سه شنبه 1 مرداد 1398
صفحه اصلی / زیبایی / پوست و زیبایی / موی زیر پوست | علل و راه های پیشگیری و درمان

موی زیر پوست | علل و راه های پیشگیری و درمان

موی زیر پوست : علل موهای زیر پوستی چیست ؟ چرا بعضی موها به درون ریشه برمیگردند ؟ در اینجا با مقاله ای درباره پوست و زیبایی ، درمان موهای زیر پوستی در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

برای درمان موهای زیر پوستی چه باید کرد

لوسیون برای موهای زیر پوستی ، موی زیر پوست

 

 

علل ایجاد موی زیر پوستی

موی زیر پوستی به موهائی گفته می‌شود که بعد از اینکه کمی به سمت بیرون از پوست رشد کردند، به داخل خم شده و دوباره در پوست فرو می‌روند و یا اصلا از زیر پوست خارج نمی‌شوند و به صورت خوابیده در زیر پوست به رشد خود ادامه می دهند.

 

علل موهای زیر پوستی:

مهمترین علت زیر پوستی شدن موها،تراشیدن آنها از ته به وسیله تیغ و یا کندن آنها از ریشه با مو کن برقی، موم و …. است.هگامی که دهانه فوکیلول مو توسط سلول های مرده بسته شود موئی که در حال رشد بوده و انتهایی تیز و برنده دارد به زیر پوست هدایت می‌شود و رشد می‌کند و باعث ایجاد یک برجستگی کوچک می‌شود که این برجستگی می‌تواند قرمز و ملتهب ویا گاهی چرکی و دردناک باشد. افرادی که دارای موهای ضخیم و فر هستند بیشتر از سایر افراد به موی زیر پوستی دچار می‌شوند. خشکی پوست نیز در ایجاد موهای زیر پوستی بی‌تأثیر نیست و این مشکل در کسانی که پوست خشک دارند ،بیشتر دیده می شود.

 

عوارض موهای زیر پوستی:

در بیشتر موارد این موها مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند و خود به خود از بین می‌روند. اما در برخی از افراد وجود این موها در زیر پوست باعث ایجاد خارش، التهاب، قرمزی و تورم می‌شود. در مواردی هم چرکی شده و نهایتا بعد از بهبود لکه‌های قهوه‌ای بر روی پوست باقی می‌گذارند که این لکه‌ها می‌توانند ماه‌ها و سال‌ها بر سطح پوست بمانند و از مشکلاتی را از جنبه زیبایی ایجاد کنند.

 

موهای زیر پوستی در چه نواحی شایع هستند؟

خانم‌ها بیشتر در ساق پا ، ناحیه عانه و خط مایو دچار موهای زیر پوستی می‌شوند .در آقایان هم اکثرا در ناحیه ریش و گردن و پشت سر موی زیر پوستی دیده می‌شود. این اتفاق بیشتر بعد از اصلاح کردن‌های مکرر و پی در پی دیده می‌شود.

 

روش‌های پیشگیری از موهای زیرپوستی:

۱٫ پیش از اصلاح ناحیه مورد نظر را بشوئید چرا که مویی که خیس خورده باشد راحت‌تر بریده خواهد شد. بهتر است اصلاح در حمام صورت گیرد.
۲٫ بهتر است موها را در جهت رشدشان اصلاح کنید. در صورت و ساق پا موها را به سمت پایین اصلاح کنید.

 

۳٫از تیغ نو برای اصلاح استفاده کنید.
۴٫ موها را از ته نزنید و کمی بلندتر از سطح پوست بزنید.

 

۵٫ پوست خود را در هنگام اصلاح پوست زیاد نکشید و از فشار دادن تیغ به پوست اجتناب کنید.
۶٫ بهتر است از ژیلت یک تیغه و نه چند تیغه استفاده کنید.

 

۷٫ از ریش تراش های دو تیغه و سه تیغه استفاده نکنید.
۸٫ حتما بعد از اصلاح از after shave یا کرم های بعد ازاصلاح استفاده کنید .

 

۹٫ ماشین ریش تراش برقی کمتر منجر به موی زیرپوستی می‌شود. بهتر است از ماشین ریش تراش استفاده کنید.در خانم ها نیز می توان بی رنگ کردن موها را جایگزین اصلاح کرد.
۱۰٫ در یک جلسه یک ناحیه را بیش از یک بار نتراشید .

 

۱۱٫ پوست خود را مرطوب نگه دارید و در فواصل اصلاح به طور مرتب از کرم ها و لوسیون های مرطوب کننده استفاده کنید.
۱۲٫ فاصله بین دفعات اصلاح را زیاد کنید.

 

درمان موی زیر پوستی:

در خیلی از موارد موهای زیر پوستی خود به خود بهبود می یابند. از دستکاری مو های زیر پوستی و فشار دارن آنها پرهیز باید کرد زیرا ممکن است منجر به التهاب و ورود میکرب ها و عفونت شود .اگر موی زیر پوستی نزدیک به سطح پوست باشد می توان بعد از ضد عفونی کردن موضع با نیدل آن را خارح کرد. در صورتیکه موی زیر پوستی منجر به ایجاد فولیکولیت یا همان التهاب پیاز مو شود چند روز صبر کنیدو اصلاح را به تعویق بیندازید و اگر بهبود نیافت برای درمان به متخصص پوست مراجعه کنید. در این موارد معمولا ترکیبی از داروهای ضد التهاب و ضد باکتری برای شما تجویز می شود.

