سه شنبه 6 فروردین 1398
صفحه اصلی / سلامت / بیماریها و راه درمان / درمان آستیگماتیسم چشم | درمان های خانگی و موثر آستیگمات

درمان آستیگماتیسم چشم | درمان های خانگی و موثر آستیگمات

درمان آستیگماتیسم چشم | درمان های خانگی و موثر آستیگمات
5 امتیاز از 2 رای

درمان آستیگماتیسم چشم : آستیگماتیسم چیست ؟ چگونه چشم های آستیگمات را درمان کنیم؟ در اینجا با مقاله ای درباره بیماریها و راه درمان ، درمان های موثر و خانگی آستیگمات چشم در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

درمان آستیگماتیسم چشم با لیزر

درمان آستیگماتیسم در کودکان ، درمان آستیگماتیسم چشم

 

 

آستیگماتیسم چشم چه نوع مشکل بینایی است؟

آستیگمات یک نقص معمولی و قابل درمان در قسمت انحنای چشم شما است که باعث تاری دید در مسافتهای دور و نزدیک می شود. آستیگمات زمانی اتفاق می افتد که سطح رویی چشم ها و یا عدسی در داخل چشم، با قسمت انحنای چشم، مطابقت ندارد. به جای اینکه انحنا مانند توپ باشد، سطح چشم مانند تخم مرغ به نظر می رسد که این مشکل باعث تاری دید در همه ی مسافت ها می شود. آستیگماتیسم از زمان تولد وجود دارد و ممکن است با نزدیک بینی یا دوربینی همراه شود اما اغلب به حدی نیست که نیازی به اقدامات درمانی داشته باشد و زمانی که به درمان نیاز باشد معمولا از طریق استفاده از لنز، عینک و یا جراحی است

 

سه نوع آستیگماتیسم وجود دارد:

آستیگمات نزدیک بین:

یک یا هر دو نیمه چشم ها نزدیک بین هستند.( اگر هر دو نصف چشم نزدیک بین باشند، چشم ها در درجه های متفاوت، آستیگمات نزدیک بین هستند)

 

آستیگمات دوربین:

وقتی یک یا هر دو نیمه چشم دور بین هستند.( وقتی هر دو دوربین هستند، چشم ها در درجه های متفاوت آستیگمات دوربین هستند. )

 

آستیگمات ترکیبی:

یک نیمه نزدیک بین و نیمه دیگر دوربین است.
از بعد دیگر آستیگمات به دو نوع منظم و نامنظم دسته بندی می شود:

 

در آستیگمات منظم، نصف کننده ها به حالت ۹۰ درجه هستند. ( در حالت عمود بر یکدیگر). در آستیگمات نامنظم، مدارهای نصف کننده عمود بر هم نیستند.

 

بیشتر آستیگمات ها، از نوع نامنظم هستند که به سطح رویی چشم حالت بیضی شکل می دهند.
علائم و نشانه های آستیگمات یا آستیگماتیسم چشم به این شرح است:

 

دید تار یا به هم ریخته
خستگی یا ناراحتی چشم
سردرد
مشکل دید در شب
دوبینی

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید:

زمانی که علائم چشمی ، لذت فعالیت های شما را کاهش داد یا در انجام کارهای روزانه تداخل ایجاد کرد ، نزد پزشک بروید.پزشک می تواند تشخیص دهد که آیا آستیگمات دارید یا خیر و اگر مبتلا به آستیگمات باشید ، درجه آن را تشخیص می دهد و سپس راه های درمان را به شما پیشنهاد می دهد.

 

آستیگماتیسم کودکان و بزرگسالان:

ممکن است کودکان متوجه تاری دید نشوند ، بنابراین باید توسط چشم پزشک در این زمان ها معاینه شوند:

 

آستیگماتیسم در طول دوران نوزادی:

طی مراقبت های کودکی تا سن شروع مدرسه
در طول دوران مدرسه، هر یک یا دو سال ، توسط پزشک یا بررسی داخل مدرسه.

 

دلایل بروز آستیگماتیسم :

چشم های شما دارای دو ساختار با سطح منحنی هستند که نور را به سمت شبکیه خم میکنند و تصاویر را می سازند:

 

قرنیه، سطح شفاف بیرونی چشم ها به همراه غشا اشک.
عدسی، ساختار داخل چشم، که اشکال را تغییر می دهد تا به تمرکز بر روی اشیای نزدیک کمک کند.

در چشم هایی که شکل خوبی دارند، همه این ها شکل منحنیِ گرد مانند سطح یک توپ نرم می باشند.
قرنیه و عدسی که شکل منحنی دارند ، تمام نورهای ورودی را خم می کنند تا تصاویرِ متمرکزِ مستقیم روی قرنیه ، در پشت چشم شما بسازند.

 

خطای انکساری از مهم ترین دلایل آستیگمات

اگر قرنیه یا عدسی شکل تخم مرغی همراه با انحنای نامتناسب داشته باشد، اشعه های نور به درستی خم نمی شوند، و موجب خطای انکساری می گردند.این مشکل باعث تاری دید می شود. آستیگمات نوعی خطای انکساری است.

