سه شنبه 30 بهمن 1397
صفحه اصلی / سلامت / تناسب اندام / بهترین ورزش برای لاغری چیست؟ | نکاتی درباره لاغری اصولی

بهترین ورزش برای لاغری چیست؟ | نکاتی درباره لاغری اصولی

بهترین ورزش برای لاغری چیست؟ | نکاتی درباره لاغری اصولی
5 امتیاز از 1 رای

بهترین ورزش برای لاغری : چگونه ورزش کنیم تا لاغر شویم ؟ ورزش هایی که بر لاغری تاثیر میگذارند کدامند ؟ در اینجا با مقاله ای درباره ورزش های موثر بر لاغری و تناسب اندام در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

نکات رژیم لاغری

چرا وزنم ثابت مانده , بهترین ورزش برای لاغری

 

 

بهترین ورزش برای لاغری چیست؟

عضو انجمن پزشکان ورزشی با بیان این که یکی از بهترین زمان برای چربی‌سوزی، ورزش در صبح و به هنگام ناشتاست، گفت: زیرا به دلیل پایین بودن گلوکز خون بدن مجبور می شود از اسیدهای چرب بیشتری استفاده کند.

سعادت‌مهر در گفت‌وگویی، اظهار کرد: تغذیه در کاهش وزن یکی از مهم ترین فاکتورهاست و  با داشتن برنامه غذایی مناسب می‌توانید به راحتی وزن کم کنید. البته اگر بدون ورزش کاهش وزن داشته باشید مشکلاتی نظیر از دست دادن بافت عضلانی، شل شدگی و افتادگی پوست برای شما به وجود خواهد آمد. در کنار برنامه غذایی باید به تمرینات ورزشی متناسب با شرایط بدنی خود بپردازید تا بتوانید از حجم چربی ها کم کرده و به عضلات خود اضافه کنید.

وی با بیان این که برای کاهش وزن و رسیدن به اندامی متناسب و زیبا باید ۵ روز در هفته به فعالیت بدنی بپردازید، افزود: بعد از پیروی از یک برنامه غذایی مناسب شما باید به انجام تمرینات هوازی (تمرینات کانکارنت) بپردازید تا به اصطلاح کالری بسوزانید و لاغر شوید. تمرینات کانکارنت تلفیقی از تمرینات هوازی و تمرینات مقاومتی(کار با وزنه است.) تمرینات کانکارنت به شکل های مختلفی انجام می‌شود. به عنوان نمونه یک روز می‌توانید به تمرینات هوازی بپردازید و روز دیگر به تمرینات مقاومتی و با استفاده از وزنه های سبک با تعداد تکرار بالا ذخایر گلیکوژن عضلات را خالی کنید و سپس به تمرینات هوازی بپردازید.

عضو انجمن پزشکان ورزشی تصریح کرد: بعد از تمرینات مقاومتی به دلیل شرایط مناسب تر سیستم همورال(وجود کورتیزول، بالا بودن هورمون های رشد و اپی نفرین) بدن بهتر از چربی ها استفاده می‌کند و فراخوانی اسیدهای چرب بیشتر می‌شود.

او اضافه کرد: البته یکی از بهترین زمان ها برای چربی سوزی، ورزش در صبح و به صورت ناشتاست. زیرا به دلیل پایین بودن گلوکز خون و کمبود گلوکز، بدن مجبور می‌شود از اسیدهای چرب بیشتری استفاده کند.البته باید توجه داشته باشید که تمرین صبح ناشتا برای تیپ های مختلف بدنی متفاوت است و در برخی از تیپ های بدنی(تیپ های بدنی ترکیبی) تمرین هوازی صبح ناشتا باعث ریزش عضلانی خواهد شد و باید از آمینو اسیدهای لازم جهت جلوگیری از ریزش عضلات استفاده کنید.

