دوشنبه 3 تیر 1398
صفحه اصلی / زیبایی / پوست و زیبایی / علل ریزش مژه‌ها چیست و راههای درمان صد در صدی آن را بدانید

علل ریزش مژه‌ها چیست و راههای درمان صد در صدی آن را بدانید

 ریزش مژه‌ : آیا مژه های ریخته شده رویش مجدد خواهند داشت ؟ علت ریزش مژه ها چیست ؟ در اینجا با مقاله ای درباره پوست و زیبایی ، علل اصلی ریزش مژه ها در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

ریزش طبیعی مژه در روز

درمان ریزش مژه سکه ای , ریزش مژه‌

 

 

هر آنچه باید درباره ریزش و رویش مجدد مژه‌ها بدانید

دلایل بسیاری از سوختگی گرفته تا شیمی درمانی می‌توانند باعث از بین رفتن مژه‌ها شوند اما معمولا مژه‌ها دوباره رشد می‌کنند هر چند ممکن است این روند زمان ببرد.

 

مژه‌ها نیز مانند موی سر طی یک چرخه رشد می‌کنند بنابراین ریزش چند مژه نمی‌تواند نگران کننده باشد. با این حال بسیاری از آسیب‌ها و بیماری‌ها می‌توانند باعث ریزش بیشتر مژه‌ها شوند.

 

دلایل زیر می‌تواند منجر به از دست دادن مژه‌ها شود:

– سوختگی: به گفته متخصصان آکادمی چشم پزشکی آمریکا در صورتی که مژه‌ها دچار سوختگی شوند اما فولیکول‌های موآسیبی نبیند، مژه‌ها طی شش هفته دوباره رشد می‌کنند اما اگر فولیکول‌های مو آسیب دیده باشند ممکن است رشد مجدد مژه‌ها متوقف شود.

 

– شیمی درمانی: داروهایی که برای درمان سرطان استفاده می‌شوند گاهی اوقات باعث ریزش مژه‌ها می‌شوند. همه انواع داروهای شیمی درمانی نیز باعث ریزش موها می‌شوند. این داروها بر همه موهای بدن و صورت و سر تاثیر می‌گذارد و باعث ریزش همه آن‌ها می‌شوند اما پس از متوقف کردن شیمی درمانی معمولا مژه‌ها دوباره شروع به رشد می‌کنند.

 

– بریدن: عموما افراد اقدام به قیچی کردن مژه‌های خود نمی‌کنند اما در صورتی که این اتفاق بیفتد با گذر زمان مژه‌ها دوباره رشد می‌کنند و به طول اصلی خود باز می‌گردند.

 

– کندن: اختلال موکنی یک وضعیت روان شناختی است که در آن فرد تمایل به کندن موهای خود دارد. در این اختلال فرد ممکن است به کندن موهای هر نقطه از بدن خود از جمله مژه‌ها تمایل داشته باشد. در این شرایط پس از چند ماه مژه‌ها دوباره شروع به رشد می‌کنند.

 

– مژه مصنوعی: مژه‌های مصنوعی الیافی هستند که به مژه‌های طبیعی چسبانده می‌شوند تا ضخیم‌تر و بلندتر به نظر برسند. مژه‌های مصنوعی می‌توانند به مژه‌های طبیعی آسیب برسانند و آنها را قطع کنند. در صورتی که مژه‌های طبیعی به دلیل استفاده از مژه‌های مصنوعی ریزش پیدا کنند به طور معمول پس از چند ماه دوباره رشد می‌کنند.

 

– مشکلات تیروئیدی: غده تیروئید هورمون‌هایی حیاتی را تولید می‌کند. اگر تولید این هورمون‌ها بیشتر یا کمتر از حد طبیعی باشد می‌تواند علائم مختلفی از جمله ریزش مو را ایجاد کند. در هر دو صورتِ کم کاری و پرکاری غده تیروئید ممکن است مژه‌ها ریزش پیدا کنند اما پس از درمان عدم تعادل غده تیروئید، مژه‌ها دوباره شروع به رشد می‌کنند.