 

برای درمان قطعی بهتر است از روشی استفاده کنید که برای همیشه این مشکل را در شما حل کند و آن لیزر کردن موها است. لیزر موها را به طور دائمی از بین می‌برد و دیگر موئی نیست که به زیرپوست رشد کند. لک‌های قهوه‌ای هم که بر اثر موهای زیرپوستی ایجاد شده است ، به مرور زمان خود به خود از بین خواهد رفت، البته تجویز داروهای ضد لک و لایه بردار می تواند به تسریع بهبود لک ها کمک کند.

 

 

چگونه از موهای زیر پوستی خلاص شویم

درمان موهای زیر پوستی ناحیه تناسلی

 

 

مو‌های زیر پوستی چرا به وجود می‌آیند؟

اگر گهگاه برآمدگی های عجیبی رو پوست تان می بینید که نه شبیه جوش هستند و نه کهیر، ممکن است این برآمدگی ها به خاطر موهای زیر پوستی به وجود آمده باشند. موهای زیر پوستی گرچه بیشتر روی صورت، پاها، زیربغل یا قسمت بیکینی به وجود می آیند، اما در حقیقت هر جایی از بدن می توانند رشد کنند.

 

این موها مسلماً خطری برای سلامتی ما ندارند اما آزاردهنده هستند و البته گاهی مشکلات پوستی جزئی ای هم ایجاد می کنند. در ادامه می خواهیم ببینیم علت به وجود آمدن موهای زیر پوستی چیست و چطور می توانیم جلوی به وجود آمدن آن ها را بگیریم.

 

موی زیر پوستی چیست؟

موهای زیر پوستی موهایی هستند که پیچ خورده اند و به جای آنکه به سمت بیرون پوست رشد کنند، به طرف داخل آن برگشته اند. موی زیر پوستی بسیار آزاردهنده است، پوست را تحریک می کند و باعث خارش می شود و گاهی حتی می تواند عفونت کند و تبدیل به یک برآمدگی جوش مانند دردناک شود.

 

اما چه چیزی باعث رشد موهای زیر پوستی می شود؟

استفاده نکردن از فوم اصلاح

اگر قبل از زدن ریش هایتان از فوم اصلاح استفاده نکنید و موهای صورت تان را به صورت خشک بزنید، تیغ ژیلت انتهای موها را تیز می کند و همین مسأله می تواند منجر به رشد موی زیر پوستی شود.

راه حل: قبل از اصلاح صورت، از فوم اصلاح و بعد از زدن موهای صورت تان هم از مرطوب کننده استفاده کنید.

 

پوشیدن لباس های تنگ

اگر اغلب اوقات لباس تنگ می پوشید، همین مسأله ممکن است باعث شود موهای بدن تان نتوانند در جهت درست رشد کنند و در عوض، به سمت داخل پوست برگردند.

راه حل: کافی است دیگر لباس های تنگ نپوشید.

 

استفاده از موچین

استفاده از موچین برای کندن موها هم می تواند از دلالیل رشد موهای زیر پوستی باشد. گاهی موچین نمی تواند مو را کاملا بیرون بکشد و فقط باعث می شود مو کش بیاید. در اینصورت، مو پیچ می خورد و ممکن است به سمت داخل پوست برگردد.

 

راه حل: قبل از استفاده از موچین، پوست خود را با کرم مرطوب کننده یا روغن نارگیل مرطوب کنید.

یک راه دیگر هم استفاده از موم یا وکس برای خلاص شدن از موی زیر پوستی است. استفاده از لیزر هم احتمالا کمک می کند که برای همیشه جلوی رشد این موها را بگیرید.

 

سطحی تمیز کردن پوست

گاهی سلول های مرده ی پوست هستند که سطح پوست را مسدود می کنند و این مسأله به موهایی که تازه رشد کرده اند فشار می آورد و مو به جای بیرون پوست، به داخل آن رشد می کند.

 

راه حل: لایه برداری پوست راه حل این مشکل است. برای این کار می توانید از دستکش لایه بردار، اسکراب و ماسک لایه بردار استفاده کنید. البته به خاطر داشته باشید که نباید در این کار زیاد روی کنید چون لایه برداری بیش از اندازه ی پوست به آن صدمه می زند. کارشناسان توصیه می کنند بیشتر از ۲ بار در هفته پوست خود را لایه برداری نکنید.

 

فر یا ضخیم بودن طبیعی موها

اگر موهای بدن شما به طور طبیعی فر هستند، احتمالا بیشتر از دیگران دچار مشکل رشد موهای زیر پوستی می شوید. فر بودن موها به خاطر فر بودن فولیکول های مو است، بنابراین موها پیچ می خورند و به داخل پوست برمی گردند.

 

علاوه بر این اگر موهای ضخیمی داشته باشید، ممکن است انتهای موها به قدری تیز باشد که به داخل پوست نفوذ کند و به جای بیرون، درون پوست رشد کند.

راه حل: مسلم است که شما نمی توانید طبیعت خود را تغییر دهید اما مرطوب کردن مداوم پوست تان می تواند مشکل رشد موی زیر پوستی را کمتر کند.

 

 

علت برگشت مو در بدن

برگشت مو به زیر پوست

 

موی زیر پوست | علل و راه های پیشگیری و درمان

 

 

منبع : برترین ها / روزیاتو /drmahtabmostofizadeh.com

4.0
01

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.