پنجشنبه ۶ آذر ۱۳۹۹

تاثیر مواد غذایی در سلامت انسان |برای درمان هر بیماری چه بخوریم

تغذیه سالم اوست. تغذیه ناسالم گاه انسان را تا مرز مرگ خواهد برد. در اینجا مقاله ای درباره نقش مواد غذایی در سلامتی انسان در خدمت شما هستیم. در ادامه با ما همراه باشید.

 

 

تاثیر تغذیه بر سلامت روان

نقش تغذیه در زندگی , تاثیر مواد غذایی در سلامت انسان

 

تاثیر مواد غذایی در سلامت انسان

انسان برای زنده ماندن و به خاطر حفظ سلامتی جسمی و روحی باید هر روز چند وعده بخورد. بنابراین ضروری است هنگام تهیۀ مواد غذایی و مصرف آنها نکاتی را رعایت کند که غذاها افزون بر رفع گرسنگی، نیازهای جسمانی، و حتی آرامش روانی را تأمین کنند زیرا عدم رعایت بهداشت غذایی یا مصرف نکردن بعضی مواد یا افراط در آنها حتی ممکن است موجب مرگ زودرس یا کوتاهی عمر شود .مواد غذایی مختلف معمولاً حاوی ترکیبات زیر هستند:

 

ـ قندها، چربیها ، پروتئینها ، ویتامین ها ، مینرالها.

هر کدام از مواد ذکر شده برای رشد و نمو و سالم ماندن نه تنها ضروری است بلکه نقش حیاتی دارند اما زیاده روی در مصرف آنها خطرناک بوده و شخص را به بیماریهای مختلف مبتلا می سازد.

زیاده روی در مصرف قند سبب می شود تا فرد استعداد بیشتری برای ابتلا به بیماری دیابت( قند) و ازدیاد چربی خون پیدا کرده و در سوخت و ساز بدن بی نظمی ایجاد شود.

زیاده روی در مصرف چربی باعث افزایش تری گلیسیرید و کلسترول در بدن شده و بافت چربی بر سطح احشاء داخلی و عضلات اسکلتی نیز افزایش می یابد و افزون بر چاقی و اضافه وزن، زمینۀ بروز اختلالات قلبی عروقی و گوارشی فراهم می شود.

مصرف زیاد پروتئین سبب بروز بیماری نقرس شده و کلیه ها و استخوانها را دچار عارضه خواهد کرد.

افزایش مصرف ویتامین ها به ویژه A و D سبب اختلالات متعدد می شود.

مصرف زیاد مینرالها ( سدیم ، پتاسیم، کلر و … ) که در نمک طعام و اکثر مایعات هست در قلب ( فشار خون) ، کلیه ها و خون اثرات سوء دارد.

 

اکنون این پرسش پیش می آید که چه نوع غذاها و خوراکیهایی برای سلامتی مفید هستند؟

تمام خوراکیها ( حبوبات، میوه ها ، سبزیجات و…) حاوی مواد قندی، چربی ، پروتئین، ویتامینی و املاح هستند و مصرفشان برای بدن ضروری و مفید است به شرطی که به جا و حساب شده مصرف شوند.

مصرف غذاهای قندی از جمله انواع میوه های شیرین، شیرینی( در حد مختصر) و مرباجات و مواد نشاسته ای و سایر غذاهای قنددار برای کارها و فعالیت های کوتاه مدت ضروری هستند و در حقیقت اگر هر روز مواد قندی مصرف نشود قادر نخواهیم بود فعالیت های روزمره را انجام دهیم و تمرکز فکری و ذهنی داشته باشیم. حتی غذای روزانۀ افراد دیابتی نیز باید حاوی ۳۰ تا ۵۰ درصد مواد قندی باشد اما باید سعی شود از مواد قندی مصنوعی از جملهانواع شکلاتها و قند وشکر، کمتر استفاده شود.

انواع غذاهایی که دارای چربی هستند از جمله انواع گوشت های قرمز و احشاء داخلی ( دل ، جگر ، قلوه و ….) و روغنهای حیوانی و جانوری برای افراد سالم و بدون بیماریهای قلبی عروقی و گوارشی ضروری است به ویژه اگر از فعالیت های بدنی نیز برخوردار باشند نیاز به چربی بیشتر می شود زیرا چربیهاکه در بدن و در نواحی زیر پوستی و داخل احشایی ذخیره می شوند برای انرژی و نیازهای دراز مدت بسیار ضروری هستند و در صورت نیاز، به انرژی مفید تبدیل شده و سبب می شود که فرد بتواند ورزش کند و یا کارهای بدنی سنگین را به مدت طولانی تر انجام دهد اما باید دقت شود که بین میزان ورودی مواد چرب به بدن و سوخت وساز و متابولیسم داخلی آنها نوعی تعادل برقرار باشد تا به طور نهفته کلسترول و تری گلیسرید خونی بالا نرود و رگه های چربی در داخل عروق رسوب نکنند.

