شنبه 3 فروردین 1398
صفحه اصلی / موفقیت / خودشناسی / کشف استعدادهایمان | چگونه استعداد خود را کشف کنیم

کشف استعدادهایمان | چگونه استعداد خود را کشف کنیم

به این مطلب امتیاز دهید

کشف استعدادهایمان : چگونه استعدادهای خود را کشف کنیم ؟  چگونه استعدادهای کودکان را کشف کنیم ؟ در اینجا با مقاله ای درباره موفقیت ، راه هایی برای کشف استعدادهایمان برای رسیدن به موفقیت در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

روش کشف استعداد کودکان

چگونه استعداد کودک خود را بشناسیم , کشف استعدادهایمان

 

 

چگونه استعداد خود را کشف کنیم

پسری ۲۶ ساله ام. بخاطر بعضی مسائل، جدیدا موفق به اتمام درسم در مقطع کارشناسی حسابداری شدم. با این که از ابتدا رشته ام را برای ورود به عرصه کار انتخاب کردم اما الان اصلاً علاقه ای به آن ندارم. به دنبال کار مناسب هستم. به حرفه خاصی علاقه ندارم ولی در هر شاخه ای سریع موفق می شوم و خودم را با شرایط وفق می دهم. دوست دارم استعداد واقعی خودم را کشف کنم و همان کار را انجام بدهم اما متاسفانه موفق به کشفش نشده ام.

هویت شغلی، بخش مهمی از هویت هر شخص را تشکیل می دهد، بدین معنا که ما خودمان را بر اساس عوامل مختلف که شغل و تحصیلات هم یکی از ابعاد مهم آن است، می شناسیم و به هویت و کیستی خود شکل می دهیم. برای همین ضرورت دارد نوع و رشته تحصیلی و شغل مان مطابق با شخصیت و نیازهای ما باشد وگرنه دچار تعارضات شدیدی خواهیم شد.ما چه بخواهیم، چه نخواهیم مقدار قابل توجهی از وقت خود را در شغل مان صرف می کنیم.

 

به دنبال تجربه اندوزی باشید

با توجه به آن چه شما در متن سوال تان گفتید، فکر می کنم برای شما بهترین کار، تجربه کردن باشد. ما با تجربه کارهای مختلف می توانیم به استعدادها و علایق خود پی ببریم.

صرفا با فکر کردن و کتاب خواندن، اتفاقی رخ نخواهد داد. کتاب خواندن یا مشاوره، روش تفکر و شیوه استخراج و مدیریت اطلاعات را به شما آموزش می دهد اما داده های ورودی این فرایند از تجارب ما سرچشمه می گیرد. در این شرایط برای شما بهترین کار، امتحان مشاغل مختلف است از فروشندگی و بازاریابی و حسابداری که رشته تحصیلی شما هم بوده است تا کار در مهد کودک یا هر شغلی که توانایی آن را دارید. این تجارب باعث خواهد شد اطلاعات لازم را درباره خودتان جمع آوری کنید و سپس با تجزیه و تحلیل این داده ها به علایق و استعدادهای خود پی ببرید. البته توجه به ویژگی های هر کار و سختی های آن با شناختی که از خودتان دارید، در مرحله قبل از تجربه کردن قرار می گیرد.

 

انعطاف پذیری بیش از حد، مثبت نیست

درباره این که گفته بودید در انجام هر کاری، خودتان را با شرایط وفق می دهید باید توجه داشته باشید انعطاف پذیری، امر مثبتی است اما مشابه هر ویژگی مثبت دیگر، افراط و زیاده روی در بهره بردن از آن مناسب نیست.

در واقع آن چه شما می گویید انعطاف پذیری نیست بلکه بی نظر و سیال بودن است مانند آب که همیشه شکل ظرف را به خود می گیرد. انعطاف پذیری زیاد، گاهی باعث نقض هویت شخصی انسان می شود. در واقع انعطاف، زمانی معنا دارد که شما حول چند اصل ثابت و در جزئیات آن ها از خود انعطاف نشان دهید. انعطاف بیش از حد، باعث شده است شما هیچ گاه به خواسته ها، نیازها و استعدادهای خود فکر نکنید و حتی در بررسی های خود فقط از بازخورد های بیرونی برای کشف استعدادهای تان استفاده کنید.

