دوشنبه 1 بهمن 1397
صفحه اصلی / بارداری / بارداری هفته به هفته / سوختگی در دوران بارداری | درمان سوختگی در دوران بارداری

سوختگی در دوران بارداری | درمان سوختگی در دوران بارداری

سوختگی در دوران بارداری | درمان سوختگی در دوران بارداری
به این مطلب امتیاز دهید

سوختگی در دوران بارداری : اگر در بارداری دچار مشکل شدیم چه کار کنیم ؟ چگونه سوختگی در بارداری را درمان کنیم ؟ در اینجا با مقاله ای درباره درمان سوختگی در بارداری و مراقبت های لازم در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

 

سوختگی شکم

ریختن اب جوش روی شکم در بارداری , سوختگی در دوران بارداری

 

 

 

سوختگی در دوران بارداری

دکتر علیرضا رستمی، متخصص و جراح عمومی در رابطه‌ی اقدامات لازم جهت نجات مادر و جنین در سوختگی‌های شدید در دوران بارداری، گفت: در این موارد انجام اقداماتی در مورد تمام بیماران سوختگی لازم است که شامل پانسمان زخم با آنتی بیوتیک‌های مناسب است که این پانسمان هر روز باید انجام و داروهای مورد نیاز فرد باردار اعم از خوراکی و تزریقی به وی داده شود.

وی ادامه داد: همچنین دادن مایعات از دست رفته در سوختگی، که تمامی این موارد کلی که در مورد همه بیماران غیرباردار انجام می‌شود در مورد شخص باردار هم صدق می‌کند ولی نکته مهم این که زن باردار جنینی را با خود حمل می‌کند، پس داروهایی که برای این افراد تجویز می‌شود باید با احتیاط بیشتر و با توجه به نوع و سن حاملگی باشد و از طرف دیگر هر گونه سوختگی در دوران بارداری به عنوان استرس می‌تواند احتمال سقط جنین و یا در ماههای آخر بارداری احتمال زایمان زودرس را افزایش دهد که در این زمینه هم اقداماتی لازم است، که از نظر پزشکی و جراحی باید مدنظر قرار گیرد.

این جراح ادامه داد: از نظر جلوگیری از عوارض سوختگی اقدامات مورد نیاز یک به یک انجام شود، به هر حال سوختگی در زن باردار، ریسکی را به جنین تحمیل خواهد کرد که این ریسک می‌تواند منجر به سقط جنین و یا زایمان زودرس شود، ولی وجود حاملگی هیچ گونه منعی برای تداوم اقداماتی که ما برای یک زن مبتلا به سوختگی انجام می‌دهیم به همراه ندارد؛ به عنوان مثال اگر قرار باشد به دلیل عفونت سوختگی یک دارو مثلا آنتی‌بیوتیک را به بیمار بدهیم این کار را انجام می‌دهیم ولی ممکن است نوع و میزان آن با توجه به وضعیت جنین تعدیل شود، اما در صورت لزوم هیچگونه اغماضی در دادن دارو به زن باردار نداریم و یا اگر نیاز به جراحی در اثر سوختگی باشد این کار را برای بیمار انجام می‌دهیم و همواره در زن بارداری که دچار سوختگی می‌شود در درجه اول نجات خود مادر مهم است.

وی در ادامه در رابطه با میزان زنده ماندن جنین در سوختگی دوران بارداری گفت: این میزان بستگی به سن مادری دارد که در حین حاملگی دچار سوختگی می‌شود و وجود ضایعات همراه، درصد و عمق سوختگی و همچنین سطوحی که دچار سوختگی شده‌اند، هرقدر درصد سوختگی بیشتر باشد با افزایش آن احتمال سقط جنین هم افزایش می‌یابد و نیز اقداماتی که پیش از مراجعه مادر به مرکز سوختگی برایش صورت گرفته حائز اهمیت است، هراندازه که این اقدامات مناسب‌تر و مطمئن‌تر انجام شود احتمال سقط جنین هم کاهش می‌یابد.

