دوشنبه 5 فروردین 1398
صفحه اصلی / ورزش عمومی / 7 اشتباه مهم ورزشی کدامند؟ | نکاتی ارزشمند درباره ورزش

7 اشتباه مهم ورزشی کدامند؟ | نکاتی ارزشمند درباره ورزش

به این مطلب امتیاز دهید

اشتباه مهم ورزشی : اشتباهات مهم ورزشی چیست ؟ در هنگام ورزش چه نکاتی باید رعایت شود ؟ در اینجا با مقاله ای درباره ورزش عمومی ، نکات مهم و اشتباهات رایج در ورزش در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

نکات ورزشی کوتاه

نکات ورزشی مفید , اشتباه مهم ورزشی

 

 

۷  اشتباه مهم ورزشی کدامند؟

داشتن یک برنامه ورزشی منظم یکی از بهترین روش‌ها برای برقراری سلامتی است. با ورزش کردن منظم می‌توان پرانرژی‌تر بود و توانایی انجام فعالیت‌های روزانه را افزایش داد.

بهتر است هدف خود از انجام ورزش را مشخص کنید. همیشه باید مطمئن شوید که ورزش را درست انجام می‌دهید در غیر این صورت در معرض آسیب دیدگی قرار می‌گیرید. ۷ اشتباهی که ممکن است در برنامه ورزشی با آن مواجه شویم عبارتند از:

 

۱- تمرین بیش از حد:

برخی افرادی که حتی تمرین ندارند نیز انتقاد دارند که بدون فعالیت در مسابقه‌های نیمه ماراتن شرکت کنند. این اتفاق ممکن است باعث آسیب دیدگی و ناتوانی افراد شود. سعی کنید به نشانه‌هایی که به بدنتان دارد توجه کنید و اگر نیاز به استراحت و ریکاوری دارید این کار را انجام دهید.

 

۲- انجام نادرست حرکات:

هر ورزشی که انجام می‌دهید باید فرم درست حرکات را بدانید و رعایت کنید. بدین شکل دچار آسیب دیدگی نخواهید شد. بهتر است در ابتدای شروع ورزش باید مربی یا متخصص مشورت کنید.

 

۳- گرم نکردن و سرد نکردن بدن:

گرم کردن بدن قبل از شروع ورزش و سرد کردن بدن بعد از انجام ورزش بسیار مهم هستند زیرا از آسیب دیدگی جلوگیری می‌کنند.

سرد کردن بدن از سوزش عضلات جلوگیری می‌کند. سعی کنید از حرکات پویا برای گرم کردن بدن استفاده کنید.

 

۴- تغییر ندادن برنامه ورزشی:

باید برنامه ورزشی را هرچند وقت یک بار تغییر دهید.

 

۵- نداشتن حرکات قدرتی در برنامه ورزشی:

انجام حرکات قدرتی تنها برای حجم دادن به عضلات نیست. حرکات قدرتی به شما کمک می‌کند تا توانایی انجام کارهای روزانه را افزایش دهید. سوخت و ساز بدن را بیشتر کنید.

در واقع حرکات قدرتی یکی از بهترین حرکات برای کالری‌سوزی و چربی‌سوزی هستند.

 

۶- انجام ندادن حرکات کششی:

حرکات کششی برای ایجاد انعطاف‌پذیری در بدن بسیار مهم هستند. این حرکات تاندون‌ها و رباط‌ها را ورزیده‌تر می‌کنند. بهتر است حداقل در هر برنامه ورزشی ۳۰ ثانیه حرکات کششی انجام دهید تا جریان خون افزایش یابد.

 

 

مطلب کوتاه در مورد ورزش

مطالب علمی ورزشی جدید

 

 

۷- استراحت نکردن:

باید به اندازه کافی استراحت کنید و ریکاوری داشته باشید. بهتر است در طول هفته روزهایی برای ریکاوری در نظر بگیرید تا دچار آسیب دیدگی نشوید.

 

 نکاتی ارزشمند درباره ورزش

ورزش  می تواند خطر ابتلا به بیماری های  اصلی مانند بیماری های قلبی، سکته مغزی، دیابت و سرطان را  تا ۳۰٪ تا ۵۰٪کاهش  دهد و  همچنین خطر مرگ زودرس را کاهش میدهد.ورزش درمان معجزه کننده ای است اما بسیاری از ما از آن غافلیم

دکتر ژاله معماری با برشمردن خواص فیزیولوژیک ورزش، انجام فعالیت‌های بدنی را عامل سرخوشی، سلامتی و نشاط دانست.

