سه شنبه 6 آبان 1399

استرس در مادران | علل و راه های پیشگیری و درمان

سلامت بانوان ، راه های درمان و پیشگیری از استرس در زنان و مادران در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

استرس دوران بارداری

دعوا در بارداری ، استرس در مادران

 

 

اگر یک مادر استرسی هستید…

مدتهاست که علم در مورد اثرات چیزهایی که مادر می‌خورد و می‌نوشد بر جنین می‌گوید اما در مورد احساسات چطور؟ طبق چیزی که تحقیقات نشان داده هیجانات شما می‌تواند بر جنین شش ماهه‌تان اثر بگذارد و ماجرا به همینجا ختم نمی‌شود. زمانی که باردار هستید، سلامت هیجانی شما می‌تواند اساس و پایه‌ای برای نگرش جنین در مورد زندگی خودش ایجاد کند!

 

فکر می‌کنید اشکهای شما چه تاثیری روی جنین در حال رشدتان می‌گذارند؟ خب همه چیز بستگی به این دارد که شما چگونه مادری هستید. در ادامه برای‌تان می‌گوییم احساسات شما چگونه به جنین‌تان منتقل می‌شوند و بر انتخابهای او در تمام طول عمرش اثر می‌گذارند.

بله درست است که بارداری همیشه هم لذت بخش نیست و هر مادر بارداری گهگاه به دلایلی ممکن است دچار استرس و اضطراب شود و این ایرادی ندارد و تاثیر ماندگاری بر جنین‌تان نمی‌گذارد.

 

اما اگر در تمام طول دوران بارداری استرس و اضطراب مزمن داشته باشید، احتمال اینکه بعد از زایمان، کودک‌تان کولیک‌های شدید داشته باشد و آشفته باشد بیشتر است. وقتی شما دچار غم و اندوه می‌شوید، بدن‌تان هورمون استرس تولید می‌کند و هر چند به درستی فکر می‌کنید که هیجانات و احساسات ما نمی‌توانند از جفت عبور کنند، اما هورمون‌‌های مزاحم استرس می‌توانند. اگر این هورمون به سیستم جنین در حال رشدتان برسد، او می‌تواند به مدام تحت استرس بودن (استرس مزمن) خو بگیرد.

 

اگر یک مادر افسرده هستید

ابتلا به افسردگی در دوران بارداری به اندازه‌ی افسردگی بعد از زایمان شایع است. این افسردگی واقعی است و نباید از آن غافل شد. طبق یک پژوهش معلوم شد ۱۰ درصد از مادران باردار دچار افسردگی می‌شوند. بچه‌هایی که از مادران مدام افسرده متولد می‌شوند، یک و نیم برابر بیشتر مستعد ابتلا به افسردگی و اختلالات رفتاری مانند خشونت در ۱۸ سالگی هستند.

 

اگر هنوز هم قانع نشدید که افسردگی مادر برای جنین ضرر دارد پس خوب است بدانید افسردگی بر مکانیسم رشد جنین نیز اثر می‌گذارد که البته بیشتر به تداوم و تناسب احساسات ناراحت کننده مربوط است تا خود افسردگی. طبق آزمایشی، اگر مادر طی بارداری از نظر روحی و هیجانی سالم باشد و بعد از بارداری نیز سالم بماند، رشد کودک نیز نرمال خواهد بود. یا اگر مادر طی بارداری یا بعد از آن به دچار افسردگی شود، باز هم رشد کودک طبیعی و نرمال خواهد بود.
اما اگر احساسات مادر انسجام و تناسب نداشته باشد، مثلا مادر طی بارداری سالم باشد اما دچار افسردگی پس از زایمان شود (یا برعکس)، این عدم تناسب، تاثیر منفی بر رشد کودک می‌گذارد.

 

اگر مادری هستید که از بارداری‌اش راضی نیست

اگر مادری هستید که دوست نداشت باردار شود و بابت جنین در حال رشدی که در رحم دارد ناراضی و عصبانی است، شرایط بدی ایجاد خواهد شد. طبق مطالعات، مادرانی که هیچ پیوند عاطفی با کودک متولد نشده‌ی خود برقرار نمی‌کنند، کودکی با مشکلات روحی خواهند داشت.

