یکشنبه 26 خرداد 1398
صفحه اصلی / موفقیت / کسب و کار / پوشش در مصاحبه | تاثیر ظاهر و پوشش در مصاحبه کاری و استخدام

پوشش در مصاحبه | تاثیر ظاهر و پوشش در مصاحبه کاری و استخدام

پوشش در مصاحبه : تاثیرات ظاهر در مصاحبه کاری چیست ؟ پوشش در مصاحبه کاری و استخدام چه تاثیری دارد ؟ در اینجا با مقاله ای درباره کسب و کار ، تاثیر لباس پوشیدن در مصاحبه های کاری در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

در مصاحبه چگونه صحبت کنیم"

طرز لباس پوشیدن در مصاحبه شغلی ، پوشش در مصاحبه

 

 

باید و نباید‌های لباس پوشیدن برای مصاحبه کاری

حتما می دانید که برخورد اول با آدمها تا چه حد حیاتی ست. زمانی که صحبت از روز مصاحبه کاری به میان می آید، اولین چیزی که به ذهن مان می رسد این است که چه لباسی برای آن روز به تن کنیم؟ در آن روز، نه تنها صحبت های شما، بلکه ظاهرتان نیز تاثیر زیادی روی استخدام تان خواهد گذاشت. به بیان دیگر، از مدل لباس گرفته تا رنگی که به تن می کنید و … می تواند در نتیجه مصاحبه تان تاثیرگذار باشد. در ادامه از یکی از طراحان مشهور مد و فشن، برایس پتیسون «Brice Pattison» خواستیم تا پیشنهادهایی را برای تیپ مناسب برای روز مصاحبه به ما بدهد.

 

چرا لباسی که باید در روز مصاحبه به تن کنیم، اهمیت زیادی دارد؟

لباسی که شما به تن می کنید، در واقع سیگنالی را از شخصیت و طرز فکر و حتی میزان آشنایی تان با فرهنگ و قوانین آن شرکت، به مصاحبه گر منتقل می کند. بنابراین شما باید با مهارت و دانش کافی، لباسی مناسب را برای روز مصاحبه انتخاب کنید.

 

بدترین لباسی که برای مصاحبه کاری می توان پوشید، چیست؟

شاید احتیاج به گفتن نداشته باشد زیرا اکثرا می دانند که لباس های کژوال یا اسپورت برای مصاحبه کاری مناسب نیست اما بد نیست که بار دیگر یادآوری کنیم که پوشیدن صندل، شلوارهای برمودا و کلاههای اسپورت مانند کپ، به هیچ وجه توصیه نمی شود.

 

اگر با قوانین و فرهنگ لباس پوشیدن جایی که می خواهیم برای مصاحبه بروم آشنا نباشیم، آیا می توانیم تماس بگیریم و از آنها سوال کنیم؟

بهتر است که این کار را نکنیم. با پیشرفت تکنولوژی، شما به سادگی می توانید با سرچی ساده در گوگل یا گشتی در شبکه های اجتماعی، از محیط آن شرکت، به خصوص فرم لباس آن اطلاعات لازم را به دست آورید.

 

آیا پیشنهاد دیگری داری؟
بله. به نظرم من لباس های تیره بهترین انتخاب برایتان هستند. سعی کنید لباس هایی را انتخاب کنید که ساده و به دور از تزییناتی چون تصاویر گرافیکی، پارگی و… باشند.

در ادامه نکته هایی را برایتان آورده ایم که بهتر است از آنها را نیز رعایت کنید:

 

از زدن بیش از اندازه عطر به خود خودداری کنید

شاید افرادی که می خواهید با آنها صحبت کنید، به بوی عطر حساسیت داشته باشند یا از آنجا که عطر سلیقه ای ست، از بوی آن خوششان نیاید، بهتر است که آن را روی خودتان خالی نکنید تا مبادا برای دیگران آزار دهنده باشد. زدن ۲ تا ۳ اسپری از آن کافی ست تا تاثیر خودش را بگذارد.

 

کفش های باز نپوشید

هیچکسی دوست ندارد پاهای برهنه شما را ببینید، به خصوص در یک مصاحبه کاری. اگر چه شما با پوشیدن صندل یا کفش های جلو باز احساس راحتی می کنید اما این پوشش برای چنین موقعیتی مناسب نیست. بنابراین بهتر است که از پوشیدن صندل خودداری و پاهایتان را برای چند ساعت در کفش ها پنهان کنید.

 

 

لباس رسمی برای مصاحبه

لباس مناسب مصاحبه دانشگاه

 

 

از پوشیدن لباس های چروک بپرهیزید

قبل از این که به مصاحبه کاری بروید، از صاف و بدون چروک بودن لباس هایتان اطمینان حاصل کنید. حضور در مصاحبه کاری با لباس های چروک، این حس را به مصاحبه گر می دهد که شما به ظاهر و به تبع به کارتان اهمیت زیادی نمی دهید. علاوه بر آن، نشانه این است که شما به جزییات توجه زیادی نمی کنید که در نتیجه از نظر آنها گزینه خوبی برای کار در آن شرکت نخواهید بود.

