دوشنبه 2 اردیبهشت 1398
صفحه اصلی / سلامت / درمان / درمان سریع سوختگی | درمان خانگی سوختگی با موادی باور نکردنی!!

درمان سریع سوختگی | درمان خانگی سوختگی با موادی باور نکردنی!!

درمان سریع سوختگی چیست ؟ چگونه سوختگی را در خانه درمان کنیم ؟ در اینجا با مقاله ای درباره راه های خانگی درمان سوختگی در منزل ، و نکاتی درباره سوختگی در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

درمان سوختگی درجه 2

درمان سوختگی با آب جوش , درمان سریع سوختگی

 

 

درمان سریع سوختگی

درمان سوختگی های سطحی کار سختی نیست اگر مراتب را رعایت کنید. چگونه سوختگی را درمان کنیم؟ به چه صورت می توانیم از به جا ماندگی سوختگی های روی پوست جلوگیری کنیم و آثار ان را به حد اقل برسانیم. در این مقاله روش هایی را با شما کاربران برسی می کنیم که در صورت اقدام و انجام صحیح و به موقع می تواند از آثار و به جا ماندگی های سوختگی بکاهد و یا حتی کاملا از بین ببرد. اگر نمی دانید چگونه با سوختگی پوست برخورد کنید با ما همراه باشید.

 

چه موقع می توانید سوختگی را در خانه درمان کنید؟

سوختگی ها بر اساس شدّتشان دسته بندی می شوند. شدت سوختگی درجۀ ۱ از همه کمتر است زیرا فقط لایۀ بیرونی پوست را تحت تأثیر قرار می دهد. معمولاً یک درد ملایم، قرمزی و التهاب ایجاد می کند. سوختگی درجۀ ۲ لایه های عمیق تری از پوست را تحت تأثیر قرار می دهد و باعث تاول ها، سفیدی، خیس شدن و براق شدن پوست در ناحیۀ سوختگی می شود. سوختگی درجۀ ۳ تمامی لایه های پوست را تحت تأثیر قرار می دهد، در حالی که سوختگی درجۀ ۴ مفاصل و استخوان ها را هم درگیر می کند. سوختگی های درجۀ ۳ و ۴ جزء موارد اورژانسی پزشکی محسوب می شوند و فقط باید در بیمارستان مداوا شوند.

 

بهترین درمان های خانگی برای سوختگی ها

معمولا سوختگی های ملایم به یکی دو هفته زمان نیاز دارند تا کاملاً درمان شوند و معمولاً زخمی ایجاد نمی کنند. هدف درمان سوختگی این است که درد را کاهش داده، از عفونت پیشگیری کند و پوست را سریع تر درمان کند.

 

آب خنک و التهاب پوست

وقتی دچار سوختگی خفیف می شوید اولین کاری که باید انجام دهید این است که دمای ناحیه سوخته را کاهش دهید که بهترین وسیله برای این کار که کمترین ضرر و مشکلات را ایجاد می کند آب پاکیزه است. آب خنک (نه آب سرد) را به مدت ۲۰ دقیقه روی ناحیۀ سوختگی بریزید. سپس آن قسمت را در صورت نیاز و در صورتی که سوختگی شدید نیست با یک صابون ملایم و آب بشویید. کاهش سریع دما به این وسیله از بلند شدن پوست و ایجاد تاول جلوگیری میکند.

 

کمپرس خنک

یک کمپرس خنک یا یک پارچۀ مرطوب تمیز روی ناحیۀ سوختگی، می تواند به کاهش درد و التهاب کمک کند. می توانید کمپرس را با فواصل ۵ تا ۱۵ دقیقه روی محل نگه دارید. سعی کنید از کمپرس خیلی سرد استفاده نکنید زیرا سوختگی را بدتر می کند.

 

پماد های آنتی بیوتیک

پمادهای آنتی بیوتیک و کِرِم ها به پیشگیری از عفونت کمک می کنند. پماد های سوختگی معروف هستند و شما حتی با یک سرچ ساده می توانید آن ها را خریداری و در خانه آماده داشته باشید، پماد را به محل بمالید و آن را با یک پارچۀ استریل یا یک تکه پارچۀ تمیز و بدون پرز ببندید.

 

آلوورا و درمان سوختگی

این گیاه اغلب با عنوان «گیاه سوختگی» مشتریان را جذب می کند. مطالعات شواهدی را نشان می دهند که آلوورا در درمان سوختگی های درجۀ ۱ و ۲ مؤثر است. آلوورا ضد التهاب است، گردش خون را تقویت می کند، و از رشد باکتری ها جلوگیری می کند.

در صورتی که به این گیاه دسترسی دارید مقداری از ژل خالص آلوورا که مستقیماً از برگ این گیاه گرفته شده است را به ناحیۀ سوختگی بمالید. اگر محصولات حاوی آلوورا را از مغازه می خرید، مطمئن شوید که حاوی درصد بالایی از آلوورا باشند، و از محصولاتی که حاوی مواد افزودنی به ویژه رنگ ها و عطر ها هستند اجتناب کنید.

