پنج شنبه 1 فروردین 1398
صفحه اصلی / سلامت / تغذیه سالم / بهبود افسردگی با این مکمل ها | نکاتی درباره تاثیر تغذیه بر افسردگی

بهبود افسردگی با این مکمل ها | نکاتی درباره تاثیر تغذیه بر افسردگی

به این مطلب امتیاز دهید

بهبود افسردگی :تاثیر مواد غذایی در روند بهبود افسردگی چیست ؟ برای درمان افسردگی به چه نکاتی باید توجه کنیم ؟ در اینجا با مقاله ای درباره تاثیر تغذیه سالم در روند بهبود افسردگی در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

غذاهای مضر برای افسردگی

میوه های مفید برای درمان افسردگی , بهبود افسردگی

 

 

بهبود افسردگی با این مکمل ها

بهترین مکمل ها برای تسکین افسردگی

هنگامی که در دنیای سیاه افسردگی گرفتار می شوید، این گونه به نظر می رسد که کاملا تنها مانده و در چرخه معیوبی اسیر شده اید که هیچ راه نجاتی از آن وجود ندارد.

ابتلا به افسردگی این احساس را در انسان ایجاد می کند که هیچکس نمی تواند شرایطی که در آن گرفتار شده اید را درک کند. همچنین، ممکن است حتی در درک شرایط خود نیز ناتوان باشید و پاسخی برای این که چه چیزی موجب آغاز افسردگی شده و چرا نمی توانید خود را از آن خلاص کنید، پیدا کنید.

در مطب پزشک نیز احتمالا پاسخ های خوبی در انتظار شما نخواهد بود. به واقع چه کسی قصد دارد به لطف داروهای تجویزی افزایش وزن، اختلال در عملکرد جنسی، بی خوابی، یبوست و تاری دید را به فهرست بلندبالای علائمی که دارد اضافه کند؟

خبر خوب این است که داروهای ضد افسردگی تنها راه حل برای غلبه بر افسردگی نیستند. مصرف برخی مکمل ها نیز می تواند علائم افسردگی را به طور طبیعی کاهش داده و شما را به زندگی عادی باز گرداند.

 

بهبود افسردگی با این مکمل ها، اسیدهای چرب امگا-۳

اسیدهای چرب امگا-۳ پاسخی برای بسیاری از مشکلات سلامت هستند که افسردگی نیز در میان آنها قرار دارد. اسیدهای چرب امگا-۳ که در ماهی هایی مانند سالمون و ساردین و روغن ماهی یافت می شوند به صورت مستقیم عملکرد مغز را بهبود می بخشند و حتی التهاب مغزی را کاهش می دهند.

چندین مطالعه ثابت کرده اند که اسیدهای چرب امگا-۳ به طور قابل توجهی علائم افسردگی را کاهش می دهند.

 

بهبود افسردگی با این مکمل ها، پروبیوتیک ها

آیا می دانستید که سلامت روده شما رابطه مستقیمی با سلامت مغز و از این رو علائم افسردگی دارد. در همین راستا، بهبود سلامت روده می تواند در درمان افسردگی و بازگشت به زندگی عادی نقش مهمی داشته باشد.

برای تقویت شرایط روده خود مصرف هرچه بیشتر پروبیوتیک ها ضروری است. پروبیوتیک ها باکتری های سالم و مفید ساکن روده هستند که به بهبود گوارش غذا، تقویت سیمستم ایمنی و حتی کنترل قند خون کمک می کنند.

پروبیوتیک ها را می توانید به شکل مکمل یا از طریق مصرف غذاها و نوشیدنی های تخمیر شده مانند کیمچی، کامبوچا، کلم ترش، کفیر و ماست (نمونه هایی که دارای پروبیوتیک هستند) دریافت کنید.

 

بهبود افسردگی با این مکمل ها، ویتامین D3

ویتامین D به نام ویتامین خورشید نیز شناخته می شود زیرا قرار گرفتن پوست در برابر نور خورشید به تولید این ماده مغذی در بدن کمک می کند.

نتایج برخی پژوهش ها نشان داده اند که ویتامین D می تواند به اندازه داروهای تجویزی در کاهش علائم افسردگی موثر عمل کند.

 

بهبود افسردگی با این مکمل ها، ویتامین B کمپلکس

ویتامین های B بیشتر به واسطه تقویت سطوح انرژی بدن انسان مشهور هستند، اما برای عملکرد مغز نیز اهمیت دارند. سطوح کم این ویتامین ها با افسردگی پیوند خورده است. مهمترین اعضای این خانواده برای مقابله با افسردگی شامل ویتامین B12 و اسید فولیک می شوند، اما شما می توانید B کمپلکس نیز مصرف کنید.

 

بهبود افسردگی با این مکمل ها، جینسنگ

جینسنگ یک گیاه دارویی است که قرن ها در پرشکی چینی مورد استفاده قرار گرفته و کارایی خود را در کنترل افسردگی و استرس نشان داده است.