 

اگر مادری هستید که بعضی روزها حس و حال خوبی ندارد

اینکه طی نُه ماه بارداری‌تان گاهی هم دچار بی‌حوصلگی و اندوه شوید کاملا طبیعی است؛ همه دچارش می‌شوند. پس اجازه ندهید این حالات و احساسات باعث استرس‌تان شود. این روزهای غم و بیحالی هیچ تاثیر ماندگاری بر کودک دلبندتان نخواهند گذاشت.

 

نتیجه؟

اگر مادری هستید که احساسات بدتان بیشتر از گهگاه سراغ‌تان می‌آید و تقریبا همیشه با شماست نگران نشوید. برای شاد شدن هر کمکی که نیاز دارید درخواست کنید. هیچکس انتظار ندارد شما بابت تمام اندوهها و استرس‌هایی که دارید جواب پس بدهید یا یک تنه با آنها مبارزه کنید، اما سعی کنید علائم افسردگی را بشناسید و درک کنید و در مورد مصرف داروهای ضد افسردگی با پزشک‌تان مشورت کنید.

 

۶ راه کنترل استرس برای مادران شاغل

مادران شاغل مشغله‌های زیادی دارند و اغلب غیرقابل پیش بینی بودن امر فرزندپروری به خصوص در مورد فرزندان کوچک، برای آن‌ها استرس زیادی ایجاد می‌کند. برای مثال یک کلاس آموزشی کودک یا ناراحتی و بیماری او ممکن است مادر را کل روز به خود مشغول کند و زمان و استرس زیادی را به خود اختصاص دهد.

 

اگر مادران شاغل گرفتار و پر استرس باشند، ممکن است در شغل خود کارایی کمتری داشته باشند و یا مستعد ارتکاب اشتباهات و اصلاح آن‌ها شوند و در کل بهره وری آن‌ها پایین می‌آید. اگر فرزند آن‌ها نیز احساس تنش و اضطراب داشته باشد، امکان بروز کشمکش‌های بیشتر، ضربه احساسی و مشکلات مختلف وجود دارد. در واقع به همان اندازه که باید مدیریت استرس کودکان انجام گیرد، باید در خصوص مادرانی که استرس دارند نیز این کار انجام شود.

 

راهکار‌های زیر به مادران شاغل کمک می‌کند که بتوانند بر استرس و عواطف خود کنترل داشته باشند.

 

 

استرس در بارداری نی نی سایت

استرس قبل از بارداری

 

 

برنامه ریزی کنید و طبق برنامه عمل کنید

بابرنامه بودن یک مهارت اساسی برای مادران شاغل است. اگر همیشه برای اتفاقات مانند کلاس درس ناگهانی کودک آماده باشید، بهتر می‌توانید موقعیت را مدیریت کنید. اگر برنامه ریزی داشته باشید و اتفاقات روزمره خود را ساده سازی کنید، کمتر چیز‌ها را فراموش می‌کنید، کمتر از شما خرده می‌گیرند و استرس کمتری در طول روز کاری خود خواهید داشت.

 

مرز و محدوده تعیین کنید

مادران شاغل نقش‌های زیادی بازی می‌کنند که دوست دارند در همه این نقش‌ها نیز بهترین باشند. درواقع نقش مادر، کارمند و همسر چیزی کمتر از بهترین بودن نیاز ندارد. این موضوع گهگاه موجب می‌شود که فرد احساس کند هیچگاه نمی‌تواند نه بگوید. درحالی که یک مادر شاغل تمام عیار نباید به درخواست‌های همه افراد بله بگوید. در واقع نه گفتن به مسئولیت‌هایی که برای موفقیت او و خانواده اش الزامی نیستند به معنای بله گفتن به چیز‌هایی است که در زندگی مادر شاغل اهمیت بیشتری دارد.

 

ارتباط خود را حفظ کنید

گرچه ایجاد مرز و محدوده مهم است، اما به همان اندازه هم حفظ ارتباط مادر شاغل با فرزندانش هم از اهمیت بالایی برخوردار است. کودکانی که احساس می‌کنند به آن‌ها بی اعتنایی شده سعی می‌کنند جلب توجه کنند و مادران شاغلی که احساس می‌کنند نتوانسته اند توجه کافی را به فرزندشان بدهند، احساس استرس و گناه می‌کنند، درنتیجه حفظ یک رابطه قوی هم مزایای احساسی دارد و هم عملی. زمان‌هایی را به بودن در کنار یکدیگر اختصاص دهید و فعالیت‌های لذتبخش با هم انجام دهید، این کار سبب می‌شود هم ارتباطتان برقرار باشد و هم استرس کاهش یابد. در چنین مواقعی به هر چیز دیگر نه بگویید.

