دوشنبه 2 اردیبهشت 1398
صفحه اصلی / سلامت / تغذیه سالم / صدای غذا خوردن | چرا از صدای غذا خوردن دیگران بدمان می آید؟

صدای غذا خوردن | چرا از صدای غذا خوردن دیگران بدمان می آید؟

صدای غذا خوردن : چرا از صدای غذا خوردن دیگران بدمان می آید؟ در اینجا با مقاله ای درباره تغذیه سالم ، علل بیزار بودن از صدای غذا خوردن دیگران در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

دانلود صدای غذا خوردن

دانلود صدای ملچ ملوچ ، صدای غذا خوردن

 

 

آیا سر و صدای غذا خوردن شما را اذیت میکند:

اگر شما در کنار کسی که با صدای بلند سوپ را میخورد و یا یک کنار کسی که با صدای بلند نفس می کشد آزرده می شوید; بدانید که به هیچ وجه تنها نمی باشید ، زیرا شما یکی از تعداد زیاد افرادی هستید که از بیماری مغزی غیرعادی به اسم میسوفونیا رنج میبرید. چنانچه در این بخش از سلامت نمناک خواهیم گفت میسوفونیا به معنی رنج کشیدن و نفرت از صدای غذا خوردن جویدن آدامس بلند نفس کشیدن و… می باشد که اولین بار در سال ۲۰۰۱ نامگذاری شد.

 

دلیل عصبانی شدن هنگام غذا خوردن دیگران چیست؟

سالها بعد دانشمندان به اینکه میسوفونیا یک بیماری می باشد شک داشتند ولی در حال حاضر یکی از تیمهای محقق دانشگاه نیوکسل ثابت کردن که بیماری میسوفونیا در بدن هر شخص متفاوت می باشد . در تهیه گزارشی از روزنامه رایج بیولوژی ، دانشمندان به این نتیجه رسیدند افرادی که از بیماری میسوفونیا رنج می کشند هنگام رنج کشیدن تغییراتی در فعالیتهای ذهن آنها روی می دهد. تصویر برداری از مغز نشان داد افرادی که شرایط غیرعادی دارند مکانیزم کنترل احساسات آنها باعث می شود مغز آنها با شنیدن صداهایی مانند نفس کشیدن و امثال آن فعالیت های انجام دهد که باعث رنجاندن آنها شود.

 

همچنین محققان به این نتیجه نیز رسیدند که صداهایی باعث رنجاندن اینگونه افراد می شود می تواند با افزایش ضربان قلب و عرق کردن واکنش نشان دهد.

برای مطالعه بیشتر محققان از MRI برای اندازه گیری فعالیت های مغز افرادی که به میسوفونیا مبتلا نبودند با استفاده از بردی محدود از صداها پرداختند.

 

این صدا ها به چند دسته تقسیم بندی می شود مانند صداهای خنثی (باران ، کافه شلوغ ، جوش آمدن آب) ، صداهای ناخوشایند (گریه کردن نوزاد ، جیغ زدن افراد) و صداهایی مانند نفس کشیدن و غذا خوردن پس از اعمال MRI نتیجه ی افرادی که میسوفونیا داشتند با آنهایی که به صداهای ذکرشده حساسیت نشان نمی دادند متفاوت بود.

 

پروفسر تیم گریفیسز که در دانشگاه نیوکسل مدرک عصب شناسی را گرفته است در یکی از مطبوعات بیان کرد که (( من یکی از شکاکان انجمن پزشکان بودم تا زمانی که ما یک بیمار را در کلینک دیدم و فهمیدیم که چگونه وِیژگی های این افراد کاملا شبیه یکدیگر می باشد.

 

دکتر سوخ بیندر اضافه کردند که این مطالعه اثبات کرد ، تغیرات بحرانی مغز برای انجمن پزشکان یک اختلال و آشفتگی حقیقی می باشد.

 

اگر نمی‌توانید صدای جویدن دیگران را تحمل کنید، مشکل از مغز شما است

 

برخی از افراد با شنیدن کوچک‌ترین صداها در اطراف خود عصبی می‌شوند. دانشمندان دریافته‌اند که دلیل این عصبانیت، تفاوت در ساختار و عملکرد مغز آن‌ها است.

صدای جویدن، هورت کشیدن، روی میز زدن یا وزوز کردن دیگران می‌تواند برخی از افراد را کلافه کند. دانشمندان دریافته‌اند که دلیل این مشکل عجیب در «سیم‌کشی» عصبی مغز نهفته است.

 

این مشکل که میسوفونیا (misophonia) نام دارد، احساسات و حالت‌های غیرمعمولی را بیان می‌کند که در وجود برخی ما در هنگام شنیدن بعضی از صداهای تکراری و خاص در اطرافمان پدید می‌آید. افراد درگیر با چنین مشکلاتی، احساس ناراحتی می‌کنند و حتی با شنیدن صدای دکمه‌های کیبورد کامپیوتر، باز کردن پاکت چیپس و ملچ‌وملوچ کردن هم عصبانی می‌شوند.

 

 

درمان میسوفونیا

درمان حساسیت به صدا

 

 

بااینکه این بیماری از سال ۲۰۰۰ تاکنون شناخته شده است؛ اما تحقیقات در مورد دلیل و شیوع آن همچنان ادامه دارد. معیار مشخصی برای دسته‌بندی این بیماری در میان بیماری‌های ذهنی وجود ندارد و افرادی که چنین مشکلی را تجربه می‌کنند، معمولاً چندان جدی گرفته نمی‌شوند.