 

به درون خود نگاه کنید

برای کشف استعدادهای تان، تمام حرف های دیگران را فراموش کنید و فقط به درون خویش بنگرید. آن گاه مطمئن هستم به آن چه می خواهید دست خواهید یافت. در واقع خود، آینه خود شوید تا در آن به وضوح خویشتن را بیابید. آینه های دیگران همیشه زاویه دار هستند و بر اساس شخصیت و نیازهای خود سوگیری دارند، در نتیجه آن چه در آن می بینید، فقط تصور آن ها از شماست و نه خود واقعی شما. بی واسطه به خود، تجربیات خودتان و گذشته و آینده تان نگاه کنید تا بتوانید از شرایط فعلی به سمت موفقیت گام بردارید و استعدادتان را بیابید.

 

۴ روش برای کشف زمینه ای که در آن استعداد دارید

برای تحقق این امر باید از خودتان بپرسید:

چه مهارت هایی به شما کمک کرده اند تا رشد کنید؟

یکی از مواردی که برای پی بردن به کشف استعداد تان مهم است، شناخت مهارت هایی است که به رشد شما کمک کرده اند. مطمئنا در طول دوران کودکی و هم چنین مدرسه و دانشگاه مهارت های خاصی را از روی نیاز به دست آورده اید. به عنوان مثال اسکات ادینگر مدیرعامل یکی از شرکت های مشاوره ای برتر جهان است، او در زمان کودکی در شرایط بسیار نامطلوبی زندگی می کرد و یاد گرفت برای زنده ماندن در این محیط باید چالش های بسیاری را رد کند، این نیاز به او کمک کرد تا تخصص ارتباطات، همسویی با دیگران، متقاعدسازی و حل تعارضات را یاد بگیرد.

 

چه کارهایی به شما احساس قوی بودن می دهند؟

مارکوس باکینگهام، یکی از نویسندگان برتر حال حاضر در مورد کشف استعداد و نقاط قوت توضیح می دهد:نقاط قوت ما به شیوه های اساسی جلب توجه می‎ کنند، آن ها باعث می شوند ما احساس قوی بودن بکنیم. توجه داشته باشید چه زمانی ‎شما احساس کنجکاوی، موفقیت و خوشبختی می کنید. این لحظات سر نخی از نقاط قوت شما داشته و به کشف استعداد شما کمک می کنند.

 

هنگامی که کودک بودید چه کارهای عجیب و غریبی انجام می دادید؟

یکی از گام های مهم برای کشف استعداد ، یادآوری کارهای عجیب و غریبی است که در کودکی انجام می دادید. زمانی که ما کودک هستیم، کارهایی را انجام می دهیم که به آن ها علاقه داریم؛ حتی اگر این کارها کمی عجیب و غریب باشند. هنگامی که به سرگرمی های دوران کودکی خود نگاه کنید، به احتمال زیاد یک استعداد ذاتی کشف خواهید کرد.

 

چه استعداد و نقات قوتی را در خود نادیده گرفته اید؟

اغلب اوقات ما نسبت به نقاط قوت خودمان بی اعتنا هستیم، زمانی که شما به صورت ناخودآگاه کاری به خوبی را انجام می دهید، به آسانی آن را نادیده می گیرید. به دقت گوش فرا دهید و آن نقاط قوتی را که به آسانی ردشان می کنید بیابید.

 

با چند روش ساده استعداد کودکتان را شناسایی کنید !

انسان با توانایی‌های ذاتی بالقوه‌ای به دنیا می‌آید که در طول زندگی و گذر عمر، درصدی از این توانایی‌ها بالفعل و توانایی‌های اکتسابی نیز به آن افزوده می‌شود. وقتی کودک به دنیا می‌آید، کاملا ناتوان است، اما به تدریج هر کودکی علاقه‌مندی‌های خود را در رفتار خود بروز می‌دهد.

ممکن است فرزند شما عاشق ورزش کردن باشد یا عاشق تعمیر وسایل خانه یا اینکه هنر فوق‌العاده‌ای در حفظ اشعار تبلیغاتی داشته باشد. تمام این رفتارها و رفتارهای دیگری که در ادامه درباره آنها صحبت خواهیم کرد، علامت و نشانه‌هایی است که والدین براساس آن می‌توانند استعداد و علایق کودکان خود را کشف کنند و همین کشف استعداد می‌تواند در امور مهم زندگی کودک ازجمله پر کردن اوقات فراغتش، انتخاب رشته تحصیلی مناسب و انتخاب شغل و حرفه به او و والدینش کمک کند .