بنابراین عدد مشخصی را نمی‌توان در رابطه با آمار جنین‌های نجات یافته در سوختگی های دوران حاملگی ذکر کرد ولی در ماههای اول بارداری بروز یک سوختگی با وسعت بالا طبعا ریسک سقط جنین خیلی بالایی دارد؛ به عنوان مثال اگر یک بیمار دچار سوختگی ۷۲ درصد شود می‌تواند ریسک مرگ و میری حدود ۵۰ درصد در خود فرد سوخته را داشته باشد پس طبعا خطر از بین رفتن جنین در مادری که دچار چنین سوختگی‌ می‌شود خیلی بالا خواهد بود و به چیزی بالاتر از ۸۰ یا ۹۰ درصد می‌رسد.

این جراح در رابطه با سوختگی دوران بارداری تصریح کرد: پس اگر میزان سوختگی از ۷۰ درصد بالاتر برود میزان مرگ و میر مادر و جنین به صورت تصاعدی افزایش می‌یابد؛ همچنین اگر مادر بارداری که دچار سوختگی شده به سوختگی تنفسی هم دچار شده باشد وجود این نوع سوختگی در مادر می‌تواند ریسک خطر مرگ مادر را ۱۰ برابر افزایش دهد، بنابراین به صورت تصاعدی خطر سقط جنین بالا می‌رود حتی در سوختگی‌های ۳۰ یا ۴۰ درصد خطر آسیب رساندن به جنین هم وجود دارد.

پس طی درمان مادر مجبور می‌شویم برای اینکه در بسیاری از مواقع عوارض سوختگی را درمان کنیم اقداماتی را برای بیمار انجام دهیم.

وی برخی عوارض سوختگی در دوران بارداری را عفونت دانست که باید یک سری از آنتی‌بیوتیکها را برای درمان بیمار تجویز کنیم. به هر حال خیلی از این آنتی‌بیوتیکها ممکن است برای جنین مضر باشند ولی ما چاره‌ای جز دادن آنها به مادر نداریم تا بتوانیم جان مادر را نجات بدهیم که ممکن است درصدی هم برای جنین آزاردهنده باشد.

در سوختگی های عمیق در دوران بارداری که پوست از بین رفته است‌ باید پوستهای مرده را برداشته و پوست را پیوند کنیم که این عمل جراحی هم یک استرس است که می‌تواند به جنین وارد شود.

وی با تاکید بر این که باید شرایط مادر را در نظر ‌گرفت، تصریح کرد: پزشکان باید سعی کنند کم‌ضررترین دارو را با توجه به سن بارداری به مادر بدهند و اگر نیاز به عمل جراحی باشد سعی شود تمهیداتی از نظر بیهوشی برای بیمار انجام دهند که حداقل آسیب به جنین وارد شود.

 

 حفاظت از جنین در سوختگی های دوران بارداری

دکتر رستمی با اشاره به اقداماتی که برای حفاظت جنین انجام می‌شود، گفت: یکی از اقداماتی که برای حفاظت از جنین انجام می‌دهیم کنترل مداوم وضعیت جنین است که طبعا اگر جنین فوت کند با علائمی همراه خواهد بود که دیر یا زود خود را نشان خواهند داد و جنین به سرعت دفع و یا در ماههای آخر بارداری با زایمان زودرس نمایان می‌شود. پس از همان ابتدا بررسی‌های لازم را انجام داده و نهایت دقت را در تمامی مراحل درمانی چه از نظر دادن دارو و چه اقدامات اولیه احیای سوختگی برای بیمار انجام می‌دهیم به امید اینکه جنینی در طی مراحل سخت وخطرناک زنده بماند.

 

عوارض سوختگی در دوران بارداری بر روی جنین

دکتر رستمی در ارتباط تاثیرات روحی و جسمی سوختگی بر روی جنین گفت: جنینی که مادر او دچار سوختگی شده است چند مسیر را طی می‌کند یکی از این مسیرها این است که احتمال دارد با توجه به شرایط بیمار، درصد سوختگی هیچ عارضه‌ای برای جنین پیش نیاورد ولی حالت خیلی بد آن این است که جنین سقط شود و یا زایمان زودرس برای بیمار پیش بیاید که در صورت وقوع زایمان زودرس عوارضی را به همراه خواهد داشت که از آن جمله می‌توان به مشکلات تنفسی و مشکلاتی در رشد جسمی و مغزی اشاره کرد که معمولا این بچه‌ها کوچک و نارس هستند و یک حالت نادر و استثنایی آن این است که تحت تاثیر حاد سوختگی در مرحله‌ای که بیمار با درصد بالایی سوخته و مراجعه می‌کند ممکن است که اثراتی در تکامل نوزاد برجا بگذارد که بعد از تولد ممکن است به صورت ضعفهایی در نقاطی از بدنشان، در سیستم عصبی و گوارشی خودش را نشان بدهد.

