پنج شنبه 3 بهمن 1398
صفحه اصلی / مدیریت / کلیدهای موفقیت / چگونه در تنهایی حس شادی کنیم ؟ | نکات مهم روانشناسی

چگونه در تنهایی حس شادی کنیم ؟ | نکات مهم روانشناسی

ایا شما هم جز افرادی هستید که از تنهایی فرار میکنند ؟ و یا با شنیدن کلمه تنهایی حس وحشت از آن شما را آزار میدهد ؟ آیا تا به حال سعی کردید در تنهایی شاد باشید؟ پس با ما همراه شوید ، در این مقاله سعی داریم نکاتی برای شادی در تنهایی را بیان کنیم.

 

چگونه تنهایی زندگی کنیم

چگونه در تنهایی حس شادی کنیم

آیا تا کـنـون احساس دلتنـگـی، افسـردگـی، طـردشدگی، بی ارزشی و تنهایی را تجربه کرده اید؟ آیا با محیط و افراد پیرامون خود احساس بیگانگی می نـمایید؟ آیـا احــساس  می کنید کسی در کنار شما نیست تا بتوانید تجربـیـات و احساسات خود را با وی درمیان بگذارید؟

شاید به همه ما ثابت شده باشد که رفتار انسان های دیگر  در شرایط مختلف به هیچ وجه قابل پیش بینی نیست حتی اگر آن شخص خواهر، برادر یا قدیمی‌ترین دوست شما باشد. شما نمی‌توانید و نباید سعی در کنترل رفتار دیگران داشته باشید، اما می‌توانید نحوه برخورد با دیگران و نحوه زندگی کردن خود را کنترل کنید. احتمالا خاطرات فوق العاده ما با دوستانمان هیچ گاه فراموش نخواهد شد ولی ما می تونیم به تنهایی هم شاد باشیم و اوقات خوبی داشته باشیم .

هـر فـردی در طـول زندگی خود گه گاهی احساس تنهایی میکند اما تنهایی الزاما بــمفهوم تنها بودن نمیباشد شما مـمکن است در میان جمع و یا در یک میهمانی بوده و بـاز احــساس تنهایی کنید. تنهایی یک حالت ذهـنـی دردنـاک احساس عدم رابطه با دیگران است. هـنگامـی کـه  تـنها میباشید احساس نیاز به تفاهم و اشتیاق برای قسمت کردن احسـاسات و افـکارتان با دیگران در شما پدیدار میگـردد. اما زمانی که به مـرحله تنهایی راه می یابید چه اتفاقی روی میدهد؟

 

در ذیـل به برخی از احـساساتی کـه در دوره تنــهایی با شـما هـمراه می گـردنـد اشاره میکنیم:

 

۱- احساس اعتماد بنفس پایین.

 

۲- احساس آنکه دیگران دائما در حال ارزیابی شما میباشند.

 

۳- از ملاقات با افراد جدید و یا حضور در مجالس عمومی دوری میکنید.

 

۴- نسبت به ظاهر و خصوصیات شخصیتی خود خیلی انتقاد آمیز برخورد میکنید.

 

۵- خود و دیگران را بخاطر ضعف روابط اجتماعی خودتان ملامت می کنید.

 

۶- این تصور غلط در شما ایجاد میگردد که هیچکس شما را دوست ندارد.

 

۷- در بیان احساسات خود دچار مشکل می گردید.

 

۸- از آنکه از حقوق خود دفاع کرده و بـه درخـواستهای غیر منطقی “نه” بگویید  بـیـمناک می شوید.

 

۹- نسبت به موقعیتها واکنش افراطی بروز میدهید.

 

۱۰- احساس انزوا، دلتنگی و تنهایی شدید می کنید.

 

چگونه تنهایی خود را پر کنیم

چه چیز هایی باعث شادی می شوند

 

اکنون شما چه خواهید کرد؟ شما که نمی تـوانید تا آخر عمرتان اینگونه به زندگی ادامه دهید. آمـوختن آنکه چگونه با تنهایی در زندگی خود کنار بیاییم یکی از چالشهای بزرگ زندگی ما میباشد. راهکارهای صفحه بعد به شما کمک خواهند کرد.

