دوشنبه 1 بهمن 1397
صفحه اصلی / سلامت / راهنمای خرید یک بالش خوب | تاثیر بالش مناسب بر روی کیفیت خواب

راهنمای خرید یک بالش خوب | تاثیر بالش مناسب بر روی کیفیت خواب

راهنمای خرید یک بالش خوب | تاثیر بالش مناسب بر روی کیفیت خواب
به این مطلب امتیاز دهید

راهنمای خرید یک بالش خوب :تاثیر بالش مناسب بر خواب خوب و حفظ سلامت در مواقع خواب بسیار زیاد است. در اینجا با مقاله ای درباره نکاتی برای خرید بالش مناسب و همچنین تاثیر بالش بر حفظ سلامتی در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

خرید بالش طبی

خرید بالش الیاف,راهنمای خرید یک بالش خوب

 

 

تاثیر یک بالش مناسب بر روی کیفیت خواب

بالش یا بالشت وسیله ای است به شکل کیسه چهارگوش که آن را با ماده نرمی مثل پر، پنبه، الیاف یا اسفنج پر کرده و در هنگام خواب یا استراحت سر را روی آن می گذارند .در نحوه ی انتخاب بالش برای خواب باید دقت فراوان داشته باشیم زیرا بالش نامناسب می تواند بر کیفیت خواب اثر بگذارد . در این مطلب درباره این موضوع توضیحاتی ارائه کرده ایم باما همراه شوید.

 

با انتخاب یک بالش خوب ، خواب راحتی را تجربه کنید

اگه درمورد این واقعیت که ما یک سوم عمرمون رو تو خواب به سر می بریم فکر کنیم شاید به نظرمون عجیب برسه چرا درصد بیشتری از درآمدمون رو صرف وسایل مربوط به خواب نمی کنیم. در کل مردم مشکلی با خرج کردن پول هاشون برای اسباب خونه و ماشین ها ندارند اما وقتی که نوبت به تختشون می رسه خساست به خرج می دند. شاید بهتر باشه مقدار بیشتری از بودجه تون رو برای تزئینات تخت خواب تون و مهم ترین قسمت اون یعنی تشک و بالشت صرف کنید، شاید بتونید با تشک کنار بیاید اما بالشت شما برای اینکه خواب خوبی داشته باشید، می تونه بسیار مهم باشه .

 

بالشت شما چطور روی کیفیت خوابتون تاثیر میذاره؟

بالشت علاوه بر این که می تونه راحتی شما رو فراهم کنه، از گردن و ستون فقرات شما هم مواظبت می کنه. اما یک بالشت نامناسب می تونه پوزیشن مناسب شما رو خراب کنه که باعث میشه تمام شب رو به غلط زدن و بی خوابی بگذرونید .وقتی که گردن و ستون فقرات شما در حالت نامناسب قرار می گیرند، درد و گرفتگی در این ناحیه بوجود میاد و حتی می تونه تنفس شما رو هم تحت تاثیر قرار بده و در نتیجه یک خواب واقعا بد نصیبتون می شه .

 

نحوه خوابیدن شما نوع بالش رو تعیین می کنه

ابتدا شما باید ببینید که پوزیشن خوابیدن تون به چه صورته. بعضی ها به پهلو می خوابند، بعضی ها به بشت، بعضی ها هم روی شکم و بعض ها هم به حالت جنینی که توی شکم مادرش قرار داره، می خوابند .اگه شما به پهلو می خوابید، یک بالشت سفت انتخاب کنید، تا سر و گردن شما رو با ستون فقرات به طور موازی قرار بده، درست مثل وقتی که در حال ایستاده هستید .

اگه به پشت می خوابید، می تونید از یک بالش نازک تر استفاده کنید، بدون اینکه سرتون رو به جلو متمایل کنه. همچنین باید بالشی رو انتخاب کنید که برای قرار گرفتن گردن، قوس بیشتری داشته باشه .

اگه روی شکم تون می خوابید، یک بالش خیلی نازک انتخاب کنید، تا سرتون رو از حالت استانداردش خارج نکنه و از فشار آوردن به گردن تون جلوگیری کنه .

 

چه چیزی باعث میشه یک بالش خوب باشه؟

بالش های پر بالشی کلاسیک و بسیار نرم و نسبتا گرون هستند و در واقع طولانی ترین زمانی که می تونند عمر کنند، هشت سال است. بالش های پر شده از کرک هم خوبند و حداکثر تا پنج سال عمر می کنند. بالش هایی که ساخته دست بشر هستند مثل بالش های پلی استری پایین ترین درجه کیفیت رو دارا هستند و حداکثر عمری که می کنند بین شش تا دو سال است .

