شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹

شرایط نگهداری از گل و گیاهان خانگی | نکات مهم

نگهداری از گیاهان خانگی دارای شرایط و نکات بسیار است. در این مقاله سعی داریم مهمترین نکات نگهداری گیاهان خانگی و آپارتمانی را بیان کنیم ، بهترین آنها را معرفی ، همچنین بهترین شرایط نگهداری را گردآوری کنیم با ما همراه باشید.

 

نگهداری گلهای آپارتمانی در زمستان

شرایط نگهداری از گل و گیاهان خانگی

 

شرایط نگهداری و مراقبت گیاهان آپارتمانی

 

پرورش و نگهداری گل ها و گیاهان آپارتمانی کار آسانی نیست و بسیاری از مردم گمان می کنند که موفقیت در این کار به استعداد ذاتی نیاز دارد. درحالی که با رعایت یک سری نکات ساده و دانستن دلایل خراب شدن گل ها و گیاهان آپارتمانی، می توان محل سکونت خود را به انواع گیاهان آپارتمانی آراست و از آرامش و زیبایی حاصل از آن لذت برد.گیاهان آپارتمانی

گیاهان آپارتمانی سر زنده و شاداب در فضای داخلی خانه نیازمند مراقبت زیادی هستند. الهام محمود آبادی از علاقمندان به گیاهان، تجربه و توصیه های بسیاری دارد. از گیاهان متنوع خانه سبز الهام در تهران بدانید که بدون شک برای وارد کردن این موجودات زنده به فضای داخلی ترغیب کننده است:

 

تور خانه سبز الهام در یک نگاه

تعداد گیاهبان های خانه:۲ نفر

شغل خانم الهام محمود آبادی:مدرس و مشغول کار در یک مرکز امنیتی در دانشگاه صنعتی شریف/ فوق لیسانس آی تی

موقعیت شهر:تهران/ محله:ستارخان

محدوده نگهداری گیاهان:خانه کوچک مان

تعداد گونه های گیاهی:حدود ۵۰ گیاه

مدت زمان حضور گیاهان در خانه:بیش از ۴ سال

هزینه تهیه گیاهان:هزینه زیادی برای خریداری صرف نکردم، ترجیح دادم گیاهان را به جای گل فروشی از گلخانه ها تهیه کنم چون ارزان تر هستند.

 

چه شد که به فکر نگهداری از گیاهان در منزل افتادید؟

من به دلیل علاقه ای که به گل و گیاه داشتم، تصمیم گرفتم تعدادی گیاه کوچک بخرم و چون از محیط گلخانه ها بسیار لذت می بردم چند ماه یک بار می رفتم و به آنها سر می زدم و هر بار هم چندین گیاه جدید می خریدم. همچنان هم این کار را انجام می دهم اما چون تعداد گیاهان خانگی ام زیاد شده معمولا دست خالی بر می گردم!

معمولا خودم کارهای مربوط به مراقبت و نگهداری از گیاهان را انجام می دهم، اما همسرم هم گاهی اوقات کمک می کند.

 

نام مرکز تولیدی یا فروشگاهی که گیاهان و وسایل باغبانی را تهیه می کنید چیست؟

معمولا از گلخانه شهید فکوری که ابتدای جاده کرج هست گیاهان آپارتمانی خود را می خرم. اما به گلخانه های دیگری مثل محلاتی و همچنین شهر گل که در محلات هست هم می روم.

 

برای نگهداری گیاهان آپارتمانی از چه وسایل باغبانی استفاده می کنید؟

وسایل خیلی ساده ای دارم مثل آبپاش، تنگ برای آب دادن به گیاهان، بیلچه، قیچی باغبانی، کود، خاک و گلدان. من معمولا گلدان های ساده تهیه می کنم و خودم آنها را رنگ و تزیین می کنم.

نام گیاهان و نحوه نگهداری یا تکثیر آنها را به ما بگویید.

