تاثیر گل و گیاه بر ما | چند نکته برای نگهداری گل و گیاه

گل و گیاه در آپارتمان ، نکات مهمی برای نگهداری گیاهان خانگی در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

فواید گل ها

گلهای آپارتمانی , تاثیر گل و گیاه بر ما

 

 

ویژگی داشتن گل و گیاهان سبز

مطالعات نشان می دهند افرادی که بیشتر با گل و گیاه در ارتباط هستند، کمتر به افسردگی مبتلا می شوند. داشتن گل و گیاه در خانه، به روحیه شادتر افراد خانواده کمک می کند.

داشتن گل و گیاه و پرورش آنها چقدر به داشتن روحیه شاد خانواده کمک می کند

چند وقت پیش مطلبی می خواندم که در آن اشاره شده بود آزمایشی صورت گرفته که در آن، به افرادی که تا حدی افسرده بودند، و همچنین به افراد معمولی یک دسته گل داده شده و هر دو گروه، در همان لحظه ی نخست که دسته گل به آنها اهدا می شده، خنده بر لب هایشان شکفته و شاد شده اند.

بعد از خواندن این مطلب دقت بیشتری کردم و افراد مختلف را در زمانی که گل دریافت می کردند زیر نظر گرفتم و متوجه شدم که این مطلب، در تجربیات من هم صحت دارد.

یعنی افراد به محض دیدن و دریافت گل خوشحال شده یا اقلاً لبخند می زدند. این قدرت جادویی گل و گیاه است که می تواند ما انسان ها را شاد کند و باعث تقویت روحیه مان شود. پس چرا هر چه بیشتر از این قدرت جادویی بهره نبریم؟

 

گیاهان سبز و شاد کننده!

گمان نکنم کسی باشد که از گل و گیاه خوشش نیاید و دوست نداشته باشد گوشه ای از منزلش را به گیاهان سبز و زیبا اختصاص دهد.

اما برخی از ما کمی تنبلی کرده یا گمان می کنیم نگهداری گلدان های آپارتمانی سخت است و در نتیجه خود و خانواده مان را از آن محروم کرده ایم.

چه بهتر که با آمدن بهار و زنده شدن طبیعت، ما نیز بخشی از طبیعت را به خانه بیاوریم و به جای خریدن اشیاء و وسایل معمولی منزل، موجودات سبز زنده و هیجان انگیز را به زندگی مان راه دهیم و باعث شادی خانواده شویم.

ضمن این که این گیاهان مراقبت چندانی هم لازم ندارند و با کمی آب و نور می‌توانند تا مدت‌ها باقی بمانند و همنشین زیبای منزل ما باشند.

 

کودکان و گلدان های سبز

بیش از بزرگسالان، این کودکان هستند که عاشق گیاهان می شوند و ما می توانیم ارتباط با طبیعت را از راه ارتباطی که با گلدان ها داریم به کودکان مان یاد بدهیم.

برای مثال می توانیم برای هر کدام از فرزندانمان یک گلدان جدا بخریم و او را مسئول نگهداری از گلدان کنیم. بدین ترتیب کودکمان یاد می گیرد که مراقبت و پرورندگی به چه معناست و روحیه پرورندگی در فرزندمان رشد می کند.

همچنین با نگهداری و آب دادن صحیح به گلدان، مسئولیت پذیری را به او یاد می دهیم. می توانیم از فرزندمان بخواهیم روی گیاهش اسم بگذارد و آن را با اسم جدیدش صدا بزنیم.

همچنین به او یاد بدهیم که با صحبت کردن با گیاهش و ابراز محبت به آن، انرژی مثبت برای گیاه می فرستد و در نتیجه گیاه هم او را دوست خواهد داشت و بهتر رشد کرده و انرژی مثبت برای او و همه ما که در منزل هستیم خواهد فرستاد.

به فرزندمان یاد بدهیم که گیاهان زنده اند و می توانند با ما ارتباط برقرار کنند و بدین ترتیب روحیه علاقمندی و حفظ محیط زیست را در فرزندانمان ایجاد کنیم.

 

 

مقاله درباره پرورش گل و گیاه

تحقیق در مورد گیاهان زینتی

 

 

گیاهان حس گرهای طبیعی نیرومند

حال برای این که به قدرت گیاهان پی ببرید نظرتان به آزمایش زیر جلب می‌کنم.