کارشناسان بر این اعتقادند در صورتی که بالش های درجه پایین رو انتخاب می کنید، بهتره هر ۱۲ الی ۱۴ ماه یکبار اون ها رو تعویض کنید. حتی یک بالشت خوب پر شده از پر هم در صورتی که از شکل اصلیش خارج شد، باید زود تعویضش بشه .

برای اینکه تشخیص بدید بالش شما هنوز قابل استفاده ست یا نه، یک آزمایش خوب وجود داره و اون هم اینه که بالش رو روی یک سطح سفت قرار بدید و با فشردن هوای داخلش اون رو به نصف برسونید. اگه بالش بعد از رها کردن به حالت عادی برگشت، به این معنیه که هنوز قابل استفاده ست. بالشی که بیش از حد استفاده شده بعد از رها کردن به حالت فشرده باقی می مونه .

 

برای خوابیدن به چه تعداد بالش نیاز داریم؟

با توجه به پوزیشن خوابیدن شما و اگر که بالش درجه یک انتخاب کرده باشید، یک بالش برای خوابیدن کافیه. استفاده دو بالش می تونه سرتون در حالت غیر عادی قرار بده و باعث ناراحتی گردن و ستون فقرات بشه و در نهایت موجب درد و تشدید اون می شه. همچنین مهمه که بدونید قرار گرفتن سر در حالت نامناسب ممکنه تنفس شما رو تحت تاثیر قرار بده و موجب اختلال خواب و حتی سردرد در طول روز بشه. بالش دوم در صورتی می تونه مفید باشه که برای قرار گرفتن بین پاها به منظور کاهش فشار روی کمر،استفاده بشه .

بالش یکی از وسایلیه که باید به اون توجه داشت. در حال حاضر مردم در این فکر هستند که چه مقدار تشک برای خواب مهمه، اما تحقیقات نشون میده که نیاز هست بالش هم جزوی از این معادله قرار بگیره. حالا امیدوارم بتونید درک کنید که انتخاب بالش مناسب چه اندازه مهمه و می تونه بهترین خواب رو برای شما به ارمغان بیاره .

 

چه جنسی از بالش مناسب تر است؟

۱) بالش هایی که از پَر، پُر شده است به نسبت نرم تر و البته گران ترند. شما اگر طرفدار بالشی سفت هستید، می توانید از بالش تمام پر یا مخلوط پر و کرک استفاده کنید. فقط اگر دچار حساسیت یا آلرژی هستید بالش پر را به شما توصیه نمی کنیم .

۲) بالش هایی که از الیاف پلی استر پر شده اند، نازک و نرمند و قیمت مناسبی دارند ولی این گونه از بالش ها در اثر شست و شو دچار برآمدگی می شوند که می تواند برای گردن مضر باشد .

۳) بالش های اسفنجی که بسیار نرم و گران هستند و شکل های منحنی مانندی دارند که پس از مدتی خوابیدن روی آن حالت سر را به خود می گجیرند ولی بالش های اسفنجی نیز پس از مدتی استفاده و شست و شو جمع می شوند. پس بهتر است پس از مدتی استفاده از بالش، برای راحتی و آسودگی بیشتر آن را عوض کنید .

 

راهنمای خرید یک بالش خوب

این روزها انواع بسیار زیادی بالش در فروشگاه ها می توانید پیدا کنید و اگر بالش مورد نیاز خود را نشناسید، ممکن است نتوانید انتخاب مناسبی داشته باشید و حتی بالشی بخرید که نه تنها مناسب شما نیست بلکه کاملا بر ضد سلامت و راحتی تان است…

 

 

قیمت بالش طبی هوشمند

قیمت بالش لایکو

 

 

بالش پر

همیشه برای بیان سبک وزنی، پر را مثال می زنند اما بد نیست بدانید پر به اندازه فلز تیتانیوم استحکام دارد.

بالش های پر به صورت کاملا طبیعی، حالت ارتجاعی و میزان بسیار بالایی قدرت پشتیبانی از گردن و سر دارد.

بهترین بالش پر، نوعی است که از پرهای کوچک به هم پیچیده و تاب خورده درست شده است و به هیچ وجه نباید تیزی از روی بالش احساس کنید.

