جمعه 3 خرداد 1398
صفحه اصلی / موفقیت / کسب و کار / صدمات شغل نامناسب | شغل نامناسب چه بلایی بر سرتان می آورد؟

صدمات شغل نامناسب | شغل نامناسب چه بلایی بر سرتان می آورد؟

صدمات شغل نامناسب : شغل نامناسب چه بلاهایی برسرتان می آورد ؟ صدمات شغل نامناسب چیست ؟ در اینجا با مقاله ای درباره کسب و کار ، صدماتی که انتخاب شغل غلط به شما میزند در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

تست شغل مناسب من

شغل مناسب من چیست؟ تست ، صدمات شغل نامناسب

 

 

شغل نامناسب چگونه به سلامتی ما صدمه می زند؟

کار کردن فواید زیادی دارد، از شکوفایی استعدادها و نشاط روانی گرفته تا برخورداری از استقلال مالی و بسیاری مزایای دیگر. اما زمانی می توانید از این مزایا برخوردار شوید که شغل مناسبی داشته باشید. شغل نامناسب صدمات جدی ای به شما می زند. بنابراین باید از خطرات و تأثیرات شغل خود بر سلامت روحی و جسمی تان آگاه باشید. در ادامه می خواهیم ببینیم شغل نامناسب چگونه به سلامت ما صدمه می زند.

 

۱- شما را درگیر اضطراب مزمن می کند

اگر واقعا به شغل تان علاقه ندارید، هر روزی که سر کار می روید متحمل اضطراب ناشی از شاد نبودن می شوید. اضطراب طولانی مدت صدمات جدی زیادی به سلامتی شما وارد می کند. درگیری دائمی با رئیس خود یا نگرانی های ناشی از حجم کار، نواحی مربوط به اضطراب را در مغز فعال می کند. با فعال شدن این نواحی، هورمون هایی مثل کورتیزول و نورپینفرین درون خون و بعد در سرتاسر بدن شما جریان پیدا می کنند که به جسم و روح شما صدمه می زنند.

 

۲- سلامت قلب تان را به خطر می اندازد

هورمون های اضطراب باعث باریک شدن رگ های خونی می شوند که این مسأله منجر به بالا رفتن فشار خون می شود. همچنین این هورمون ها میزان گردش کلسترول درون رگ های خونی قلب را افزایش می دهند در نتیجه روند ابتلا به بیماری قلبی تصلب شرایین (سفت شدن عروق خونی) سرعت پیدا می کند. تحقیقات نشان داده است فشارهای شغلی مثل اضطراب شغلی و طولانی بودن ساعت کار، به میزان ۱۰ تا ۴۰ درصد در افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی سرخرگ کرونری و وقوع سکته ی مغزی نقش دارد.

 

۳- سیستم ایمنی بدن تان را تضعیف می کند

هورمون های اضطراب تأثیر زیادی در توانایی بدن در مبارزه با بیماری ها دارند. این هورمون ها سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کنند در نتیجه در برابر عفونت ها آسیب پذیر می شوید. در عین حال، این روزها طراحی اغلب دفاتر کاری به گونه ای است که هیچ دیوار یا دیواره ای برای جدا کردن میزهای کارکنان وجود ندارد و طبق تحقیقات همین مسأله شما را بیشتر در معرض میکروب ها قرار می دهد.

 

هورمون های اضطراب همچنین عملکرد سیستم ایمنی بدن را دستخوش تغییر می کند به گونه ای که بیشتر مستعد ابتلا به بیماری های خود ایمنی خواهید شد مثل بیماری کرون (نوعی بیماری التهاب روده)، کولیت زخمی (نوعی بیماری التهاب روده)، آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) و بیماری پسوریازیس (نوعی بیماری پوستی).

۴- شما را درگیر دردهای ناشی از پشت میزنشینی می کند

طبق تحقیقات دو سوم کارکنان اداری از درد کمر، گردن، کتف و مچ دست رنج می برند که ناشی از ویژگی های شغل های پشت میزی هستند، مثل نشستن طولانی مدت، خم شدن روی کیبورد و خیره شدن به مانیتور. بیشتر کارکنان عمده ی ساعات کاری خود را پشت میز می گذرانند، یعنی بخش قابل توجهی از عمر خود را نشسته سپری می کنند. این مسأله برای سلامتی بسیار مضر است چون می تواند منجر به بالا رفتن وزن و سفت شدن عضلات شود.

 

۵- تأثیرات منفی آن تا ساعات غیر کاریتان ادامه پیدا می کند

اضطراب و افسردگی ناشی از کار بر دیگر جنبه های زندگی هم تأثیر منفی دارد. بعد از پایان ساعت کاری، نباید مسائل شغلی تان را از محل کار بیرون ببرید. بعضی افراد توانایی این کار را دارند اما بعضی دیگر با وضعیت روانی بدی از محل کار خارج می شوند و این اضطراب را به دیگران هم منتقل می کنند. این مسأله محدود به جر و بحث با اعضای خانواده نمی شود. تصادفات رانندگی بعد از ساعات کاری هم می توانند ناشی از اضطراب شغلی باشند چون شخص به قدری درگیر مسائل کاری خود است که توجهی به رانندگی اش ندارد.