 

– طاسی منطقه‌ای: طاسی منطقه‌ای نوعی بیماری خود ایمنی است که باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن به فولیکول‌های مو حمله کند. این وضعیت باعث ریزش مو در کف سر، ابرو و مژه می‌شود. در حال حاضر درمانی قطعی برای طاسی وجود ندارد اما درمان‌هایی در دسترس‌ هستند که می‌توانند به کاهش علائم آن کمک کنند.

 

درمان‌های ریزش مژه‌ها

در موارد سوختگی و شیمی درمانی تنها به گذر زمان برای رشد مجدد مژه‌ها نیاز است. پس از شیمی درمانی مژه‌ها ممکن است نازک‌تر، ضخیم‌تر یا همانند قبل رشد کنند. در موارد بیماری‌های تیروئیدی یا خود ایمنی نیز باید به دنبال رفع بیماری بود تا مژه‌ها دوباره خودشان رشد کنند. مقدار زمان لازم برای رشد مژه‌ها بسته به علت و میزان از دست رفتن مژه‌ها متفاوت است. برخی داروها نیز می‌توانند به رشد مژه‌ها کمک کنند.

 

به عنوان مثال پزشک گاهی قطره‌های چشمی «بیماتوپروست» را برای رشد مژه‌ها تجویز می‌کند. طی یک آزمایش ۴۱ نفر از افرادی که به طاسی منطقه‌ای مبتلا بودند به مدت یک سال روزانه محلول ۰.۰۳ درصدی بیماتوپروست را به خط رشد مژه خود زدند و حدود ۷۰ درصد از شرکت کنندگان شاهد رشد قابل توجه مژه‌های خود بودند.

 

آیا مژه‌ها با استفاده از درمان‌های خانگی سریعتر رشد می‌کنند؟

انواع مختلفی از درمان‌های خانگی وجود دارند که بسیاری از مردم برای افزایش سرعت رشد مژه‌ها از آنها استفاده می‌کنند. از معروف‌ترین آنها می‌توان استفاده از روغن زیتون، ماساژ مژه‌ها و محصولات بیوتین دار را نام برد اما هیچ مدرک علمی مبنی بر کمک درمان‌های خانگی به رشد سریع‌تر مژه‌ها وجود ندارد. اگر چه بیوتین نقش موثری در سلامت پوست و مو دارد اما تحقیقات محدودی وجود دارد که نشان دهد باعث رشد مو می‌شود.

 

جلوگیری از ریزش مژه‌ها

در حالی که حوادث همیشه اتفاق می‌افتند و همیشه نمی‌توان از ریزش مژه‌ها جلوگیری کرد اما راه‌هایی وجود دارد که با استفاده از آنها احتمال ریزش مژه‌ها را می‌توان کاهش داد:

 

خوردن رژیم غذایی سالم: برخی از کمبودهای تغذیه‌ای ممکن است باعث ریزش مو شوند که می‌تواند بر ریزش مژه‌ها نیز اثر بگذارد. مواد مغذی که در سلامت مو نقش دارند شامل ویتامین‌های C و B و D، فلزهای روی و آهن و پروتئین‌ها هستند.

 

اجتناب از فر مژه: افرادی که از دستگاه‌های فر مژه استفاده می‌کنند ممکن است به طور اشتباه باعث کشیده شدن مژه‌ها و آسیب دیدن فولیکول‌های مو شوند.

شست و شوی آرایش در شب: آرایش چشم در شب می‌تواند باعث خشکی مژه‌ها شود و مژه‌های خشک احتمال بیشتری برای شکسته شدن یا ریزش دارند.

 

اجتناب از مالیدن چشم‌ها: مالیدن چشم‌ها با شدت زیاد می‌تواند به ریزش مژه‌ها منجر شود. چرا که موها بسیار حساس هستند بنابراین هنگام تماس با چشم‌ها با ملایمت برخورد کنید.