تعدادی از گیاهان من:بنسای، بنجامین، کاج مطبق، شفلرا، گل چرمی، پتوس، کالان کویه، بگونیا، حسن یوسف، دراسنا، نخل ماداگاسکار، برگ انجیری، کراسولا خرفه ای، سینگونیوم، ناز، انواع کاکتوس ها و…. نحوه نگهداری و تکثیر تعدادی از آنها را می گویم:

 

سینگونیوم Goose foot plant

گیاهی زیبا با رشد سریع و بالارونده

آبیاری:در تابستان هر هفته بین دو تا سه بار و در زمستان یک بار در هفته نیاز به آبیاری دارد. هر چند که بهتر است با توجه به شرایط محیطی که گیاه در آن زندگی می کند، هر چند روز یک بار خاک را از نظر میزان خشکی بررسی کرده و آبیاری را بر این اساس انجام داد. اسپری آب بر روی برگ ها خصوصا در فصل تابستان باعث شادابی و رشد بهتر گیاه می شود.

نور :این گیاه عاشق نور ملایم است. نور شدید باعث سوختگی برگ های گیاه می شود. سایه روشن پنجره ها جایی مناسب برای نگه داری این گیاه است.

تکثیر :تکثیر سینگونیوم بسیار ساده است. کافی است قلمه ساقه را از گیاه اصلی جدا کرده و در آب نگه داری کنید تا ریشه دار شود. سپس آن را به خاک منتقل کنید.

خاک:مخلوط پیت و کمپوست

تغذیه:کود مخصوص نصف میزان توصیه شده در بهار و تابستان، هر سه هفته

 

کراسولا خرفه ای Jade Plant

آبیاری:آبیاری زیاد ریشه ی این گیاه را می پوساند. تقریبا دو بار در هفته برای روزهای گرم نیاز به آبیاری دارد. حتما قبل از آبیاری، عمق رطوبت خاک را بررسی کنید.

نور:این گیاه عاشق نور است. آفتاب مستقیم را تحمل می کند و در این شرایط ساقه های ضخیم تر و برگ های بیش تری نیز تولید می کند. اما با نور کم نیز سازگار است. بهترین محل برای نگه داری این گیاه در آپارتمان پنجره های جنوبی است.

تکثیر:یکی از راه های تکثیر این گیاه قطع کردن یکی از ساقه های جوان آن است. ساقه ای به طول ۶ تا ۷ سانتی متر انتخاب کرده، برگ های پایین آن را جدا کنید و شاخه را درون خاک قرار دهید. در روزهای اول آبیاری را کم کنید. این گیاه از راه بذر و برگ نیز تکثیر می یابد.

خاک:سبک، مخلوط خاک باغچه، خاک برگ و ماسه

تغذیه:کود کامل در بهار، تابستان و پاییز هر ماه

 

شفلرا

گیاهی همیشه سبز، با رشد آهسته و در دو نوع سبز و ابلق

آبیاری:شفلرا خشکی خاک را تحمل می کند. دو تا سه بار آبیاری در هفته های تابستان و یک بار آبیاری در هر هفته زمستان برای این گیاه توصیه می شود. غبارپاشی خصوصا در روزهای گرم تابستانی باعث افزایش رطوبت و شادابی گیاه می شود.

نور:این گیاه نور متوسط را می پسندد. نور غیرمستقیم را دوست دارد با این حال در سایه نیز نسبتا مقاوم است. نور کم باعث زرد شدن برگ ها می شود و در نوع ابلق برگ ها رنگ خود را از دست می دهند.

تکثیر:تکثیر این گیاه از طریق قلمه می باشد و انجام آن در خانه کمی دشوار است.

 

حسن یوسف

گیاهی با اشکال و رنگ های متنوع

آبیاری:خاک این گیاه باید همیشه مرطوب باشد. کم آبی ساقه و برگ های این گیاه را پژمرده می کند.

نور:این گیاه به نور زیاد احتیاج دارد. نور زیاد آن را قوی تر و خوش رنگ تر می کند. در صورتی که نور کافی به گیاه نرسد، برگ های آن به رنگ سبز کامل درآمده و به صورت علفی رشد می کند و زیبایی اش را از دست می دهد.

تکثیر:حسن یوسف از گیاهانی است که تکثیر آن به راحتی انجام می شود. در همه ی فصل ها می توان ساقه های گیاه را جدا کرده و در آب ریشه دار کرد. حتی این گیاه در آب هم می تواند رشد کامل داشته باشد.

