یکشنبه 4 فروردین 1398
صفحه اصلی / سلامت / آشنایی با داروها / عوارض آنتی هیستامین | تاثیر منفی قرص های آنتی هیستامین بر باروری مردان

عوارض آنتی هیستامین | تاثیر منفی قرص های آنتی هیستامین بر باروری مردان

به این مطلب امتیاز دهید

قبل مصرف داروها لازم است آشنایی با داروها و عوارض آنها را بدانیم. قرص های آنتی هیستامین نیز دارای عوارضی هستند که تاثیراتی بر باروری آقایان میگذارند. در این مقاله بیشتر با عوارض مصرف این قرص ها آشنا میشویم. با ما همراه باشید.

 

طریقه مصرف آنتی هیستامین

انواع آنتی هیستامین , عوارض آنتی هیستامین

 

تاثیرات منفی قرص های آنتی هیستامین بر باروری مردان

محققان می گویند، نتایج این مطالعه نشان می دهد که مردان زمانی که می خواهند بچه دار شوند باید مصرف قرص های آنتی هیستامین را که بدون نسخه پزشک در داروخانه ها به فروش می رسند، محدود کنند.

از هر شش زوج حدود یک زوج برای باورشدن با مشکل مواجه هستند و ناباوری مردان با دست کم یک سوم موارد ناباروری زوج ها ارتباط دارد.

میلیون ها مرد در سراسر جهان برای درمان علائم حساسیت مانند حساسیت فصلی قرص های آنتی هیستامین مصرف می کنند.

حساسیت فصلی یا آلرژی فصلی یا تب یونجه (hayfever) یکی از حساسیت های شایع است که معمولا در فصل های بهار، تابستان و پاییز، هنگامی که گیاهان گرده افشانی می کنند، بیشتر مشاهده می شود.

تخمین زده می شود که یک سوم بزرگسالان به چنین حساسیت هایی که باعث آبریزش بینی، گرفتن بینی، خارش چشم ها، خس خس سینه، عطسه یا بروز دانه هایی بر پوست می شود، مبتلا هستند.

داروی آنتی هیستامین با کنترل سطح هیستامین – مولکولی که در واکنش به یک تهدید بالقوه توسط سیستم ایمنی تولید می شود- عمل می کند

محققان موسسه زیست شناسی و آزمایشگاه پزشکی در آرژانتین در این مطالعه با بررسی بیش از ۶۰ مطالعه که بیشتر بر حیوانات در خصوص نحوه تاثیر این دارو ها بر قدرت باروری مردان انجام شده بود، نتیجه گرفتند که قرص های آنتی هیستامین با تحت تاثیر قرار دادن تولید هورمون های جنسی مردانه، کیفیت و تعداد اسپرم های تولیدی را ضعیف می کنند.

محققان به مردانی که می خواهند بچه دار شوند، توصیه کردند که نسبت به مصرف بیش از حد آنتی هیستامین احتیاط کنند.

آنها ادامه دادند، نتایج این مطالعه می تواند به ابداع درمان های جدیدی منجر شود که علائم آلرژی را بدون به مخاطره انداختن قدرت باروری مردان، برطرف می سازند.

 

قرص هیستامین

هیستامین یکی از مهم ترین واسطه های شیمیایی آزاد شده در بدن از سلول ها است که عملکردهای متفاوت و مهمی دارد. مثلاً هیستامین در حساسیت ها، التهاب و بیماری های ساده مانند سرماخوردگی آزاد می شود. هیستامین در معده با تحریک گیرنده نوع دو هیستامین موجب تحریک ترشح اسید معده می شود. داروهای بلوک کننده این نوع گیرنده مانند سایمتیدین، رانیتیدین و… می باشند.

