خواب و سلامت پوست | تاثیرات منفی کم خوابی بر پوست صورت

پوست و زیبایی ، تاثیرات مثبت و منفی خوابیدن بر پوست در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

تاثیر خواب بر ریزش مو

کم خوابی و جوش صورت ، خواب و سلامت پوست

 

 

تاثیر خوابیدن بر روی سلامت پوست

زیبایی هیچ‌وقت نمی‌خوابد اما با خواب بد این زیبایی ازبین خواهد رفت. شاید این جمله زیادی رمانتیک باشد اما حقیقت دارد. حقیقت این است که وقتی می‌خواهید یک سفر هشت ساعته به سرزمین خواب و رویا داشته باشید نباید بی‌خیال زیبایی صورت و موهای‌تان شوید. خیلی از ما طی روز زمان زیادی برای زیباتر کردن و سلامت پوست و موهای‌مان می‌گذاریم اما زمان خواب همه چیز را فراموش می‌کنیم و همه آن کارهایی که در روز انجام داده‌ایم، خنثی می‌شود.

 

متخصصان زیبایی معتقدند پوست و مو در خواب احتیاج به ریکاوری و تنفس دارند و اگر بدون هیچ توجهی به آنها به تختخواب برویم انگار در را به روی یک طاعون بزرگ زیبایی باز کرده‌ایم. در این مطلب ۸ اشتباه شایع که بسیاری از خانم‌ها قبل از خواب انجام می‌دهند جمع شده تا نشان دهد خودمان چه بلاهایی سر زیبایی پوست و موهای‌مان می‌آوریم. اشتباه‌هایی که باعث می‌شود زیبایی و طراوت پوست از بین‌برود، چین‌و چروک‌ها سرو کله‌شان پیدا می‌شود و موها کم‌کم شروع به ریزش می‌کنند. قطعا هیچ‌کس دلش نمی‌خواهد با چند اشتباه چنین بلایی سر صورت‌و موهایش ‌بیاورد.

 

با شیر پاک‌کن آشتی کنید

جمله «اول صورتت را بشوی و بعد بخواب» را حتما در دوران نوجوانی از مادرتان زیاد شنیده‌اید. اینکه با صورتی تمیز به تختخواب بروید شاید در آن زمان نوجوانی کافی بود اما حالا فقط شستن صورت به تنهایی به مراقبت پوست صورت‌تان کمکی نمی‌کند. متخصصان زیبایی معتقدند بهتر است آرایش را با شیرپاک‌کن یا دستمال‌های آرایشی پاک کنید و بعد از آن با کرم مرطوب‌کننده و با ضربات آرام انگشت پوست را ماساژ دهید.

 

ضربه‌های دایره‌ای روی پوست بهترین کمک بعد از پاک کردن آرایش است. متخصصان پوست معتقدند اگر با آرایش بخوابید آلودگی‌ها و گرد و غبار روی صورت و باکتری‌هایی که روی رو بالشی هستند با هم ترکیب می‌شوند و می‌توانند باعث به‌وجود آمدن جوش‌های ریز سر قرمز و سرسیاه شوند.

 

هفته‌ای دو بار عوض کنید

روبالشی‌تان را حداقل هفته‌ای یک یا دو بار عوض کنید. پارچه‌های رو بالشی مستعد جذب هرگونه آلودگی و گرد و غبار و باکتری‌های اطراف هستند. البته اگر به لباسشویی علاقه زیادی دارید بهتر است در شستن روبالشی، این دستگاه محبوب را فراموش کنید و روبالشی‌تان را با دست بشویید.

 

بعضی باکتری‌ها در لباسشویی خانه می‌کنند و با شستن لباس‌ها دوباره روی آنها می‌نشینند، پس بهتر است روبالشی‌تان را حتما با دست بشویید و بعد در معرض مستقیم نور آفتاب خشک کنید. تجمع باکتری‌ها می‌تواند باعث به‌وجود آوردن منافذ باز روی پوست صورت شود و آکنه را مهمان پوست‌های مستعد کند.

