سه شنبه 28 اسفند 1397
صفحه اصلی / سلامت / درمان / پیچ خوردن انگشت | هنگام پیچ خوردن انگشت شست چکار کنیم؟

پیچ خوردن انگشت | هنگام پیچ خوردن انگشت شست چکار کنیم؟

به این مطلب امتیاز دهید

پیچ خوردن انگشت: هنگام پیچ خوردن انگشتان دست و پا چه کاری باید انجام دهیم ؟ چگونه از پیچ خوردن انگشتان جلوگیری کنیم ؟ در اینجا با مقاله ای درباره درمان پیچ خوردگی انگشتان در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

برگشتن انگشت شست دست

طول درمان پیچ خوردگی مچ پا , پیچ خوردن انگشت

 

 

هنگام پیچ خوردن انگشت شست چکار کنیم؟

پیچ خوردن انگشت شست در اثر پاره شدن یا کشیده شدن رباط اتفاق می افتد. رایج ترین علت پیچ خوردن انگشت شست پاره شدن رباط جانبی است. بیشتر پیچ خوردگی ها با درمان های خانگی بهبود پیدا می کنند و به جراحی نیاز ندارند.

 

پیچ خوردن ممکن است در اثر آسیب دیدن یا پاره شدن رباط در انگشت، رخ بدهد. پیچ خوردن بسیار دردناک است و ممکن است با شکستگی استخوان یا مشکلات مفصل مانند آرتریت اشتباه گرفته شود. در این مطلب خطرات پیچ خوردن انگشت شست و راههای درمان آن را بررسی می کنیم.

 

به طور کلی دست از گروه پیچیده ای از مفاصل، از جمله تاندون ها، رباط ها و عضلات ساخته شده است. هنگامی که مفاصل تحت فشار بیش از حد قرار بگیرند، به آنها ضربه هایی شدید وارد شود یا بیش از حد کشیده شوند، ممکن است رباط ها آسیب ببیند و منجر به پیج خوردن آنها شود.

 

شدت پیچ خوردگی به عوامل بسیاری از جمله پاره شدن رباط و میزان پارگی بستگی دارد. همچنین ممکن است اگر پیچ خوردگی با آسیب های دیگری همراه باشد، درمان آن دشوارتر شود.

 

مدت زمان بهبودی پیچ خوردن انگشت شست چقدر است؟

پیچ خوردگی های کوچک معمولا در ۲ هفته بهبود پیدا می کنند. اما ممکن است بهبودی آسیب های شدیدتر، بین ۶ تا ۱۲ هفته یا بیشتر طول بکشد.

اگرچه درمان پزشکی خاصی برای پیچ خوردگی لازم نیست، اما فرد می تواند برای کاهش درد و تورم در طول بهبودی، کارهایی را انجام دهد.

 

چند استراتژی ساده برای کاهش تورم و درد در هنگام بهبودی در زیر آمده است:

استراحت: از تایپ کردن و فعالیت های دیگر که انگشت شست را درگیر می کنند، اجتناب کنید. اگر توصیه شد، یک اسپلینت تهیه کنید.

 

یخ: به مدت ۲۰ دقیقه یخ را بر روی محل آسیب دیده قرار دهید و این کار را در فواصل منظم وبرای ۴ تا ۸ بار در روز تکرار کنید.

 

دارو: داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAID) مانند ایبوپروفن مصرف کنید.

 

ارتفاع: برای چند روز اول ناحیه آسیب دیده را بالا نگه دارید.

 

جلوگیری از حرکت مفصل، به ویژه در آسیب های شدید، می تواند زمان بهبودی را کاهش دهد.

 

اگر آسیب شدید درمان نشود، می تواند به مشکلات دیگری منجر شود. ممکن است رباط بیش از حد پاره شود و مناطق اطراف آن آسیب ببینند. برخی افراد ضعف مزمن، بی ثباتی، تغییر شکل یا آرتریت را تجربه می کنند.

 

آیا لزومی برای جراحی وجود دارد؟

برخی از شدیدترین آسیب ها ممکن است به عمل جراحی نیاز داشته باشند. در برخی از آسیب ها ممکن است رباط های پاره شده بین استخوان ها فاصله بیندازند. بهبود این روند به مداخله پزشک نیاز دارد. پس از عمل جراحی، ناحیه آسیب دیده باید به مدت ۶ تا ۸ هفته در گچ بماند.

 

حفظ آرامش در زمان بهبودی

با کاهش تورم و درد می توانید به آرامی به فعالیت های طبیعی بازگردید. فعالیت بیش از حد می تواند آسیب را تشدید کند.

 

تمرین های تقویتی می تواند به بهبودی انگشت شست کمک کند، اما تمرین درست به رباط آسیب دیده بستگی دارد. در مورد تمرین های مناسب و زمان شروع این تمرین ها با یک پزشک یا فیزیوتراپیست مشورت کنید.

 

پیچ خوردن یا شکستگی؟

هنگامی که انگشت شست به دلیل کشیده شدن یا شرایط دیگر آسیب می بیند، آسیب احتمالا یک پیچ خوردگی است. با این حال، برای ظهور علائم زمان لازم است، بنابراین ممکن است تشخیص این اختلال از آسیب های دیگر دشوار باشد. ممکن است درد ناشی از آسیب های دیگر هم در سراسر انگشت شست منتشر شده و درد ناشی از پیچ خوردگی را بدتر کند.