 

۱- با آن رودررو شوید: از آنکه به تـنـهایی خـود اذعـان کـنـیـد واهـمه نـداشـته باشید. حقیقت آن است که شما تا زمانی که علت امری که سبب آزار شما شده را تـشـخیص نداده باشید، قادر به تخفیف و تسکین مشکل خود نخواهید بود.

 

۲- آن را بپذیرید: مـهم اسـت کـه پـی بـه ایـن مسئله ببرید که زمانها و موقعیتهایی در زندگی هر فرد وجود دارند که در او ایجاد احساس تنهایی می کنند چـه فــرد بخواهد چه نخواهد. میزان معینی از احساس تنهایی بخش اجتناب ناپذیری در هر زندگی میباشد. بجای آنکه از آن گریزان باشید بیاموزید چگونه با آن کنار بیایید.

 

۳- تدبیری بیاندیشید: اغـلب پـریـشانی ها و ترسهای ناشی از تنهایی را می تـوان با شناسایی علل مشکلات و سپس تلاش برای اصلاح و بهبود شـرایـطی کـه سبب ایجاد احساس تنهایی در شما گردیده است، تقلیل داد.

 

۴- از آن سود برید: تنهایی خود را توسط آموختـن روش کـنـار آمـدن بـا آن مبدل به یک مزیت گردانده و اتکاء به نفس خود را افزایش دهید- مهمترین سرمایه شما به عنوان یک فرد تنها- از آن به عنوان یک فرصت مناسب برای شـنـاخـت هـر چـه بـهتر خـود اســتفاده کنید. در عوض تحمل دوران وحشتـنـاک تـنـهایی با تعـمق در افکار، احساسات و ادراکات خود فرصتهایی برای رشد و پیشرفت شخصی خود پدید آورید.

 

۵- خود را سرگرم فعالیتهای دلخواه خـود کنـیـد: در هـنـگام تنهـایـی بـرخـی افـراد آشفته وار به این طرف وآن طرف پرسه زده و بدنبال فردی میگردند که بتوانـند توجهشان را معطوف وی کنند. در عوض از این فرصت استفاده کرده و وقت خود را صرف سـرگرمیها و فعالیتهای خاص و دلخواه خود نمایید.

 

۶- دست بکار شوید: پیشقدم شوید و اولین گام را شما بـردارید.در عـوض آنکه منتظر فـردی باشید که از راه برسـد و شمـا را نـجات دهـد.در سـلام و احـوالـپرسـی بـا دیـگران پـیـشـقدم گردید. لبـخنـد بـزنیــد و سلام کنید. گذشته از آن، شـمـا بـایـد روی مهارتهای اجتماعی و میان فردی بیشتر کار کرده و بیاموزید که بیشتر از حقوق خود دفاع کنید.

 

۷- کارهای داوطلبانه انجام دهید: کمک به دیگران اعتماد بنفس شما را افزایش داده و فرصتهای جدیدی برای شما پدید می آورد تا بتوانید با افراد جدیدی ملاقات کنید.

 

۸- مشارکت کنید: در یـک دوره آموزشی ویژه بزرگسـالان کـه در رابـطـه بـا رشـد فـردی می باشد ثبت نام کنید. بـرای مثال در کلاسهای تقویت اعتماد بنفس ، روشهای رابطه برقرار کردن با دیگران، چگونگی دفاع از حقوق فردی و چگونه مثبت باشیم عضو گردید.

 

۹- از عادات خوب پیروی کنید: بجای آن کـه یک گوشه بنشـیـنید و هیـچ کـاری انـجام ندهید: رژیم غذایی متعادل داشته باشید، تمرینات ورزشـی منـظـمی را انـجـام دهید و بقدر کافی بخوابید.