سعادت مهر خاطرنشان کرد: برای چربی سوزی بهتر باید بین ۶۰ تا ۸۰ درصد توان قلبی خود را به فعالیت بپردازید که این حداکثر ضربان قلب به فاکتورهایی همچون سابقه ورزشی افراد و شرایط آمادگی جسمانی آنها بستگی دارد.

وی در پایان گفت: افرادی که با اضافه وزن به دویدن می‌پردازند به دلیل آماده نبودن بدن فشار زیادی به مفاصل آنها وارد می‌شود و بعد از گذشت مدتی دچار کمر درد یا زانو درد می‌شوند و متاسفانه ورزش را رها می‌کنند.این افراد بهتر است شدت تمرینات خود را به آرامی افزایش داده و قبل از انجام ورزشهای سنگین عضلات چهارسر ران، همسترینگ و دوقلو خود را تقویت کنند تا فشار کمتری روی مفصل زانو وارد شود. البته در ارتباط با انجام تمرینات مقاومتی برای افراد زیر ۱۸ سال و بالای ۵۰ سال بهتر است این افراد هفته ای ۳جلسه به تمرینات فول بادی(تمرین با وزن بدن) بپردازند.

 

نکاتی درباره لاغری اصولی

«برای لاغریِ هر چه‌ زودتر، کالری دریافتی‌تان را کاهش دهید، بهتر غذا بخورید، ورزش کنید و مهم‌تر از همه این که یادتان باشد این تمرینی است که باید مدت‌ها (ماه‌ها یا سال‌ها) تکرار کنید. باید برای حفظ وزن‌تان بیشتر از دوستان‌تان و کسانی که هیچ‌وقت اضافه‌ وزن نداشته‌اند، تلاش کنید. فراموش نکنید پشت تمام این تصمیمات‌، مغزتان قرار دارد. مغزتان نیز مانند بدن‌تان در برابر تغییراتی که ایجاد کنید، عکس‌العمل نشان می‌دهد و خوشبختانه اصلاح‌پذیر است.»

به گزارش ایسنا، وب‌سایت «چطور» نوشت: «امروزه مقالات زیادی در مورد لاغری می‌خوانیم. بسیاری از این مقالات به‌ نظر گیج‌کننده می‌آیند. پژوهش‌های علمی جدید نیز که به نکات خوب و ارزشمندی در مورد سوخت‌ و ساز بدن اشاره کرده‌اند، در مرحله‌ عمل به اموری گمراه‌کننده تبدیل می‌شوند. چیزهایی که به‌ طور قطعی در مورد کاهش وزن می‌دانیم، ساده و انگشت‌شمارند. با این‌ حال این چیزها بسیار ارزشمندند و می‌توانند تأثیرات چشمگیری در کاهش وزن داشته باشند. نتیجه‌‌ چند دهه مطالعه‌ پژوهشگران در ۶ نکته خلاصه می‌شود که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

 

۱. تأثیر تغذیه از ورزش بیشتر است

شاید از دیگران شنیده باشید یا در مقالات خوانده باشید که کمی ورزش و فعالیت فیزیکی مانند استفاده از راه‌پله‌ها به‌ جای آسانسور می‌تواند به کاهش وزن‌ کمک کند اما نباید فراموش کنید که کاهش کالری دریافتی نسبت‌ به افزایش ورزش، تأثیر بیشتری در کاهش وزن دارد. ساموئل کلاین، دکترای پزشکی و استاد مدرسه‌ پزشکی دانشگاه واشنگتن می‌گوید: «برای کاهش وزن کاهش غذای دریافتی مؤثرتر از افزایش فعالیت فیزیکی است. به‌ عنوان‌ مثال برای کاهش ۳۰۰ کیلوکالری باید ۴.۸ کیلومتر بدوید یا از خوردن ۵۶ گرم چیپس سیب‌زمینی خودداری کنید.»

