دوشنبه 1 بهمن 1397
صفحه اصلی / ازدواج / ازدواج و همسرداری / بهبود روابط زناشویی | رفتارهایی که رابطه‎ زناشویی را خراب میکند

بهبود روابط زناشویی | رفتارهایی که رابطه‎ زناشویی را خراب میکند

بهبود روابط زناشویی | رفتارهایی که رابطه‎ زناشویی را خراب میکند
به این مطلب امتیاز دهید

بهبود روابط زناشویی : بهبود روابط در ازدواج و همسرداری یکی از مسائل بسیار مهم است که اگر به آن رسیدگی نشود ممکن است رابطه را نابود و منجر به نفرت و جدایی شود. در اینجا با راه کارهای مهمی در بهبود روابط زناشویی در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

راه های بهبود رابطه

راهکارهای بهبود روابط زن و شوهر , بهبود روابط زناشویی

 

 

مسائل کم اهمیتی که رابطه‎تان را نابود می‌کند

همه ما دوست داریم که رابطه عاطفی مان به خوبی پیش برود و دوام زیادی داشته باشد اما آیا می دانیم که گاهی خود با دست خودمان به آن آسیب می زنیم؟ برخی رفتارها شاید در ظاهر مخرب نباشند اما در بلند مدت می توانند شما را از شریک زندگی تان دور کنند. اگر دوست دارید بدانید که این رفتارها کدامند، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

 

حسادت بیش از حد دارید

حتما شریک زندگی تان برای شما فردی بسیار جذاب و خواستنی است، از این رو فکر می کنید که حتما برای دیگران هم به همین نسبت جذابیت دارد، اما این نباید باعث ایجاد حس حسادت در شما شود.

اگر شریک زندگی تان به شما خیانت کرده یا حتی نشانه های مشکوکی را در او مشاهده می کنید، باید قبل از هر چیزی با خودتان خلوت کنید، علائم را کنار هم بچینید و ببینید که آیا واقعا این فرد برای شما مناسب است یا خیر. اما اگر با فرد وفاداری هستید، او نیز به ادامه رابطه با شما تمایل دارد، پس بهتر است که نگرانی هایتان را دور بریزید و با حسادت های بی جا او را از خودتان نرانید.

 

به خودتان فضا نمی دهید

زمانی که ما عاشق می شویم، دوست داریم که تمام وقت مان را با عشق زندگی مان بگذرانیم به طوری که فراموش می کنیم یک رابطه سالم، رابطه ای است هر دو طرف فضایی را برای تنهایی، خانواده یا حتی دوستان خویش می خواهند. اتفاق بدی نمی افتد اگر گاهی به طرف مقابل مان این اجازه را بدهیم که زمان خود را بدون حضور ما، آنطور که دلش می خواهد، سپری کند. این فضا نه تنها برای او، بلکه برای خود ما هم واجب است.

در این زمان ما به مسائل زیادی پی می بریم، به عنوان مثال قدر لحظه های با هم بودن را بیشتر می دانیم یا این که به کارهای شخصی و عقب مانده مان ترتیب می دهید و…. ما نباید خانواده، دوستان و تنهایی خود را از یاد ببریم تنها به این علت که در رابطه ای عاطفی هستیم. بنابراین فضا دادن به طرف مقابل یکی از کارهایی است که برای هر رابطه ای لازم است.

 

می خواهید عشق تان را به همه نشان دهید

هر فردی شخصیت خاص خود را دارد و در شرایط مختلف به شکل های متفاوتی رفتار می کند. به عنوان مثال یکی دوست دارد که دست همسرش را در بیرون از خانه بگیرد در حالی که دیگری، بنا به دلایل شخصی، از این کار سر باز می زند. شما باید رفتار طرف مقابل تان را تشخیص دهید و سعی کنید که خودتان را با آن وفق دهید. اگر او دوست ندارد که در مکان های عمومی عشق اش را نشان دهد، ناراحت نشوید زیرا شما ابراز علاقه او را در خلوت تان دیده اید. صحبت کردن در این مورد با شریک زندگی تان خوب است اما اگر اصرار بیش از حد به آن کنید، ممکن است که به ضررتان تمام شود.