 

آستیگمات زمانی اتفاق می افتد که قرنیه یا عدسی چشم های شما ، به یک سمت بیشتر خمیده شده باشد. اگر قرنیه چشم انحنای نامتناسب داشته باشد، آستیگمات قرنیه ای دارید و اگر عدسی انحنای نامتناسب داشته باشید، آستیگمات عدسی دارید. هر دو نوع آستیگمات، باعث تاری دید می شوند. تاری چشم ممکن است در یک جهت افقی، عمودی یا مورب پیش بیاید.

 

ممکن است آستیگمات از زمان تولد وجود داشته باشد، یا بعد از آسیب به چشم، بیماری یا جراحی پیشرفت کند. آستیگمات به دلیل کتاب خواندن در نور کم یا نزدیک نشستن به تلویزیون ایجاد نمی شود.

 

سایر خطاهای انکساری:

آستیگمات ممکن است همراه با سایر خطاهای انکساری اتفاق بیفتند.

نزدیک بینی:

این مشکل زمانی اتفاق میفتد که قرنیه بیش از انحنا دارد و یا چشم هایتان از حد نرمال بزرگتر هستند.به جای اینکه به خوبی روی شبکیه تمرکز کند، نور در جلوی شبکیه متمرکز می شود و باعث می شود که تصاویرِ دور ، تار به نظر برسند.

 

دوربینی :

این مشکل زمانی اتفاق میفتد که انحنای قرنیه خیلی کم است و یا چشم از حالت معمول کوچکتر است. اثر این مشکل ، برخلاف نزدیک بینی است. وقتی که چشمان شما در وضعیت راحتی است، نور هرگز در قسمت پشت چشم متمرکز نمی شود و اشیا نزدیک تار به نظر می رسند.

 

راههای تشخیص آستیگماتیسم

آستیگمات از طریق تست چشم، قابل تشخیص است. یک تست چشم ، شامل آزمایش کامل چشم است که نشان می دهد چشمانتان چگونه نور را خم می کنند. پزشک از وسایل گوناگونی استفاده می کند، نور را مستقیم به چشم ها می تاباند و از شما می خواهد از میان عدسی های گوناگون نگاه کنید. پزشک از این تست ها برای امتحان زوایای متفاوت چشم و دید و تشخیص راه درمان برای فراهم کردن دید واضح به وسیله عینک یا لنزهای تماسی، استفاده می کند.

 

درمان آستیگماتیسم :

هدف از درمان آستیگمات ، بهبود وضوح دید و راحتی چشم است ؛ راه های درما لنزهای درمانی یا جراحی انکساری هستند.

 

 

درمان آستیگمات نامنظم

درمان آستیگمات چشم با طب اسلامی

 

 

لنزهای درمانی:

استفاده از لنزهای درمانی به منظور خنثی کردن انحنای ناهموار قرنیه یا عدسی چشم شما است.

 

انواع لنزهای درمانی به این شرح هستند:

 

عینک:

عینک ها از عدسی هایی ساخته شده اند که به تعدیل شکل ناهموار چشم های شما کمک می کنند. عدسی ها نور را به طور صحیح در چشمان شما خم می کنند و عینک همچنین می تواند سایر خطاهای انکساری مانند دوربینی و نزدیک بینی را نیز درمان کند.

 

لنزهای تماسی:

مانند عینک، لنزهای تماسی نیز می توانند بیشتر انواع آستیگمات را درمان کنند ؛ آن ها در انواع مدل ها مانند نرم و یک بار مصرف، چند بار مصرف، سفت و سخت ،یا دو طرفه موجود می باشند. لنزهای تماسی همچنین در فرآیندی به نام اورتوکراتولوژی نیز استفاده می شوند که در این پروسه، شما برای چندین ساعت در روز از لنز تماسی سخت استفاده می کنید، تا انحنای چشم شما خنثی شود ، سپس مدت زمان کمتری از لنز استفاده می کنید تا حالت جدید باقی بماند. اگر این روش را ادامه ندهید، چشم ها به حالت قبلی باز می گردند.

 

استفاده از لنزهای تماسی برای مدت طولانی خطر عفونت چشم را افزایش می دهد ، از پزشک خود در مورد فواید و ضررهای استفاده از لنزهای تماسی و همچنین بهترین گزینه درمان بپرسید.

 

سه تمرین برای بهبود آستیگمات چشم

آستیگماتیسم یک نقص خفیف و قابل درمان چشم است که باعث تاری دید می شود. این حالت موقعی به وجود می آید که انحنای قرنیه و یا عدسی چشم مشکل پیدا کند. برای درمان آستیگمات چشم از عینک، لنزهای چشمی و روش های جراحی استفاده می شود. در صورت عدم درمان آستیگمات مشکلات متعددی ممکن است برای فرد ایجاد شود، این مشکلات شامل خستگی چشم، سردردهای مداوم و تاری دید می باشند. اگر شما هم از آستیگمات رنج می برید با این مطلب خانومانه باشید و تمرین هایی که برای شما گفته می شود را روزانه تکرار کنید.

