دوشنبه 2 اردیبهشت 1398
صفحه اصلی / موفقیت / زندگی بهتر / دلایل عزت نفس پایین | چگونه عزت نفس خود را بالا ببریم ؟

دلایل عزت نفس پایین | چگونه عزت نفس خود را بالا ببریم ؟

دلایل عزت نفس پایین : چرا دچار عزت نفس پایین میشویم ؟ راهکارهایی برای تقویت عزت نفس چیست ؟ در اینجا با مقاله ای درباره زندگی بهتر ، علل عزت نفس پایین و راه های درمان در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

 

عواملی که موجب بالا رفتن عزت نفس میشود

علت عزت نفس پایین ، دلایل عزت نفس پایین

 

 

دلایل اصلی پایین آمدن عزت نفس

مطالعات نشان می‌دهد که عزت نفس پایین و تصویر ضعیف از خودمان باعث مشکلات زیادی برای‌مان می‌شود و می‌تواند همه‌چیز را تحت‌تأثیر قرار دهد. در ادامه، رایج‌ترین دلایل عزت نفس پایین را بررسی می‌کنیم و برای مقابله با آنها و درمان عزت نفس پایین راه‌حل‌هایی ارائه می‌کنیم.

 

می خواهید بی‌نقص باشید

کمال گرایی یکی از مخرب‌ترین جنبه‌های عزت نفس پایین است. کمال‌گرا فردی است که با احساس شکست همیشگی زندگی می‌کند، زیرا با داشتن هر موفقیت چشم‌گیری، باز هم احساس می‌کند که به‌اندازه کافی خوب نبوده است. انتظارات واقع‌بینانه از خودتان داشته باشید. آگاهانه به این فکر کنید که اهداف شما چقدر واقع‌بینانه و منطقی هستند و پیش از تلاش برای آن‌ها، به‌یاد داشته باشید که زندگی همیشه عالی نیست.

 

توجه داشته باشید که تفاوت زیادی میان «شکست‌خوردن در چیزی» و «فردی بازنده‌بودن» وجود دارد. این دو را باهم اشتباه نگیرید. خود را به‌خاطر مشکلات کوچک ناراحت نکنید. افراد کمال‌گرا تمایل دارند که مشکلات بسیار کوچک را نیز تحلیل کنند. آنها فراموش می‌کنند که باید به تصویر کلان‌تر توجه کنند و به آن افتخار کنند.

 

بیش‌ازحد حساس هستید

آیا شما هم نشانه های فرد حساس را دارید؟ حساسیت بیش‌از‌حد یکی از دردناک‌ترین جنبه‌های عزت نفس پایین است. اگر از انتقاد عصبانی می‌شوید یا با هر حرف مستقیمی احساس نابودی می‌کنید، مهم است که از میزان حساسیت خود بکاهید.

 

به فکر درمان عزت نفس پایین خود باشید و با کمک گرفتن از موارد زیر، وضعیت را تغییر دهید. به حرفی که زده می‌شود با دقت گوش کنید. به‌این‌ترتیب، قبل از اینکه احساس خاصی به شما دست بدهد می‌توانید ارزیابی کنید حرفی که زده می‌شود درست است یا خیر. موضع خود را حفظ کنید.

 

اگر از شما انتقادی می‌شود که منصفانه نیست، بگویید که با آن مخالف هستید. اگر نکته درستی در انتقاد وجود دارد سعی کنید به‌جای اینکه از کوره در بروید، از آن چیزی یاد بگیرد. انتقاد سازنده دقیقا چنین چیزی است؛ این امکان را فراهم می‌کند که از نکته ذکرشده استفاده کنید و خودتان را برای بهترشدن تغییر دهید.از آن به‌سادگی عبور کنید. پاسخ‌دادن مکرر به چیزی که شما را ناراحت کرده است، تنها باعث می‌شود که این موضوع بیشتر در ذهن شما جا بگیرد؛ چیزی که هیچ کمکی به شما نمی‌کند.