 

چربی‌ها را از خود دور کنید

اگر در طول روز به موهای‌تان روغن، ماسک یا ژل زده‌اید حتما آن را بشویید، چراکه روغن مو با باکتری‌های روی بالش ترکیب می‌شود و مواد خطرناکی برای پوست صورت می‌سازند. باکتری‌ها هم باعث به‌وجود آمدن منافذ باز و جوش‌های روی صورت می‌شوند. اگر خسته هستید و نمی‌خواهید موهای‌تان را بشویید حتما آنها را به‌صورت شل ببافید و روی آن را با یک روسری نخی بپوشانید. بافت موها هم خیلی مهم است. موها را نباید خیلی سفت به هم ببافید چراکه این عمل خودش باعث شکستگی در موها می‌شود.

 

بالش‌های خشن را از دور خارج کنید

پارچه‌های ضخیم و نایلونی با بافت سفت و متراکم بدترین انتخاب برای روبالشی است.متخصصان پوست معتقدند استفاده طولانی‌مدت از روبالشی خشن و ضخیم باعث تجزیه کلاژن و جوش می‌شود. بهترین پارچه از نظر متخصصان ابریشم یا ساتن است که به‌دلیل بافت نرمی که دارند هیچ اثری از فشرده‌سازی در پوست به‌جای نمی‌گذارند. روبالشی پنبه‌ای به‌دلیل بافت بسیار نرمی که دارد، باعث می‌شود صورت در آن مچاله شود و چین و چروک‌های زودرسی در آن به‌وجود بیاید. همچنین روبالشی ضخیم باعث شکستگی و ازبین رفتن کوتیکول مو هم می‌شود. ساده‌ترین کاری که می‌توانید برای داشتن موهای زیبا انجام بدهید خرید یک روبالشی ساتن است.

 

بدون ماسک شب بخوابید

به هیچ عنوان در شب و در زمان خواب از کرم‌های چرب‌کننده یا ماسک‌های زیبایی و ترمیمی استفاده نکنید. شب زمان مناسبی برای بازسازی بدن است پس پوست صورت و مو باید تمیز باشد تا درست به کار اصلی‌اش برسد. متخصصان پوست معتقدند ۶ساعت قبل از خواب روی صورت‌تان ماسک نگذارید. اگر به فکر تغذیه پوست هستید فقط بعد از پاک کردن آرایش به آن کمی کرم مرطوب‌کننده بزنید و ماساژ بدهید تا رطوبت لازم در شب به پوست‌تان برسد.

 

ماسک را نگذارید به مدت طولانی یا بیشتر از نیم ساعت روی پوست بماند. بعضی ماسک‌های صورت باید خیلی زود شسته شوند در غیر این صورت جواب بدی از آن می‌گیرید. یادتان باشد همه ماسک‌ها در این توضیح می‌گنجند و هیچ فرقی نمی‌کند ماسک گیاهی باشد یا شیمیایی، دست‌ساز باشد یا آزمایشگاهی. ماسک صورت بعد از زمان خاص خود باید شسته شود و بعد از خشک کردن صورت باید با کرم مرطوب‌کننده رطوبت لازم را به پوست برسانید.

 

اکسیژن درمانی کنید

سعی کنید نیم ساعت قبل از خواب آب بخورید. متخصصان پوست معتقدند نوشیدن یک لیوان آب قبل از خواب نمی‌گذارد چشم‌های‌تان پف کند. یکی دیگر از عواملی که باعث خرابی پوست می‌شود کمبود اکسیژن است. حواس‌تان به اکسیژن و میزان هوایی که به اتاق خواب‌تان وارد می‌شود، باشد. هیچ‌وقت در یک اتاق با در و پنجره بسته نخوابید. قبل از خواب حتی در فصل زمستان پنجره را باز کنید و چند نفس عمیق بکشید. اجازه بدهید هوای مرده اتاق با هوای جدید و پر از اکسیژن عوض شود.

 

بهتر است قبل از خواب چند حرکت تنفسی انجام دهید تا ریه‌های‌تان از اکسیژن تازه پر شود. تمرینات تنفسی قبل از خواب تمرین فشرده نیست.خواب بهترین زمان برای تعمیر و جوان‌سازی پوست است. تنفس عمیق قبل از خواب باعث می‌شود تحویل اکسیژن به مغز، ریه‌ها و هر سلولی در بدن بهتر و سریع‌تر انجام شود. بدنی که اکسیژن مناسب دریافت کند در طول شب کارش که بازسازی بدن است را بهتر انجام می‌دهد.