 

رشد مژه‌ها چرخه طبیعی دارد و ریزش آن‌ها می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. اگرچه اغلب مژه‌ها با گذر زمان و بدون نیاز به درمان خاصی رشد می‌کنند اما در صورتی که علت اصلی ریزش مژه‌های خود را نمی‌دانید بهتر است برای تعیین علت اصلی و درمان آن به پزشک مراجعه کنید.

 

علل اصلی ریزش مژه و درمان آن با روشهای سنتی

همه خانم‌ها دوست دارند مژه‌هایی بلند داشته ‌باشند و تا زمانی که این خواسته‌شان برآورده نشود احساس می‌کنند هنوز هم جا دارد که زیباتر شوند، اما گاهی نه تنها مژه‌های بلند به راحتی به دست نمی‌آیند بلکه اتفاقی برعکس هم می‌افتد؛ یعنی مژه‌ها ریزش پیدا می‌کنند و روزبه‌روز تعدادشان کمتر می‌شود، این اتفاق ناخوشایند چندان نادر نیست و بسیاری از خانم‌ها و حتی آقایان گرفتار ریزش مژه می‌شوند.  در این مطلب سعی کرده‌ایم ریزش مژه را از جنبه‌های مختلف بررسی کنیم؛ از درمان ریزش مژه گرفته تا روش‌های پوشاندن این کم‌پشتی یا حتی درمان‌های سنتی برای ریزش مژه ها.

 

 

رویش مجدد مژه

درمان ریزش مژه با طب سنتی

 

 

 

با مژه‌های کوتاه چه باید کرد

یک راه‌حل: باید ریملی انتخاب کنید که رنگ تیره‌ای داشته باشد و بلند کننده مژه باشد. یک بار ریمل بزنید، صبر کنید تا ریمل خشک شود سپس یک لایه دیگر روی آن بزنید. اگر مژ‌ه‌های‌تان هم کوتاه است و هم نازک به دنبال ریمل بلند کننده و حجم دهنده باشید. ابتدا یک لایه ریمل بزنید، اجازه دهید خشک شود و دوباره سر مژه‌ها و مژه‌های انتهای چشم را ریمل بزنید.

 

بیماری‌هایی که موجب ریزش مو می‌شوند

بسیاری از بیماری‌های غدد درون‌ریز یا سیستمیک هم تظاهراتی از ریزش مژه یا ریزش ابرو دارند از جمله مشکلات تیروئیدی مثل پرکاری یا کم‌کاری تیروئید، آلوپسی آره آتا (ریزش سکه‌ای)، لوپوس و . . . و اختلالات تغذیه‌ای از جمله کمبود پروتئین، کمبود بیوتین و کمبود آهن که از سایر علل ریزش مژه و ریزش ابرو  هستند.  برخی عفونت‌ها مثل سیفلیس، عفونت ویروسی مثل ویروس تب خال، جذام و عفونت‌های قارچی و برخی دلایل عفونت‌های انگلی نیز منجر به بروز ریزش مژه ها می‌‌شود، از جمله demodicosis که نوع فولیکولاروم آنها با عارضه ریزش مژه و شوره همراه است.

 

کدام فرمژه  بهتر است

همیشه بلافاصله پس از اینکه از حمام بیرون آمدید، از فرمژه استفاده کنید، چون وقتی مژه‌ها با آب گرم خیس شده باشند، راحت‌تر و زیباتر بر می‌گردند و نمی‌شکنند.  یادتان باشد اگر به صورت ناشیانه از فرمژه استفاده کنید سبب شکسته شدن و ریزش مژه‌ها می‌شود.  همچنین سعی کنید تا حد امکان از فرمژه‌های آهنی استفاده نکنید، بلکه انواع پلاستیکی را خریداری کنید. البته ما توصیه می‌کنیم به جای استفاده از فرمژه، از انگشت‌تان کمک بگیرید یعنی ابتدا دست‌تان را بشویید، سپس به طور دقیق پس از آنکه ریمل زدید، انگشت‌تان را روی ریشه مژه‌ها از پایین قرار داده و به سمت بالا فشار دهید تا زمانی که ریمل خشک شود.