 

پس از جر و بحث سکوت می کنید

مشکل در هر رابطه ای بوجود می آید اما مهم روش حل کردن آن است. این که پس از دعوا و جر و بحث سکوت کنید و میان خود و شریک زندگی تان فاصله بیاندازید، ساده ترین کار است اما آیا بهترین کار هم می باشد؟ اگر پس از دعوا تنها به این علت که قهر هستید، سکوت می کنید، کارتان اشتباه است اما اگر زمانی برای آرام شدن و فکر کردن می خواهید، سکوت بهترین انتخاب است. اما در هر شرایطی یادتان باشد که سکوت شما این حس را به طرف مقابل تان منتقل می کند که شما به او اهمیتی نمی دهید.

در واقع هر دو طرف رابطه باید این تصور را داشته باشند که حتی جر و بحث هم نمی تواند از نظر عاطفی آنها را از هم دور کند. به همین دلیل پس از کمی آرام شدن، از شریک زندگی تان بخواهید تا در مورد مشکل پیش آمده با شما گفتگو کند.

 

از گفتگوهای جدی فراری هستید

همیشه زندگی بر وفق مراد ما نیست. زمان هایی فرا می رسد که ما مجبوریم در مورد مسائل سخت و جدی با شریک زندگی مان گفتگو کنیم اما اگر هر بار که در این شرایط قرار می گیریم، فرار را بر قرار ترجیح دهیم، در واقع به رابطه خود آسیب رسانده ایم. به عنوان مثال شما رفتار آزاردهنده ای از همسرتان می بینید اما به احتمال این که ممکن است بحثی میان تان رخ دهد، مدام آن را نادیده می گیرید.

در واقع مانند کبک سر را در برف فرو بردن، نه تنها چیزی را درست نمی کند بلکه رابطه شما را در سایه ای از ابهام قرار می دهد. یادتان باشد که رابطه های بلند مدت هیچ دوامی نخواهند داشت اگر دو طرف نتوانند در مورد هر مسئله ای با یکدیگر گفتگو کنند.

 

منفی نگر هستید

اگر مثبت اندیش هستید که خب شانس با شماست. اما اگر جزو افرادی هستید که همیشه نیمه خالی لیوان را نگاه می کنند، باید به شما هشدار بدهیم که این رفتار می تواند روی رابطه عاطفی تان تاثیر منفی بگذارد.

منفی نگری نه یکباره، بلکه به تدریج می تواند رابطه شما را از این رو به آن رو کند. به عنوان مثال زمانی که شما نسبت به آینده رابطه تان امید ندارید و مدام آن را به زبان می آورید، پس از مدتی زاویه دید شریک زندگی شما نیز به رابطه تغییر خواهد کرد. پس سعی کنید که نسبت به زندگی خوش بین تر باشید تا دنیا نیز بیشتر به کام تان شود.

 

جزییات رابطه تان را برای دیگران فاش می کنید

شاید برایتان لذت بخش باشد که ریز و درشت رابطه تان را برای دوست صمیمی تان تعریف کنید اما آیا می دانید که این کار به ضرر رابطه تمام خواهد شد؟ مشورت گرفتن از دیگران کار خوبی است اما خبرچینی و تعریف آنچه میان شما و شریک زندگی تان می گذرد، به هیچ وجه موجه نیست. به عنوان مثال پس از یک دعوا با شریک زندگی تان می نشینید و نزد دوستان تان از او بد می گویید اما آیا به این هم فکر کرده اید که دو روز آینده زمانی که همه چیز مانند گذشته شد، چه خواهید کرد؟ در آن زمان شما به دلیل عشق تان به آن فرد همه چیز را فراموش می کنید اما آن حرف هایی که شما زده اید، هیچگاه از خاطر دوستان تان پاک نمی شود.

 

به تکنولوژی بیش از او اهمیت می دهید

تلفن همراه، لپ تاپ، ساعت های هوشمند، بازی های رایانه ای و… جذابیت فوق العاده ای دارند به طوری که نمی شود از آنها دل کند اما استفاده بیش از حد از آنها می تواند شریک زندگی تان را از شما دور کند. متاسفانه امروزه مردم آنقدر جذب حجم عظیم اطلاعات اینترنتی شده اند که یادشان می روند با آدم های واقعی اطراف شان ارتباط برقرار کنند. بنابراین اگر رابطه تان را دوست دارید، گوشی تان را به کناری بگذارید و زمان تان را صرف فردی که دوستش دارید، کنید. آنوقت خواهید فهمید که هیچکدام از تبادلات شبکه های اجتماعی، جایش را به شریک واقعی زندگی تان نخواهد داد.

