یکشنبه 1 اردیبهشت 1398
صفحه اصلی / بارداری / درمان ریزش مو در بارداری | چگونه از ریزش مو در شیردهی پیشگیری کنیم

درمان ریزش مو در بارداری | چگونه از ریزش مو در شیردهی پیشگیری کنیم

ریزش مو در بارداری : علل ریزش مو در بارداری چیست ؟ چرا در دوران بارداری با ریزش مو مواجه میشویم؟ چگونه موهای از دست رفته خود را در بارداری برگردانیم ؟ امروز با مقاله ای بسیار جالب درمان ریزش مو در بارداری در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

 

ریزش مو پس از بارداری

ریزش مو پس از حاملگی , ریزش مو در بارداری

 

 

چطور از ریزش مو در دوران شیردهی پیشگیری کنیم؟

ریزش مو در دوران شیردهی امری طبیعی است. مادران شیرده از این بابت نباید نگران باشند، زیرا پس از پایان دوران شیردهی، ریزش مو هم قطع می‌شود. در این مقاله ۵ روش ساده کاهش ریزش مو در این دوران مانند استفاده از شامپو و نرم کننده مناسب، مراقبت از مو‌ها و تغییر شیوه زندگی بیان شده است.

بسیاری از زنان در هنگام بارداری موهای زیبا و ضخیمی دارند. این یک تجربه هیجان انگیز است که ما بارها سعی می‌کنیم موهایمان را این گونه حفظ کنیم. سپس بعد از به دنیا آمدن بچه و شروع شدن تغذیه‌ی نوزاد، ریزش مو در دوران شیردهی شروع می‌شود. ریزش مو از سه تا شش ماه پس از زایمان نمایان می شود.

خوشبختانه این یک پروسه موقت و یک واقعه‌ی عادی است که حتی مراجعه به پزشک هم نیاز ندارد. با گذشت زمان، کودک شما یک ساله می‌شود و موهای شما به حالت طبیعی باز می‌گردد.

ریزش مو در دوران شیردهی در برخی از زنان چنان زیاد است که باعث ناراحتی و استرس آن ها می شود ولی با انجام اقدامات خاص مادران شیرده می‌توانند از ریزش مو در این دوران جلوگیری کنند، تا زمانی که موها به حالت عادی و قبلی خود بازگردند.

 

۵ روش ساده برای جلوگیری از ریزش مو در دوران شیردهی

۱- استفاده از شامپو‌های مناسب برای جلوگیری از ریزش مو در دوران شیردهی

هنگام شستن موهایتان از شامپو‌های حجم دهنده و ضخیم کننده استفاده کنید. این مدل از شامپو‌ها مو را طوری نشان می‌دهند که به نظر می‌رسد بدون نقص و پرپشت است.

هنگام خرید شامپو دقت کنید که برچسب مخصوص شامپو‌های حجم دهنده و نرم کننده را داشته باشد، در غیر این صورت از خریدن چنین شامپو‌هایی اجتناب کنید. به غیر از شامپو حجم دهنده و نرم کننده، شما همچنین می‌توانید از اسپری‌های حجمی نیز استفاده کنید.

 

۲- جلوگیری از ریزش مو با استفاده از نرم کننده‌ها

بهتر است برای مو‌های نازک از نرم کننده‌ها استفاده کنید که مخصوص این نوع از مو‌ها هستند، زیرا از فرمول‌های سبک تری ساخته شده اند و باعث افزایش وزن در مو‌های شما نمی‌شود. بهتر است آن‌ها را در انتهای حمام کردن به سر خود بزنید؛ زیرا باعث می‌شود که مو‌های شما نرم‌تر و زیباتر به نظر برسد. همچنین از نرم کننده‌های با شدت بالا (سنگین) استفاده نکنید؛ زیرا سنگینی مو را افزایش می‌دهند.بیشتر بدانید: روش‌های ضخیم‌کردن موهای نازک و جلوگیری از ریزش مو

 

۳– تغییر دادن مدل موی خود

استفاده از یک مدل موی جدید که نشان دهد موی شما پر پشت‌تر از مدل قبلی است گزینه‌ی مناسبی است. استفاده از مو‌های کوتاه، مو را راحت‌تر و کامل‌تر نشان‌تر می‌دهد. کشیدن و بسیتن مو‌های خود به صورت دم اسبی واکنش منفی دارد. این سبک‌ها مخصوص مو‌های پر است و مو‌های کم را به صورت ضعیف نشان می‌دهد.

 

 

درمان ریزش مو پس از زایمان

ریزش مو بعد از زایمان

 

۴- مراقبت از مو‌ها

در هر زمانی با موهایتان، به آرامی رفتار کنید. مو‌ها را زمانی که خیس است، شانه نزنید و یا با استفاده از شانه‌هایی که دندانه‌های بزرگ دارند این کار را انجام دهید. مو‌های خود را بیش از اندازه با شامپو شست و شو ندهید. از سشوار، اتوی مو، دستگاه فر کننده‌ی مو بسیار کم و یا اصلاً استفاده نکنید. سعی کنید در مدت شیردهی نوزاد، از رنگ کردن مو اجتناب کنید.

 

۵- تاثیر شیوه‌ی زندگی برای جلوگیری از ریزش مو

با خوردن غذا و حتی مصرف قرص‌های ویتامین قبل از تولد نوزاد، یک شیوه زندگی سالم داشته باشید. در صورتی که احساس می‌کنید نسبت به دیگر زنان ریزش موی بیشتری در دوران شیردهی دارید باید به پزشک مراجعه نمایید.