 

مضطرب و نگران هستید

ترس و باور به اینکه شما قدرت کافی را برای تغییر چیزی ندارید به شکلی انکارناپذیر با عزت نفس پایین در ارتباط است. برای درمان عزت نفس پایین و مقابله با این ترس، می‌توانید از موارد زیر کمک بگیرید. میان ترس‌های واقعی و ترس‌های بی‌اساس تمایز بگذارید. اضطراب خود را براساس واقعیت‌ها ارزیابی کنید. برای مثال شاید فکر کنید تلاش‌کردن برای ارتقا بی‌فایده است، زیرا فکر می‌کنید نمی‌توانید آن را به‌دست بیاورید. اگر به واقعیت‌ها نگاه کنید، این حرف چقدر درست است؟ برای اینکه اعتماد به نفس تان بیشتر شود با ترس‌هایتان روبه‌رو شوید.

 

معمولا احساس عصبانیت می‌کنید

عصبانیت احساسی طبیعی است اما هنگامی‌که عزت نفس پایینی داشته باشد، می‌تواند مخرب باشد. هنگامی‌که نسبت به خودتان افکار خوبی نداشته باشید، این باور در شما شکل می‌گیرد که افکار و احساسات شما برای دیگران اهمیت ندارد.

 

این باعث خشم سرکوب‌شده‌ای در شما می‌شود. درنتیجه، هنگام رویارویی با چیزی ظاهرا کم‌اهمیت خشم بسیار زیادی از خود بروز می‌دهید.یاد بگیرید که چگونه می‌توان آرام بود. یک راه این است که احساس‌تان را پیش از اینکه به مرحله انفجار برسید آهسته‌آهسته بروز بدهید.

 

اگر راه‌حل بالا برای شما مناسب نیست، از موقعیتی که در آن قرار دارید، کناره‌گیری کنید. چند نفس عمیق و آرام بکشید تا ضربان قلب شما کاهش پیدا کند و بدن‌تان به وضعیت آرامش بازگردد. کاری را بیش‌ازحد انجام ندهید. افرادی که عزت نفس پایین دارند، معمولا خود را بیش‌ازحد متعهد می‌کنند؛ به‌طوری‌که کنار آمدن با آن برایشان سخت و دشوار می‌شود. همچنین یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که افراد با عزت نفس پایین با آن روبه‌رو هستند این است که احساس می‌کنند باید دیگران را خوشحال‌ کنند تا دیگران آنها را دوست بدارند و به آنها احترام بگذارند. نه گفتن به دیگران را یاد بگیرید. ارزش شما به تأییدی که از دیگران می‌گیرید، وابسته نیست.

 

چگونه عزت نفس خود را افزایش دهیم

هر فردی برای این که بتواند در زندگی خود به بهترین نحو عمل کند و به موفقیت در زندگی فردی دست یابد، باید دارای صفات برجسته ای باشد که او را از سایرین متمایز کند. عزت نفس یکی از صفاتی است که یک انسان موفق باید از آن بهره برده باشد و یک انسان بدون این که از عزت نفس کافی برخوردار باشد به هیچ وجه نمی تواند در زندگی شخصی و یا اجتماعی خود پیشرفت کند.

 

انسانی که عزت نفس داشته باشد می تواند با چالش هایی که وجود دارد هوشمندانه برخوردار کند و در مواجهه با سختی بهترین واکنش را از خودش نشان دهد و انسانی که از عزت نفس کافی برخوردار باشد، به هیچ وجه در این مواقع خود را نخواهد باخت چون به خودش اعتماد دارد و ارزش وجود خود را می داند.

 

نشانه های عزت نفس پایین چیست؟!

بهتر است بدانید در هر جایگاهی که قرار داشته باشید ممکن است شما هم از عزت نفس پایینی برخوردار باشید اما خودتان هم از این موضوع بی اطلاع باشید. عمدتا نشانه های عزت نفس پایین به راحتی قابل مشاهده نیستند برای همین تشخیص این که از عزت نفس پایینی برخوردار هستید یا خیر مقداری سخت خواهد بود. علاوه بر این بسیاری از افراد تلاش می کنند تا پایین بودن عزت نفسشان را رد کنند و در این مورد حتی خودشان را گول خواهند زد. باید به این نکته توجه داشته باشید که نشانه های عزت نفس پایین می تواند در هر یک از رفتارهای کوچک شما هم وجود داشته باشد انتخاب لباسی که می پوشید و طرز رفتارتان با دیگران می تواند حاوی نشانه هایی باشد که به راحتی میزان عزت نفستان را نشان دهد.

