پنج شنبه 30 خرداد 1398
صفحه اصلی / موفقیت / زندگی بهتر / احساس رضایت از زندگی | چگونه از زندگی خود احساس رضایت کنیم؟

احساس رضایت از زندگی | چگونه از زندگی خود احساس رضایت کنیم؟

احساس رضایت از زندگی : چگونه احساس رضایت و خوشنودی خود را از زندگی افزایش دهیم ؟ چگونه از خود رضایت داشته باشیم ؟ در اینجا با مقاله ای درباره زندگی بهتر ، احساس رضایت کافی در زندگی در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

رضایت از زندگی چیست

تعریف مفهومی رضایت از زندگی , احساس رضایت از زندگی

 

 

به دنبال احساس رضایت و خشنودی …

در واقع شادی و احساس خوشبختی بزرگ‌ترین موهبتی است که ما داریم. شادی یکی از هیجانات ماست. طیف هیجانات ما از سوگ و ناامیدی تا وجد و سرخوشی را دربرمی‌گیرد. شادی واژه‌ای است که شاید به سادگی از کنار آن بگذریم و نسبت به آن توجهی نشان ندهیم، اما  در واقع برای شاد شدن به‌دنبال بهانه‌های گوناگون می‌گردیم.شادی نیازی به یادآوری ندارد، زیرا همیشه با ماست و تنها کاری که باید انجام دهیم، بازکردن قلب و روحمان برای ورودش است.

شادی و حس عجیب خوشبختی، امری درونی و شخصی است. مساله‌ای که باعث خوشحالی یک فرد می‌شود، ممکن است در دیگری، هیچ احساسی را بیدار نکند یا حتی در برخی موارد باعث ناراحتی او شود. طریقه درک شادی و ابراز آن در افراد، متفاوت است اما در بین این تفاوت‌ها، یک عامل مشترک وجود دارد و آن، احساس رضایت و خشنودی است.

اغلب مردم تقریبا به همان اندازه‌ای شاد هستند که انتظارش را دارند، اما شاد بودن همیشه آسان نیست. شاد بودن می‌تواند یکی از بزرگ‌ترین مبارزات ما در صحنه زندگی باشد و گاه می‌تواند تمام پافشاری‌ها، انضباط فردی و تصمیماتی را که برای خود فراهم آورده‌ایم مخدوش کند. اما شادی واقعا چیست و چه معنایی دارد؟هنگامی که شادی را تجربه و حس می‌کنیم، معمولا می‌گوییم احساس خوبی دارم. مردم از کلمات مختلفی برای بیان این احساس خوب استفاده می‌کنند: هیجان، شور، نشاط، شعف، آرامش، رضایت، امید و…. حالت طبیعی بشر بر شاد و خوشحال بودن قرار دارد.

هنگامی که تمامی احساس‌های ناخوشایند و ناراحت‌کننده را از خود دور کنیم، آن‌وقت معنای شادی را درک خواهیم کرد. پس تعریف کردن کلمه شادی بسیار آسان است.همه ما گاهی افسرده می‌شویم و ناراحتی و غم را تجربه می‌کنیم اما فرد موفق کسی است که بتواند این زمان‌ها را هرچه کوتاه‌تر سپری کند و زودتر به حال بهتری برسد. اما واقعا چگونه می‌توان به این مهم دست یافت؟

 

تسلیم نشوید

در زندگی اجتماعی ما چه بخواهیم یا نه با افرادی مواجه می‌شویم که آنگونه که می‌خواهیم و انتظار داریم با ما رفتار نمی‌کنند؛ گاهی بسیار آزارمان می‌دهند و ما نیز ناامید و افسرده، ناراحت می‌شویم و مدت‌ها تحت تاثیر رفتار آنان قرارمی‌گیریم. لحظه‌ای بیندیشید، شما نمی‌توانید کاری کنید که همه مطابق میل شما رفتار کنند، پس تنها کاری که می‌توانید انجام دهید این است که تصمیم بگیرید تسلیم نشوید؛ یعنی اجازه ندهید دیگران به راحتی شما را ناراحت کنند. فراموش نکنید تسلیم نشدن به معنای این است که نباید دست روی دست بگذارید و اجازه دهید دیگران با شما رفتار ناشایستی داشته باشند.

