سه شنبه 6 آبان 1399

علل ریزش مو در جوانی | آیا میتوانم ریزش مو را متوقف کنم؟

سلامت مو ، علل ریزش مو در جوانی و قبل از ۲۵ سالگی و راه های درمان آن در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

ریزش موی شقیقه ها در زنان

ریزش مو در شقیقه ها , ریزش مو در جوانی

 

 

دلایل ریزش مو قبل از ۲۵ سالگی

در مطالعه ای که از ۴۰۰۰ دانشجو توسط دانشگاه تسینگو در پکن انجام شد تقریبا ۶۰ درصد از پاسخ دهندگان تا حدودی از ریزش مو رنج میبرند. تخمین زده میشود که یکی از هر چهار مرد در ۳۰ سالگی کچل میشود.مردم از ۲۱ سالگی موهایشان را از دست میدهند و در ۲۴-۲۵ سالگی دچار ریزش مو و کچلی میشوند.ریزش مو

 

به چه دلیل ریزش مو اتفاق می افتد؟

دکتر فو لانکین متخصص پوست در بیمارستان کالج پزشکی پکن چین میگوید :احساس من این است که این نسل موهای خود را زودتر از نسل گذشته از دست میدهند.اما این فقط مشکل چین نیست همه ی جهان به آن دچارند آسیایی ها دیر تر از قفقازی ها موهای خود را از دست میدهند

 

در اینجا ۷ دلیل وجود دارد که افراد زیر ۲۵ سال به واسطه ی آنها موهای خود را از دست میدهند:

۱٫ریزش مو ارثی

ریزش موی ارثی یکی از رایج ترین دلایل ریزش مو است.در مدرسه هاروارد اچ پی دی یک اختلال طبیعی است که به دلیل سطح هورمون و ژنتیک و روند پیری ایجاد میشود.چیزی که باید راجع به توضیحات هاروارد راجع به ریزش مو به آن توجه کنید عوامل دیگر ریزش مو به غیر از ژنتیک است. اچ پی دی یک مثال کامل از ریزش مو است چنین مفهومی باعث شده که پزشکان و شرکت ها(چی جینگ)فشار خود را برای پیدا کردن درمان یکی برای همه برای ریزش مو جدی تر بگیرند البته اگر چنین راهی در واقعیت وجود داشته باشد.

 

۲٫استرس

در مطالعات چین مشخص شد که استرس تاثیر زیادی بر ریزش مو دارد.بر اساس یک مطالعه تحقیقاتی در انگلستان فشار بر جوانان برای مطالعه کار و رقابت برای به چالش کشیدن در یک اقتصاد جهانی میتواند اثر جدی بلند مدت بر روی سطوح استرس داشته باشد. یک وضعیت پزشکی شناخته شده است که به موجب آن افراد هنگامی که زیر فشار استرس و اضطراب قرار میگیرند دچار ریزش مو میشوند.

 

۳٫رژیم غذایی

هنگامی که ویتامین ها و مواد معدنی لازم را از رژیم غذایی خود دریافت نمیکنید ممکن است باعث ریزش مو شود همچنین یک رژیم غذایی ضعیف و کاهش وزن سریع منجر به ریزش مو میشود دیگر دلایل ریزش مو مصرف نکردن پروتئین کافی و اختلالات خوردن مانند خوردن عصبی وسواس خوراکی میباشد.داشتن یک رژیم غذایی متعادل بارها و بارها تکرار شده و یک اصل مهم است.انجام این کار به حفظ بیشتر موهای با ارزش کمک میکند بنابراین اطمینان حاصل کنید که مفدار زیادی میوه های تازه و غلات و سبزیجات مصرف میکنید.

 

۴٫نسخه ها و داروهای خاص

از دست دادن مو یکی از عوارض جانبی مصرف دارو های مختلف است دارو هایی که باعث ریزش مو میشوند عبارتند از دارو های ضد افسردگی رقیق کننده های خون و مسدود کننده های بتا دارو های ضد سرطانی و همچنین مکمل ها ویتامین آ و بعضی دارو های آرتریت نقرس و بیماری های قلبی نیز ممکن است باعث ریزش مو شود.

اگر پس از تجویز هریک از این دارو ها متوجه ریزش مو شدید با پزشک خود در مورد جایگزینی احتمالی مشورت کنید.در صورت امکان به حذف تدریجی دارو یا مکمل اقدام کنید.

 

۵٫مشکلات ایمنی بدن

مشکلات ایمنی مانند بیماری های خود ایمنی اغلب موجب ناگهان از دست دادن مو میشود هر یک از بیماری های اتوامیون خاص آلوپسی آئورتا باعث میشود سیستم ایمنی بدن به فرایند شیمیایی که باعث تحریک رشد مو میشود حمله کنند. خوشبختانه آلوپسی آرئتا میتواند درمان شود بیماری های دیگری نظیر دیابت و لوپوس هم میتواند باعث ریزش مو شود.