 

 

ویژگی افرادی که عزت نفس پایینی دارند

درمان عزت نفس پایین

 

 

اگر تصورتان این باشد که عزت نفس پایین به راحتی خودش را نشان خواهد داد و شما به فردی دمدمی مزاج و خاص تبدیل خواهید شد کاملا در اشتباه هستید. مشکل اصلی این است که عزت نفس پایین به راحتی تشخیص داده نمی شود با این وجود مشکل ساده ای هم به حساب نمی آید و برای تقویت آن باید به دنبال راه حل باشید تا با استفاده از آن بتوانید به رشد و موفقیت فردی در زندگی دست یابید.

 

بهتر است بدانید عزت نفس پایین می توانید روی جنبه های مختلف زندگی تان تاثیر منفی بگذارد و شما را با شکست های پی در پی روبرو کند، که حتی علت آن را هم نخواهید دانست. این شکست ها می توانند روی روابط اجتماعی یا حتی فرصت های شغلی که دارای آن هستید تاثیر بدی بگذارند و شما را با شکست روبه رو کنند. پس اگر دائما با شکست های مختلف روبه رو می شوید ممکن است یکی از دلایل اصلی آن عزت نفس پایین باشد. در این صورت ممکن است در رابطه ای اشتباه قرار گرفته باشید یا از شغلی که در آن قرار دارید راضی نباشید که این ها باعث می شود ارتباطات شما با افراد مختلف به سختی صورت بگیرد.

عادت دارید بی دلیل عذرخواهی کنید؟!

یکی از نشانه های عزت نفس پایین این است که دائم خودتان را مقصر می دانید و به دلایل مختلف سعی می کنید عذرخواهی کنید. بهتر است بدانید افرادی که از عزت نفس پایینی برخوردارند در اکثر مواقع خودشان را مقصر می دانند چون برای خودشان به اندازه ی کافی ارزش قائل نخواهند شد. این افراد در موقعیت های مختلف تلاش می کنند که تقصیر همه ی رخدادها را به گردن بگیرند و تصور می کنند هر اتفاقی که می افتد به خاطر وجود آن هاست.

 

البته عذرخواهی کردن در همه ی مواقع نمی تواند کار اشتباهی باشد، ولی در صورتی که بی دلیل باشد و شخصیتتان را زیر سوال ببرد قطعا بدترین کار دنیا خواهد بود و عزت نفستان را پایین می آورد. باید تلاش کنید از این به بعد در مواقع مختلف قبل از این که عذرخواهی کنید به این موضوع فکر کنید که واقعا مقصر شما هستید یا خیر؟! در صورتی که مقصر بودید عذرخواهی عاقلانه ترین کاری خواهد بود که انجام می دهید و قطعا نشانه ای از بلوغ اجتماعی شما خواهد بود.

 

شانس را در همه ی رویدادها دخیل می دانید

افرادی که علت همه ی رخدادها را شانس می دانند قطعا از عزت نفس پایینی برخوردار هستند. این افراد تمام موفقیت هایشان را نتیجه ی شانس می دانند و زمانی که دچار شکست می شوند تمام تقصیرها را گردن خودشان می اندازند. این کار باعث می شود تا برای خودشان هیچ ارزشی قائل نشوند و به این تصور برسند که برای انجام هیچ کاری شایسته نخواهند بود.

 

اگر واقعا این تصور را دارید باید از همین حالا طرز فکرتان را تغییر دهید و از این به بعد تمام موفقیت هایتان را نتیجه ی دست رنجتان بدانید. باید بدانید که موفقیت ها فقط زمانی رخ می دهند که شما لایق آن باشید و شانس و اقبال هیچ نقشی در رسیدن به موفقیت شما ندارند. بهتر است بعد از هر موفقیت به تلاش های خودتان فکر کنید و تا جای ممکن خودتان را مسئول رسیدن به موفقیت ها و دستاوردهایی که به دست آورده اید بدانید. در این صورت احساسی که نسبت به خود دارید کاملا عوض خواهد شد و عزت نفستان تقویت خواهد شد و به رشد و موفقیت فردی در زندگی دست خواهید یافت.