 

-مهارت تفکر منطقی

کودکان برخوردار از تفکر منطقی به بازی‌های اعداد علاقه‌مند هستند. بعضی از آنها فکر می‌کنند که روزی بزرگ‌ترین عدد دنیا را کشف کنند. درس ریاضی برای آنها شیرین‌ترین درس است که بعدها جای خود را به جبر و هندسه می‌دهد.

 

برخی از ویژگی‌های این کودکان در ادامه آورده می‌شود:

۱ – معمولا در مورد نحوه کار ماشین‌آلات و دستگاه‌ها سوال می‌کند.

۲ – واحدهای سنجش مانند میلی‌متر و میکرومتر یا اعداد بزرگ مانند میلیون را به خوبی می شناسد.

۳ – وقتی وسیله‌ای را تعمیر می کنید با علاقه کنار شما می‌ایستد.

۴ – درباره علت حوادث طبیعی مثل رعد و برق، برف و باران و دیگر پدیده های فیزیکی زیاد سوال می‌کند.

۵ – از اصطلاحات منطقی مانند بنابراین، علاوه بر این یا این طور نیست زیاد استفاده می‌کند.

۶ – به رویدادهای فیزیکی علاقه نشان می‌دهد مثلا چرا لامپ خراب می‌شود؟ چرا لامپ روشنایی می‌دهد؟ و…

۷ – طرز کار وسایلی مانند آبمیوه‌گیری، جاروبرقی و دستگاه‌های برقی را به خوبی می‌داند.

 

– استعداد ورزشی

ممکن است برخی والدین بگویند که فرزند ما خیلی پرجنب وجوش است و تحرک را دوست دارد، آیا این کار به معنای این است که کودک ما استعداد ورزشی دارد؟ باید گفت کودکی استعداد ورزشی دارد که :

۱ – موفقیت‌های ورزشی او بالاتر ازمیانگین معمول باشد و بتواند در برنامه‌های ورزشی منطبق با جدیدترین استانداردهای علمی ورزش بین‌المللی در گروه نوجوانان کسب موفقیت کند.

۲ – از تعادل جسمی خوبی برخوردار است مثلا خوب بالانس می‌زند یا روی یک پا می ایستد.

۳ – در یک پیاده‌روی می‌تواند مسافت زیادی را طی کند.

۴- به یاد گرفتن ورزش‌های جدید علاقه نشان می‌دهد.

۵- حرکات دراز و نشست و حرکات کششی مانند بارفیکس زدن را خوب انجام می‌دهد.

۶- دوست دارد در یک تیم ورزشی شرکت کند.

 

 

مراکز کشف استعداد کودکان

مرکز استعداد یابی کودکان

 

 

– مهارت‌های علمی و فنی

اگر کودکی دارای استعداد فنی باشد کار کردن با آچار و دیگر ابزار برای او راحت است و مشکلات فنی را می تواند به راحتی برطرف کند. دقت به این موضوع هم مهم است که حتی یک دندانپزشک، یک جراح، یک موسیقیدان، یک معمار و نقاش هم برای موفقیت در کارش باید دست‌های پرتحرک و هنرمندی داشته باشد و نیازمند انگشت‌هایی ماهر و کارکشته است.

 

برخی ویژگی‌های این کودکان شامل رفتارهای زیر است:

۱ – از کاردستی خوشش می‌آید.

۲ – می‌تواند یک میخ را با چکش بکوبد یا یک پیچ را با آچار سفت کند.

۳ – به کار کردن با مواد مختلف مانند پارچه، چوب و کاغذ تمایل دارد.

۴ – با ایده‌های شخصی خودش کاردستی می‌سازد.

۵ – از انجام تعمیرات کوچک و کارهای فنی لذت می‌برد. به کارهای فنی یا تعویض گلدان و… علاقه‌مند است.

۶ – ایده‌های ابتکاری برای تزیین اتاقش دارد.

۷ – وسایل به دردنخور را به قصد تعمیر یا استفاده از قطعاتش نگه می‌دارد.

۸ – با علاقه به کارهای ساختمانی نگاه می‌کند.

۹ – برای تعمیر وسایل مثلا یک اسباب بازی خراب ایده‌های جالبی دارد.

 

– مهارت تجسم فضایی

منظور از تجسم فضایی توانایی تصور سه بعدی اجسام و اشکال در ذهن و همچنین تجسم نقش‌ها و طرح‌های پیچیده در ذهن و ترسیم مجدد آنهاست. کودکانی که مهارت تجسم فضایی دارند می‌توانند در مشاغلی مانند برنامه‌ریزی شهری، معماری، طراحی داخلی، ترسیم یا مدل تصویری مانند نقشه‌کشی، مهندسی ساختمان یا مهندسی الکترونیک موفق ‌شوند.