 

بهبود افسردگی با این مکمل ها، مخمر سنت جان

مخمر سنت جان یکی از دیگر از گیاهان دارویی است که کارایی خود در زمینه کنترل افسردگی را نشان داده است. در برخی پژوهش ها این محصول به اندازه داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای و مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) در تسکین علائم افسردگی کارایی داشته است. این در شرایطی است که مخمر سنت جان عوارض جانبی به مراتب کمتری نسبت به داروهای تجویزی برای مقابله با افسردگی دارد.

اما از آنجایی که این گیاه دارویی می تواند با برخی داروها تداخل ایجاد کند، پیش از آغاز مصرف باید با پزشک خود مشورت کنید.

 

 

برای افسردگی چی بخوریم

غذاهای ضد افسردگی

 

 

نکاتی درباره تاثیر تغذیه بر افسردگی

عوامل تغذیه‌ای نقش مهمی در بروز افسردگی دارند. از طرف دیگر،‌ کسانی که دچار افسردگی هستند غالبا تغذیه نامناسبی داشته و بنابراین از این جهت در معرض خطر هستند. هنگامی که فردی دچار افسردگی باشد، سطح انرژی در او کمتر از حد معمول است و اشتیاق و اشتها برای بسیاری از چیزها از جمله غذا در او از بین می‌رود و در نتیجه، تغذیه فرد دچار اختلال می‌شود.

کاهش یا افزایش وزن به صورت ناخواسته و جذب ناکافی ویتامین‌ها و مواد معدنی، غالبا با افسردگی ارتباط دارد. افرادی که بیشتر در معرض این خطر هستند، افراد مسنی هستند که تنها زندگی می‌کنند.

 

برخی از مهمترین علل تغذیه‌ای اثرگذار بر افسردگی عبارتند از:

– کمبود برخی مواد مغذی: کمبود برخی از مواد مغذی در رژیم غذایی فرد می‌تواند سبب ایجاد افسردگی شود یا حالت افسردگی فرد را تشدید کند. از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اسیدهای چرب امگا۳: کمبود این مواد در رژیم غذایی می‌تواند افراد را مستعد افسردگی کند. منابع غذایی این اسید چرب عبارتند از غذاهای دریایی به ویژه ماهی‌های چرب،‌ تخم‌مرغ‌های غنی شده با امگا ۳، روغن کانولا، روغن بذر کتان، گردو، سویا و سبزیجات برگ سبز. بر همین اساس توصیه کلی این است که تمام بزرگسالان حداقل دو بار در هفته ماهی مصرف کنند.

اسید فولیک: سطح اسید فولیک در خون برخی از افراد مبتلا به افسردگی پایین است. جگر، قارچ و سبزی‌های برگ سبز به ویژه اسفناج و کلم بروکلی، گوشت گاو کم چربی، سیب زمینی، نان گندم کامل، آب پرتقال و لوبیا از منابع اسید فولیک هستند.

ویتامین B12: سطوح بالاتر این ویتامین‌ در خون افراد افسرده‌، سبب می‌شود که این افراد به درمان پاسخ بهتری دهند. منابع غذایی ویتامین B12 عبارتند از جگر، کلیه، شیر، ماهی،‌تخم مرغ، ماهی و گوشت.

روی: این عنصر نقش مهمی در عملکرد سیستم عصبی دارد. تعادل این عنصر در بدن در پیشگیری و درمان افسردگی موثر است. گوشت،‌ مرغ،‌ ماهی، شیر و فرآورده‌های آن، جگر، غلات کامل، لوبیا و مغزها از منابع روی هستند.

آهن: کمبود آهن می‌تواند سبب بی‌حوصلگی شود و مکمل‌یاری با آهن باعث بهبود خلق می‌شود. این ماده مغذی در جگر بیش از سایر منابع غذایی و سپس در غذاهای دریایی، کلیه، قلب، گوشت بدون چربی، گوشت پرندگان، زرده تخم مرغ، ‌میوه‌های خشک، غلات کامل و نان غنی شده وجود دارد. آهن موجود در منابع گیاهی مانند حبوبات و برخی سبزی‌های سبز رنگ به مقدار کمتری جذب می‌شود.

ویتامین B6: مصرف این ویتامین در درمان و پیشگیری از افسردگی موثر است. این ویتامین به طور گسترده در غذاها وجود دارد. گوشت، غلات کامل به خصوص گندم، ‌سبزی‌ها و مغزهای حاوی این ویتامین هستند.

ویتامین E: این ویتامین به علت اثرات آنتی‌اکسیدانی زیادی که دارد، می‌تواند در درمان و پیشگیری از افسردگی موثر باشد. از آنجایی که این ویتامین توسط گیاهان ساخته می‌شود،‌ روغن‌های گیاهی بهترین منابع آن هستند. میزان ویتامین E در روغن آفتابگردان، کلزا، ‌ذرت، زیتون و مغزها به ویژه بادام زیاد است. باید توجه داشت که سرخ کردن در حرارت بالا باعث تخریب این ویتامین می‌شود.