 

از او می خواهید که به خاطر شما تغییر کند

شما شریک زندگی تان را انتخاب کرده اید، او نیز شما را همانگونه که هستید انتخاب کرده است. در واقع شخصیت شما به گونه ای بوده که از همان روز اول جذب یکدیگر شده اید. واقعیت این است که هر چه بیشتر ما زمان مان را با دیگری بگذرانیم، انتظارات مان نیز بالا می رود و برای تغییر رفتار طرف مقابل تلاش می کنیم.

به عنوان مثال شما شریک زندگی تان را با هیکلی چاق پسندیده اید اما هر چه زمان بیشتر می گذرد به او  بیشتر فشار می آورید که رژیم بگیرد و لاغر شود. ایجاد تغییرات مثبت خوب است اما نباید به گونه ای باشد که طرف مقابل را در منگنه بگذارد. بلکه او باید احساس کند که شما از او حمایت و برای تغییرات لازم همراهی اش می کنید.

 

 می خواهید کامل باشید

این که شما می خواهید همیشه بی عیب و نقص باشید، بد نیست اما این طرز فکر در دراز مدت به شما آسیب می زند. به زمانی فکر کنید که می خواهید همه چیز کامل باشد، اگر نبود، آنوقت چه؟ آیا ناامید نخواهید شد؟ شدت این موضوع در روابط اجتماعی بیشتر می شود. به عنوان مثال شما از شریک زندگی تان انتظار دارید که کاری را به بهترین شکل ممکن انجام دهد، اما او بنا به دلایلی نمی تواند، در این صورت غر زدن یا انتقاد منفی از او را آغاز می کنید که در بلند مدت نه تنها به شما، بلکه به رابطه تان آسیب جدی وارد خواهد کرد.

 

 

۲۲ نکته کلیدی در بهبود روابط زناشویی

رعایت نکات کوچک و آسان به راحتی می تواند تاثیر به سزایی در بهتر کردن، تحکیم و بهبود روابط زناشویی داشته باشد. با هم به چند مورد که با همکاری جمعی از دوستان روانشناس در زمینه ازدواج جمع آوری کردیم می پردازیم.

 

۱) قبل از اینکه از کوره در بروید و به دنبال مقصر بگردید، نفس عمیق بکشید و دیدگاه همسرتان را جویا شوید.

برای مثال، همسرتان قرار است امروز صبح دخترتان را به مدرسه ببرد. ناگهان متوجه می شوید که یکی از کتابهای دخترتان جا مانده است و رساندن آن تا مدرسه باعث می‌شود دیر به سر کارتان برسید. به جای اینکه فوراً تقصیر را گردن کسی بیاندازید، با همسرتان تماس بگیرید وبه او اطلاع رسانی کرده و سپس علت این اتفاق را بپرسید. این کار می تواند راه مناسبی برای شروع گفتگو باشد.

 

 ۲) سه لحظه از شادترین لحظه های زندگی مشترکتان را به خاطر داشته باشید.

یکی دیگر از بهبود روابط زناشویی هر روز دقایقی را به مرور آن لحظات در ذهنتان اختصاص دهید. نتیجه‌ی اینکار شما را شگفت زده خواهد کرد.

 

 

 

بهبود روابط با همسر

بهبود روابط عاطفی

 

 

 

۳) با استفاده‌ بیشتر از جملات زیر، می توانید ارتباط را تقویت کنید :

دوستت دارم

من به خاطر تو اینجا هستم

درک می کنم

متاسفم

ممنونم

بابت تمام کارهایی که انجام می دهی، ازت ممنونم

چقدر خوب شد دیدمت

واقعاً کار بزرگی کردی

 

۴) حداقل هر روز ۵ بار از همسرتان قدردانی کنید.