افرادی که در ناحیۀ زیر پوست شکم و یا در سایر نواحی بدن، چربی زیادی دارند و پس از هر بار غذا خوردن دچار نفخ شکم و دل درد و اختلالات گوارشی می شوند باید آگاه باشند که در صورت اضافه وزن، حتماً در سطح و داخل قلب و کبد و روده ها، بافت چربی اضافه دارند و در آینده، برایشان خطرات جدی فراهم می شود و تنها راه پیشگیری و حتی درمان چاقی، داشتن یک رژیم غذایی مناسب با ورزشهای روزانه است.

 

 

نتیجه گیری از تغذیه سالم

نقش تغذیه در سلامتی انسان

 

 

مصرف پروتئینها به صورت گوشت و حبوبات و سایر خوراکیهای گیاهی و جانوری در زندگی روزمره کاملاً ضروری است و سوء تغذیه از نظر مصرف پروتئینها خطرات جدی به دنبال دارد. بخش عمده ای از اعمال روزانه ما به استفاده از انرژی پروتئینها گیاهی و حیوانی می تواند بیماری ایجاد کند. اگر مصرف پروتئین کمتر از حد طبیعی باشد انواع بیماریهای ناشی از فقر پروتئینی از جمله کواشیورکور و ماراسموس، اختلالات کبدی، گوارشی ، قلبی عروقی و اسکلتی ایجاد می شود و اگر بیشتر از میزان طبیعی از پروتئین ها استفاده شود بیماری نقرس در اثر رسوب ترکیبات پروتئینی در مفاصل بین انگشتان دست و پا و سایر اعضا به وجود می آید و همچنین اختلالات کبدی، کلیوی و گوارشی نیز در ازدیاد مصرف پروتئینها رخ می دهد.

مصرف ویتامینها نیز در اندازۀ طبیعی بسیار ضروری است زیرا کمبود هر نوع ویتامین B ( B-B1-B2-B5-B6-B12) سبب بیماری بری بری و سایر بیماریهای عصبی و کم خونی ، اسهال ، اختلالات عصبی ، پوستی و اسکلتی می شود. ویتامین B در سبزیجات و شیر و گوشت و ماهی و دانه های غلات و جگر وجود دارد.

 

کمبود ویتامین C موجب بیماری اسکوربیک خواهد شد. از علائم کمبود این ویتامین می توانیم خونریزی لثه ها، عضلات و لق شدن دندانها را ذکر کنیم. ویتامین C در مرکبات ،سیب ، گوجه فرنگی، سبزیجات و سایر میوه های ترش وجود دارد.

کمبود ویتامین D اختلالات استخوانی به صورت راشیتیسم و استئوپورز ( پوکی استخوان)، استئومالاسی، ضعف عضلانی ، تشنج را در پی خواهد داشت. در کمبود ویتامین E اختلالات چشمی، کم خونی و حرکتی در بدن رخ می دهد. ویتامین E در غذاهایی چون روغنها، میوه ها، سبزیجات و غلات وجود دارد. کمبود ویتامین K موجب خونریزی خواهد شد. ویتامین K در سبزیجات وجود دارد.

وجود مینرالها در غذای روزانه بسیار با اهمیت است. مینرالها که همان عناصر شیمیایی موجود در انواع خوردنیها و نوشیدنیها هستند ( مانند سدیم، پتاسیم ، کلر ، بیکربنات ، کلیسم و…. ) همگی نقش حیاتی در سلامتی بدن انسان دارند.

سدیم ( در نمک طعام) ، دارای نقش اساسی در فشار خون است و پتاسیم بر قلب اثر بسیار حیاتی دارد و کلسیم نیز افزون بر قلب، در استخوانها نقش مهمی را ایفا می کند.

مصرف بیش از حد یا کمتر از این حد عناصر معدنی خطرناک است.

 

با مواد غذایی مفید برای درمان بیماری ها آشنا شوید

انتخاب از بین غذای های خوشمزه و مغذی که برای سلامتی مناسب و به شما برای حفظ بدن سالم و درمان بیماری ها کمک می کند ضروری است. در این مقاله ۱۰ ماده غذایی که دارای انواع ویتامین و املاح مورد نیاز برای سلامتی می باشد توضیح داده شده است شما می توانید با مطالعه این مقاله به سلامتی خود کمک کنید .

 

برای درمان هر بیماری و دردی چه بخوریم

بسیاری از عادات غذایی روزمره شما توانایی قدرتمندی برای تسکین درد، کاهش فشار خون، افزایش خلق و خو و کاهش خطر ابتلا به مشکلاتی نظیر آلزایمر را دارند . کارشناسان تغذیه توصیه اکیدی به مصرف روزانه ۶ ماده غذایی برای حفظ سلامت کلی و کاهش نگرانی های بهداشتی را دارند :

 

کاهش درد:زنجبیل

ریشه زنجبیل که طعم تندی دارد، درست مانند داروهای ضد التهاب عمل می کند و دارای پتانسیل قوی برای کمک به تسکین درد مفاصل است. بسیاری از پزشکان توصیه می کنند که به جای مصرف قرص های مسکن، از زنجبیل در غذا و نوشیدنی های خود استفاده کنید. چون زنجبیل می تواند در کاهش سردرد، بهبود التهاب عضوهای آسیب دیده توده اسکلتی، کم کردن درد دوران قاعدگی در زنان، بهبود آمادگی جسمانی ورزشکاران و تقویت سیستم عضلانی بدن نقش موثری داشته باشد .