 

۶٫اختلالات تیروئید

هرگونه اختلال در تولید هورمون های تیروئید باعث بیماری تیروئید میشود هنگامی که تیروئید شما کم کار یا پرکار باشد در هر صورت موجب ریزش موی شدید شما میشود.بیماری های تیرویید به عنوان مثال هاشیموتو که به علت اختلال در خود ایمنی به وجود می /اید میتواند باعث ریزش بیش از حد مو شود ، درمان برای هر دو نوع بیماری تیروئید موجود است و میتواند به کاهش سرعت ریزش مو کمک کند.

 

۷٫استعمال دخانیات

علاوه بر بیش از ۵۰ بیماری مختلف از قبیل بیماری قلبی و سرطان ریه کشیدن سیگار میتواند باعث ریزش مو بشود. بر اساس یک مطالعه تایوانی بر روی بیش از ۷۰۰ مرد سیگار کشیدنشان تهثیر مستقیم بر روی ریزش موهایشان داشت.شرکت کنندگان در مطالعه که بیش از ۲۰ نخ سیگار در روز میکشیدند دو برابر بیش تر از کسانی که سیگار نمیکشیدند ریزش مو داشتند. محققان فیزیولوژیکی معتقدند که مصرف سیگار باعث ایجاد ساختار بیولوژیک فولیکول های مو میشود منافذ منفی که رشد مو را تحریک میکند.

 

آیا میتوانم ریزش مو را متوقف کنم؟

این سوالی است که در ذهن خیلی ها بوده است پاسخ این سوال “شاید” است و بستگی به نوع ریزش موی شما دارد.

با توجه به اینکه تکنولوژی های جایگزینی مو هنوز هم بسیار مختلف هستند منصفانه است که بگوییم هیچ درمان یا پیشگیری از ریزش مو که از نظر ژنیتیکی برنامه ریزی شده وجود ندارد.

 

 

ریزش مو در چه سنی قطع میشود

سن پایان ریزش مو

 

 

گفتنی است که ما میتوانیم با رعایت توصیه های متخصصان پزشکی ریزش مو را کاهش دهیم:

از آسیب زدن به موهای خود جلوگیری کنید:

استفاده از رنگ ها و مواد شیمیایی را کاهش دهید مو هارا خیلی محکم نبندید.

 

خوردن درست:

یک رژیم سالم پر از غلات میوه ها و سبزیحات مصرف کنید.

مواد مغذی مناسب مصرف کنید :

آهن پروتئین ویتامین سی اسید های چرب امگا ۳ و بیوتین بسیار مهم هستند.

اگر متوجه ریزش مو شدید مداخله پزشکی را دنبال کنید و حتما در همان مراحل اولیه به یک پزشک متخصص در زمینه پوست و مو مراجعه کنید.

 

نکاتی مهم درباره ریزش مو

ریزش مو یک فرآیند مداوم نیست و فراز و نشیب دارد. در یک دوره موهای فرد می ریزند و در دوره ای دیگر ریزش مو متوقف می شود. در درمان ریزش مو، پیداکردن علت آن بسیار مهم است. امروزه در داروخانه ها تونیک های مختلف تقویت مو وجود دارد که ممکن است در درمان ریزش مو موثر باشند. اما مسئله این است که تا علت ریزش مو مشخص نباشد، استفاده از این مواد شاید خیلی کمک کننده نباشد. اگر کسی کم خونی و یا اینکه مشکل تیروئید داشته باشد و دچار ریزش مو باشد، باید بر اساس مشکلی دارد به درمان ریزش مو پرداخت.

دکتر امیر هوشنگ احسانی متخصص بیماریهای پوست و مو با بیان اینکه ۳۰ درصد و حتی تا ۵۰ درصد از مراجعات بیماران پوستی، مشکلات مو و خصوصاً ریزش مو است، گفت: برای جوان ترها شاید مو خیلی مهم باشد و زمانی که علائم اولیه کم شدن مو اتفاق می افتد، به متخصصان پوست و مو مراجعه می کنند. به طور طبیعی مو در فرآیند رویش و ریزش قرار دارد. درصد کمی از موها در فاز رویش و درصد کمی هم در فاز ریزش قرار دارند و در طول روز به طور متوسط ۷۰ تا ۱۲۰ مو ریزش دارند که طبیعی تلقی می شود. در این مورد در واقع موها با ریشه از پوست سر جدا نمی شوند و فقط تنه مو می ریزد.

وی با بیان اینکه شمارش ریزش مو خیلی سخت است، بنابراین باید به دنبال تغییر الگوی ریزش مو بود، افزود: مثلاً فرد می گوید در گذشته صبح که از خواب بیدار می شد، تعداد موهای ریخته شده بر روی بالشش خیلی کمتر بود و الان زیاد شده است.

در رشته پوست و مو ابزارهای تشخیصی کیفی و کمی وجود دارد که به متخصص کمک می کند تا مقدار ریزش مو را بررسی کند. اگر فردی دو تا سه روز حمام نرفته باشد و در چند ساعت اخیر موهایش را شانه نکرده باشد، اگر از جاهای مختلف سر تعدادی مو را به صورت آرام بکشیم، اگر تعداد قابل ملاحظه ای مو جدا شود نشان دهنده این است که درصد موهای در فاز ریزش، زیاد و غیرطبیعی است.

