پنج شنبه 2 اسفند 1397
صفحه اصلی / ازدواج / ازدواج و همسرداری / مدیریت و بهبود روابط عاطفی با همسرمان

مدیریت و بهبود روابط عاطفی با همسرمان

مدیریت و بهبود روابط عاطفی با همسرمان
به این مطلب امتیاز دهید

مدیریت و بهبود روابط عاطفی : چگونه رابطه خود را با همسرمان تجکیم ببخشیم؟ در ازدواج و همسرداری چگونه رابطه ای خوب را تجریه کنیم ؟ در اینجا با رازهایی برای تحکیم روابط عاطفی و زناشویی در خدمت شما هستیم. در ادامه با ما همراه باشید.

 

 

روانشناسی رابطه قبل ازدواج

تست روانشناسی رابطه , مدیریت و بهبود روابط عاطفی

 

۲۰ راه برای تحکیم روابط عاطفی

۱.نقشه‌ هایی را که برای رابطه کشیده اید دور بریزید

بهترین روابط بین افراد، روابطی هستند که خودجوش و بی‌برنامه برقرار شوند. برای رابطه‌ تان برنامه‌ ریزی نکنید. بگذارید عشق، خودش درِ خانه‌ ی شما را بزند.

 

۲.گذشت داشته باشید

کینه داشتن از طرف مقابل رابطه را رو به زوال خواهد برد. حتما پیش می آید که گاهی شما نیز دچار خطا بشوید. پس گذشت داشته باشید تا طرف مقابل نیز گذشت را بیاموزد.

 

۳.پا به پای هم پیش بروید

رابطه‌‌ ی زن و مرد یک خیابان دو طرفه‌ است و اگر فقط یک طرف بروید، به‌زودی به پایان آن خواهید رسید.

 

۴.اوقات زیادی را باهم سپری کنید

قبل از ازدواج و برای شناخت یکدیگر وقت زیادی را باهم بگذرانید. شما با حرف زدن و برقراری رابطه‌ ی صمیمانه است که همدیگر را خواهید شناخت.

 

۵.خود را با طرف مقابل وفق بدهید

قطعا فکر اینکه همسرتان در همه زمینه ها با شما هم عقیده باشد غیر منطقی به نظر می رسد. بنابراین بهتر است اگر در زمینه ای جزئی با هم اختلاف نظر دارید به عقاید وی احترام بگذاری.

 

۶.علایق خود را دنبال کنید

وجود علایق مشترک خوب است اما اگر قرار است در همه بابت مثل هم و یکسان علاقمند باشید بدون شک زندگی شما دچار یکنواختی خواهد شد.

 

۷.باهم مسابقه نگذارید

سعی نکنید اگر هنگامی که دچار مشکلی با هم می شوید همه چیز را سره او خالی کنید و او ر مقصر معرفی کنید. و یا اگر روزی به وی کمکی کردید همه جا جار نزنید.

 

۸.خودآگاهی را تمرین کنید

قبل از این که هر کاری بکنید تا طرف مقابلتان شاد شود باید علاقمندی های خود را پیدا کنید و کاری کنید که خود خوشحال می شوید. این گونه است که وی بیش تر به شما جذب خواهد شد.

 

۹.شخصیت بهتری پیدا کنید

روی نقاط قوت خود بیش تر تمرکز کنید تا شخصیت بهتری پیدا کنید. این نقاط می توانند وفاداری، مهربانی، اعتماد و امثال این ها باشند.

 

۱۰.مشوق همدیگر باشید

قطعا نه شما و نه همسرتان دوست نخواهید داشت کسی مانع پیشرفت شما بشود. بنابراین یکدیگر را در جهت رسیدن به اهداف خود تشویق کنید.

 

۱۱.از هم انتقاد نکنید؛ به هم راه‌ حل ارائه کنید

اگر همسرتان مشکلی را نزد شما بیان کرد وی را مورد خطاب قرار ندهید. اگر می توانید فقط و فقط وی را راهنمایی کنید.