 

بااین‌حال، یک مطالعه‌ی منتشرشده در مجله‌ی روانشناسی بالینی در سال ۲۰۱۴، نشان می‌دهد این بیماری می‌تواند حدود ۲۰ درصد از افراد را درگیر خود کند. مطالعه‌ی دیگری در سال ۲۰۱۵ مدعی شده است که این بیماری می‌تواند با اختلال وسواس فکری (OCD) و اضطراب مرتبط باشد و به‌طور بالقوه یک اختلال در نوع خود محسوب می‌شود.

 

اکنون تیمی از محققان دانشگاه نیوکاسل در بریتانیا شواهدی از تغییرات در لُب قدامی مغز یافته‌اند که می‌تواند دلیل این واکنش احساسی ناشی از تولید صدا باشد. در این تحقیق، آزمایشی روی ۲۰ داوطلب که تجربه‌ی چنین اختلالی داشته‌اند، انجام شد: از آن‌ها خواسته شد به صداهای خنثی و تکراری نظیر صدای جوش‌ آمدن کتری، صداهای ناراحت‌کننده‌ای مانند گریه‌ی بچه و صداهای تحریک‌کننده مانند صدای نفس‌ کشیدن و جویدن گوش کنند.

 

پس از این آزمایش، واکنش‌های عصبی و روانی آن‌ها با ۲۲ نفر داوطلب دیگر که تجربه‌ی بیماری misophonia نداشتند، مقایسه شد. هیچ‌کدام از دو گروه واکنش خاصی به صداهای خنثی یا ناراحت‌کننده نشان ندادند؛ بااین‌حال، زمانی که نوبت به صداهای تحریک‌کننده رسید، گروه اول با افزایش شدید ضربان قلب و رسانایی پوست مواجه شدند.

 

اسکن‌های مغزی نیز تفاوت قابل‌توجهی در اعصاب این گروه یافتند. در گروه اول با مشکل misophonia، صداهای تحریک‌کننده باعث افزایش فعالیت در بخش‌های مختلف مغز نظیر لُب قدامی و قشر قدامی منزوی (AIC) می‌شد.

 

قشر قدامی منزوی در عمق تاشدگی قشر مغز قرار گرفته است که لُب قدامی و لُب آهیانه را از لُب تمپورال مغز جدا می‌کند. این ناحیه مسئول کنترل و مدیریت رفتارهای احساسی است. قشر قدامی منزوی همچنین وظیفه‌ی یکپارچه‌سازی سیگنال‌ها از جهان بیرونی با اطلاعات درونی بدن را دارد.

 

درحالی‌که صداهای تحریک‌کننده واکنش قشر قدامی منزوی افراد بدون misophonia را نیز تشدید کرد، اما هیچ افزایش قابل‌توجهی در فعالیت بخش‌هایی از مغز آن‌ها نظیر لُب قدامی مشاهده نشد. این عدم افزایش نشان‌دهنده‌ی سطح بالاتری از کنترل میان این دو قسمت مغز است.

 

افراد مبتلا به misophonia نه‌تنها با افزایش فعالیت قشر قدامی منزوی و لُب قدامی روبرو شدند، بلکه در ناحیه‌ی کورتکس پیش پیشانی میانی، هیپوکامپوس و آمیگدال نیز شاهد این افزایش بودند. نتایج به‌دست‌آمده از ساختار کورتکس پیش پیشانی میانی نشان می‌دهد که این افراد دارای غلاف میلین عایق‌کاری شده‌ی ضخیم‌تری هستند که به اعصاب در جابجایی پیام‌ها کمک می‌کند.

 

شواهد نشان می‌دهند افراد مبتلا به misophonia دارای مغزهایی هستند که در کنترل انتقال پیام‌های مرتبط با صداهای خاص دچار مشکل است.

درحالی‌که افراد عادی به‌ندرت احساس بدی پیدا می‌کنند، مبتلایان به misophonia با یک صدای آزاردهنده به‌شدت خشمگین می‌شوند، زیرا این صدا توسط بخش‌های دیگری از مغز آن‌ها که با «واکنش‌ مبارزه یا پرواز» در ارتباط است، منتشر می‌شود.

 

سرپرست این تیم تحقیقاتی، سوکبیندر کومار، تأثیر یافته‌های خود را تشریح می‌کند:

این یافته‌ها برای بسیاری از افراد مبتلا به misophonia یک خبر خوب خواهد بود، زیرا این اولین بار است که ما توانسته‌ایم چنین تفاوتی در ساختار و عملکرد مغز آن‌ها شناسایی کنیم.

متأسفانه این یافته‌ها کمک چندانی به درمانی آسان این بیماری نمی‌کند، بااین‌حال به سایرین می‌فهماند که با چنین بیمارانی همدردی کنند و حداقل خوراکی‌های خود را با دهان بسته بجوند.

 

 

درمان میسوفونیا چیست

درمان های خانگی صدای غذا خوردن

 

صدای غذا خوردن | چرا از صدای غذا خوردن دیگران بدمان می آید؟

 

منبع : زومیت / نمناک

ازنظر شما این مطلب چه امتیازی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.