برخی پژوهش‌ها تأثیر ورزش را در مقابل تغذیه بررسی کرده‌اند. این پژوهش‌ها نشان می‌‌دهند کاهش کالری دریافتی نسبت‌ به افزایش فعالیت فیزیکی موفقیت بیشتری در لاغری دارد. البته برای دریافت بهترین نتیجه باید کاهش کالری دریافتی با تمرینات ورزشی همراه شود.

اگر بخواهید برای کاهش وزن تنها به تمرینات ورزشی تکیه کنید، ممکن است نتیجه‌ معکوس دریافت کنید. ورزش روی هورمون‌های گرسنگی و اشتها اثر می‌گذارد و پس از تمرینات بدنی، شما را به‌ طرز چشمگیری گرسنه‌ می‌کند. کلاین می‌گوید: «یک ساعت پیاده‌روی سریع باعث می‌شود ۴۰۰ کیلوکالری انرژی بسوزانید. سپس گرسنه می‌شوید و می‌روید نوشابه و پیتزا می‌خورید. در نتیجه بیشتر از کالری‌ مصرفی، کالری دریافت می‌کنید.» شاید همیشه بعد از ورزش پیتزا و نوشابه نخورید ولی بیشترِ افراد تمایل دارند کالری‌ سوزانده‌ را جبران کنند.

پروفسور دیوید الیسون می‌گوید: «این روشِ تطبیق بدن است. بر اساس قوانین فیزیک، هر عملی عکس‌العملی دارد. به‌ نظر می‌رسد این قانون در سیستم‌های زیستی نیز صدق می‌کند. به همین دلیل اغلب ما در بیشتر مواقع، تاثیر نوعی درمان خاص را دست‌ بالا می‌گیریم زیرا عکس‌العمل طبیعی بدن را لحاظ نمی‌کنیم. به‌ عنوان‌ مثال کسانی که به‌ جای آسانسور از پله‌ها استفاده می‌کنند یا به پیاده‌روی شبانه می‌روند یا کالری دریافتی‌شان را کاهش می‌دهند، نتیجه‌ مورد انتظارشان را مشاهده نمی‌کنند زیرا آنها مکانیسم‌های تطبیقی بدن را در نظر نمی‌گیرند که می‌تواند تأثیر این فعالیت‌ها را خنثی کند.»

مشکل دیگرِ ورزش بدون رژیم غذایی مناسب، خستگی است. در این مواقع نیز دوباره بدن در برابر خستگی عکس‌العمل نشان می‌دهد. کلاین می‌گوید: «اگر تمرینات ورزشی خسته‌تان کنند، احتمال کم‌تحرکی‌تان در ادامه‌ روز افزایش می‌یابد و ممکن است در پایان روز هیچ کالری اضافه‌ای از دست نداده باشید.»

هر روز بخشی از کالری از طریق فعالیت‌های بدنی روزمره مصرف می‌شود. اگر تمرینات ورزشی باعث بی‌تحرکی ما در ادامه‌ روز شوند، انرژی‌ای را که قرار بود به‌ طور عادی مصرف کنیم، مصرف نخواهیم کرد. در نتیجه انرژی مصرفی در طول تمرین ورزشی به‌ نوعی با بی‌تحرکی جبران می‌شود.

 

 

کانال نکات لاغری

وقتی وزن استپ میکند

 

 

۲. ورزش به بهبود مشکلات سوخت‌وساز کمک می‌کند؛ مخصوصا برای حفظ وزن

جیمز هیل، استاد دانشگاه کلرادو می‌گوید: «افراد عادت دارند به مطب دکتر بروند و بگویند سوخت‌وساز من مشکل پیدا کرده است. ما تا همین اواخر هیج مدرکی برای اثبات این ادعا نداشتیم ولی اکنون مدارکی وجود دارد.» شاید ورزش به اندازه‌ تغذیه در کاهش وزن مؤثر نباشد اما از جهتی‌ دیگر اهمیت ویژه‌ای دارد و آن هم کمک به تنظیم دوباره‌ سوخت‌وساز بدن است.