به استثنای دلایل بالا، استرس نیز ریزش مو را در دوران شیردهی بسیار زیادتر می‌کند. در صورت امکان سعی کنید از استرس جلوگیری کنید، زیرا این عامل باعث ریزش بیش از اندازه مو‌ها می‌شود.

 

پرپشت شدن و ریزش موی بارداران

 هورمون‌های آزاد شده در طول بارداری می‌توانند سبب ریزش موی سر شوند.

بارداری سبب تغییرات بسیاری در بدن زنان می‌شود. ممکن است شما برخی از این تغییرات را مثل بزرگ شدن رحم و سینه‌ها انتظار داشته باشید، اما برخی از مواردِ رایجِ دیگر را مانندِ افزایش ضربان قلب از ۷۰ تا ۹۰ ضربه در دقیقه یا تکرر ادرار را نادیده بگیرید. یکی از اثرات جانبی مثبت بارداری نیز پرپشت شدنِ موهاست. اما متأسفانه این تغییر هم مثل بقیه تغییرات بدن، پس از تولد کودک به وضعیت عادی خود بر می‌گردد.

 

عملکرد

هورمون‌ها در بدن خانم‌ها نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند. آن‌ها سیکل ماهیانه را تنظیم می‌کنند، رشد را تحریک می‌کنند، مرکز گرسنگی را تحریک می‌کنند، باعث سرکوب میل جنسی می‌شوند و بدن را برای بارداری و زایمان آماده می‌کنند. همچنین هورمون‌ها در چرخه رشد مو‌های سر و بدن هم تأثیر می‌گذارند. می‌توانید هنگام پیشرفت سیر بارداری، پر پشت و ضخیم شدن مو‌های‌تان را به طور واضح ببینید. این تنها در اثر تغییرات هورمونی بدن است. مو‌های بدن‌تان نیز به همین علت زیاد می‌شوند.

 

چرخه رشد مو

هر فولیکول مو یک چرخه ۳ مرحله ای رشد را طی می‌کند. مو بین ۸- ۲ سال رشد می‌کند و پس از آن واردِ یک دوره یک ماهه می‌شود که در آن تنه مو رو به تنزل می‌گذارد. در پیِ دوره استراحت نیز دوباره رشد صورت می‌گیرد. ریزش بین ۱۰۰- ۵۰ تار مو در طول روز رایج است، زیرا مو‌های جدید مو‌های قدیمی را به بیرون می‌رانند. تغییرات هورمونی، همانند تغییراتی که در بارداری رخ می‌دهد، می‌تواند الگوی رشد مو را تحت تأثیر قرار دهد.

 

اهمیت

تغییرات هورمونی القا شده در بارداری سبب می‌شوند تا فولیکول‌های مو در چرخه استراحت خود باقی بمانند، به جای اینکه وارد چرخه جدید شوند. مادامی که مو‌های قدیمی توسط موهای جدید به بیرون رانده نشوند، مو‌ها به نظر پر پشت‌تر و ضخیم‌تر به نظر می‌رسند.

 

اثرات

پس از زایمان سطح هورمون‌ها به مقدار نرمال اولیه خود می‌رسد. این هورمون‌هایی را شامل می‌شود که مانع از ورود مو‌ها به چرخه رشد نرمال خود می‌شود. بدون وجود هورمون‌هایی که فولیکول‌های مو را در دوره استراحت خود نگه می‌دارند، مو‌ها مجدداً چرخه رشد خود را از سر می‌گیرند و مو‌های قدیمی را به بیرون می‌رانند. این امر شامل موهایی می‌شود که به طور نرمال در فاز رشد قرار دارند، به علاوه مو‌هایی که قبلاً باید رشد می‌کردند و می‌ریختند، اما باقی مانده‌اند؛ همین امر باعث می‌شود ریزشِ مو بیش از اندازه به نظر برسد.

 

ملاحظات

در ابتدا شاید فکر کنید که دارید کچل می‌شوید! اما نگران نباشید. موی جدید در حال رشد است تا جایگزین موهای ریخته شده شود. بیشترین مقدار ریزش مو در ۴-۳ ماه پس از زایمان اتفاق می‌افتد و معمولاً مو‌‌هایتان در عرض ۱۲- ۶ ماه به وضعیت عادی خود بر می‌گردند. اگر الگوی ریزش مو به صورت طاسیِ ناحیه‌ای باشد و مو‌ها در عرضِ ۶ ماه به رشد عادی خود برنگشتند، با متخصص مشورت کنید تا مطمئن شوید ریزش موی شما علت دیگری نداشته باشد.

 

 

 ریزش مو در سه ماهه اول بارداری

تقویت مو در دوران بارداری

درمان ریزش مو در بارداری | چگونه از ریزش مو در شیردهی پیشگیری کنیم

منبع: setare.com – ترجمه از سایت  modernmom.com – بیتوته

 

 

ازنظر شما این مطلب چه امتیازی دارد؟

این مطالب را نیز ببینید!

خواص چای سبز با هل

چای سبز در بارداری | مصرف چای سبز در بارداری چگونه است؟

چای سبز در بارداری : مصرف چای سبز در بارداری چه تاثیری بر جنین میگذارد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.