 

 

روانشناسی رابطه با مردان

شعر در مورد عشق پایدار

 

 

۱۲.از هم تعریف کنید

از تغییرات ظاهری همسرتان به وجد بیایید و اگر در کارش به موفقیتی رسیده است نزد دیگرانبه وجودش ببالید.

 

۱۳.به حریم شخصی هم احترام بگذارید

با هم بودن خوب است اما نه به شرطی که نیاز به تنهایی فرد دچار اختلال شود. گاهی انسان در تنهایی به خودآگاهی می رسد و هم چنین دلش نیز برای همسرش تنگ می شود.

 

۱۴.تشکر از همدیگر را فراموش نکنید

با تشکر به تداوم رابطه کمک می کنید. چرا که هر انسانی گاهی به شنیدن جملات ممنون و از این قبیل نیاز دارد تا احساس ارزشمند بودن بکند.

 

۱۵.اشتباهات‌ تان را بپذیرید

همه ی ما در زندگی دچار خطاهایی می شویم. یادتان نرود که با عذر خواهی نشان می دهید که برای طرف مقابل ارزش قائلید و از این که وی رنجیده است شما نیز ناراحتید

 

۱۶.حرف دلتان را بزنید

در مورد حرف هایی که دلتان می خواهد همسرتان بداند با او به گفتگو بنشینید. حرفتان را نخورید او غیب گو نیست که بداند شما چه می خواهید. تجربه به من ثابت کرده است با نوشتن نیز می توانید درصد زیادی به موفقیت برسی. البته اگر شما هم حرف زدن برایتان دشوار است.

 

۱۷.رمانتیک باشید

این مرحله فقط به دوران آشنایی و نامزدی ختم نمی شود. روی صحبتم بیش تر با آقایان است. خانم ها دوست دارند و نیاز دارند که هرازگاهی بدانند برای شما ملکه ی زیبایی هستند.

 

۱۸.به دوستان او احترام بگذارید

هرگز در ظاهر حتی اگر از هر کدام از دوستان همسرتان در واقعیت خوشتان نمی آید ابراز نکنید. این کار هم ارزش شما را پایین می آورد و هم اینکه ممکن است همسرتان حساس باشد و رابطه اش را با همان افراد بیشتر گسترش دهد.

 

۱۹.مهربان و باعاطفه باشید

گاهی دست او را بگیرید، گاهی با موهای او بازی کنید و گاه هم او را در آغوش بفشارید و ببوسید.

 

۲۰.ادب را رعایت کنید

همیشه و در هر حال وقتی کنار شریک زندگی‌ تان هستید، ادب را رعایت کنید. رعایت این نکته برای حفظ شان و منزلت خودتان بسیار حائز اهمیت می باشد.

 

نکاتی در تحکیم روابط زن و شوهر

۱- ارتباط کلامی صمیمانه : یکی از مواردی که در تحکیم روابط زن و شوهر بسیار مؤثر است ارتباط کلامی و نوع محبت و مبادله کلمات و حرفهایی است که در طول شبانه روز بین زن و شوهر مطرح می شود.

 

مصادیق ارتباط کلامی صمیمانه :

—-مزاح و شوخی

—- تمجید و تعریف از یکدیگر

—-با کلمات زیبا همدیگر را صدا کردن

 

۲- زمانی را برای صحبت کردن برای همسر اختصاص دهید: همسران پرمشغله اصولاً از محبت کردن غافل می شوند. در نهایت از نظر احساس فاصله ای میان آنها ایجاد می شود و پر کردن این خلاء کاری دشوار است. بهترین راه حل برای جلوگیری از این فاصله ، اختصاص روزانه چند دقیقه برای صحبت کردن و زمانی بیشتر در طول هفته می باشد بویژه وقتی مرد وارد خانه می شود و اگر زن خانه دار باشد بسیار نیاز دارد که شوهرش به حرف های او گوش دهد و مرد هم باید با توجه به حرفهای همسرش گوش دهد نه در حل روزنامه خواندن ،مطالعه یا تماشای تلویزیون این نوعی بی توجهی و بی احترامی به همسر است و این مسئله بظاهر کوچک نقش مهمی در تحکیم روابط زن و شوهر است.