معمولاً منظور از آنتی هیستامین ها بلوک کننده های گیرنده نوع یک می باشند. این داروها مانند کلرفنیرامین، دیفن هیدرامین، پرومتازین، ترفنادین، کلماستین، فکسوفنادین، ستریزین و… در حساسیت، التهاب و اثرات گرد و خاک و ریزگردها وبیماری های ویروسی تنفسی مانند سرماخوردگی به کار می روند. آنتی هیستامین های غیراختصاصی عوارضی چون خواب آلودگی و عوارض آنتی کولینرژیک مانند خشکی دهان دارند. نسل های جدیدتر آنتی هیستامین ها مانند لوراتادین و فکسوفنادین چون از سد خونی مغزی عبور نمی کنند معمولاً خواب آور نیستند.

به دلیل اثرات مختلف هیستامین در بدن داروهای آنتی هیستامینی نیز کاربردهای متفاوتی دارند مثلاً پرومتازین در درمان سرگیجه و تهوع کاربرد دارد یا سیپروهپتادین اشتهاآور است.

 

 آنتی‌هیستامین‌ها و عوارض آن‌ها

جام جم سرا- در فصل بهار و همزمان با گرده‌افشانی گل‌ها و به بار نشستن درختان، مشکلاتی برای بعضی‌ها ایجاد می‌شود که یکی از آن‌ها آلرژی یا حساسیت فصلی است. اگر جزو افرادی هستید که تا آب از بینی‌تان جاری می‌شود، سراغ قرص‌ها و داروهایی مثل «آنتی‌هیستامین» می‌روید، خواندن مطلب پی‌آمده را از دست ندهید.

هیستامین ترکیبی شیمیایی است که بدن به طور طبیعی در برابر مواد آلرژی‌زا ترشح می‌کند. آنتی‌هیستامین‌ها نیز داروهای ضد حساسیت هستند که با مسدودکردن اثرات این ترکیب شیمیایی روی دستگاه تنفسی به پیشگیری و تسکین علائم آلرژیک مانند خارش، آب‌ریزش بینی، اشک ریزی، عطسه و… کمک می‌کند. با این حال مصرف زیاد این داروها عوارض و خطراتی دارد.

دکتر مریم بهاری ساروی، پزشک داروساز در خصوص اثرات و خطرات آنتی‌هیستامین‌ها می‌گوید.

 

آنتی‌هیستامین‌ها چگونه در بدن عمل می‌کنند؟

آنتی‌هیستامین‌ها همان‌طور که از اسمشان پیداست، نقش خود را در مقابله با تاثیر هیستامین ایفا می‌کنند. هیستامین، پروتئینی است که در بیشتر واکنش‌های آلرژیک بدن نقش دارد و علائمی مانند عطسه، آبریزش بینی، خارش پوست و… از آن ناشی می‌شود.

 

 

آنتی هیستامین هر چند ساعت

مقدار مصرف آنتی هیستامین دکونژستانت

 

 

 

تفاوت بین آنتی‌هیستامین‌های نسل اول و دوم چیست؟

آنتی‌هیستامین‌های نسل اول از ۵۰ سال قبل به بازار آمده و شامل داروهایی مانند دیفن‌هیدرامین، کلماستین و کلرفنیرامین است. با وجودی ‌که این داروها برای مقابله با حساسیت و واکنش‌های آلرژیک مؤثرند، اما تاثیر کوتاه‌مدتی دارند و در عین حال باعث خواب‌آلودگی می‌شوند، اما این مساله در خصوص آنتی‌هیستامین‌های نسل دوم مثل فکسوفنادین، ‌لوراتادین و سیتریزن صدق نمی‌کند.

 

کدامیک از نسل آنتی‌هیستامین‌ها تاثیر بیشتری دارند؟

معروفترین و پرکاربردترین آنتی‌هیستامین‌ها جزو نسل دوم هستند که به صورت روزانه یک عدد قرص مصرف می‌شوند و تاثیر آنها حدود ۲۴ ساعت است.

 

بهترین روش مصرف برای افزایش تاثیر‌گذاری این داروها چیست؟

برخلاف داروهای دیگر، بهتر است آنتی‌هیستامین‌ها خارج از وعده‌های غذایی و فقط با آب مصرف شوند. البته مصرف این داروها در بین غذا بلامانع است، اما این کار باعث می‌شود دارو بعد از حدود یک ساعت تاثیر خود را نشان دهد. بهتر است زمان مصرف دارو مطابق دستور پزشک باشد.