این جراح ادامه داد: همچنین در رشد کلی بدن نوزاد ممکن است اثراتی را داشته باشد ولی بیشترین حالتی که می‌تواند گریبانگیر مادر و نوزاد شود این است که درآن مرحله حادی که بیمار و نوزاد دچار سوختگی شدید می‌شود استرس و فشار سوختگی که به مادر تحمیل می‌شود و هورمونهای که در آن مرحله حاد آزاد می‌شوند آن شوک اولیه ممکن است باعث سقط جنین و یا زایمان زودرس در مرحله انتهایی شود و اغلب بیمارانی که از این مرحله نجات پیدا می‌کنند معمولا احتمال سقط و زایمان زودرس در آنها با تداوم درمان کاهش می‌یابد.

 

 

پماد برای سوختگی با آب جوش

فشار به شکم در بارداری

 

 

درمان سریع سوختگی با موادی باورنکردنی

استفاده از روش های خانگی برای سوختگی مانند استفاده از سیب زمینی ، آب سرد و خمیردنان نعنایی را اغلب افراد می دانند اما جالب است بدانید که روش های موثر خانگی و طبیعی دیگری نیز وجود دارند که در درمان سوختگی تاثیرگذار بوده و در تسکین آن معجزه می کنند.

 

قرص ویتامین E را روی ناحیه سوخته ریخته و معجزه  آن را ببینید

ویتامین C سبب بهبودی زخم و تولید کلاژن یعنی مواد پایه برای پوست جدید می شود. ویتامین E یک آنتی اکسیدان قوی است که در ترمیم و محافظت از پوست نقش موثری ایفا می کند. برای سرعت بخشیدن به بهبود زخم ها سوختگی، یک درمان خانگی و حیرت انگیز با استفاده از قرص های ویتامین  C و E وجود دارد.

در این روش خانگی و طبیعی  غذاهای حاوی ویتامین C و E یا ۲ هزار میلی گرم ویتامین C وهزار واحد ویتامین E برای یک هفته بعد از سوختگی مصرف کنید. از این گذشته می توانید کپسول ویتامین E را سوراخ کرده و مایع درون آن به طور مستقیم بر روی ناحیه  سوخته بریزید. این کار در التیام زخم و جلوگیری از ایجاد اسکار پوستی بسیار مفید و موثر است.

 

با شیر به سرعت برق و باد سوختگی را درمان کنید

محتوای چربی و پروتئین های تشکیل دهنده شیر، در تسکین سوزش و درد سوختگی و بهبود ناحیه آسیب دیده مفید هستند.

برای تسکین و بهبودی سریع سوختگی، کافی است ناحیه ای سوخته پوست را در به مدت ۱۵ دقیقه در شیر قرار دهید.علاوه بر این ماست پرچرب نیز در خنک کردن و آب رسانی محل سوختگی بسیار مفید است.

 

با این روش از شر تاول های سوختگی خلاص شوید

روغن نارگیل یک منبع غنی  ازویتامین E  مفید برای پوست بوده و حاوی اسیدهای چرب  ضد قارچ و ضد باکتری است. این روغن از بروز سوزش و عفونت در ناحیه سوخته پوست جلوگیری می کند.

اگر ناحیه سوخته پوست  تاول زده کافی است برای درمان آن مقداری آب لیمو را با روغن نارگیل ترکیب کرده و بر روی تاول های پوستی ماساژ دهید. خواص اسیدی آب لیمو کمک می کند تا این عارضه از بین رفته و زخم زودتر بهبود پیدا کند.

 

اسانس وانیل، آب روی آتش برای سوختگی پوست

برای سوختگی های جزئی می توانید از عصاره یا اسانس وانیل استفاده کنید. کافی است یک پد پنبه ای یا یک تکه گاز استریل را در مقداری از این اسانس فرو برده و آن را به آرامی روی ناحیه سوخته پوست قرار دهید. با تبخیر اسانس محل سوختگی خنک شده و به تدریج درد شما تسکین پیدا می کند.