 

برای “مصاحبه های استخدامی” چه بپوشیم؟

شاید تصور خیلی ها از پوشیدن لباس رسمی برای آقایان کت و شلوار باشد اما لباس های رسمی ویژگی بارزی که دارند این است که مرتب اند و از نظر همه ظاهر مستحکم تری به افراد می دهند. یا برای خانمها لباس های رسمی مانتو و شلوارهایی که رنگهای تیره داشته و ساده ترند.

 

اما در این جا ما به شما میگوییم که برای آقایان و خانمها چه نوع لباس هایی در زمان مصاحبه بهتر است.

 

لباس های مناسب در مصاحبه های استخدامی برای آقایان

شلوارهای یکدست با رنگهای آبی تیره و خاکستری و بلوزهای با آستین بلند به رنگ سفید مناسب ترین لباسها برای زمان مصاحبه هستند رنگهای روشن و خیلی تند برای زمان مصاحبه پیشنهاد نمیشوند. در صورت تمایل کمربند و گاهی اوقات کراوات هم به سلیقه ی شخصی میتواند به این لباسها اضافه شود.

 

ترجیحا از کفشهای چرمی یا ورنی استفاده کنید تا ظاهر بهتری داشته باشید. آقایان بهتر است هیچ نوع جواهری را استفاده نکنند البته به جز ساعت استفاده از دستبندهای رنگی و فانتزی برای زمان مصاحبه چندان خوشایند نیست.

 

آرایش و مرتب کردن موها بسیار مهم هستند به هیچ وجه موهای شما نباید دارای مدل های فانتزی و خاص باشد فقط کافیست موهای مرتب و ساده داشته باشید.

استفاده از ادکلان بسیار خوب است اما نباید تند و زننده باشد ترجیحا از ادکلانهایی با رایحه ملایم استفاده کنید.

 

ناخن های تان را در زمان مصاحبه کوتاه و مرتب کنید ناخن بلند بسیار دور از شان خواهد بود. یک کیف کوچک از رزومه و مدارک و مهارت هایی که داشتید همراه خود ببرید.

 

لباس های مناسب در مصاحبه های استخدامی برای خانم ها

برای خانمها نیز مانتوهای تیره تر و یا مشکی پیشنهاد میشود زیرا رنگ مشکی رسمی تر است. حتما باید نوع مانتویی که میپوشید رسمی باشد مدل های فانتزی برای زمان مصاحبه خوب نیست.

 

شلوارهایی که انتخاب می کنید متناسب با نوع مانتوی شما باید از نظر رنگ و مدل تطابق داشته باشد. خانمها ترجیحا از صندل های تابستانی در زمان مصاحبه استفاده نکنند کفشها هر چقدر پوشیده تر باشند رسمی تر هستند.

 

رنگ روسری و شال هم باید ترجیحا از رنگهای ملایم باشد مثل آبی آسمانی یا صورتی ملایم یا سفید برای خانمها هم توصیه شده که از زیور آلات در زمان مصاحبه استفاده نکنند علت اصلی آن هم این است که تمرکز و حواسشان هنگام صحبت کردن از بین خواهد رفت.

 

خانمها هم باید یک کیف کوچک از مدارک و رزومه همراه داشته باشند تا در صورت نیاز آن را به کارفرما تحویل دهند.

اما نکته ی مهمتر از همه در زمان استخدام چیزهایی است که نباید با خود به همراه داشته باشید که از مهمتری آنها آدامس است! هرگز نباید در زمان مصاحبه آدامس بجویید.

 

گوشی همراهتان را یا سایلنت یا خاموش کنید در هنگام مصاحبه باید سکوت وآرامش کافی در فضا وجود داشته باشد.

از خوردن و آشامیدن در زمان مصاحبه اکیدا خودداری کنید شما برای انجام مصاحبه ی استخدامی میروید بنابراین باید دقت کنید که بردن خوراکی در جلسه مصاحبه کاری دور از شان است.

 

حتما قبل از مصاحبه همه چیز را چک کنید تا آماده باشید لباس و کفشهای تان مرتب و منظم باشد پاکیزگی شما نشان از شخصیت شما دارد بنابراین دقت کنید تا با رعایت تمام موارد در مصاحبه موفق شوید.

 

 

در مصاحبه استخدامی چه بگوییم

تاثیر ظاهر در استخدام و مصاحبه شغلی

 

پوشش در مصاحبه | تاثیر ظاهر و پوشش در مصاحبه کاری و استخدام

 

منبع : bartarinha.ir / باشگاه خبرنگاران / بیتوته

ازنظر شما این مطلب چه امتیازی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.