 

عسل و درمان سوختگی

عسل قضیه را شیرین تر می کند. عسل جدا از طعم خوشمزه ای که دارد، در صورتی که به صورت موضعی اعمال شود می تواند به درمان سوختگی های خفیف کمک کند. عسل یک مادۀ طبیعی ضد التهاب، ضد باکتری و ضد قارچ است. البته کمتر می توانیم عسل طبیعی را در دسترس داشته باشیم. با این حال شما با مطالعه مقاله زیر از هاو کن یو می تواند روش های تشخیص عسل طبیعی را فرا بگیرید.

 

کاهش قرار گرفتن در معرض آفتاب

پوست با سوختگی، بیشتر در معرض آسیب است پس باید نهایت دقت و توجه را در مراقبت از ان تا بهبود کامل داشته باشیم. پس بیشترین تلاشتان را بکنید تا کمترین تماس را با نور مستقیم خورشید داشته باشید. پوست سوخته نسبت به آفتاب بسیار حساس می شود. پوستتان را با پارچه یا لباس بپوشانید.

 

تاول هایتان را نترکانید

هر قدر هم که برای این کار وسوسه شدید باز هم از آن خودداری کنید و تاول هایتان را به حال خودشان رها کنید. ترکاندن تاول می تواند به عفونت منجر شود. اگر در مورد تاول هایی که ممکن است به خاطر سوختگی ایجاد شوند نگران هستید به یک پزشک متخصص در این زمینه مراجعه کنید.

 

از مُسَکن های بدون نیاز به نسخه استفاده کنید

هر چند مصرف هر نوع قرص و مسکن به دستور پزشک احتیاج دارد با این حال شاید اگر از سلامت کامل بهره می برید و مشکل خاصی ندارید برای کاهش درد بتوانید از برخی مسکن ها کمک بگیرید. اگر درد دارید از مسکن های بدون نیاز به نسخۀ پزشک، مانند ایپوبروفن و ناپروکسن استفاده کنید. برای آگاهی از میزان مصرف صحیح برچسب دارو و نجوه و شرایط استفاده را حتما با دقت را بخوانید.

 

درمان هایی که باید از آنها اجتناب کرد

درمان های عجیب و غvیب خانگی و داستان هایی که پیرزن های خانه دار برای درمان سوختگی می گویند بسیار وسیع هستند، اما همۀ چیزهایی که مادربزرگتان برای درمان سوختگی می گوید برایتان خوب نیست. از این درمان های خانگی رایج برای سوختگی اجتناب کنید:

 

کَره استفاده کنیم یا نه؟

برعکس چیزی که قبلا احتمالا به گوشتان رسیده باشد، از کره روی ناحیۀ سوختگی استفاده نکنید. تقریباً هیچ نوع شواهدی برای پشتیانی علمی از خاصیت درمانگری کره برای سوختگی وجود ندارد. مهمتر از همه اینکه کره ممکن است سوختگی تان را بدتر هم بکند. کره حرارت را حفظ می کند، همچنین ممکن است بستر مناسبی برای رشد باکتری های مضرّی باشد که می توانند باعث عفونت پوست سوخته شود. کرۀ تان را برای نان صبحانۀ تان نگه دارید.

 

 

درمان عفونت سوختگی

بهترین پماد سوختگی

 

 

روغن ها

علی رغم باور عموم، روغن نارگیل هر چیزی را درمان نمی کند. به همان دلیلی که نباید از کره برای سوختگی استفاده کنید، از روغن هایی مانند روغن بادام، روغن زیتون و روغن های پخت و پز هم باید اجتناب کنید. تمامی اینها گرما را حفظ می کنند و ممکن است باعث شوند سوختن پوست ادامه پیدا کند.

گزارش شده است که روغن اسطو خودوس می تواند به درمان سوختگی کمک کند، اما شواهد مکتوب اندکی برای حمایت علمی از این ادعا وجود دارد. به عنوان مثال مطالعات انجام شده روی موش ها هیچ تأثیر مثبتی از روغن اسطو خودوس روی سوختگی را نشان نداده است.

 

سفیدۀ تخم مرغ

یک داستان قدیمی دیگر این درمان را پیشنهاد می کند، اما سفیدۀ تخم مرغ نپخته خطر ابتلا به عفونت باکتریایی را بالا می برد و نباید روی سوختگی قرار بگیرد. تخم مرغ می تواند باعث واکنش آلرژیک هم شود.

 

خمیر دندان

به هیچ عنوان خمیر دندان را روی سوختگی نگذارید. این هم افسانۀ دیگری است بدون وجود شواهد مکتوبی برای پشتیبانی علمی از آن. خمیر دندان می تواند سوختگی را بدتر کند و محیط مساعدی را برای عفونت فراهم کند. خمیر دندان استریل نیست.