هیل در ادامه می‌گوید:‌ «بسیاری از اطلاعات ما در این حوزه از تحقیقات ناسا درباره‌ استراحت در بستر به‌ دست آمده است. پس از چند روز بی‌تحرکی، سوخت‌وساز بدن شروع به تغییر می‌کند و ضعیف می‌شود. با افزایش مجدد تحرک، سوخت‌وسازتان دوباره تغییر می‌کند.» شاید سوخت‌وسازتان هرگز به‌ طور کامل به حالت اولیه‌ خود بازنگردد ولی تحرک روزمره‌ می‌تواند تا حد زیادی سوخت‌وسازتان را به حالت اولیه‌ خود بازگرداند.

به همین علت، با این که در مرحله‌ کاهش وزن، ورزش تأثیر کمتری نسبت‌ به تغذیه دارد، در مرحله‌ حفظ وزن، اهمیت ویژه‌ای خواهد یافت. مایکل ینسن، دکترای پزشکی از مایو کلینیک می‌گوید: «ورزش برای جلوگیری از بازگشت وزنی که کم کرده‌اید، بسیار بسیار ضروری است. در افرادی که فعالیت بدنی ندارند، احتمال بازگشت وزن بیشتر است. بخشی از این تأثیر به‌ این خاطر است که با فعالیت بدنی مقداری کالری می‌سوزانید. این‌ گونه می‌توانید انعطاف بیشتری در رژیم غذایی‌تان ایجاد کنید و بدون افزایش وزن، غذای بیشتری بخورید.»

 

۳. مجبورید برای حفظ وزن‌تان بیشتر از خیلی‌ها تلاش کنید

تمرینات ورزشی می‌توانند سوخت‌وسازتان را تا حدی بهبود دهند ولی واقعیتِ ترسناک این است که شاید سوخت‌وسازتان هیچ‌وقت مانند قبل از افزایش وزن‌تان نشود. بنابراین اگر قبلا چاق بودید یا اضافه‌وزن داشتید و اکنون وزن‌تان را کاهش داده‌اید، باید برای حفظ وزن فعلی‌تان بیشتر از کسانی تلاش کنید که تا حالا اضافه‌وزن نداشته‌اند.

هیل می‌گوید: «اگر برای مدتی چاق یا بی‌تحرک بوده‌اید، اکنون که لاغر شده‌اید، باید تلاش بیشتری برای حفظ وزن‌تان بکنید، زیرا سوخت‌وسازتان هیچ‌وقت به وضعیت عادی برنمی‌گردد.» کنار آمدن با این واقعیت تلخ مهم است. بنابراین ناامید نشوید از این که باید از دوست‌تان که تا حالا اضافه وزن نداشته است، بیشتر تلاش کنید.

 

۴. هیچ ترکیب جادویی‌ای از غذاها وجود ندارد

اغلبِ ما گمان می‌کنیم اگر بتوانیم ترکیب درست غذاها را کشف کنیم، می‌توانیم به‌ طور جادویی وزن کم کنیم یا وزن خود را حفظ کنیم. انواع‌  و اقسام رژیم‌ها مانند رژیم کم‌کربوهیدرات، رژیم کم‌چربی، رژیم غذایی با گلوکز پایین و… وجود دارند. ینسن می‌گوید به‌ نظر نمی‌رسد که صرفا یک رژیم درست وجود داشته باشد. همچنین شواهدی وجود ندارد که ثابت کند نوعی رژیم غذایی خاص با سوخت‌وساز خاص یک فرد سازگاری بیشتری دارد. او می‌گوید: «این که ترکیبی جادویی از غذاها وجود دارد که می‌تواند با سوخت‌وساز خاص بدن‌تان فعل‌وانفعالاتی بسازد و به‌ طور جادویی لاغرتان کند، افسانه‌ای بیش نیست. ما می‌دانیم که هر رژیم لاغری به‌ شرطی می‌تواند مؤثر باشد که آن را به‌ طور دائم دنبال کنید. هیچ رژیم غذایی جادویی‌ای وجود ندارد. تنها شرط موفقیتِ این رژیم‌ها این است که آنها را به‌ درستی دنبال کنید.»