 

این عادت را ترک کنید

بدترین مدل خوابیدن برای پوست این است که روی شکم یا به‌صورت دمر بخوابید. خوابیدن روی شکم باعث می‌شود چین و چروک‌های ریز دور چشم فشرده‌تر شود و باعث به‌وجود آمدن ترک‌های عمیق‌تری شود. این مدل خوابیدن باعث می‌شود زیر چشم‌های‌تان هم پف کند انگار که در یک استخر پر از کلر خوابیده باشید. بهترین حالت در خواب این است که روی کمر یا پهلوها بخوابید و سرتان را هم بالا بگیرید.

 

اگر سرتان رو به پایین باشد جاذبه زمین و فشرده شدن روی بالش باعث می‌شود پوست‌تان شل و وارفته شود. اگر خوابیدن روی کمر و پهلو برای‌تان سخت است یک بالش بین زانوهای‌تان قرار دهید تا بهتر بخوابید. شاید در روزهای اول کمی این مدل خوابیدن سخت باشد اما با کمی تمرین و ممارست می‌توانید بهترین مدل خوابیدن را یاد بگیرید و با آن کنار بیایید.

 

خواب را درآغوش ‌بگیرید

نداشتن خواب به اندازه کافی یکی از دلایل نداشتن پوستی صاف و درخشان است. اگر دوست دارید پوستی سالم و درخشان داشته باشید حتما بین ۷ تا ۹ساعت در شب بخوابید. البته نه اینکه دیر به تختخواب بروید و تا ظهر در تختخواب باشید. بهترین زمان برای استراحت بدن این است که ساعت۱۰ به تختخواب بروید و تا ۷ یا ۸صبح بخوابید. اگر در تعطیلات آخر هفته دیر خوابیده‌اید هم باید کمبود خواب را فردای آن روز جبران کنید، یعنی یک چرت کوتاه در بعدازظهر و زودتر به تختخواب رفتن در شب. زیاد خوابیدن هم می‌تواند تاثیر بدی روی سلامت پوست‌تان بگذارد.

 

تغییر در ساعت‌های خواب هم اهمیت زیادی دارد. اگر یک شب ساعت۹ می‌خوابید و شب دیگر ساعت۱۰ و شب بعد ساعت۱۲ نباید از بدن‌تان توقع داشته باشید پوستی سالم به شما تحویل بدهد. نظم داشتن در خواب مهم‌ترین و راحت‌ترین نکته‌ای است که می‌توانید رعایت کنید. برای خودتان یک برنامه بنویسید. مثلا نیم ساعت مشخص فیلم ببینید‌، در ساعت مشخصی کتاب بخوانید و در ساعت مشخصی هر شب چراغ اتاق را خاموش کنید و بخوابید.

 

بی خوابی چه بلایی بر سر پوست و مو می آورد؟

حتی یکی دو روز بی‌خوابی کافی است تا پوست کدر و زیر چشم گود و تیره شود اما چین و چروک‌ها پس از یکی دو هفته بروز نمی‌کنند و گاهی به دنبال چند ماه یا چند سال شکل می‌گیرند.

 

چندی پیش خبری منتشر شد در مورد روزنامه‌نگاری انگلیسی که داوطلبانه در مشارکت با محققان مرکز خواب لندن، ساعت‌های خواب خود را از۸ به ۶ساعت رسانده بود تا نشان دهد بی‌خوابی چه تاثیری بر سلامت پوست و موی افراد دارد. همراه با این خانم،۴۶ زن دیگر به مدت ۷ روز میزان ساعت‌های خواب خود را کم کردند. قبل و بعد از اتمام دوره آزمایش از چهره این خانم‌ها عکسی گرفته شد تا متخصصان درباره آن نظر دهند.

