه‌ی افراد است، هیدراتاسیون مناسب سلامت جسمی و روانی افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد و هر سیستمی در بدن نیاز به آب دارد. علائم تشنگی همچنین می‌تواند با علائم گرسنگی یا میل به خوردن مواد شیرین اشتباه گرفته شود، این امر منجر به ولع افراد به خوردن نوشیدنی‌های شیرین یا آب میوه‌ها می‌شود. چنانچه احساس کردید نیاز به خوردن مایعات دارید بهترین نوشیدنی یک لیوان آب است پس از نوشیدن آب به واکنش بدنتان به آن توجه کنید.

 

آب طعم‌دار: برخی افراد از آبمیوه‌ها یا نوشیدنیهای شیرین شده به جای آب استفاده می‌کنند زیرا آنها از طعم آب خالص لذت نمی برند و خوردن آن برایشان سخت است، بهتر است آب را با مقداری آب لیموی تازه یا سایر مرکبات و یا آب قره قاط یا زغال اخته طعم دار کنید یا مقداری پالپ آلوئه‌ ورا در آب ریخته و آنرا بنوشید زیرا آلوئه ‌ورا برای افراد دیابتی مفید است.

 

جوشانده‌های گیاهی

چای یکی از بهترین آبهای طعم‌دار است. با جوشاندن برگهای یک گیاه در آب می‌توانید آب را طعم‌دار کرده و خواصی را به آن بیافزایید شما می‌توانید انواع چای‌های گیاهی را بصورت سرد یا گرم میل کنید.

 

برای مثال، ریشه‌ی شیرین بیان (Licorice root) دارای عطر بسیار خوب و طعم شیرینی است که بدون افزایش قندخون می‌تواند به عنوان یک چای مناسب مصرف شود، در برخی مطالعات به تأثیر عصاره‌ی شیرین بیان بر کاهش قندخون در افراد مبتلا به دیابت اشاره شده است.

 

شیر

برخی مواقع بدن به چیزی بیش از آب نیاز دارد و شیر ممکن است انتخاب خوبی باشد، شیر گاو بدون چربی یا شیر سویا، شیر برنج یا انواع شیرهای شیرین نشده‌ی آجیل‌ها مانند شیر بادام می‌تواند کالری، ویتامین و موادمعدنی لازم را برای بدن فرد تأمین کند. از آنجائیکه شیر حاوی مقداری کربوهیدرات است باید مقدار کربوهیدرات آنرا در شمارش میزان کربوهیدرات روزانه‌ی خود به حساب آورید.

 

آب میوه خالص در حد اعتدال

آب میوه‌های خالص و تازه نوشیدنیهای مناسبی برای افراد دیابتی هستند اما از آنجائیکه آب میوه‌ها حاوی قند طبیعی هستند اما فیبر مورد نیاز از آنها حذف شده است، باید در مصرف آن اعتدال را رعایت کرد و در هر بار مقادیر کمی از آنها را مصرف نمود. مقدار قند موجود در آبمیوه‌ها نیز باید در شمارش کربوهیدرات روزانه‌ی بیماران دیابتی محاسبه شود.

 

 

دوغ ودیابت

شام مناسب برای دیابتی ها

 

 

کنترل وعده‌ی سروینگ کلید مدیریت کربوهیدرات‌ها در هنگام نوشیدن آبمیوه همراه با یک وعده‌ی غذا می باشد، نوشیدن آبمیوه به تنهایی می‌تواند منجر به افزایش ناگهانی قندخون بیمار شود اما مصرف آن با سایر غذاها می‌تواند از افزایش ناگهانی قند خون بکاهد مگر اینکه بیمار دچار افت شدید قند خون شده باشد که در این صورت خوردن آبمیوه به تنهایی به حل این مشکل کمک می کند.

 

قهوه و چای درحد اعتدال

در مورد مصرف قهوه توسط افراد دیابتی بحث‌های زیادی وجود دارد. مصرف قهوه ممکن است تأثیرات کوتاه مدت ناخواسته‌ای را سبب شود اما نوشیدن طولانی مدت قهوه دارای برخی مزایا برای افراد دیابتی است. نوشیدن قهوه‌ی کافئینه و چای می‌تواند تأمین کننده‌ی انرژی بدن بدون افزایش ناگهانی قند خون باشد، بهتر است از نوشیدن قهوه‌های شیرین شده یا چای شیرین شده، اجتناب کنید. خامه‌های طعم دار ممکن است حاوی مقادیر بالایی قند باشند به همین دلیل در خوردن آنها دقت کنید بهتر است بر چسب آنها را مطالعه کنید یا از مصرف آنها صرفنظر نمایید.

 

بدترین نوشیدنیها برای افراد دیابتی

سودا، نوشیدینهای انرژی زا

این نوع نوشیدنی‌ها برای افراد مبتلا به دیابت بسیار مضر هستند و در افراد سالم موجب افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 می‌شود. برای افرادیکه در حال حاضر به دیابت مبتلا هستند، مصرف این نوشیدنیها موجب ورود مقادیر زیادی قند ساده به بدن افراد می‌شود که نیاز به هضم چندانی نداشته و می‌تواند منجر به افزایش ناگهانی قند خون این افراد شود.

از آنجائیکه ثابت ماندن قند خون افراد بسیار مهم است بهترین راه عدم مصرف این نوشیدنی ها و یا محدود نمودن مصرف آنها است.