 

پایین آوردن فشار خون:سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین سرشار از مواد مغذی کاهنده فشار خون از جمله پتاسیم و منیزیم است. پتاسیم به کاهش اثرات منفی سدیم و در نتیجه کاهش فشار خون کمک می کند . سیب زمینی شیرین و سفید هر دو منابع غنی از پتاسیم هستند. رژیم غذایی سرشار از منیزیم نیز منجر به کاهش خطر ابتلا به فشار خون بالا می شود .

 

ثبات قند خون:سفیده تخم مرغ

برای یک وعده غذایی دیابت پسند، سفیده تخم مرغ بسیار مناسب است. پروتئین موجود در سفیده تخم مرغ منجر به کاهش وزن و حفظ قند خون در محدوده سالم می شود . سفیده تخم مرغ بسیار کم کالری است. هر عدد سفیده تخم مرغ تنها ۱۷ کالری دارد .

 

کاهش کلسترول:پسته

پسته منبع غنی از فیتوسترولها است؛ ترکیبات گیاهی که برای جلوگیری از جذب کلسترول مفیدند و به بهبود سلامت قلب کمک می کنند. پسته همچنین سرشار از چربی های اشباع نشده، فیبر و آنتی اکسیدان ها است .

 

کاهش استرس:دانه های سویا

سویا گیاهی است که دارای ویتامین های ب، ث، ای و کا و مقداری کاروتین بوده و املاح معدنی کلسیم، فسفر، آهن، پتاسیم و مس نیز در آن وجود دارد. لیستین موجود در سویا در اطراف بافت اعصاب یک پوشش تولید می کند و در شرایط استرس، در اثر دفع زیاد منیزیم بدن تحت تاثیر قرار می گیرد و در صورت خوردن سویا این کمبود جبران و باعث کاهش استرس و تقویت سیستم ایمنی بدن می شود .

 

تقویت حافظه:قهوه

قهوه می تواند عملکرد ذهن و حافظه را تقویت کند چون نواحی زیادی از مغز را تحریک کرده و بی خوابی، انگیختگی، روحیه و تمرکز را تنظیم می کند. تحقیقات نشان داده اند که نوشیدن قهوه قبل از هر نوع آزمونی، عملکرد حافظه را بهتر می کند. بهتر است مصرف این نوشیدنی به صورت منظم باشد و در مصرف آن افراط نشود .

 

گرفتگی عضله پا- آب گوجه فرنگی

نتایج تحقیقات نشان می دهد از هر ۵ نفر حداقل یک نفر به طور دائم دچار گرفتگی عضله پا می شود. علت این ناراحتی کمبود پتاسیم و کلسیم است. با مصرف روزی حدود یک پیمانه آب گوجه فرنگی که سرشار از پتاسیم است، خطر بروز گرفتگی های دردناک عضله در عرض ۱۰ روز کاهش می یابد .

 

درد سینه- دانه کتان

نتایج بررسی های اخیر نشان می دهد، افزودن ۳ قاشق غذاخوری دانه کتان آسیاب شده به غذای روزانه، در عرض ۱۲ هفته درد سینه زنان را کاهش می دهد. محققان معتقدند، فیتواستروژن موجود در دانه کتان مانع از بالا رفتن میزان استروژن که درد سینه را ایجاد می کند، می شود .

 

آفت یا زخم دهان- عسل

روزی ۴ بار کمی عسل طبیعی را روی آفت یا زخم ها بمالید تا از بین برود. استفاده از عسل روند درمان آفت را ۴۳ درصد سرعت می بخشد. محققان می گویند:آنزیم های طبیعی موجود در عسل طبیعی، التهاب را از بین می برد؛ با ویروس های مهاجم مقابله می کند و التیام بافت های آسیب دیده را سرعت می بخشد .

 

سینوزیت- ترب کوهی

سینوزیت که بسیار شایع است علاوه بر گرفتگی بینی و درد پیشانی و صورت باعث می شود بیمار احساس درد وسیع تر و بیشتری داشته باشد. به گفته محققان آلمانی، ترب کوهی جریان خون به حفره های سینوزیت ها را تقویت می کند، سینوزیت های گرفته را باز می کند و عفونت های سینوزیت را نسبت به اسپری های رفع احتقان سریع تر درمان می کند .

 

 

 زندگی سالم با تغذیه سالم

تاثیر خوراکی ها بر بدن

 

تاثیر مواد غذایی در سلامت انسان |برای درمان هر بیماری چه بخوریم

برگرفته از آوای سلامت ، بیتوته – سلامت نیوز

همچنین ببینید

رژیم غذایی لاغری مردان

تغذیه مناسب برای مردان | مواد غذایی مضر برای مردان

   :تغذیه سالم در آقایان نقش مهمی در سلامت و قدرت باروری آنها دارد. در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.