 

۵. کالری‌ها با هم برابرند

بر اساس قانون بقای انرژی، تنها تعداد کالری مهم است؛ نه منبع تأمین آن. کاهش وزن در رژیم غذایی توئینکی شاهدی بر این اصل است. مارک هاب، پروفسور تغذیه‌ در دانشگاه کانزاس توانست با خوردن هله‌هوله‌ها نزدیک به ۱۲ کیلوگرم از وزنش را کم کند و تأییدی بر نظریه‌ دیوید کاتز، دکتری پزشکی از دانشگاه ییل باشد. کاتز در مورد این که کالری‌ها فرقی با هم ندارند، مطالب بسیاری نوشته است.

ماریون نستل، استاد دانشگاه نیویورک می‌گوید: «حداقل در تئوری و گاهی در عمل برای بدن فرقی ندارد کالری از چه غذایی تأمین می‌شود. کالری، کالری است. چه غذای سالم بخورید، چه غذای ناسالم، وزن‌تان افزایش می‌یابد اما از نقطه‌نظر سلامت بهتر است از غذاهای سالم مانند سبزیجات، بیشتر استفاده کنید. پرخوری در هله‌هوله‌ها راحت‌تر از پرخوری در غذاهای سالم است اما این امکان وجود دارد که فرد در مصرف غذاهای سالم نیز پرخوری کند.»

شاید کالری‌های دریافتی از منابع مختلف برابر باشند ولی اهمیت منبع کالری به‌ خاطر دلایل دیگری است. کیفیت کالری دریافتی می‌تواند بر کمیت کالری‌ای که دریافت می‌کنیم نیز اثر بگذارد. به‌ عنوان‌ مثال کسی نمی‌تواند در خوردن سبزیجات زیاده‌روی کند. بنابراین در عمل ممکن است ارزش کالری‌ها متفاوت باشد. منبع تأمین کالری می‌تواند بر احساس سیری اثر بگذارد. بخشی از این موضوع، روانی است و بخشی دیگر زیستی. شرکت‌های صنایع غذایی در زمینه‌ای به‌نام «نقطه‌ برکت» (bliss point) تحقیقات بسیاری کرده‌اند.

در نقطه‌ برکت تلاش بر این است که فرمولاسیون غذاها طوری باشد که دل‌پذیری محصول مورد نظر افزایش یافته و مصرف‌ کننده پس از مصرف مقدار بیشتری سیر شود. شرکت‌های غذایی با توجه‌ به نقطه‌ برکت، محصولات‌شان را به‌ گونه‌ای فراوری می‌کنند که مصرف‌کننده بیشترین مقدار ممکن از آن غذا را مصرف کند. در مقابلِ نقطه‌ برکت،‌ تحقیقات دانشگاه هاروارد درباره‌ «شاخص کیفیت کلی تغذیه»، نشان می‌دهد هر چه میزان مواد مغذی در غذای مصرفی بیشتر باشد، احتمال این که فرد زودتر سیر شود، بیشتر است.

درست است که نوع غذای مصرفی‌تان می‌تواند در درازمدت بر ویژگی‌های سوخت‌وسازتان (پروفایل متابولیک) اثر بگذارد اما اگر بخواهیم به‌ طور خلاصه بگوییم، اولین شرط لاغری، کاهش کالری دریافتی است. بنابراین بهتر است به‌ جای غذاهای پرکالری و کم‌ارزش، غذاهای کم‌کالری‌تر و مغذی‌تر را جایگزین کنید. غذاهایی که حجم بیشتر، انرژی کمتر، کیفیت پروتئین بالاتر، شاخص گلوکز پایین‌تر و فیبر بیشتری دارند؛ چنین موادی را بیشتر در برنامه‌ی غذایی‌تان بگنجانید.