ویتامین C: غلظت این ویتامین در مغز زیاد است و به نظر می‌رسد در تنظیم فعالیت‌های عصبی نقش داشته باشد. به علاوه این ویتامین دارای خواص آنتی‌اکسیدانی است. سبزی‌ها و میوه‌ها به ویژه مرکبات بهترین منبع آن هستند. ویتامین C بسیار حساس است و مقداری از آن در زمان پخت از دست می‌رود. حتی در یخچال نیز بعد از ۲۴ ساعت، ۴۵ درصد این ویتامین کاهش می‌یابد.

– منیزیم: سطح منیزیم در بدن افراد مبتلا به افسردگی، کمتر از افراد سالم است. به نظر می‌رسد که دریافت منیزم در کاهش افسردگی موثر است. دانه‌ها، مغزها، حبوبات،‌ سبزی‌های برگ سبز تیره مانند منیزیم منابع خوب این ماده مغذی هستند. شیر نیز در صورتی که به مقدار کافی مصرف شود،‌ یکی از منابع منیزیم محسوب می‌شود.

– سلنیوم: کمبود این ماده می‌تواند با افسردگی مرتبط باشد. میزان سلنیوم غذا بستگی به محتوای آب و خاک هر منطقه دارد. غذاهای دریایی، کلیه، جگر، گوشت قرمز و ماکیان منابع عمده این ماده هستند.

البته باید در نظر داشت که مصرف بیشتر سبزی، میوه، مغزها، حبوبات و غلات کامل(سبوس‌دار)، روغن زیتون، دانه‌های خوراکی، ماهی و لبنیات کم چرب در مقایسه با مصرف گوشت قرمز پرچرب، لبنیات پرچرب،‌ کره و روغن‌های حیوانی،‌ الگوی غذایی مناسب‌تری برای پیشگیری و درمان افسردگی هستند.

– چاقی نیز از دیگر عوامل بروز افسردگی است. به طوری که افراد چاق به علل مختلف، بیشتر به افسردگی مبتلا می‌شوند. از سوی دیگر افسردگی نیز می‌تواند فرد را مستعد چاقی کند. بنابراین در افراد افسرده، باید مراقب چاقی بود و افراد چاق را تشویق به داشتن فعالیت بدنی و کاهش مصرف مواد پرکالری کرد.

 

در عین حال برخی مواد غذایی نیز در بروز یا عدم بروز افسردگی در افراد نقش دارند که برخی از آنها به شرح زیر هستند:

– چای سبز: شیوع افسردگی در افرادی که به طور مرتب چای سبز مصرف می‌کنند، کمتر است.

– ماهی: شیوع افسردگی در کشورهایی که مصرف سرانه ماهی در آنها بالاست، کمتر است.

– روغن زیتون: این روغن دارای ماده موثری است که اثرات ضد افسردگی دارد.

– چربی‌های ضروری: یکی از روش‌های کمک به روحیه فرد، خوردن چربی به مقدار کافی و نه زیاد است. برای این منظور باید انواع درست و مناسبی از چربی‌ها را انتخاب کرد. وجود چربی‌های اشباع نشده (غیر جامد) در رژیم غذایی هر فرد ضرورت دارد.

– قهوه و مواد دیگر حاوی کافئین: افرادی که دچار افسردگی هستند،‌ معمولا از کافئین برای بالا بردن انرژی خود استفاده می‌کنند. اما این اقدام می‌تواند کاملا اشتباه باشد. کافئین سیستم عصبی را تحریک می‌کند. بنابراین مقدار زیاد آن می‌تواند مانع استراحت خوب شبانه شود. کافئین از خواب عمیق جلوگیری می‌کند. تحریک بیش از حد سیستم عصبی می‌تواند به طور بالقوه باعث افزایش سطح اضطراب گردد. اضطراب و افسردگی معمولا دست در دست هم حرکت می‌کنند و این امر، بهبودی را دشوارتر می‌سازد.

بنابر اعلام دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، پیروی از یک رژیم غذایی سالم،‌ متنوع و متعادل، دریافت مواد مغذی به اندازه کافی و داشتن وزن مناسب در پیشگیری و درمان افسردگی موثر است. پیروی از هرم غذایی، راهنمای مناسبی برای انتخاب غذاهای سالم و متنوع است.

 

 

درمان افسردگی با میوه

تاثیر تغذیه بر افسردگی

 

بهبود افسردگی با این مکمل ها | نکاتی درباره تاثیر تغذیه بر افسردگی

منبع: سیمرغ / ایسنا / عصرایران

این مطالب را نیز ببینید!

مقاله رابطه ورزش و افسردگی

تاثیر ورزش در افسردگی | ورزش در معالجه افسردگی موثر است

به این مطلب امتیاز دهید تاثیر ورزش در افسردگی : چگونه با وجود افسردگی شدید …

دیدگاهتان را بنویسید