دوشنبه 20 مرداد 1399

پرفشاری خون مقاوم | علل و راه های درمان

بیماریها و راه درمان ، روش های درمان پرفشاری در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

فشار خون چیست

فشار خون بالا چند است ، پرفشاری خون مقاوم

 

همه چیز درباره پرفشاری خون مقاوم

فشار خون بالا یا پرفشاری خون که گاهی به آن پرفشاری شریانی گفته می‌شود، یک بیماری مزمن است که در آن فشار خون در شریان‌ها بالا می‌رود. به دنبال این افزایش فشار، قلب باید برای حفظ گردش خون در رگ‌های خونی شدیدتر از حالت طبیعی فعالیت کند.

 

 

فشار خون شامل دو مقیاس سیستولی و دیاستولی است که وابسته به انقباض (سیستول) یا شل شدن (دیاستول) ماهیچه قلب بین ضربان‌ها می‌باشند. در حالت استراحت، فشار خون طبیعیِ سیستولی (یا حداکثر فشار خون) بین ۱۰۰ تا ۱۴۰ میلی‌متر جیوه و فشار خون طبیعی دیاستولی (یا حداقل فشار خون) بین ۶۰ تا ۹۰ میلی‌متر جیوه است.

 

 

در صورتی که فشار خون بطور مزمن برابر یا بیش از ۱۴۰ بر روی ۹۰ میلی‌متر جیوه باشد، فرد از فشار خون بالا رنج می‌برد. نزدیک به ۵۰ درصد از مبتلایان به فشار خون از بیماری خود مطلع نیستند و بسیاری از بیماران به صورت تصادفی از فشار خون خود با خبر می‌شوند. درصد زیادی از بیماران مبتلا به فشار خون، بیماری خود را کنترل نمی‌کنند.

پرفشاری خون مقاوم به این معنی نیست که فشارخون شما هیچگاه کاهش نمی یابد. در واقع، اگر شما و پزشک بتوانید علت این پرفشاری خون مقاوم را تشخیص دهید، این شانس وجود دارد که با کمک درمان مؤثرتر بتوانید به هدف برسید.

 

 

علایم فشار خون بالا :

بیشتر افراد مبتلا به پرفشاری خون فاقد علامت هستند، حتی اگر میزان فشارخون به حد خطرناکی افزایش یابد. اگر چه تعداد کمی از افراد در مراحل اولیه پرفشاری خون ممکن است سردردهای خفیف، سرگیجه و یا خونریزی از بینی را بیش از حد نرمال تجربه کنند، اما معمولاً این علائم و نشانه ها تا پیش از رسیدن فشار خون به حد خطرناک و حتی تهدید کننده زندگی، رخ نمی دهند.

 

 

دلایل پرفشاری خون چه چیزهایی هستند؟

پزشکان درباره دلایل این که چرا برخی افراد در مقایسه با دیگران دارای فشار خون بالا و مقاوم نسبت به درمان هستند، 100 درصد مطمئن نبوده اما برخی عوامل وجود دارند که شما را در معرض خطر بیشتری قرار می دهند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 

سن : با افزایش سن احتمال این که به پرفشاری خون مقاوم مبتلا شوید، بیشتر می شود.

نژاد : آفریقایی آمریکایی تبارها نسبت به نژادهای دیگر در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به پرفشاری خون مقاوم قرار دارند.

 

 

جنسیت: مردان نسبت به زنان احتمال بیشتری دارد به فشار خون بالا که درمان آن دشوار است، مبتلا شوند.

عوامل دیگری نیز وجود دارند که می توانند موجب پرفشاری خون مقاوم شده اما برگشت پذیر هستند و پزشک باید آنها را مشخص کند. از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سندرم کت سفید: برخی افراد با ورود به مطب پزشک عصبی می شوند که افزایش فشار خون آنها را در پی دارد. اگر شما از جمله این افراد هستید می توانید با پوشیدن یک دستگاه نظارت بر شرایط قلب برای 24 تا 48 ساعت احتمال ابتلا به پرفشاری خون مقاوم را بررسی کنید.

 

 

داروهای تجویزی دیگر : برخی داروها مانند ضد التهاب های غیر استروئیدی (NSAIDs)، قرص های رژیمی، ضد احتقان ها، و حتی داروهای ضد افسردگی می توانند فشار خون انسان را افزایش دهند. اگر در حال مصرف دارویی هستید که فکر می کنید در افزایش فشار خون شما موثر است، با پزشک خود در این زمینه صحبت کنید.

 

 

رژیم غذایی و سبک زندگی: دنبال کردن یک رژیم غذایی سرشار از سدیم، مصرف الکل و یک سبک زندگی کم تحرک می تواند به فشار خون بالا منجر شود. برای غلبه بر پرفشاری خون، شما باید به این موارد رسیدگی کنید. دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم، کاهش وزن اضافه و ورزش منظم می توانند به کاهش فشار خون کمک کنند.

دلایل زمینه ای دیگر مانند آپنه خواب، بیماری کلیه یا مشکلاتی در سرخرگ هایی که به کلیه ها منتهی می شوند و اختلال در غدد آدرنال نیز می توانند در افزایش فشار خون نقش داشته باشند.