 

بالش های فوم

محصولات جدید و راحتی هستند که به حالت بدن درمی آیند و فشارهایی که به نقاط حساس وارد می آید، کم می کنند.

تا حد بسیار زیادی از افتادن سر و گردن جلوگیری می کنند چون این نواحی را به نوعی در خود جا می دهند و سر هنگام خواب از روی بالش نمی افتد.

این نوع بالش ها در انواع و اقسام شکل ها در فروشگاه ها عرضه شده اند که برخی شان خاصیت بهبود کوتاه مدت دارند و برخی در طول زمان اصلاح کننده اند.

 

بالش های نرم

این بالش ها شکل ورم کرده تر و نرم تری نسبت به بقیه بالش ها دارند.

جزو بالش های غیرکاربردی و اصولا شیک و برای مهمان های یک شبه هستند.

بالش های نرم برای استفاده طولانی مدت مناسب نیستند و می توانند شما را دچار ناراحتی در قسمت گردن کنند.

 

بالش های میکروبی

نوع امروزی بالش هایی هستند که ژاپنی ها استفاده می کردند.

بالاترین حد نگهداری و حمایت از گردن را انجام می دهند.

 

بالش علفی

این بالش ها تا حد بسیار زیادی پوشش دهنده گردن هستند.

همان طور که از اسمشان پیداست، از پوسته دانه ها درست شده اند.

 

بالش تنگی نفس

این بالش ها طوری طراحی شده اند که افراد مبتلا به تنگی نفس که لوله هایی به دهان و بینی شان وصل است، بتوانند راحت روی آنها بخوابند.

داخل آنها از رشته های پلی استر و فوم هایی که قابلیت شکل پذیری دارند، پر شده است.

هنگام خرید این بالش ها توجه داشته باشید که آنها نباید سنگین باشند.

انواعی از این بالش برای کسانی تولیدشده که درد در ناحیه پشت دارند و باید روی یک شانه بخوابند. کسانی که این بالش را استفاده کرده اند، می گویند مثل قبل خرناسه نمی کشند.

 

بالش گردن

بالش های قدیمی از مهره های گردن به خوبی محافظت نمی کردند و بیشتر از اینکه حمایت کننده این قسمت باشند، سر را پوشش می دادند اما این بالش ها برای محافظت از مهره های گردن طراحی شده اند و در عین حال بالش مناسبی برای زیر سر هستند.

 

بالش بارداری

در اصل ۲ نوع بالش برای دوران بارداری طراحی شده است؛ یک نوع، بالش های نازکی هستند که برای ۳ ماهه دوم بارداری و محافظت از شکم باردار در این دوران طراحی شده اند.

نوع دوم، بالش های بلندی هستند که اندازه آنها به ۳۵۰ سانتیمتر می رسند و در تمام طول پا می توانند قرار بگیرند وکمردردهای ۳ ماهه سوم بارداری را کاهش دهند.

 

بالش های بغلی

اگر دوست دارید هنگام خواب بالشی را بغل کنید، این بالش ها برای شما مناسب هستند.

همچنین اگر درد کمر و زانو دارید یا عادت کرده اید هنگام خواب بالشی میان پاهایتان قرار دهید، این بالش ها برای شما بهترین اند.

 

بالش کمر

اگر در قسمت مهره های پایین کمر احساس درد و ناراحتی دارید، این بالش ها برای شما طراحی شده اند.

 

بالش نازک

جنس این بالش ها از فوم یا نخ های پلی استر یا ترکیبی از آنهاست.

مناسب برای کسانی است که عادت کتاب خواندن در رختخواب دارند.

این بالش ها برای کسانی که واریس دارند هم می توانند موثر باشند زیرا می توانند یکی از آنها را زیر پاهایشان بگذارند و پاها را کمی بالاتر آورند تا در حالت آرامش قرار گیرند.

 

 

بالش طبی آلمانی

نکاتی برای خرید بالش

راهنمای خرید یک بالش خوب | تاثیر بالش مناسب بر روی کیفیت خواب

 

منبع : salamat.ir / تبیان ، برترین ها / آکاایران

این مطالب را نیز ببینید!

درد کف پا بعد از بیدار شدن از خواب

عللی که باعث میشود خسته از خواب بیدار شوید

عللی که باعث میشود خسته از خواب بیدار شویدبه این مطلب امتیاز دهید خسته از …

دیدگاهتان را بنویسید