از صمیم قلب از همسرتان تشکر کنید. سپاسگذاری هایتان را یادداشت کنید، آنها را به گونه ای مخفی کنید که بتوان پیدایش کرد. و یا به عمق چشمان همدیگر نگاه کنید و قدردانیتان را ابراز کنید. در این راه، خلاقانه عمل کنید.

 

 ۵) برای گرم نگه داشتن آتش زندگی و پیشگیری از سندرم “هم اتاقی”، زوجها باید مفهوم “با هم بودن” را یاد بگیرند.

وقت گذاشتن برای خانواده، انجام کارهای خانه با هم، و شرکت در مراسم اجتماعی همه را باید مقدس دانست و به آنها پایبند بود. علاوه بر تلاش برای ایجاد صمیمت، سعی کنید تجارب جدید مانند کوهنوردی، رفتن به یک مکان جدید، امتحان کردن غذایی جدید را نیز با هم شریک شوید.

 

۶) هر روز از همسرتان تعریف و تمجید کنید.

تعریف و تمجید نشانه‌ قدرشناسی و سپاسگذاری است. به نقش همسرتان در زندگی خود اعتراف کنید.

 

۷) نسخه‌ی روشنی از آینده‌ مشترکتان را با هم بسازید

بنشینید، به همدیگر گوش دهید و بنویسید که به عنوان یک همسر چه دیدگاهی نسبت به آینده دارید. اگر نیازهای هر دو طرف بیان شود، شنیده شود، و توسط دیگری حمایت شود، آسانتر می‌توان به بهترین ارتباط دست یافت.

 

۸) هرگونه انتقاد و مقصر دانستن دیگری را کنار بگذارید.

هرآنچه را که برای رفاه همسرتان از دست شما بر‌آید، انجام دهید و به او مانند بهترین دوستتان احترام بگذارید.

 

۹) با همسرتان بیرون بروید.

بیرون رفتن در شب، حتمی و خاص است و هر هفته باید در یک روز انجام گیرد. هر هفته یکی از طرفین برای بیرون رفتن برنامه ریزی کند. این کار هر دو را تشویق خواهد کرد تا از این با هم بودن لذت ببرند.

 

۱۰) “ارتباط” و “با هم بودن ” کلیدهای تقویت زندگی مشترک هستند.

تصور یکی بدون دیگری غیر ممکن است!

 

۱۱) یکی از مهمترین فاکتورها در زندگی مشترک، احترام است.

به یکدیگر احترام بگذارید، از توهین‌های کلامی اجتناب کنید و آنها را پیش خود نگه دارید. واژه های نامناسب، تیری هستند که از کمان می‌رهند و دیگر نمی‌توان آنها را بازگرداند.

 

۱۲) ۱۰ دقیقه در روز را به گفتگو با همسرتان اختصاص دهید.

از همسرتان فیلم مورد علاقه اش را بپرسید و دلیل علاقه اش را بدانید، از او بخواهید یک خاطره‌ خوش از دوران کودکیش برای شما تعریف کند، بپرسید که دوست دارد چه چیزی را به خاطرش بیاورید. این کارها را هنگام صرف شام، قبل از خواب، و یا هر زمان دیگر می‌توانید انجام دهید. این نوع گفتگوها روح جدیدی را در ارتباط شما با همسرتان می‌دمد.

 

۱۳) شما یا می توانید همسرتان را کنترل کنید و یا با او ارتباط داشته باشید؛ اما قادر به انجام هر دو نیستید.

بهترین را برای بهبود روابط زنان شویی است ارتباط را دنبال کنید!

 

۱۴) درست مانند قبل از ازدواج، اگر ممکن بود، هر هفته با هم بیرون بروید.

فعالیتی را انتخاب کنید که بتوانید با هم حرف بزنید، تعامل داشته باشید، و از همراهی با هم لذت ببرید (نه اینکه هر دو به یک فیلم نگاه کنید). تفریحتان را به اتاق خواب ختم کنید. اینکار معجزه می‌کند!

 

۱۵) زوجها اغلب همدیگر را به خاطر افتادن در دام هیاهوی زندگی از دست می‌دهند؛ کار؛ بچه ها؛ کامپیوتر؛ و فعالیتهای جداگانه‌ی زنانه و مردانه.