 

کوکتل میوه

نوشیدنیهای شیرین شده با شکر مانند آب میوه‌های حاوی قطعات میوه، دارای طعمی شبیه به آبمیوه‌ی طبیعی هستند اما غالباً حاوی مقادیر زیادی قند یا شربت ذرت می‌باشند. این مواد می توانند موجب افزایش ناگهانی قندخون مشابه با نوشیدن سودا شوند. آنها حاوی مقادیر بالایی کربوهیدرات هستند اما ارزش مواد تغذیه‌ای آنها بمراتب کمتر از آب میوه‌ی خالص است. مصرف مقادیر متعادلی آب میوه برای افراد دیابتی مناسب است اما آنها باید از مصرف کوکتل‌های میوه‌ای اجتناب کنند.

 

نوشیدنیهای الکلی

اگر چه الکل خود فاقد قند است اما نوشیدنیهایی مانند آبجو و سایر مخلوط‌های الکلی حاوی مقادیری قند هستند، الکل می تواند موجب افت قند خون افراد دیابتی شود و برای افردی که تحت درمان با داروهای دیابت هستند مشکلاتی را موجب شود و موجب افزایش میزان انسولین در بدن شود. نوشیدن الکل برای مسلمانان حرام است اما برای افراد ادیان دیگر نوشیدن مقادیر کمی از آن برای افراد دیابتی با نظارت بر قندخون بر اساس میزان زیر توصیه می‌شود: برای زنان یک واحد و برای مردان دو واحد در روز، یک واحد شامل 1.5اونس اسپیریت و 5 اونس شراب یا 12 اونس آبجو است.

 

به یاد داشته باشید حتی با رعایت وعده‌ی سروینگ، نوشیدنیهای الکلی تنها باید همراه با غذا مصرف شوند و حتماً باید مقدار قندخون بیمار بررسی گردد.

هرگز نباید مصرف نوشیدنیهای الکلی را جایگزین کربوهیدرات موجود در غذا نمود، درعوض باید مقدار مصرف آن محدود شود و حتماً باید همراه با یک رژیم متعادل و نرمال مصرف شود.

افراد مبتلا به دیابت می‌توانند از سوداهای بدون کالری یا از آب گازدار به عنوان میکسر الکل و به جای میکسرهای قندی استفاده نمایند.

 

در ادامه پیشنهاداتی برای تهیه‌ی نوشیدنی‌های سالم برای افراد دیابتی آورده ایم:

 

اسموتی‌ها

افراد مبتلا به دیابت باید تا جای ممکن مقدار قند خون خود را متعادل نگه دارند. اسموتی‌ها، نوشیدنی‌های بسیار وسوسه کننده‌ای هستند که معمولاً حاوی مقادیر زیادی قند یا میوه های سرشار از قند می‌باشند. مصرف فیبر یک راه طبیعی برای کاهش فرایند هضم کربوهیدرات‌ها و انتشار آنها به جریان خون است. افزودن موادی مانند آووکادو، نارگیل، تخم کتان و تخم چیا می‌تواند محتوای فیبر این مخلوط‌های میوه‌ای را بالا برده و طعم وعطر بسیار خوبی به آنها بدهد.

 

یک دستور بی نظیر برای یک اسموتی مناسب برای افراد دیابتی بشرح زیر است:

– 1 فنجان شیر بادام شیرین نشده

– یک عدد آووکادوی کوچک

 

– یک فنجان اسفناج

– نصف فنجان بلوبری یا زغال اخته یا قره قاط

– نصف یک عدد لیموی پوست گرفته

 

– نصف فنجان ماست یونانی شیرین نشده(نوی ماست آب گرفته که در بازار یافت می‌شود).

– یک قاشق غذاخوری تخم چیا

– نصف قاشق چایخوری دارچین

 

این اسموتی بسیار مقوی و سیر کننده است و می‌تواند به عنوان یک میان وعده مصرف شود. ماست حاوی پروتئین است و وجود دارچین، تخم چیا و آووکادو به تعادل قند موجود در بلوبری کمک می کند.

 

چای سبز

در حالیکه نوشابه‌ها یا قهوه‌های شیرین برای رفع خستگی برای بسیاری از افراد جزء بهترین و محبوب‌ترین نوشیدنیها محسوب می‌شود اما برای افراد مبتلا به دیابت نوشیدنیهای سالمی نیستند اما یک انتخاب سالم برای این افراد چای سبز است چای سبز سرشار از پلی فنول‌ها است، تحقیقات نشان داده است مصرف چای سبز به کاهش خطر ابتلا به دیابت و افزایش توانایی بدن در پردازش و فرآوری قند کمک می کند. نحوه‌ی تهیه‌ی چای سبز زنجبیلی به شرح زیر است:

 

– یک قاشق غذاخوری زنجبیل ریز خرد شده

– یک عدد چوب دارچین

 

– 2 عدد برگ استویا یا جایگزین‌های قند (در صورت تمایل)

– 4 عدد کیسه‌ی چای سبز

– 4 فنجان آب

 

دارچین و زنجبیل را به آب بیافزایید و اجازه دهید جوش بیاید سپس به مدت 5 تا 10 دقیقه صبر کنید و سپس کیسه‌های چای و جایگزین شکر را به آن اضافه کنید و آنرا از روی حرارت بردارید و بروی حرارت غیر مستقیم سماور یا کتری قرار دهید تا چای دم کشید و نوش جان کنید.

 

 

قند مخصوص دیابتی ها

تغذیه در دیابت

 

نوشیدنی های مفید در دیابت | نوشیدنی های مضر در دیابت

 

 

منبع : نمناک /diabetestma.org

همچنین ببینید

درمان زخم دیابت

درمان زخم های دیابتی به صورت خانگی با یک روش جدید

درمان زخم های دیابتی و پیشگیری از آنها در خدمت شما هستیم. با ما همراه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.