 

فرار نکنید

مانند افراد ترسو فرار نکنید. اگر هنگام بروز مشکلات فرار کنید، آنها را نپذیرید و مدت‌ها بدون انجام هیچ‌کاری به سر ببرید، چه کاری از پیش برده‌اید؟

 

سریع‌ تلافی نکنید

اگر کسی با شما بدرفتاری کرد، رفتار او را به دیگران تعمیم ندهید. اگر یک‌بار به کسی خوبی کردید ولی او با شما ناسپاسی کرد، برای همیشه انجام کارهای خوب را کنار نگذارید.

 

عجولانه رفتار نکنید

اگر شما از لحاظ روحی در وضعیت نامناسبی قراردارید، تغییر شرایط خیلی کارساز نیست. شما باید بدانید چگونه خودتان را آرام کنید و با شرایط کنار بیایید.

 

چگونه رفتار کنیم؟

بدترین کار این است که هنگام قرار گرفتن در شرایط سخت، بیهوده نیروی خود را تلف کنید و در واقع از آن در جهت تخریب استفاده کنید. همین نیرو اگردر جهت مخرب به کار رود می‌تواند روابط اجتماعی، منابع مالی، سلامتی و سایر ساختارهای شخصیت ما را نابود کند؛ بنابراین برای  جلوگیری از اتلاف این نیروی قدرتمند توجه به این موارد می‌تواند موثر باشد:

 

شجاعت داشته باشید

بین شجاعت عاقلانه و رفتارهای غیرمنطقی که گاه به نظر شجاعانه می‌رسند، تفکیک قائل شوید. در هر دو مورد، شخص در مقابل مشکل به وجود آمده، واکنشی از خود نشان می‌دهد اما وقتی منطقی عمل نمی‌کند و سنجیده پیش نمی‌رود، رفتار او بی‌اراده و بی‌ملاحظه خواهد بود اما هنگامی که سنجیده و از روی منطق کاری کند، هر لحظه می‌ایستد، فکر می‌کند و با تامل و درایت پیش می‌رود، در واقع می‌توان گفت در این هنگام شخص از مغز و اندیشه خود بهره می‌برد و با مشکلات برخورد سنجیده‌ای دارد و تصمیم درستی هم می‌گیرد؛ اگر هم در هر کجای راه متوجه شد اشتباه کرده، با شجاعت تمام آن را می‌پذیرد و به خطای خود اقرار می‌کند و با شجاعت، راه دیگری را انتخاب می‌کند.

 

خلاقیت به خرج دهید

گاه لازم است در بعضی امور شما به تنهایی و بدون کمک دیگران کاری را انجام دهید. در این صورت بهتر است به‌طور خلاقانه شیوه‌ای منحصربه‌فرد را برای خود انتخاب کنید تا بتوانید احساس استقلال و توانمندی کنید.

 

متوقف نشوید

هنگامی که تصمیم می‌گیرید به شیوه‌ای جدید زندگی کنید، راه بهتری را برای خود برگزینید؛ طوری که کمتر ناراحت و دلخور و عصبانی شوید. ابتدا در خود نیرویی کشف می‌کنید که بسیار قدرتمند است و با استفاده از آن می‌توانید پیشرفت کنید و به جلو گام بردارید اما فراموش نکنید که این موضوع همیشگی نیست. ممکن است گاهی در میانه راه شوق و اشتیاق خود را کاملا از دست بدهید و چون هنوز به هدف خود نرسیده‌اید، خسته و ناامید شوید. اشکال ندارد! این کاملا طبیعی است. هنگام شروع هر راهی و عملی ساختن هر تصمیمی، دشواری‌هایی بروز می‌یابند. فراموش نکنید استقامت داشتن در این مرحله بسیار مهم است. سعی کنید در انجام هر تصمیمی و شروع هر کاری، طوری پیش بروید که در میانه راه آن‌قدر خسته و ناامید نشوید که تمام زحمات‌تان به هدر برود.راه رسیدن به خوشبختی و شادی، رازی سر به مهر نیست. شادی، آرزویی دست‌نایافتنی نیست.