 

 

عوارض فشار خون بالا :

پرفشاری خون مهم‌ترین عامل خطرِ قابل پیشگیری در مرگ زودرس در سراسر جهان است. پرفشاری خون باعث افزایش خطرِ بیماری‌ایسکمیک قلب، سکته مغزی، بیماری شریان‌های پیرامونی و دیگر بیماری‌های قلبی عروقی شامل نارسایی قلب، آنوریسم آئورت، تصلب شرایین فراگیر و آمبولی ریه می‌شود. پرفشاری خون همچنین عامل خطر در اختلال شناختی، زوال عقل و بیماری مزمن کلیوی می‌باشد.

 

 

عوارض دیگر عبارتند از:

رتینوپاتی ناشی از پرفشاری خون

نفروپاتی ناشی از پرفشاری خون

 

 

پیشگیری و درمان فشار خون بالا :

– اجتناب از هرگونه مصرف تنباکو (سیگارت و قلیان و غیره) و مواد مخدر.

– حفظ وزن طبیعی بدن

– کاهش مصرف نمک در رژیم غذایی تا زیر ۱۰۰ میلی مولار در روز

 

 

درمان قطعی فشار خون بالا

تعریف فشار خون

 

 

 

– انجام منظم ورزش‌های ایروبیک نظیر تند راه رفتن (تا ۳۰ دقیقه در روز، اکثر روزهای هفته).

– محدود کردن مصرف الکل؛ حداکثر ۳ واحد در روز برای مردان و دو واحد برای زنان.

– مصرف زیاد میوه و سبزیجات (به عنوان مثال، حداقل ۵ وعده در روز).

 

 

– مصرف چای و شکلات را تا حد امکان محدود و به جای آن‌ها برای درمان فشار خون بالا از عرقیات گیاهی و دم کردنی‌های خانگی مثل گل گاوزبان، چای سبز و عناب استفاده کنید.

– برخی از مواد مانند فلفل، سبب کاهش فشار خون بالا می‌شوند ولی در حقیقت شواهد کافی برای این امر وجود ندارد و در حد تحقیق و فرضیه است.

– تغییرات مؤثر در روش زندگی می‌تواند فشار خون را به اندازه یک داروی تجویزیِ ضدِ پرفشاری خون کاهش دهد. ترکیبی از دو یا چند تغییر در روش زندگی می‌تواند حتی نتایج بهتری هم داشته باشد.

 

 

فشار خون مقاوم به درمان چه عوارضی به همراه دارد؟

یک فوق تخصص نفرولوژی گفت: فشارخون مقاوم به درمان تعداد قابل ملاحظه‌ای از جمعیت فشار خونی را در بر می‌گیرد، شیوع این بیماری در جمیت بالغ مبتلا به فشارخون بالا از 9 تا 12 درصد بر اساس تعیین فشارخون در کلینیک متغیر است.

 

 

دکتر محبوب لسان پزشکی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: وقتی به درمان فشارخون می‌پردازیم در درصدی از موارد که حتی سه داروی فشار با حداکثر دوز مصرفی تجویز شده ولی فشار بیمار پایین نمی‌آید که به آن فشار خون مقاوم گفته می‌شود. فشار خون مقاوم عوارض بیشتری داشته و منجر به سکته مغزی و قلبی و در مواردی مرگ می‌شود.

 

 

وی افزود: 25 تا 30 درصد کل جمعیت در دنیا و در کشورمان مبتلا به فشار خون بالا هستند که تعداد زیادی از این افراد به دلیل بدون علامت بودن فشارخون از بیماری خود اطلاعی ندارند.

 

 

لسان پزشکی تصریح کرد: 10 درصد جمعیت فشار خونی در آمریکا دارای فشار خون مقاوم هستند که این رقم در افراد مسن، بیماران کلیوی، بیماران دیابتی، افراد دارای اضافه وزن همراه با وقفه تنفسی، نژاد سیاه و در افراد با مصرف نمک بالا بیشتر است.

 

 

این نفرولوژیست اظهار کرد: اگر فشارخون مقاوم علتی ثانویه داشته باشد، مانند تنگی شریان کلیه و زود نیز تشخیص داده شود به راحتی قابل درمان است. رژیم غذایی، کاهش مصرف نمک و وزن، کنترل داروها و به کارگیری داروهای مناسب در تغییر نحوه زندگی بسیار موثر است. درمان جراحی در درصد بسیار کمی موثر است.

عضوهیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار کرد: درمان‌های دارویی بر اساس وجود بیماری‌هایی نظیر دیابت، نارسایی مزمن کلیه، محدودیت‌های اقتصادی و سابقه عوارض جانبی دارو متغیر است.

 

 

وی ادامه داد: فشارخون مقاوم به درمان تعداد قابل ملاحظه‌ای از جمعیت فشار خونی را در بر می‌گیرد. مطالعات جمعیتی که در دو سال گذشته به انجام رسیده است، با توجه به آن که توانسته است تخمین نسبتا دقیقی از شیوع فشار خون مقاوم دهد در بهبود آگاهی ما از نظر اپیدمیولوژی موثر بوده است.

 

 

لسان پزشکی افزود: شیوع این بیماری در جمیت بالغ مبتلا به فشارخون بالا از 9 تا 12 درصد، بر اساس تعیین فشارخون در کلینیک متغیر است. با توجه به اینکه شرایط زندگی کنونی در کشورمان مانند کشورهای غربی شده است، این امر باعث افزایش فشار خون مقاوم نیز شده است.

 

 

انواع فشار خون

درمان فشار خون پایین

 

 

پرفشاری خون مقاوم | علل و راه های درمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.