 

 

گچ گرفتن رباط مچ پا

درمان پیچ خوردگی مچ پا با طب سنتی

 

 

تغییرات در شکل شست، صدای ترک خوردگی پس از زمین خوردن و بی حسی، اغلب زمانی رخ می دهد که انگشت شست یا استخوان اطراف آن شکسته باشد.

 

پزشک ممکن است یک آزمایش اشعه ایکس انجام دهد تا مطمئن شود که استخوان شکسته ای وجود ندارد. این کار می تواند کمک کند تا بفهمیم که آیا یک بیماری مانند آرتریت باعث ایجاد علائم شده است یا خیر.

 

علائم رایج پیچ خوردن انگشت شست شامل موارد زیر می شود:

– انتشار درد در سراسر دست یا مچ

 

– کبودی، تورم یا تغییر رنگ در اطراف انگشت شست

 

– ناتوانی در مفصل یا مشکل حرکت انگشت شست

 

درجه بندی پیچ خوردن انگشت شست

 

پزشکان با استفاده از یک سیستم ، میزان شدت آسیب را بیان می کنند:

پیچ خوردگی درجه ۱: این مورد زمانی اتفاق می افتد که رباط کشیده شود یا یک پارگی کوچک به وجود آمده باشد. در این حالت فرد تورم و درد خفیفی دارد.

 

پیچ خوردگی درجه ۲: در این حالت رباط به صورت جزئی پاره شده است. ممکن است انگشت شست در زمان حرکت درد داشته باشد یا به صورتی غیرعادی سست شود.

 

پیچ خوردگی درجه ۳: پارگی کامل رباط در این درجه قرار می گیرد. پیچ خوردگی بسیار دردناک است و حرکت انگشت شست به سختی ممکن است.

 

پیشگیری از پیچ خوردن انگشت شست

هر فرد ممکن است به این آسیب دچار شود و هیچ راهی برای جلوگیری از این خطر وجود ندارد.

 

اسکی بازان به دلیل زمین خوردن در طول انجام این ورزش، بیشتر در معرض این آسیب قرار دارند. آنها می توانند با انجام تمرین هایی، احتمال آسیب در زمان زمین خوردن را کاهش دهند.

 

نکته ها

به سادگی می توان این آسیب را نادیده گرفت، اما پیچ خوردگی می تواند به شدت دردناک باشد. اگر آسیب های شدید نادیده گرفته شود، ممکن است باعث آسیب درازمدت و درد مزمن شود.

 

اکثر این آسیب ها بدون نیاز به درمان پزشکی بهبود پیدا می کنند اما مراجعه به پزشک می تواند به شما اطمینان دهد که آسیب دیگری ندیده اید و درمان درستی انجام می دهید.

 

با مراقبت، اکثر مردم به طور کامل بهبود پیدا می کنند و می توانند به فعالیت های معمول خود بازگردند.

 

حرکتی برای درمان پیچ‌خوردگی انگشتان

از آنجا که در بیشتر فعالیت‌های روزانه از انگشتان خود استفاده می‌کنیم، احتمال آسیب‌ و پیچ‌خوردگی آنها بالاست…

پیچ‌خوردگی یک نوع آسیب مفصلی است که باعث کشیدگی و پارگی رباط می‌شود. رباط‌ها، نوارهای بافتی قوی‌ای هستند که ۲ استخوان را به هم متصل می‌کنند. پیچ‌خوردگی معمولا به دنبال حوادثی چون برخورد توپ به نوک انگشت یا افتادن روی انگشت رخ می‌دهد.

 

علائم پیچ‌خوردگی انگشت عبارتند از : درد، تورم و درد با لمس انگشتان. در صورت پیچ‌خوردگی انگشت به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه روی آن کمپرس سرد بگذارید. هر سه ساعت تا یک روز این کار را تکرار کنید. وقتی در جایی نشسته‌اید دست خود را روی یک بالش و بالاتر قرار دهید تا ورم آن کمتر شود. مصرف داروهای ضددرد زیر نظر پزشک می‌تواند درد و تورم ناشی از پیچ‌خوردگی را کاهش دهد.

 

در نهایت طی دوره بهبودی می‌توانید با انجام حرکات زیر و تقویت بیشتر انگشتان فرآیند ترمیم را سرعت بخشید. همچنین این حرکات برای افرادی که برای ورزش یا سایر فعالیت‌ها به انگشتانی قوی نیاز دارند توصیه می‌شود.

 

حرکت اول: به کمک دست دیگر نوک انگشتان را بگیرید و آن را به آهستگی خم کنید. سپس مجددا آن را به حالت اولیه برگردانید. این حرکت را به آرامی انجام دهید و در انتهای هر حرکت ۵ ثانیه مکث کنید. این حرکت را ۳ تا ۵ نوبت در روز و هر نوبت ۱۰ بار تکرار کنید.

حرکت دوم: دست خود را مشت کنید. اگر انگشت آسیب‌دیده شما نمی‌تواند به حالت مشت درآید به کمک دست دیگر سعی کنید به مشت شدن آن کمک کنید. ۵ تا ۱۰ ثانیه در همین حالت بمانید. این حرکت را ۱۰ بار تکرار کنید.

 

 

درمان پارگی رباط مچ پا در طب سنتی

نکاتی درباره پیچ خوردن انگشت

 

پیچ خوردن انگشت | هنگام پیچ خوردن انگشت شست چکار کنیم؟

منبع : jamejamonline.ir / بیتوته / نبض ما / برترین ها

دیدگاهتان را بنویسید