 

۶ . مغزتان همه‌ چیز را کنترل می‌کند

چاقی و اضافه‌وزن تقصیر بدن یا سوخت‌‌وساز نیست، بلکه مغز عامل بروز این پدیده است. همه‌ ما می‌دانیم که تصمیمات اشتباه‌مان به‌ طور مستقیم بر افزایش وزن‌مان اثر می‌گذارند و تصمیمات درست‌مان به کاهش آن کمک می‌کنند. مشکل اصلی این است که تصمیمات اشتباه‌مان در درازمدت بر نحوه‌ی تصمیم‌گیری مغزمان نیز اثر می‌گذارند و به‌ طور شگفت‌انگیزی واکنش مغزمان به سیری و گرسنگی را تغییر می‌دهند. هر الگوی رفتاری‌ای می‌تواند در درازمدت بر مسیر عصبی ما اثر بگذارد و پرخوری نیز از این قاعده مستثنا نیست.

خبر خوب این است که شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهند مغز می‌تواند تا حد زیادی الگوهای رفتاریِ به‌ وجود آمده را اصلاح کند، مانند محدود کردن کالری دریافتی، انتخاب غذاهای سالم و ورزش‌ کردن. ممکن است عملکرد هورمون‌های گرسنگی و سیری به بخش‌هایی از مغز آسیب وارد کرده باشد ولی این تأثیرات را در گذر زمان تا حد زیادی می‌توان برطرف‌ کرد. مانند تغییر هر عادت رفتاری دیگر، کلید موفقیت در این راه هم تلاش، تمرین و صبر است. ما می‌خواهیم در اینجا الگویی رفتاری را تغییر دهیم. هیل می‌گوید: «ادعاهایی مبنی بر این که می‌توانید در عرض ۱۲ هفته تمام اصلاحات را در مغزتان ایجاد کنید، ساختگی هستند.

ما باید سیم‌کشی مغزمان را عوض کنیم. علم نوروبیولوژی (زیست‌شناسی عصبی) به ما در مورد افزایش وزن و کاهش آن توضیحاتی داده است. مدت‌ها طول می‌کشد تا بتوانیم عادت‌های خود را تغییر دهیم. شاید ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشد، ولی در نهایت اتفاق خوبی می‌افتد.»

بنابراین اگر به‌ طور خلاصه بخواهیم بگوییم، برای لاغریِ هر چه‌ زودتر، کالری دریافتی‌تان را کاهش دهید، بهتر غذا بخورید، ورزش کنید و مهم‌تر از همه این که یادتان باشد این تمرینی است که باید مدت‌ها (ماه‌ها یا سال‌ها) تکرار کنید. باید برای حفظ وزن‌تان بیشتر از دوستان‌تان و کسانی که هیچ‌وقت اضافه‌ وزن نداشته‌اند، تلاش کنید. فراموش نکنید پشت تمام این تصمیمات‌، مغزتان قرار دارد. مغزتان نیز مانند بدن‌تان در برابر تغییراتی که ایجاد کنید، عکس‌العمل نشان می‌دهد و خوشبختانه اصلاح‌پذیر است.»

 

 

چرا وزنم کم نمیشه

ورزش های موثر بر لاغری

 

بهترین ورزش برای لاغری چیست؟ | نکاتی درباره لاغری اصولی

منبع: ایسنا/ بیتوته

این مطالب را نیز ببینید!

بدنسازی بعد از سزارین

ورزش پس از زایمان | تناسب اندام و ورزش های مناسب بعد از زایمان

ورزش پس از زایمان | تناسب اندام و ورزش های مناسب بعد از زایمان2.5 امتیاز …

دیدگاهتان را بنویسید