 

چطور با پودر مژه‌ها را ضخیم کنید

اگر مژه‌های نازکی دارید می‌توانید پیش از ریمل زدن با یک تکه پنبه که در پودر فرو برده و اضافی آن را تکانده‌اید به آرامی‌ مژه‌ها را پودر بزنید. در این هنگام چشم‌ها را ببندید تا پودر به چشمان‌تان نرود سپس ریمل بزنید. اگر به نتیجه دلخواه نرسیدید دوباره پودر بزنید و بعد ریمل استفاده کنید. دو یا سه بار ریمل را به مژه‌های بالا به صورت افقی بمالید. به سرعت برای بار دوم و سوم هم این کار را تکرار کنید، چون ریمل سریع خشک می‌شود مخصوصا ریمل‌های ضد آب.  اگر روی مژه خشک شده ریمل بمالید ریمل تکه تکه به‌نظر خواهد آمد.

 

مژه‌ها را نکشید

هیچ‌گاه با دست ریمل روی مژه‌ها را نکنید یا برای پاک‌کردن به مژه‌ها فشار نیاورید و آنها را نکشید، چون این کار منجر به التهاب ناحیه پلک‌ها می‌شود و حتی ممکن است باعث ریزش مژه‌ها هم شود. برای پاک‌کردن ریمل‌ها پنبه‌ای را آغشته به شیرپاک‌کن کنید و بعد روی مژه‌‌ها فشار دهید تا ریمل‌ها درون ماده پاک‌کننده حل شوند و در نتیجه‌ به راحتی پاک شوند.

 

برای تقویت ابرو و مژه برس بزنید

به یاد داشته باشید که از ساده‌ترین روش‌ها برای تقویت ابرو و تقویت مژه، ورزش و ماساژ دادن ابرو و مژه به وسیله برس است که باید برای این منظور برس کوچکی را انتخاب و به صورت روزانه برس بزنید.  شانه‌های بسیار ظریف هم برای این کار مناسب هستند.  البته فراموش نکنید که هر چند وقت یک بار، شانه یا برس ریمل خود را با آب و صابون خوب بشویید و آب بکشید.

 

چرا مژه‌ها می‌ریزند

madarosis اصطلاحی  است که مربوط به از دست دادن یا ریزش مژه‌ها به دلیل آسیب به فولیکول مو بوده ولی در همراهی با کلمه cilia مربوط به از دست دادن مژه و ابرو است. علل ریزش مژه متنوع بوده و مربوط به دلایل موضعی یا سیستمیک است. موی مژه معمولا در ۳ -۲ ردیف کوتاه، ضخیم و خمیده است و در مژه‌های بالایی واضح‌تر و بلندتر است و طوری تعبیه شده که مژه‌های بالا و پایین هنگام بسته شدن چشم‌ها لابه‌لای هم گیر نکند.

 

با آرایش مژه‌ها  می‌ریزند؟

آرایش مژه‌ها توسط ریمل یا استفاده مکرر از مژه‌های مصنوعی یکی از علل ریزش مژه و کم‌پشتی آن هاست.  البته در صورتی که از ریمل‌های واتر پروف استفاده می‌کنید و به سختی آن را پاک می‌کنید در پاسخ به ضربات و  محکم پاک کردن مژه‌ها ریزش رخ خواهد داد. از طرف دیگر ایجاد حساسیت و آلرژی نسبت به چسب یا مواد آرایشی و پاک‌کننده‌ها می‌تواند با ایجاد اگزما و خارش منجر به ریزش مو و ریزش مژه شود.