 

نتایج نشان داد کم‌خوابی حتی به میزان کم باعث تیرگی زیر چشم و کدر شدن پوست می‌شود. دقت روی عکس این خانم‌ها و مقایسه پوستشان قبل و بعد از دوره آزمایشی، نشان داد منافذ پوست در اثر کم‌خوابی گشاد، در ناحیه چانه لک‌های قهوه‌ای ظاهر و برخی نقاط پوست ملتهب می‌شود. براساس نتایج این تحقیقات که در دیلی‌میل منتشر شده است، سارا کالمر، خبرنگار، اعتراف کرده هرگز فکر نمی‌کرده ۲ ساعت کم‌خوابی چنین تاثیری بر بدنش بگذارد و از این پس هرگز کمتر از ۸ ساعت نخواهد خوابید. بسیاری از ما هم به‌دلیل مشغله کاری یا شرکت در شب‌نشینی‌ها تا نیمه‌های شب بیداریم در حالی که نمی‌دانیم دلیل ریزش مو یا التهاب پوستمان چیست و چرا اینقدر زود در حال پیر شدن هستیم.

 

از دکتر احسانی، متخصص پوست ، در مورد اثر بی‌خوابی بر زیبایی پوست پرسیده‌ایم.

 

 

تاثیر کم خوابی بر پوست

عوارض کم خوابی در زنان

 

 

واقعا بی‌خوابی بر زیبایی اثر منفی می‌گذارد؟

بله، استرس و شوک‌های روانی از مسائلی است که به شدت بر زیبایی و سلامت پوست اثر می‌گذارد و باعث پیری زودرس می‌شود و یکی از مسائل تقویت‌کننده استرس، بی‌خوابی و کم‌خوابی است.

 

کم‌خوابی چطور باعث پیری پوست می‌شود؟

اولین عارضه کم‌خوابی، تیرگی زیر چشم است که به دنبال کاهش خونرسانی به این منطقه رخ می‌دهد. با خواب بهتر، خون‌رسانی به بافت‌ها بهتر و سرعت تکثیر سلول‌ها بیشتر می‌شود و پوست زیباتر و شاداب‌تر خواهد شد. وقتی فرد دچار کم‌خوابی شود، به‌دلیل اختلالی که در سنتز ملاتونین یا هورمون تنظیم‌کننده خواب و بیداری رخ می‌دهد، روند جوان‌سازی و تکثیر سلول‌ها هم مختل می‌شود.

 

از طرف دیگر، ترشح هورمون استرس یا کورتیزول به دنبال کم‌خوابی افزایش می‌یابد و این هورمون باعث کاهش تولید کلاژن می‌شود که یکی از اساسی‌ترین ساختارهای پوستی است. به دنبال کم‌خوابی، میزان ترشح هورمون رشد هم کم می‌شود که خود در جوان‌سازی پوست و ترمیم زخم‌ها نقش دارد و جلوی پیری زودرس پوست را می‌گیرد. وقتی دچار کم‌خوابی هستیم، سرعت خونرسانی کم و پوست افتاده‌تر می‌شود و چین و چروک و پیری زودرس بیشتر می‌شود. تحقیقات بسیاری نشان داده زنانی که دچار کم‌خوابی‌اند، پوست پرچروک‌تر و لک‌دارتری دارند و پوستشان نازک‌تر و افتاده‌تر است. پوست افرادی که خواب کافی دارند، شاداب‌تر است و جذاب‌تر به نظر می‌رسند.

 

چند روز بی‌خوابی می‌تواند این اثرها را داشته باشد؟

حتی یکی دو روز بی‌خوابی کافی است تا پوست کدر و زیر چشم گود و تیره شود اما چین و چروک‌ها پس از یکی دو هفته بروز نمی‌کنند و گاهی به دنبال چند ماه یا چند سال، وقتی کم‌خوابی به عادت تبدیل شد، شکل می‌گیرد و باعث پیری زودرس پوست می‌شود.

 

اگر فردی کم‌خوابی‌اش را جبران کند، شادابی به پوستش برمی‌گردد؟

این‌طور نیست که کم‌خوابی را بتوانیم آخر هفته جبران کنیم؛ یعنی تمام هفته به علت مشغله کم‌خوابی داشته باشیم و آخر هفته، تمام روز بخوابیم. اگر این عادت نادرست اصلاح شود و فرد هر روز خواب کاملی داشته باشد، پوستش شاداب خواهد شد.

 

کم‌خوابی روی سلامت مو هم اثر می‌گذارد؟

بله، کم‌خوابی در ریزش، بدحالتی و کدری مو اثرگذار است که البته این مشکلات نیز با برطرف شدن بی‌خوابی و تنظیم درست ساعت خواب به مرور برطرف می‌شوند.