 

۱۰- خلاق باشید: تنهایی الزاما با اندوه و بدبخـتی برابر نمیباشد. زمان تنهایی را برای خلاقتر و سازنده تر ساختن خودتان بکار بندید. کتاب بخوانید، جدول و یا معما حل کنید، به سینما بروید و یا به موسیقی گوش دهید

 

دقت کنید! تنهایی با بی‌کسی متفاوت است

اگر شما قادر باشید از تنهایی خود لذت ببرید، این امر به مرور، باعث کم شدن وابستگی بیش از حد به اطرافیان شده، باعث می‌شود شما در انتخاب دوستانتان دقیق تر شوید و در نهایت کیفیت زندگی بهتر می‌شود. زمانی که بتوانید برای شاد بودن و ساختن اوقاتی خوش، به خود تکیه کنید، نیاز  شما به  کنترل  کردن دیگران در راستای برآورده شدن خواسته ها کم می‌شود. این به بدان معنی است که شما به دیگران به خاطر خودشان احترام می‌گذارید نه به خاطر چیزهایی که می‌توانند به زندگی شما اضافه کنند. اگر اینگونه به زندگی و دوستی هایتان نگاه کنید، قطعا متوجه خواهید شد که حضور دیگران را پر رنگ تر و گرم تر از قبل در زندگی حس می کنید .دلیلش این می تواند باشد که شما به داشتن یک رابطه حقیقی ارزشمند پی برده اید .

راضی بودن از تنهایی را اینگونه نیز می توان تعبیر کرد، شما آزادید تا دنبال علایقتان بروید. از دنبال کردن مسیر زندگی خود لذت ببرید و توانایی ایجاد یک زندگی ارزشمند بر اساس ارزشها و خواسته هایتان را دارا هستید. در این صورت است که این فرصت را پیدا می‌کنید که از تمام توانایی خود برای پیدا کردن هویت و یادگیری و تصمیم گیری درست استفاده کنید.

 

به خودشناسی اهمیت بیشتری بدهید

یکی از عوامل مهم در شاد بودن، داشتن عزت نفس و اعتماد به نفس است. زمانی که برای خود و توانایی هایتان ارزش قائل می شوید، می‌توان شما را در دسته افرادی دانست که ارزش شناخته شدن دارند. سعی کنید خود را بشناسید و یک چهارچوب برای ارزش ها، اهداف و خواسته هایتان تعریف کنید. شناخت شخصی، مرحله اول افزایش اعتماد به نفس بوده که با گذر زمان به داشتن عزت نفس نیز می‌انجامد.

ماجراجویی کنید و بدانید که شما برای این کار به اجازه دیگران نیاز ندارید. ماجراجویی های  شما و لذت بردنتان از زندگی به اندازه دیگران اهمیت دارد. درست در زمانی که حق لذت بردن از زندگی را برای خود قائل شوید و به خودتان احترام بگذارید زمانی است که به خودشناسی می رسید. اگر به انجام کاری علاقه دارید، هم اکنون آن را دنبال کنید. اگر در راه با کسی آشنا شدید به عنوان یک امتیاز مثبت به آن بنگرید، در غیر این صورت تمرکز را روی شادی شخصیتان بگذارید.

شاد بودن به تنهایی ممکن است در ابتدا عجیب باشد، زیرا همه ی ما از کودکی با این باور بزرگ شده ایم که برای موفقیت و شناخته شدن به عنوان یک بزرگسال باید ازدواج کنیم و یا به طور معمول با دیگران در ارتباط باشیم. اگرچه این انتخاب بر عهده ی شماست.

با قدم های کوچک شروع کنید. به پارک بروید و کتاب بخوانید. به تنهایی به سینما بروید. حتی تنها برای خوردن قهوه یا غذا به رستوران و کافه بروید. با گذر زمان می‌بینید که می‌توانید همدم خوبی برای خودتان باشید.

 

 

چگونه میتوان تنهایی را تحمل کرد

کارهایی که باعث شادی میشود

چگونه در تنهایی حس شادی کنیم ؟ | نکات مهم روانشناسی

منبع: بانوی شهر – بیتوته – mardoman.net

 

این مطالب را نیز ببینید!

چرا مدام حس تنهایی داریم؟

در هشتم آوریل 1994 جسد کرت کویین با مغز متلاشی شده و یک شاتگان در …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.