 

سرکه دردرمان سوختگی معجزه می کند

سرکه سفید دارای اسید استیک( یک جزء از آسپرین) است که می تواند به تسکین درد، خارش و التهاب ناشی از سوختگی کمک شایانی کرده و به عنوان یک ضد عفونی کننده و قابض(موجب بسته شدن منافذ باز پوست می شود) شناخته می شود و به همین دلیل از ایجاد عفونت و التهاب در محل سوختگی جلوگیری می کند.

این ماده طبیعی در کاهش حرارت ناحیه سوخته و درنتیجه کم کردن درد و سوزش تاثیر فوق العاده خوبی می گذارد.کافی است یک پد پاکیزه پنبه ای یا تکه ای گاز استریل را در سرکه قرار داده و مستقیم روی محل سوختگی قرار دهید. به منظور تاثیر بیشتر از یک حوله نازک و تمیز خیس شده در محلول رقیق سرکه به عنوان یک کمپرس تسکین دهنده روی گاز استفاده کنید.

 

با این ماده جای سوختگی روی پوستتان نمی ماند

عسل یک آنتی بیوتیک طبیعی است. این ماده طبیعی و مفید از عفونت و التهاب محل سوختگی پیشگیری می کند. این ماده غذایی متعادل کننده طبیعی pH بوده به همین دلیل اجازه فعالیت را به باکتری ها نمی دهد، بنابراین با استفاده  موضعی باکتری های موجود یا عفونت  روی پوست را به سرعت نابود می کند.

عسل به خنک شدن ناحیه سوخته کمک کرده و موجب از بین رفتن درد می شود. از این گذشته این ماده طبیعی در بهبود التیام زخم ایجاد شده روی پوست در اثر سوختگی بسیار موثر و مفید است.

 

سوختگی های وسیع را با جو درمان کنید

جو دوسر دارای خواص معجزه آسا  تسکین دهندگی و کاهش التهاب است.  به وپژه زمانی که ناحیه سوختگی در حال بهبود  بوده و احساس خارش در ناحیه مورد نظر می کنید جو به طور معجزه آسایی شما را از شر این خارش ها خلاص می کند.

برای بهبود سوختگی های وسیع باید  یک فنجان جو را به آب وان حمام اضافه کرده و به مدت ۲۰ دقیقه در آن دراز کشیده تا خاصیت شگفت آور آن را درمان ناحیه سوخته پوست و از بین رفتن خارش ها ببنید. هوا موجب خارش پوست سوخته و خارش ناحیه مورد نظرشده اما با وجود جو در آب این عارضه کاهش پیدا می کند

علاوه بر این با اضافه کردن اندکی جوش شیرین به آب حمام می توانید از بروز التهاب و سوزش جلوگیری کنید. در صورتی که یک ناحیه کوچک از پوست دچار سوختگی شده مقار کمی از جو را به یک کاسه کوچک آب  اضافه کرده و ناحیه آسیب دیده را در آن قرار دهید.

 

سوزش و درد سوختگی را به سرعت فراموش کنید

یک شیمیدان فرانسوی خاصیت فوق العاده و شفابخش روغن اسطوخودوس را در سال۱۹۰۰ میلادی کشف کرد. او در طول یک آزمایش دستش را سوزاند و ناگهان دستش به طور اتفاق در روغن اسطوخودوس فرو رفت. این شیمیدان در این هنگام به خاصیت شفا بخشی و تسکین دهندگی این روغن در سوختگی پی برد.

برای درمان سوزش و بهبود سوختگی کافی است ۱ قاشق چای خوری ازروغن خالص اسطوخودوس را به حدود ۲ اونس(۵۰ ملی لیتر) آب  اضافه کرده و ناحیه سوخته را به آرامی در آن فرو ببرید. علاوه بر این روغن درخت چای و عنبر سائل نیز برای سوختگی جزئی موثر هستند.

 

ضربه به کمر در بارداری

درمان سوختگی در بارداری

 

سوختگی در دوران بارداری | درمان سوختگی در دوران بارداری

منبع:Home Remedi / isna.ir / /بیتوته / باشگاه خبرنگاران جوان

این مطالب را نیز ببینید!

تشخیص بارداری با نبض | تعیین جنسیت جنین از روی نبض مادر

تشخیص بارداری با نبض | تعیین جنسیت جنین از روی نبض مادر5 امتیاز از 2 …

دیدگاهتان را بنویسید