 

آیا موارد منع مصرفی برای آنتی‌هیستامین‌ها وجود دارد؟

موارد منع مصرف آنتی‌هیستامین‌ها زیاد نیست، اما برای خانم‌های باردار و شیرده توصیه نمی‌شود، چراکه هنوز مطالعات کافی در خصوص عوارض جانبی آنها در دوران بارداری انجام نشده است. افرادی که دچار بیماری‌های جدی کلیوی و هپاتیت هستند، نیز بهتر است قبل از مصرف با پزشک ‌مشورت کنند.

احتمال خواب آلودگی: به گزارش آکادمی پزشکان آمریکا، آنتی‌هیستامین‌ها باعث ایجاد خواب آلودگی می‌شوند. بدون شک این مساله برای رانندگان و صاحبان مشاغلی که کارشان نیاز به هشیاری کامل دارد، خطرساز است. سرگیجه نیز جزو عوارض مصرف زیاد آنتی‌هیستامین‌هاست. در برخی موارد افرادی که به طور مرتب آنتی‌هیستامین مصرف می‌کنند، در فکرکردن و تصمیم‌گیری دچار مشکل می‌شوند.

بروز دردهای شکمی: بعضی از آنتی‌هیستامین‌ها در برخی افراد باعث ایجاد دردهای شکمی می‌شود. حالت تهوع و اختلالات گوارشی نیز جزو مشکلاتی است که برخی افراد با مصرف آنتی‌هیستامین تجربه می‌کنند.

مشکل عدم تمرکز و حتی تشنج: مصرف بیش از حد و خودسرانه آنتی‌هیستامین خطرناک است و احتمال بروز تشنج و حملات صرع را افزایش می‌دهد. توهم‌های دیداری و شنیداری هم در‌صورت مصرف بیش از حد و دز بالای این داروها وجود دارد. قرمز شدن صورت و تنگی‌نفس نیز جزو علائم دیگر مصرف خودسرانه آنتی‌هیستامین‌هاست. در برخی موارد اختلالات خواب و احساس بی‌قراری ناشی از مصرف این دارو هم گزارش شده است.

 

مصرف آنتی‌هیستامین گاهی باعث افزایش اشتها و چاقی می‌شود. آیا خطرات دیگری هم دارد؟

بله، مصرف طولانی‌مدت این دارو ممکن است، باعث افزایش اشتها و به دنبال آن چاقی شود. افزایش و ضخیم شدن مخاط و احساس احتقان و سردرد هم از جمله عوارض دیگر مصرف زیاد آنتی‌هیستامین‌هاست. توجه داشته باشید که مصرف خودسرانه آنتی‌هیستامین‌ها به هیچ وجه توصیه نمی‌شود چراکه باعث ایجاد اختلالات چشمی می‌شوند.

آکادمی پزشکان خانواده آمریکا گزارش داده است که خشکی دهان، بینی و گلو هم از عوارض جانبی مصرف آنتی‌هیستامین‌هاست. افزایش حساسیت پوست نسبت به نور خورشید، ضربان قلب بالا و تند و گرفتگی صدا هم در انتظار افرادی خواهد بود که بدون تجویز پزشک و بی‌رویه از آنتی‌هیستامین‌ها استفاده می‌کنند. توصیه می‌شود اگر از حساسیت رنج می‌برید، قبل از اقدام به مصرف هر نوع آنتی‌هیستامینی به پزشک مراجعه و طبق دستور، مصرف دارو را شروع کنید.

 

 

آنتی هیستامین قوی

عوارض قرص انتی هیستامین

 

عوارض آنتی هیستامین | تاثیر منفی قرص های آنتی هیستامین بر باروری مردان

برگرفته از ایرنا/ویکی پدیا / جام جم انلاین / نمناک

 

close

این مطالب را نیز ببینید!

در زمان سرماخوردگی آنتی هیستامین نخورید

به این مطلب امتیاز دهید یک پزشک متخصص طب سنتی گفت: مصرف داروی ˈآنتی هیستامینˈ …

دیدگاهتان را بنویسید