 

۳- از کنجکاوی بیش از حد بپرهیزید: اگر احساس کنید که همسرتان رازی را از شما مخفی می کند ، به دنبال یافتن سرنخ به سراغ اوراق خصوصی او نروید . باز کردن نامه های طرف مقابل یا خواندن دفتر یادداشت وی و به سراغ کیف او رفتن نقص مالکیت و حدود او می باشد بگذارید تا او در زمانی که احساس می کند مناسب است حقیقت را به شما بگوید.

 

یک روانشناس می گوید :

اگر همسری پس از کشف رازی که شما مخفی کرده بودید عصبانی شود ، به این دلیل است که شما به او اطمینان نکرده اید.

۴- از اعتماد همدیگر سوء استفاده نکنیم: اغلب همسران از اسرار به عنوان حربه ای علیه یکدیگر استفاده می کنند. یک وکیل به همسر خود گفته بود که با همکارانش مشکل دارد مدتی بعد که آن دو با یکدیگر بحث کردند ، همسرش به او گفت :« می بینی هیچ کس نمی تواند با تو کنار بیاید » این سوء استفاده از اسرار همسر ، اعتماد به همدیگر را کمتر می کند.

۵- نسبت به هم صداقت داشته باشید: صداقت زیربنای زندگی است و همه صفات عالیه در آن نهفته است . صداقت نهایت شکوفایی عزت و پایه ای در زندگی یک زن و شوهر است. عدم صداقت و دو رویی ، نفاق ، آفت بزرگ خانواده است که زن و شوهر می توانند از روز اول با عهد و پیمان بر این که زیر بنای زندگی شان صداقت باشد ، این آفت را دور کنند.

۶- آراستن خویش برای همسر: اسلام دین فطرت است و چنین دینی باید به احساسات و عواطف افراد جامعه توجه نماید. هر مرد و زنی در فطرت و سرشتشان زیباپسندی و آراسته گری نهفته است لذا در اسلام بر آراستن خویش و پوشیدن لباس زیبا و استعمال عطر و بوی خوش تأکید زیادی شده است؛ و سفارش شده که زن و شوهر خود را برای یکدیگر بیارایند و ظاهر خود را جذاب و دوست داشتنی نمایند . این عمل علاوه بر احترام به خواست و علاقه طرف دیگر است عفت و پاکدامنی را در جامعه تقویت می نماید.

۷-گذشت در برابر لغزشها : برای افرادی که مدت ها بایکدیگر زندگی می کنند و در این امور زیادی منافع واحدی دارند سرزدن لغزش و اشتباه و خطا امری عادی و متعارف است. بنابراین لازم است با عفو و گذشت از خطاها و اشتباهات یکدیگر چشم پوشی نمایند و آن ها را به رخ طرف مقابل نکشند. زن و شوهر در برابر کلمات تند و خشنی که احیاناً به خاطر شرایط خاص که برای هر کدام ممکن است پیش آید از طرف مقابل می شنوند باید با متانت و سعه صدر با آن روبرو شوند.

 

 

کتاب روانشناسی رابطه

تحیکم روابط زوجین

مدیریت و بهبود روابط عاطفی با همسرمان

منبع : آرگا – iranianpsychology.parsiblog.com

 

این مطالب را نیز ببینید!

زندگی زناشویی موفق

عشق ماندگار | چگونه مانند روزهای اول ازدواج عاشق بمانیم؟

عشق ماندگار | چگونه مانند روزهای اول ازدواج عاشق بمانیم؟5 امتیاز از 1 رای  عشق …

دیدگاهتان را بنویسید