 

آیا از آستیگمات چشم خود رنج می برید؟ دید شما کم شده و سلامت چشم هایتان به خطر افتاده است؟ واضح است که باید به فکر درمان چشم هایتان باشید. در کنار درمان هایی که وجود دارد می توانید با انجام دادن تمرین های ساده ای روند درمان را سرعت بخشید. اگر برای شما جالب است که بدانید این تمرینات به چه صورت بایستی انجام شود این مطلب را مطالعه کنید.

 

تمرین چشم و بهداشت چشم

اگر جزء افرادی هستید که از مطالعه کردن لذت می برید و یا شغل شما به گونه ای است که ساعت های زیادی باید به کامیپوتر و مانیتور خیره شوید کاملا قابل درک است که چقدر ممکن است مشکل تاری دید را داشته باشید. با مراجعه به چشم پزشک مشکل شما تا حد زیادی بهبود پیدا می کند ولی راه های دیگری نیز برای بهبود تاری چشم وجود دارد و آن انجام دادن تمرین های مخصوص چشم است. این ورزش ها ممکن است دید را کاملا اصلاح نکند ولی روند درمان را سریع تر خواهد کرد.

 

استراحت کردن ماهیچه ها: تمرین هایی که اینجا برای شما بازگو می کنیم کمک می کند تا ماهیچه های چشم استراحت کرده و وضعیت بهتری پیدا کند. هدف از این تمرین ها این است که فشار وارده روی چشم کاهش پیدا کند. پس اگر در چشم خود احساس درد می کنید به آنها کمی استراحت دهید تا فشار زیاد را متحمل نباشند.

 

۱- انگشت شست خود را روبه روی بینی خود قرار دهید، فاصله انگشت تا بینی باید حداقل ۱۰ سانتی متر باشد.

۲- انگشت خود را تا جایی بالا ببرید که قادر به دیدن آن نباشید. ۲ ثانیه در این وضعیت مکث کنید.

 

۳- ممکن است در عضلات چشم خود احساس فشار کنید، انگشت خود را آرام به جای اول برگردانید. با این کار کاهش فشار را در چشم های خود احساس می کنید.

۴- این بار به جای بالا بردن انگشت آن را فقط تا کنار پیشانی بالا ببرید.

 

۵- در ادامه نقاط فرضی دیگری را در اطراف سر خود در نظر گرفته و انگشت شست خود را آنجا ببرید و این تمرین را با نقاط دیگر تکرار کنید.

۶- این تمرین باید ۲ دقیقه انجام شود و روزانه ۲ تا ۴ بار تکرار شود.

 

ماساژ کره چشم: این تمرین برای کسانی که از آستیگمات شدید رنج می برند بسیار مفید است. زیرا باعث می شود عدسی چشم به حالت طبیعی خود برگردد. برای این تمرین کارهای زیر را انجام دهید:

 

۱- انگشت های اشاره خود را روی پلک های بسته چشم خود قرار دهید.

۲- دقت کنید که فشار بیش از حد به چشم هایتان وارد نکنید.

 

۳- چشم هایتان را با انگشت به آرامی در جهت عقربه های ساعت یا خلاف آن به چپ، راست، بالا و پایین حرکت دهید.

۴- هر حرکت را ۱۰ بار تکرار کنید.

 

۵- حرکات را به نرمی و آرامی انجام دهید.

۶- زمان انجام دادن این تمرین باید ۱ دقیقه باشد.

 

۷- فشار و کششی که به چشم وارد می شود باید در حد متوسط باشد.

تمرین حین مطالعه: این تمرین بسیار جالب و سرگرم کننده است. در هر زمانی از روز می توانید آن را انجام دهید و برای زمان هایی که در چشم هایتان احساس خستگی می کنید بسیار مناسب است.

 

۱- اگر لنز داخل چشمی استفاده می کنید آن را خارج کنید.

۲- با خواندن کتاب یا مجله این تمرین را شروع کنید.

 

۳- بعد از مدتی که مطالعه کردید چشم ها را به نقطه ای دیگر بدوزید، مثلا به یک کارت بازی نگاه کنید.

۴- بعد از گذشت چند ثانیه به خواندن کتاب ادامه دهید.

 

۵- هر چند دقیقه یک بار این تمرین را تکرار کرده و به اجسام دیگر خیره شوید.

۶- این کار را چند دقیقه تا وقتی که چشم ها خسته شود می توانید ادامه دهید.

 

تمرین هایی که در این مقاله گفته شد علاوه بر اینکه بر بهبود سریع تر چشم های آستیگمات تاثیر خوبی دارد، می تواند روش های خوبی برای رفع خستگی چشم شما باشد. اگر آستیگمات دارید یا کسانی را در اطراف خود می شناسید که از آستیگمات رنج می برند می توانید این ورزش ها را برای آنها شرح داده و به رفع مشکل آنها کمک کنید.

 

 

 

تست آنلاین آستیگمات چشم

درمان خانگی آستگیماتیسم

 

درمان آستیگماتیسم چشم | درمان های خانگی و موثر آستیگمات

 

منبع : نمناک / خانومانه

 

close

دیدگاهتان را بنویسید