وی با بیان اینکه ورزش موجب ایجاد شادی در زندگی روزمره می شود گفت: اثرات حاصل از ورزش شامل تغییرات زیست شیمیایی بدن، افزایش محتوای تمرین، افزایش اکسیداسیون کربوهیدرات عضله و افزایش تولید انرژی هوازی است.

وی گفت: افزایش قابلیت اکسیداسیون چربی ها که به منزله افزایش ظرفیت تجزیه چربی است و به معنای تخلیه کمتر گلیکوژن و کاهش تجمع اسیدلاکتیک و در نتیجه خستگی کمتر است.

این متخصص تربیت بدنی در خصوص اثرات مفید ورزش بر سیستم قلبی-عروقی؛ یادآور شد: تغییرات قلبی- تنفسی سیستمی شامل تغییر اندازه قلب، کاهش ضربان قلب، افزایش حجم ضربه ای قلب، تغییرات در حجم خون و مقدار هموگلوبین، تغییرات در دانسیته مویرگی و حجیم شدن عضله اسکلتی، کاهش اکسیژن مصرفی، کاهش در مصرف گلیکوژن عضله، کاهش تولید اسیدلاکتیک، افزایش توان هوازی بیشینه و افزایش برون ده قلبی است.

دکتر معماری گفت: کاهش سطح کلسترول و گلیسیرید خون. تغییرات در فشار خون بدن، سازگاری بدن به گرما، تغییرات در بافت های همبند شامل؛ افزایش چگالی استخوان، افزایش قدرت اتصالات رباطی و استخوانی و افزایش ضخامت غضروف در مفاصل بدن نتیجه انجام حرکات ورزشی مداوم است.

وی گفت: تمرینات ورزشی طولانی موجب کاهش سطح کلسترول خون شده، نقش حفاظتی آن در برابر ابتلا به بیماری ها افزایش می یابد. عواملی مانند اندازه و مساحت شبکه مویرگی قلب، کارایی عضله قلبی، کارایی توزیع و برگشت خون محیطی، ظرفیت حمل الکترون ها، توانایی تجزیه فیبرین خون، عملکرد غده تیروئید، تولید هورمون رشد، تحمل فشار روانی، عادات زندگی محتاطانه و لذت بردن از زندگی با ورزش افزایش می یابد.

دکتر معماری گفت: سطح سرم چربی خون، تری گلیسیریدها، کلسترول، عدم تحمل گلوکز، چاقی، چسبندگی پلاکت های خون، فشار خون شریانی، آسیب پذیری نسبت به اختلال ریتم قلب، عکس العمل های بیش از حد عصبی هورمونی و ناراحتی همراه با فشار روانی نیز کاهش نیز از تاثیرات ورزش بر سلامتی است.

این متخصص تربیت بدنی یادآور شد: افرادی که روزی ۵ ساعت و برای ۴ روز در هفته به مدت ۴ سال فعالیت بدنی داشته اند، حداقل ۱۰ سال جوانتر به نظر می رسند. مقدار غذای روزانه هر فرد به انرژی مورد نیاز وی بستگی دارد. این نیازهای انرژی مستقیما به دوره رشدسریع، سن و فعالیت جسمانی مربوط است. با سپری شدن سال های عمر نیازهای انرژی روزانه رو به کاهش است.

وی گفت: حفظ تعادل انرژی ورودی و خروجی بدن و رعایت تعادل در مصرف مواد غذایی و استفاده روزانه از گروه های سه گانه چربی ها، کربوهیدرات ها و پروتئین ها، املاح و ویتامین ها موجب سلامتی و تندرستی می شود.

 

 

مطالب ورزشی کوتاه

نکاتی درباره ورزش

 

۷ اشتباه مهم ورزشی کدامند؟ | نکاتی ارزشمند درباره ورزش

منبع: ایسنا/ کوکا / دکتر سلام/ بیتوته

close

این مطالب را نیز ببینید!

ورزش در شب برای لاغری

ورزش در شب | نکاتی درباره ورزش در شب

ورزش در شب | نکاتی درباره ورزش در شب1 امتیاز از 1 رای ورزش در …

دیدگاهتان را بنویسید