 

کم‌خوابی با سلامت چه می‌کند؟

بیشتر افراد برای حفظ تعادل و سلامت خود به ۷ تا ۸ ساعت خواب در شب نیاز دارند در حالی که کمتر از ۷ ساعت در شب می‌خوابند. محققان می‌گویند کافی است یک هفته هر شب کمتر از ۶ ساعت بخوابید تا ۷۰۰ ژن تحت‌تاثیر قرار بگیرند. به گفته محققان مرکز پزشکی هاروارد، یک شب بی‌خوابی یا یک هفته کم‌خوابی (۵-۴ ساعت خواب شبانه) عوارضی مشابه وجود ۰٫۱ درصد الکل در خون دارد در حالی که در کشورهای غربی میزان الکل مجاز خون برای رانندگی ۰٫۰۸ درصد است.

 

عوارض حاد کم‌خوابی

۱٫ کاهش تمرکز و توجه
۲٫ کاهش حافظه
۳٫ ضعف سیستم ایمنی و ۳ برابر شدن احتمال سرماخوردگی
۴٫ کاهش حس سیری و افزایش حس ضعف و گرسنگی
۵٫ افزایش میزان تغییرات خلق و خو
۶٫ افزایش روند پیری پوست
۷٫ افزایش احتمال تصادف به‌دلیل کاهش هماهنگی چشم و دست و کاهش تمرکز
۸٫ کاهش تراکم بافت مغز

 

عوارض مزمن کم‌خوابی

۱٫ کاهش تعداد اسپرم‌ها
۲٫ افزایش احتمال چاقی به‌دلیل بروز اختلال در هورمون‌های کنترل‌کننده اشتها
۳٫ افزایش احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ به‌دلیل کاهش حساسیت به انسولین
۴٫ افزایش احتمال ابتلا به ناراحتی‌های قلبی- عروقی؛ از جمله فشارخون، تصلب شرایین، نارسایی قلبی و سکته
۵٫ افزایش ۴ برابری سکته مغزی
۶٫ افزایش احتمال ابتلا به سرطان کولورکتال
۷٫ افزایش احتمال ابتلا به سرطان‌های بدخیم پستان

 

آیا می‌دانستید که…

• بسیاری از افرادی که می‌گویند استرس بیشتری دارند، معمولا افرادی هستند که در مقایسه با دیگران، روزانه ۳۰ دقیقه کمتر می‌خوابند.

• کسانی که بیش از۹ ساعت در شبانه‌روز کار می‌کنند، ۳۰ دقیقه کمتر از کسانی که ۷ تا ۹ ساعت کار می‌کنند، می‌خوابند.

 

• والدینی که ۲ فرزند یا بیشتر دارند، ۲۵ دقیقه کمتر از کسانی که یک فرزند دارند می‌خوابند.

• کاهش ساعت‌های خواب برای ۲ شب و خوابیدن به مدت ۴ ساعت در هر شب، میل به مصرف مواد غذایی پرکالری و غنی از کربوهیدرات را بالا می‌برد و زمینه‌ساز چاقی و افزایش وزن و دیابت است. کودکانی که کمتر از ۱۲ ساعت در شب می‌خوابند ۲ برابر بیش از دیگر کودکان از ۳ سالگی در معرض چاقی هستند.

 

• کم‌خوابی دلیل بسیاری از خطاهای انسانی است که متاسفانه برخی از آنها منجر به فجایع غیرقابل جبران (مانند سقوط هواپیما و مانند آن) می‌شوند. بررسی‌ها نشان داده عوامل انسانی دخیل در تمام سقوط‌‌ها کمتر از ۲ ساعت در شب پیش از حادثه خوابیده‌اند.

 

تاثیر خواب بر چاقی

شادابی پوست با خوابیدن

 

خواب و سلامت پوست | تاثیرات منفی کم خوابی بر پوست صورت

 

منبع : tandorostnews.com / salamat.ir / بیتوته

همچنین ببینید

چقدر جرأت دارید که در این محل ترسناک بخوابید!؟ عکس

  به عکس های این مطلب نگاه کنید! واقعا شما جرأت خوابیدن در چنین مکانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.