 

این مهارت‌ها با رفتارهای زیر شناخته می‌شود:

۱ – فاصله‌ها را خوب تخمین می‌زند.

۲ – با نقشه و مقیاس خوب کار می‌کند.

۳ – رابطه بین فاصله و بزرگی اجسام را درک می‌کند.

۴ – در یک اتاق تاریک با چشمان بسته به خوبی می‌تواند مسیر خود را انتخاب کند.

۵ – می‌تواند یک نقشه از آپارتمان یا خانه‌تان را رسم کند.

۶ – اشیاء موجود در اتاق را می‌تواند از حفظ رسم کند.

۷ – می‌تواند تصویر یک مکعب یا اجسام سه بعدی را به خوبی رسم کند.

۸ – می‌تواند با رعایت نسبت و مقیاس چیزی را نقاشی کند.

۹ – از کلماتی که رابطه مکانی اشیاء را نسبت به هم نشان می‌دهد مانند زیر، بالا، کنار و روبه‌رو به درستی استفاده می‌کند.

 

– مهارت تعامل اجتماعی

منظور از توانمندی‌های اجتماعی و تعامل در جامعه، شناخت روحیه و احساسات درونی خود و دیگران و برخورد صحیح و متناسب با آن است. این کودکان در مشاغلی که به خدمات اجتماعی مربوط می‌شود مانند معلمی که به خوبی می‌تواند مشکلات کودکان را حل کند و آنها را هنگام مشاجرات آرام کند، مشاوره، مددکاری اجتماعی و… می‌توانند موفق باشند.

 

برخی از رفتارهای زیر نشانه‌ای از این مهارت در کودکان است:

۱ – تعدادی دوستان خوب در مدرسه دارد.

۲ – صلح طلب و مسالمت‌جو است. اغلب از درگیر شدن پرهیز می‌کند.

۳ – بازی های دسته‌جمعی و تکالیف گروهی را دوست دارد.

۴ – تلاش می‌کند دوستانی را که با هم دعوا کرده‌اند آشتی دهد.

۵ – با حیوانات و گیاهان همدردی می‌کند.

۶ – با دیگر انسان‌ها احساس تفاهم و همدلی دارد.

۷ – اسباب‌بازی‌هایش را با رغبت با دیگران تقسیم می‌کند.

۸ – از هدیه دادن لذت می‌برد.

 

– مهارت گفتاری

این دسته از کودکان مطالعه و صحبت کردن را دوست دارند، کاربرد کلمات را به خوبی می‌دانند، زبان‌های بیگانه را نسبتا راحت‌تر یاد می‌گیرند. احتمالا این افراد در مشاغلی مانند مشاوره ، روزنامه‌نگاری، نویسندگی، مجری گری برنامه و میزگردها، فروشندگی و… موفق خواهند شد.

 

برخی از رفتارهایی که این ویژگی را نشان می‌دهد به شرح زیر است:

۱ – به داستان پردازی علاقه‌مند است.

۲ – به قصه‌گویی با بیان تجربیات خودش علاقه دارد.

۳ – به استفاده از کلمات جدید علاقه دارد.

۴ – معنی کلماتی را که نمی‌داند می‌پرسد.

۵ – با کلمات بازی می‌کند و سعی می‌کند ترکیب‌های متفاوتی از کلمات بسازد. مثلا به جای آبگرمکن می‌‌گوید گرماب!

۶ – دیکته‌اش به نسبت سنش خوب است.

۷ – به نسبت سن خود گیاهان و حیوانات را می‌شناسد و می‌تواند آنها را توصیف کند.

۸ – می‌تواند موضوعات پیچیده را خوب توضیح دهد.

۹ – برای خود دفتر خاطرات دارد یا برای روزنامه مدرسه مطلب می‌نویسد.

 

 

تست های استعدادیابی کودکان

چگونه استعدادهایمان را کشف کنیم

 

کشف استعدادهایمان | چگونه استعداد خود را کشف کنیم

 منبع:migna.ir / نمناک / تکراتو – خراسان / بیتوته

close

این مطالب را نیز ببینید!

جملاتی در مورد ویژگی افراد موفق

عادت افراد بسیار موفق | تصمیماتی که شما را آدم موفقی می کند

عادت افراد بسیار موفق | تصمیماتی که شما را آدم موفقی می کند4 امتیاز از …

دیدگاهتان را بنویسید