 

از خود مراقبت کنید

همانطور که می‌دانید اگر در شرایط فیزیکی و روحی خوبی نباشید، نمی‌توانید عملکرد خوبی چه در محیط کار و چه با فرزندانتان داشته باشید. برای آنکه تمرکز و استقامت فرزندان را بالا ببرید باید چه در محل کار و چه با فرزندان در شرایط خوبی باشید. آنچه اهمیت دارد این است که مادران شاغل به همان اندازه که مراقب فرزندان خود هستند، از خودشان نیز مراقبت کنند. آن‌ها می‌توانند این کار را با خوابیدن به اندازه کافی، خوردن غذا‌های سالم و لذت بردن از اوقات فراغت خود انجام دهند. همچنین آن‌ها باید از بازخورد‌های مثبت لذت ببرند (در آغوش کشیدن فرزندان یا تجلیل در محل کار) تا از فرسودگی جلوگیری شود.

 

ممکن است اجرای همه این موارد در یک چارچوب و برنامه دشوار باشد، اما خودمراقبتی درست، مادران شاغل را قادر می‌سازد در زندگی خود کارآمدتر باشند و از این طریق منافع زیادی عاید خود سازند.

 

درخواست کمک

بسیاری از مادران شاغل نمی‌دانند که افراد بسیاری پیرامون خود دارند که در صورت درخواست کمک، به کمک آن‌ها می‌شتابند. اغلب خانواده‌ها در صورتی که از آن‌ها درخواست کمک شود سریعا برای کمک حاضر می‌شوند. دوستان، همسایه‌ها و شبکه‌های حمایتی همگی می‌توانند کمک کننده باشند. روش‌هایی نیز برای استخدام افرادی برای کمک وجود دارد، برای کارهایی، چون تمیز کردن یا آشپزی تا مادران شاغل کمتر به زحمت بیفتند.

 

همچنین در محیط کار نیز می‌توان گاهی برخی وظایف را به دیگری محول کرد. برای مادران شاغل درخواست کمک کردن راهی هوشمندانه است تا استرس و کار خود را کمتر کنند.

 

بر مدیریت استرس خود تمرکز کنید

مادران شاغل وقتی پریشان و مضطرب هستند، خود را کمتر قادر به برقراری ارتباط با فرزندانشان یا تمرکز بر کار می‌بینند که منجر به بروز رفتار‌هایی برای جلب توجه در کودکان، اشتباهاتی در برنامه ریزی زمانی در محل کار و دیگر مشکلاتی می‌شود که استرس مادران شاغل و خانواده وی را افزایش می‌دهد؛ بنابراین بایستی اقدامات جدی در خصوص مدیریت استرس انجام گیرد. چند ترفند مدیریت استرس را همیشه به خاطر داشته باشید مانند تمرین تنفس و تکنیک‌های اصلاح نگرش (به شیوه‌ای متفاوت به موقعیت استرس زا نگاه کردن)، در عین حال که از تکنیک‌های طولانی مدت مدیریت استرس مانند ورزش یا مدیتیشن منظم، سرگرمی یا دایره اجتماعی حمایتگر استفاده می‌کنید. این‌ها همگی میزان قابل توجهی از استرس مادران شاغل و خانواده او را برطرف می‌کنند.

 

علاوه بر این تمرینات مدیریت استرس برای مادران شاغل، باید به استرس کودکان نیز توجه کرد. حتی بچه‌های کوچک نیز از تمرینات کاهش استرس همچون تنفس عمیق، سپری کردن زمان‌هایی آرام با مادر و ماساژ سود می‌برند. از آنجا که مادران و فرزندان کوچک بسیار به هم متصل هستند، کاهش استرس یکی بر دیگری نیز اثر می‌گذارد.

 

 

استرس در ماه اول بارداری

درمان استرس در مادران

 

استرس در مادران | علل و راه های پیشگیری و درمان

 

منبع : کاویاب / فردانیوز / برترین ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.