 

یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای تقویت عزت نفستان انجام دهید این است که در مقابل تعریف دیگران فقط تشکر کنید و برای رد تعریف کردن آن ها از خودتان تلاش نکنید. این به هیچ وجه نمی تواند برایتان بد باشد که دیگران از توانایی های شما تعریف کنند و بدانند توانایی انجام چه کارهایی دارید.

 

چیزهای بلا استفاده می خرید!

خریدن چیزهای بلا استفاده در اکثر مواقع به علت چشم و هم چشمی صورت می گیرد و افراد فکر می کنند می توانند با خرید یک چیز خاص خودشان را به دیگران ثابت کنند. این موضوع به طور حتم می تواند نشانه ای از عزت نفس پایین باشد، چون فرد برای داشتن احساس خوشایند نسبت به خود تلاش می کند تا دیگران او را تایید کنند.

 

برای حل این باید تا جایی که می توانید روی زندگی شخصی خودتان تمرکز کنید و در زندگی دیگران سرک نکشید. مقایسه کردن زندگی خود با دیگران یکی از بدترین کارهایی است که در زندگی تان انجام می دهید. این کار می تواند به راحتی شما را با مشکلات عمده ای روبه رو کند که بیرون آمدن از آن کار راحتی نخواهد بود و مسلما شما را از موفقیت فردی در زندگی دور خواهد کرد.

 

عادت های عجیب دارید

یکی از مهم ترین نشانه های عزت نفس پایین می تواند داشتن عادت های عجیب و غریب باشد. افرادی که از اعتماد به نفس پایینی برخوردار هستند، عمدتا از خودشان عادت هایی غیرعادی نشان می دهند. مثلا بیش از حد نسبت به موهای زائدشان حساس می شوند یا ناخن های خود را می جوند. حتی در بعضی افراد عادت کندن موها وجود دارد. این عادت ها خودآزاری عصبی نام دارد که غالبا در افرادی مشاهده می شود که عزت نفس پایینی دارند. افرادی که عزت نفس پایینی دارند با انجام این کارها تلاش می کنند احساساتشان را بروز دهند و با شخصیت خود به نوعی مبارزه کنند.

 

برای حل این مشکل باید تا جایی که می توانید مشکلاتتان را در جایی بنویسید برای رها شدن از آن ها راهکاری پیدا کنید. حتی در مواقعی که واقعا این مشکلات زندگی تان را مختل می کند، می توانید از یک روان شناس یا درمانگر استفاده کنید تا با کمک او بر این عادات اشتباه غلبه کنید و درنتیجه به موفقیت فردی در زندگی خود برسید.

 

بیش از حد چرت می زنید

چرت زدن بیش از حد در اکثر مواقع به این دلیل است که فرد می خواهد از مشکلاتش فرار کند و با این کار از کارهایی که باید انجام بدهد فرار کند. این کار باعث می شود تا شما بیش از حد خسته به نظر برسید. دلایل اصلی آن هم این است که از عزت نفس کافی برخوردار نیستید و یا ممکن است به افسردگی مبتلا باشید.

 

برای این مورد بهتر است حتما با یک مشاور خبره صحبت کنید تا عزت نفستان بیشتر از هر زمانی تقویت شود. با این کار تمام اثرات منفی عزت نفس پایین از بین خواهد رفت و به آرامش و موفقیت فردی در زندگی دست پیدا خواهید کرد.

 

 

ترمیم عزت نفس

عزت نفس چیست

 

دلایل عزت نفس پایین | چگونه عزت نفس خود را بالا ببریم ؟

 

منبع: روزنامه آرمان امروز / بیتوته / پرورش افکار

ازنظر شما این مطلب چه امتیازی دارد؟

این مطالب را نیز ببینید!

تو بی‌نظیری، خودت خبر نداری

تو بی‌نظیری، خودت خبر نداری عزت نفس عبارت از ارزشی می باشد که از اعتقادات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.