شادی، گوهری نایاب نیست. کافی است نگاهی به نیمه پر لیوان بیندازید، شادی را خواهید یافت.

 

چگونه از زندگی خود احساس رضایت کنیم؟

مردم دانمارک شادترین مردم دنیا شناخته شده اند و به همین منظور در این مقاله با الگو برداری از روش زندگی دانمارکیها سعی شده روشهایی برای شاد زندگی کردن استخراج شود. به گفته کارشناسان سلامت، الگوی زندگی برای شاد زیستن بسیار موثر است.

در واقع تغییر نگرش و مثبت گرایی خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهد. بسیاری از مردم در جستجوی شادی هستند و در واقع حق دارند شاد زندگی کنند چراکه شادی از شاخصه های رفاه اجتماعی است اما در حقیقت به دست آوردن شادی آسانتر از آن چیزی است که ما فکر می کنیم.

ما همواره در طول زندگی با احساسات شدیدی به دنبال ترفیع کاری، ازدواج، دنیا آمدن کودکمان و بسیاری از رویدادهای تاثیرگذار دیگر روبرو هستیم اما این لحظات در زندگی تنها احساس سر فرازی به ما می دهند و متخصصان معتقدند که این احساسات به تنهایی برای شادی واقعی کافی نیستند. شادی در واقع تنها یک وضعیت احساسی نیست و سال ها تحقیق نشان می دهد که شادی بسیار فراتر و عمیق تر از شرایط احساسی و هیجانی است.

افراد شاد زندگی طولانی تر و سالمتری دارند. نکته مهمتر این است که احساس خوشایند در زندگی چیزی است که بدون تاثیر جامعه و ژنتیک نیز به دست می آید. هفت راه رضایت از زندگی به این شرح است:

 

 

مقاله رضایت از زندگی

نظریه های رضایت از زندگی”

 

 

همواره نگرش مثبت داشته باشید :

تحقیقات دانشگاه هاروارد نشان می دهد افراد خوش بین و مثبت گرا نه تنها شادتر از دیگران هستند بلکه احتمال ابتلای آنها به بیماری ها و حملات قلبی ۵۰ درصد کمتر است. بنابراین داشتن نگاه مثبت از ما در مقابل بیماری های قلبی محافظت می کند. این در حالیست که این مزیت برای افراد بدبین صادق نیست. تحقیقات نشان می دهد افراد بدبین در مقایسه با خوش بین ها شادی کمتری دارند و در مقابل نیز احتمال ابتلا به بیماری در آن ها سه برابر بیشتر است.

 

افراد شاد را الگو خود قرار دهید:

بسیاری از مطالعات آماری نشان داده است که افراد شاد زندگی سالمتر و عمر طولانی تری دارند.  دانمارک نخستین رتبه را در کمیسیون اروپا در زمینه رفاه و شادی از سال ۱۹۷۳ میلادی تاکنون دارد و زمانی که سازمان ملل در صدد رتبه بندی کشورها به لحاظ شادی برآمد، دانمارک رتبه نخست را گرفت. چه چیز موجب این انتخاب شد؟ به گزارش سازمان ملل امید به زندگی، تولید ناخالص داخلی و آمار پایین فساد در این کشور به این موضوع کمک کرده اما بالا بودن سطح کلی شادی در دانمارک به خدمات اجتماعی مردم این کشور مانند بخشندگی و سیستم های قدرتمند حمایت اجتماعی مربوط می شود. کپنهاگ پایتخت دانمارک شادترین شهر دنیا است.

 

در کار کردن افراط نکنید:

دانمارکی ها در انجام فعالیت های شغلی تعادلی را برقرار می کنند که موجب افزایش شادی آن ها می شود. به طور ساده می توان گفت آنها در انجام کار افراط نمی کنند. میانگین ساعت کاری هفتگی در دانمارک ۳۳ ساعت است و تنها دو درصد دانمارکی ها بیش از ۴۰ ساعت در هفته کار می کنند. حدود ۸۰ درصد از مادران دانمارکی پس از بچه دار شدن به سر شغل خود بازمی گردند اما وقت آزاد خود را در بین خانواده، دوستان و برنامه های دیگر تقسیم می کنند.