همجنین می توان با فشار بیشتری تعدادی از موهای سر را کند و با کمک پاتوبیولوژی درصد موهای در فاز رشد و موهای در فاز ریزش را بررسی کرد.  اگر در زیر میکروسکوپ درصد موهای در فاز ریزش از ۱۰ تا ۱۵ درصد بیشتر باشد، ممکن است فرد دچار روند فعال ریزش مو باشد.

احسانی با بیان اینکه مهمترین علت ریزش مو، ریزش موی ارثی و ژنتیکی و هورمونی است و به خصوص ژنتیک یک فاکتور بسیار مهم در ریزش مو است و احتمالاً باعث ریزش موهای جلو و کف سر می شود، ادامه داد: موهای پشت سر گیرنده برای هورمون های مردانه ندارد، برای همین در کاشت مو، از موهای این قسمت استفاده می شود. در ریزش موی ارثی و تحت تاثیر ژنتیک، موهای افراد شاید در ۱۸ سالگی و شاید در ۳۰ سالگی در فاز ریزش قرار می گیرند. این موضوع بستگی به زمان فعالیت ژن دارد که در افراد مختلف، متفاوت است و هنوز جواب برای آن وجود ندارد.

این متخصص بیماریهای پوست و مو با بیان این که در حول و حوش سن یائسگی، ریزش مو ممکن است در خانم ها اتفاق بیفتد، گفت: چون بالانس هورمونی به هم می خورد و درصد هورمون های زنانگی کم و غلبه به نفع هورمون های مردانگی پیش می رود. در بعضی خانم ها این موضوع اتفاق می افتد و در بعضی دیگر این طور نیست که در اینجا در کنار عوامل دیگر بحث ژنتیک هم می تواند مطرح شود. داروهایی هست که در این مقطع می تواند اثر هورمون مردانه را کم کند.

وی ادامه داد: یکی از علت های مهم ریزش مو در خانمها (حتی در سنین پایین تر) ریزش مو با الگوی مردانه است. در ریزش موی خانم ها، ابتدا مسائل هورمونی و تخمدان ها و وجود کیست های تخمدان ها بررسی می شود و اگر این موارد نرمال بودند، این ریزش مو؛ در دسته بندی ریزش با الگوی مردانه قرار می گیرد.

احسانی با بیان اینکه شوره سر می تواند نرمال باشد یا یک بیماری باشد، بیان کرد: اگر شوره سر همراه با خارش و التهاب و قرمزی باشد، ممکن است همراه با یک بیماری به اسم درماتیت سبورئیک باشد که نیاز به درمان های خاصی دارد. هنوز علت ریزش موی سکه ای که ۱ تا ۲ درصد جامعه به آن مبتلا می شوند مشخص نیست. برخلاف باورها، استرس باعث ایجاد ریزش موی سکه ای نمی شود، اما آن را تشدید می کند. سن شایع این نوع ریزش مو بین ۲۰ تا ۴۰ سالگی است و معمولاً خودبخود درمان می شود. اما در مواردی هم این ریزش مو به سمت کلی شدن پیش می رود و حتی گاهی موهای کل بدن را از بین می برد.

وی در ادامه تصریح کرد: محلول ماینوکسیدیل در ابتدا به صورت آمپول های تزریقی بود و چون رگ را گشاد می کند و باعث کم شدن فشار خون می شود. جهت تنظیم فشار خون استفاده می شد؛ اما مشاهده شد کسانی که از این دارو استفاده می کردند دچار پر مویی می شدند. این دارو امروزه دیگر جهت تنظیم فشار خون استفاده نمی شود؛ اما از محلول آن در جهت درمان ریزش مو استفاده می کنند. متأسفانه موهایی که وابسته به ماینوکسیدیل هستند، با قطع استفاده آن دچار ریزش می شوند. بنابراین باید این محلول را به صورت طولانی مدت استفاده کرد.

این متخصص بیماریهای پوست و مو در پایان با بیان اینکه اگر ریزش مو به مدت طولانی اتفاق بیفتد، حتماً باید بررسی در مورد مقدار آهن، کم خونی ها، کم کاری و پرکاری تیروئید، مصرف داروهای مختلف و داروهای نیروزا در بدنسازی و همچنین بیماری هایی که فرد به آنها مبتلا است، انجام شود، اظهارکرد: در ریزش موهای ارثی، حتی با تشخیص این مورد، تنها تا ۶۰ ال ۷۰ درصد موارد قابل درمان هستند.

 

ریزش مو در مردان تا چه سنی ادامه دارد

نکاتی درباره ریزش مو

علل ریزش مو در جوانی | آیا میتوانم ریزش مو را متوقف کنم؟

 

منبع : عصرایران / نمناک

همچنین ببینید

نشانه های ریزش موی ارثی

ریزش مو ارثی | هر آنچه باید در مورد ریزش مو ارثی بدانید

سلامت مو ، نکات بسیار مهمی درباره ریزش مو ارثی در خدمت شما هستیم. با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.