 

۶- شما را منزوی می کند

افراط در کار می تواند شما را از بقیه ی امور زندگی تان باز دارد. افرادی که زمان زیادی را صرف شغل خود می کنند به تماشای تلویزیون اعتیاد پیدا می کنند و تنهایی را ترجیح می دهند. این افراد تغذیه و خواب مناسبی ندارند و در روابط عاطفی خود دچار مشکل می شوند. اعتیاد به کار که بیشتر از پنجاه ساعت کار در هفته تعریف شده است، به سلامت روانی صدمه می زند.

 

۷- می تواند باعث تضعیف حافظه ی شما شود

اضطراب مزمن شغلی فقط بر روحیه و خلق و خو تأثیر نمی گذارد و به سلامت ذهنی شما هم صدمه می زند مثلاً تمرکز کردن برایتان دشوار می شود و نمی توانید به وضوح فکر کنید. این مسأله نه فقط روی کارها و محاسبات فوری، بلکه در مجموع روی توانایی شما برای ارزیابی کل یک موقعیت تأثیر می گذارد. همچنین در اثر تولید دراز مدت هورمون های اضطراب در بدن ممکن است زودتر از زمان طبیعی دچار مشکلات حافظه شوید.

 

 

تست شغل یابی

شغل مناسب برای خانمها

 

 

۸- آینده ی شما را به خطر می اندازد

تحقیقات نشان می دهد اضطراب مزمن شغلی در دهه های بیست و سی زندگی تان نه تنها زندگی حال شما را خراب می کند، بلکه می تواند به سلامتی شما در دهه های بعدی زندگی تان هم صدمه بزند. محققان پی برده اند کسانی که رضایت شغلی پایینی دارند دچار اختلالات خواب می شوند، افسردگی و اضطراب شدید را تجربه می کنند، از سلامتی عمومی کمتری برخوردارند، دائما سرما می خورند و در میانسالی کمر درد دارند. شدت گرفتن اضطراب و افسردگی می تواند منجر به بیماری های قلبی – عروقی و دیگر مشکلاتی شود که در سنین پیری آشکار خواهند شد.

 

۵ راه برای تشخیص انتخاب نکردن یک شغل نامناسب

۱٫فهرست مسئولیت‌ ها حالت افزایشی دارد (اما حقوق ثابت است)

اگر حس کردید شغلی که متقاضی آن هستید در بین مسئولیت‌ های دیگر گم شده یا اینکه فکر می‌ کنید در توان شما نیست که تمامی این وظایف را همزمان بپذیرید بیدون هیچ شک و تردیدی آن شغل را رد کنید.

 

۲٫فقدان فرصت‌ های آموزشی

اگر متوجه شدید که در محل کار جدیدتان هیچ فرصتی برای پیشرفت و یادگیری وجود ندارد و فقط از شما انتظار دارند که در همان وظیفه‌ ای که به شما محول می شوید درجا بزنید کمی بیشتر به انتخاب آن شغل فکر کنید. انسان در هر زمان نیاز به یادگیری مطالب جدید دارد خواه در هر زمینه ای باشد.

۳٫پذیرش کار به هر قیمتی، گام‌ برداشتن در جهت نادرست است

گاهی اوقات بعضی از کارفرماها می گویند: «می‌خواهم از همین حالا برای‌ تان روشن کنم که متقاضیان دیگری مانند شما بوده‌اند که از این کار دلسرد شده‌ اند» یا «این نقش ممکن است برای شما جای پیشرفتی نداشته باشد و در واقع شغلی نیست که شما به دنبالش هستید.» اگر در شرایطی قرار گرفتید که مصاحبه‌ کننده چنین حرفی را به شما گفت بدون دودلی این پیشنهاد شغلی را رد کنید.

۴٫آمار چشمگیر تعویض نیروی کار

اگر کارفرما از پاسخ به سؤالات شما نظیر اوضاع محل کار و میزان رضایت کارکنان و انتظارات کارکنان طفره رفت یا اینکه با لحن بدی به شما پاسخ داد و یا اگر گفت به شما ارتباطی ندارد و این کارتان دخالت در امور شرکت می باشد مطمین باشید که اوضاع آن کار روبراه نم باشد و شما فقط وقتتان را آنجا تلف خواهید کرد.

 

۵٫کارفرما درباره‌ ی اهداف بلندمدت شغلی شما صحبت نمی‌ کند

اگر کارفرما یا فرد مصاحبه کننده در مورد هدف های بلند مدت شما از شما سوالی نپرسید و یا از روند تغییرات احتمالی آن شغل مثلا در پنج سال آینده هیچ توضیحاتی نداد مطمین باشید که آن شغل جای پیشرفت ندارد و کارفرما صرفا برای کسب درآمد روزانه آن شغل را راه انداخته. شما نیز در یک چنین محیطی همانن آب راکد می مانید که نمی توانید پیشرفت کنید و آینده خوبی داشته باشید.

 

 

تست آنلاین شغل مناسب من

شغل های نامناسب

 

صدمات شغل نامناسب | شغل نامناسب چه بلایی بر سرتان می آورد؟

 

منبع : rooziato.com / آرگا / بیتوته

صدمات شغل نامناسب | شغل نامناسب چه بلایی بر سرتان می آورد؟
4 امتیاز از 1 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.