سلامت یک زندگی زناشویی به اهمیت دادن و وقت گذاشتن برای فرد، خانواده، و زوجها بستگی دارد. زمانی که صرف هر یک از این آیتم ها می‌شود، ممکن است متفاوت باشد. اما برای داشتن یک زندگی موفق و کاربردی باید ترکیبی از آنها را در زندگی گنجاند.

 

۱۶) مغز، تنها ارگان بدن انسان است که قادر به خود تنظیمی نیست و برای درمان، باید با مغز دیگری ارتباط داشته باشد.

رو در رو بنشینید، و به چشمان همسرتان خیره شوید تا سیستم لیمبیک مغز شما آرام شود. اینکار شما را به هم نزدیکتر کرده و عمیق ترین احساس صمیمیت را در شما ایجاد می‌کند.

 

۱۷) اگر بعد از چند روز برای اولین بار همدیگر را دیدید، همدیگر را در آغوش بگیرید و حداقل ۶۰ ثانیه سکوت کنید.

با این کار به مغز خزنده‌ همدیگر یادآوری می کنید که شما منبع شادی و آرامش هستید. این کار ساده و انجام آن آسان است، اما یک دنیا تفاوت ایجاد می‌کند.

 

۱۸) گفتگوهای مهم را با یک مقدمه ساده، اما مؤثر شروع کنید.

این را امتحان کنید :”نمیدانم نظرت در مورد رفتن من به تعطیلات آخر هفته با دوستام چیه. کی دوست داری در موردش بیشتر حرف بزنیم؟” مراجعین من به این نتیجه رسیده اند که مقدمه چینی حرفهایشان، به یک واکنش بهتر، و سازگارتر از جانب همسرشان منتهی شده است.

 

۱۹) در شبهایی که باهم وقت می گذرانید، ابتدا سعی کنید یک همسر باشید و سپس یک منتقد.

هر بار که دهان خود را باز می‌کنید که اعتراضی بکنید – چه در مورد غذا باشد، چه یک فیلم، هوا و یا هر چیز دیگر- همسر شما احساس می‌کند بخشی از وجودش در هم فرو می‌ریزد. چون در این هنگام شما و همسرتان لحظلات خوشی را تجربه نمی‌کنید.

 

۲۰) فاصله نگیرید.

وقتی رابطه‌ای با سختی یا مانعی مواجه می‌شود، ما مایلیم از خودمان حفاظت کنیم، عقب نشینی کنیم و از طرف مقابل “فاصله بگیریم”. فاصله گرفتن و در همان حال دور شدن همسرتان از شما باعث ایجاد شکاف و ناهنجاری در زندگی می‌شود. به جای اینکار، احساسات ناخوشایند را کنار بگذارید و همسرتان را درک کنید. مشاجراتی که زن و شوهر روبروی هم قرار می‌گیرند، می‌تواند ارتباط را قوی‌تر کند.

 

۲۱) آیا احساس عاشقانه‌ خود را از دست داده اید؟

اولین گام : ۱۰ خصوصیت دوست داشتنی همسرتان را، زمانی که اولین بار همدیگر را ملاقات کردید، یادداشت کنید و برای همدیگر بخوانید.

گام دوم : ۱۰ مورد از کارهای بامزه و خنده داری که در اولین ملاقات انجام دادید، را یادداشت کنید. هر هفته با هم بیرون بروید و آن احساسات عاشقانه را دوباره مرور کنید.

 

۲۲) شما حق دارید گاهگاهی ناراحت شوید.

اما حق ندارید مانند یک بچه‌ تو سری خور با همسرتان رفتار کنید.

 

 

 

 بهبود روابط اجتماعی

بهبود روابط زناشویی

 

بهبود روابط زناشویی | رفتارهایی که رابطه‎ زناشویی را خراب میکند

منبع: برترین ها / بانوی شهر / بیتوته

این مطالب را نیز ببینید!

جملات زیبا درباره ی عشق

نشانه های عدم علاقه به همسر بعد از ازدواج را بدانید

نشانه های عدم علاقه به همسر بعد از ازدواج را بدانید4.5 امتیاز از 2 رای …

دیدگاهتان را بنویسید