دکتر کن هاشیموتو که در زمینه ارتباط بین گیاهان و انسان مطالعه می‌کرد روزی نظرش به این سؤال جلب شد که آیا می توان با گیاهان وارد یک گفتگوی دوستانه ی دو طرفه شد؟!

به این منظور، او تصمیم گرفت آزمایشی را با کمک کاکتوس ارزشمند خانوادگی شان ترتیب دهد و از همکاری همسرش نیز استفاده کند.

همسر هاشیموتو استعداد و علاقه زیادی به پرورش و نگهداری گل ها و گیاهان داشت.

هاشیموتو برای آزمایش خود دستگاه ضبط صوتی با کارایی‌ خاص طراحی کرد، تا عکس العمل های احتمالی گیاه را ضبط کند.

این سیستم قادر به ردیابی نوسانات صوتی به صورت نمودار بود و او با ترجمه مجدد و تبدیل این نوسانات و تلفیق آنها با طول موج هایی خاص می توانست به گیاهش صدایی را ارزانی کند.

همسر هاشیموتو به کاکتوس شان اطمینان داد که خیلی خیلی دوستش دارد. این ابراز علاقه تاثیری آنی بر روی کاکتوس گذاشت و با کمک دستگاه هاشیموتو، صدای گیاه به صورت زمزمه ای با دانگ صدای بالا قابل شنیدن گشت.

شگفت انگیز این بود که این آوا بسیار شبیه آواز بود و برخوردار از ریتم و لحنی خاص که آن را متفاوت و دوست داشتنی تر می کرد و می توانست با گذشت زمان در فرد شنونده احساسی از شادابی و شعف را بر جای بگذارد. گیاه کاکتوس به ابراز محبت خانم هاشیموتو پاسخ داده بود! آن هم چه پاسخ دلنشین و باورنکردنی‌‌ای!

خانواده هاشیموتو از این موضوع چنان به شوق آمدند که ارتباط بسیار قوی بین آنها و کاکتوس محبوب خانوادگی شان ایجاد شد، به طوریکه توانستند شمردن اعداد را تا ۲۰ به گیاهشان یاد بدهند باورتان می شود کاکتوسی وجود داشته باشد که بتواند تا ۲۰ بشمارد!

 

نکات نگهداری گل و گیاه

بهتر است به گیاهان خانگی آب سرد ندهید، چون برای ریشه‌های آن‌ها مضر است. توصیه می‌کنیم از آب ولرم استفاده کنید.

برگ‌های گیاهان را هر هفته با دستمال نم‌دار تمیز کنید تا بتوانند به راحتی تنفس کنند.

برگ گلدان‌ها را با شیر پاک کنید تا براق و زیبا شوند.

اگر گلدان شما ترک کوچکی دارد ترک را با کمی موم شمع بگیرید.

گیاهان را به صورت گروهی نگهدارید تا افزایش رطوبت باعث شادابی آن‌ها شود.

از قلم موی رنگ برای تمیز کردن گیاهان کرک‌دار می‌توان استفاده کرد.

توجه داشته باشید از محل قطع شدن ساقه گل یاسمن شیره سفید رنگی تراوش می‌شود که در پوست دست خارش ایجاد می‌کند.

به مقدار نیاز از آب استفاده کنید، آب زیاد باعث پوسیدگی ریشه گیاهان می‌شود.

بـــا استفاده از اسپری‌های مو می‌توانید گل‌های طبیعی چیده شده را طوری خشک کنید که شکل و حالت و رنگ آن‌ها تغییر نکرده و ثابت بمانند.

اگر می‌خواهید گل‌های چیده شده تازه بماند ساقه را در روزنامه قدیمی خیس پیچانده و در یخچال قرار دهید.

معمولا بعد از چند روز آب گلدان بدبو می‌شود اگر یک تکه زغال در آب گلدان بیندازید از بوی بد آن جلوگیری می‌کند.

توجه کنید نباید گل‌ها را در کنار میوه‌ها قرار داد، چون میوه گاز اتیلن متصاعد می‌کند و این گاز باعث تکامل سریع گل‌ها و زودتر پژمرده شدن آن‌ها می‌شود. گل‌های پژمرده نیز چنین گازی تولید می‌کنند پس آن‌ها را نیز از مابقی گل‌ها جدا کنید.

 

فواید گیاهان اپارتمانی

نکات نگهداری گیاهان

تاثیر گل و گیاه بر ما | چند نکته برای نگهداری گل و گیاه

 

منبع : zendegionline.ir / رومیس / بیتوته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.