 

یخ

یخ و آب خیلی سرد در واقع در ناحیۀ سوخته سوزش ایجاد می کنند. حتی در صورتی که به صورت نا مناسب استفاده شود می تواند باعث سوختگی سرد شود.

 

چه موقع به دکتر مراجعه کنیم

تشخیص اینکه چه موقع زخم می تواند در خانه مداوا شود و چه موقع لازم است به دنبال مراقبت های پزشکی باشید بسیار حائز اهمیت است. در این موارد باید از پزشک کمک بخواهید:

سوختگی ناحیۀ وسیعی بیشتر از قطر ۷.۵ سانتیمتر را تحت تأثیر قرار داده باشد

سوختگی صورت، دست ها، پهلوها و کشالۀ ران را درگیر کرده باشد

زخم ناشی از سوختگی دردناک و بدبو شده باشد

در اثر سوختگی تب بالایی داشته باشید

فکر می کنید دچار سوختگی درجۀ ۳ شده اید

از آخرین تزریق واکسن کزازتان بیشتر از ۵ سال می گذرد

سوختگی درجۀ۳ هرگز نباید در خانه درمان شود. این سوختگی ها ممکن است خطر عوارض جدی، از جمله عفونت، از دست دادن خون، و شوک را به همراه داشته باشند. سوختگی درجۀ ۳ که اغلب از آن با عنوان “سوختگی کاملاً عمیق” یاد می شود، به بافت های زیرین می رسد و حتی می تواند به عصب ها هم آسیب وارد کند.

 

درمان خانگی سوختگی با موادی باور نکردنی!!

سوختگی بر اثر قرار گرفتن پوست در معرض حرارت بیش از حد و برق گرفتگی، مواد شیمیایی و … رخ می دهد. طبقه بندی سوختگی بر اساس بافت های آسیب دیده متفاوت است.

سوختگی می تواند به عضلات، استخوان، رگ های خونی و بافت پوست آسیب برساند. سوختگی را می توان به ۳ درجه طبقه بندی کرد؛ درجه اول که به پوست آسیب می رساند، درجه۲ که به لایه زیرپوست آسیب می رساند و درجه سوم که تمامی لایه پوست را تحت تاثیر قرار می دهد. سوختگی، علاوه بر آسیب جسمی، روی روان فرد نیز تاثیر می گذارد.

 

سوختگی علل متفاوتی دارد از جمله:

* تماس با آتش* سوختگی با گاز، برق و یا مواد شیمیایی* آفتاب سوختگی* سوختگی بر اثر جراحی با لیزر و …* تماس پوست با وسایل داغ مانند فر، ماهی تابه و … * اشعه * بخار، آب داغ و روغن داغ.

 

علائم سوختگی درجه اول:

* قرمزی پوست

* درد و ورم

 

 علائم سوختگی درجه دوم:

* تاول

* ورم

* کنده شدن پوست

* درد شدید

 

علائم سوختگی درجه سوم:

* درد شدید

* سوختگی پوست

* بی حسی

 

علائم شایع سوختگی درجه یک، دو و سه:

*سردرد* تب* ضعف* از حال رفتن* نبض تند * پوست رنگ پریده و مرطوب *لب ها و ناخن های آبی رنگ.

 

درمان خانگی:

* برای درمان آنی سوختگی سطحی می توانید قطعه ای یخ روی قسمت های متاثر (به مدت چنددقیقه) قرار دهید.

* مالیدن عسل و باند پیچی کردن قسمت سوخته نیز برای کاهش درد و بهبود آن مفید است.

* مقدار زیادی ماست روی سوختگی قرار دهید و پس از ۲۰ دقیقه بشویید. ماست علاوه بر خنک کردن درد را تسکین می دهد.

* برای تسکین درد و درمان سوختگی، قسمت سوخته را به مدت  چند دقیقه در شیر پرچرب فرو کنید.

* سفیده تخم مرغ نیز برای درمان سوختگی موثر است.

* برای سوختگی های شدید، روغن استوقدوس روی زخم بمالید.

* برگ های تازه آلوئه ورا را روی محل سوختگی بگذارید.

* پس از خوب شدن، محتویات کپسول ویتامین E را روی قسمت مذکور بریزید تا از ایجاد لکه جلوگیری کند.

* جالب است بدانید که با مالیدن کمی مایع ظرف شویی درد سوختگی کاهش می یابد.

 

**** لازم به ذکر است که تنها اقدام سریعی که در مورد سوختگی از نظر علمی تایید شده است استفاده از آب ولرم به مدت ۱۵-۱۰دقیقه در محل سوختگی است و در استفاده از مواد خانگی برای درمان سوختگی موارد زیادی از افزایش آسیب دیدگی بافتی و بروز عفونت در سوختگی ها را شاهد هستیم .

 

 

درمان سوختگی با اتو

درمان سوختگی

 

درمان سریع سوختگی | درمان خانگی سوختگی با موادی باور نکردنی!!

منبع : هاو کن یو /  برترین ها / بیتوته

ازنظر شما این مطلب چه امتیازی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.