 

کدام محصولات در درمان ریزش مژه‌ها موثرند؟

اصولا تقویت مژه و ابرو به صورت موضعی خصوصا در ترکیبات آرایشی امکان‌پذیر نیست و اغلب تبلیغات در این زمینه بیشتر ادعا هستند. برخی داروهای آنالوگ پروستاگلاندین از جمله لاتانوپروست در درمان ریزش مژه مؤثر بوده است. ترکیب دیگر آن bimatoprost است که به صورت موضعی در مطالعات در درمان آلوپسی آره آتا به‌کار رفته و مؤثر بوده است.

 

عادت‌های نابجا

ضربات یا تروماها یکی از دلایل ریزش مژه‌ها هستند، مثلا کسانی که عادت به کندن مژه‌ها دارند با کاهش حجم ابرو یا مژه‌ها مواجه می‌شوند. داروها نیز می‌توانند دلیل دیگری بر ریزش مژه‌ها باشند، از جمله رتینوئیدها، هپارین، آندروژن‌ها، داروهای ضدکلسترول، داروهای ضدتیروئیدی، پروپرانولول، اسید والپروئیک و داروهای ضدانعقادی. داروهای شیمی‌درمانی همچنین رادیوتراپی در تومورهای چشمی‌نیز با ریزش ابرو و ریزش مژه همراه است.

 

روش‌های سنتی برای پرپشتی ابروها و مژه‌ها

قبل از استفاده از هر نوع روغن یا محلولی لازم است از پاک و بهداشتی بودن محل موردنظر اطمینان حاصل کنید. برای این منظور با استفاده از شامپوبچه ابرو و مژه‌ها را شست‌وشو داده و پس از خشک کردن از روش‌های ذکر شده بهره ببرید.

 

روغن بادام: روغن بادام تلخ یا شیرین هر کدام را که دردسترس دارید مفید خواهد بود، البته روغن بادام تلخ تاثیر بیشتری دارد به شرطی که خالص باشد. کافی است برای ماساژ ابرو با گوش پاک‌کن یا برس و برای مژه از فرچه ریمل استفاده کنید.

 

روغن زرده تخم‌مرغ: استفاده از روغن زرده تخم‌مرغ که دارای پیشینه تاریخی نیز هست در تقویت و پرپشتی ابرو و تقویت مژه بسیار نقش دارد.

 

ترکیب روغنی: ترکیب روغن‌های مار، مورد، رزماری و ماساژ آنها به ابرو و مژه در تقویت و پرپشتی تاثیر فوق‌العاده دارد.

 

روغن هفت‌مغز: بی‌شک روغن هفت‌مغز یکی از بهترین روغن‌های ترکیبی است که از هفت‌دانه روغنی مانند بادام تلخ و شیرین، فندق، سیاه‌دانه، پسته، کنجد و کرچک تشکیل شده و با داشتن مواد ضروری و مورد نیاز برای رشد و تقویت ابرو و مژه یکی از بی‌نظیرترین ترکیبات روغنی است.

 

نکته مهم: تمام روغن‌ها و روش‌های گفته شده را به صورتی مورد استفاده قرار دهید که وارد چشم نشوند چون با ورود هر جسم خارجی و استریل نشده داخل چشم دچار سوزش، خارش و اشک می‌شود.

 

 

ایا مژه در می اید

پرپشتی مژه ها

 

علل ریزش مژه‌ها چیست و راههای درمان صد در صدی آن را بدانید

منبع: سلامت نیوز / مجله سیب سبز/ بیتوته

ازنظر شما این مطلب چه امتیازی دارد؟

این مطالب را نیز ببینید!

تقویت کننده مژه سریتا

تقویت مژه ها | اصول مهم مراقبت و تقویت مژه ها را بدانید

تقویت مژه ها : چگونه مژه هایی پرپشت و زیبا داشته باشیم ؟ روش های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.