 

به خاطرات و تجربیات خوب خود توجه ویژه ای داشته باشید:

دانمارکی ها توجه خود را بیش از چیزهای کوچک بر ساختن خاطرات خوب متمرکز می کنند. تحقیقات نشان می دهد کسانی که به تجارب و خاطرات خوب گذشته خود توجه می کنند رضایت بیشتری از زندگی دارند. محققان معتقدند زمانی که افراد بر تجارب مثبت خود متمرکز می شوند احساس زندگی و قدرت بیشتری می کنند. این موضوع همچنین شما را به لحاظ روانی به اطرافیانتان نزدیک می کند و شادی را در شما افزایش می دهد.

 

از اجتماع دوری نکنید:

اجتماعی بودن روند پیری را کند می کند. تحقیقات نشان می دهد پشتوانه اجتماعی قوی دنباله های کروموزومی موسوم به تلومرها را بلندتر می کند که از عوامل مهم افزایش طول عمر است. همچنین تحقیقات نشان می دهد تنها بودن منجر به افزایش افسردگی، مشکلات سلامت روان و استرس می شود.

 

از کمک به دیگران نهراسید:

بر اساس تحقیقات متعدد کسانی که داوطلب کمک به دیگرانند افراد شادتری هستند. سازمان ملل داوطلب بودن را یکی از گزینه های شاد بودن جامعه دانمارک ذکر کرده است. ۴۳ درصد از دانمارکی ها در مقابل ۲۵ درصد از آمریکایی ها این خصوصیت را دارند. در واقع لذت کمک به دیگران از سنین پایین در افراد شکل می گیرد. یک تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۲ نشان می دهد که کودکان بیشتر علاقه مند کمک کردن به دیگران هستند تا اینکه از آنها کمک بگیرند. حتی کمک مالی در حد پنج دلار به دیگران احساس خوبی را در فرد بوجود می آورد. متخصصان می گویند تمام انسان ها فطرتا مهربان هستند و انجام کارهایی مثل کمک به دیگران و محبت کردن با ایجاد یک احساس اجتماعی، هدفمندی و اعتماد به نفس، شادی را در فرد افزایش می دهد.

 

خنده را فراموش نکنید:

متخصصان می گویند که خندیدن، تنها نشانه شادی نیست بلکه شاد بودن موجب ایجاد خنده می شود. زمانی که ما می خندیم هورمون های استرس در بدن ما کاهش می یابد و اندروفین افزایش می یابد. اندروفین در واقع یک ماده شیمیایی است که در طول انجام فعالیت های بدنی نیز ترشح می شود. با خندیدن مداوم می توانید ۱۰۰ سال زندگی کنید. خندیدن همچنین برای قلب شما مفید است. تحقیقات نشان می دهد از میان کسانی که بیماری قلبی داشتند، تنها هشت درصد که عادت به خندیدن داشتند حمله قلبی دوم را در طول یک سال تجربه کردند اما این رقم در ارتباط با افرادی که نمی خندیدند ۴۲ درصد بود. علاوه بر این، مطالعات دیگر نشان می دهد مغز ما قادر به تمایز میان خنده واقعی و غیرواقعی نیست و بنابراین با تظاهر به خندیدن نیز می توانید از مزایای آن بهره مند شوید چون وقتی تظاهر به خندیدن می کنید به زودی این خنده مصنوعی تبدیل به خنده واقعی می شود و نفع آن به بدنتان خواهد رسید.

 

رضایت از زندگی doc

نکاتی درباره احساس رضایت

 

احساس رضایت از زندگی | چگونه از زندگی خود احساس رضایت کنیم؟

منبع: روزنامه آرمان امروز / روزانه آنلاین / بیتوته

احساس رضایت از زندگی | چگونه از زندگی خود احساس رضایت کنیم؟
5 امتیاز از 1 رای

این مطالب را نیز ببینید!

رعایت این موارد شما را خوشبخت می کند

خانواده نهادی مقدس است و انگیزه اصلی ازدواج، تكامل روحی و معنوی در نهایت دست …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.