حسن یوسف رشد سریعی دارد، برای این که این گیاه زیباییش را از دست ندهد سعی کنید همیشه آن را هرس کرده و نوک ساقه ها را قیچی کنید.

 

نگهداری گل بنجامین

گیاهان آپارتمانی مقاوم

 

 

تجربه چه کسانی برای مراقبت و تکثیر شما را یاری کرده است؟

معمولا اسم گل هایی که می خرم را در اینترنت سرچ می کنم. همچنین سعی می کنم از تجربیات افرادی که قبلا این گیاه خانگی را نگهداری کرده اند، استفاده کنم و زمان خرید هم از باغبان هایی که در گلخانه کار می کنند شرایط نگهداری گیاهان را می پرسم.

 

 

توصیه اصلی شما برای نگهداری گیاهان چیست؟

به نظر من گیاهان حس قوی دارند، محبت و عشق اطرافشان را درک می کنند. حرف زدن با آنها بر رشدشان تاثیر زیادی دارد. هر چند ماه یک بار هم برای رساندن مواد مغزی از کود استفاده می کنم و در مورد آب دادن خیلی دقت می کنم و همیشه قبل از آبیاری خاک را چک می کنم که خشکی لازم را داشته باشد.

 

در کنار توضیح های مفید الهام محمود آبادی در مورد نحوه نگهداری گیاهان خانگی، ما اطلاعات باقی گیاهان را تکمیل می کنیم:

کاج مطبق Norfolk Island Pine

نور:نور ملایم کنار پنجره

آبیاری:در تابستان هفته ای دو بار و در زمستان ۷ تا ۱۰ روز یکبار/ هر روز اسپری برگی

خاک:کمپوست، مخلوط دو قسمت ماسه و سه قسمت خاک برگ

کود دهی:۲ گرم در لیتر سولفات آمونیوم ، هر سه هفته یکبار از فروردین تا شهریور ماه

تکثیر:کشت بذر از اواسط بهار تا اوایل تابستان با نکثیر سخت

 

کالانکوئه Florist’s Kalanchoe

نور:متوسط تا زیاد

آبیاری:هفته ای دو تا سه بار

کود دهی:از خرداد تا شهریور ۳ گرم در لیتر، هر دو هفته یکبار

خاک:مخلوط خاک باغچه، ماسه، کود حیوانی

تکثیر:قلمه ساقه از اواسط تا اواخر بهار

 

 

نخل ماداگاسکار Madagascar Palm

نور:نور زیاد و حتی مستقیم

آبیاری:تابستان هفته ای دوبار و زمستان هفته ای یکبار

خاک:خاک شنی و سبک، ترکیب ماسه، خاک برگ و خاک برگ

کود دهی:اضافه کردن ورمی کمپوست روی سطح خاک در فصل رشد

تکثیر:کشت بذر، قلمه و پیوند

 

 

دراسنا Dragon Tree

نور:زیاد و غیر مستقیم

آبیاری:تابستان هفته ای دو بار و زمستان هفته ای یکبار

خاک:پیت و لیمونی

کود دهی:کود محلول در آب مخصوص گیاهان آپارتمانی طبق دستورالعمل، هر رو هفته

تکثیر:قلمه ساقه قدیمی اواخر زمستان، کشت بذر و خوابانیدن شاخه در بهار

 

 

برگ انجیری، مونسترا Swiss Cheese Plant

نور:غیر مستقیم نزدیک پنجره

آبیاری:در تابستان هفته ای یکبار و در زمستان هر دو هفته یکبار / سطح خاک در فاصله دو آبیاری باید خشک شود. / غبار پاشی در تابستان هفته ای دو تا سه بار و در زمستان هر هفته یکبار

خاک:سبک و لیمونی

کود دهی:در صورت نیاز ماهی یکبار

تکثیر:قلمه ساقه در بهار

 

نکاتی برای نگهداری از گل و گیاهان آپارتمانی

 • سوال های زیادی پرسیده می شود که چرا در فصل زمستان گل های داخل منزل سرحال نیستند؟

اگر شرایط ایده آل و محیط مرطوبی بتوانید داخل خانه برایشان فراهم کنید تا حدودی می شود آن ها را سرحال کرد.

 

 • تامین رطوبت گیاه

همانطور که بارها گفتیم غبار پاشی یکی از راه های تامین رطوبت است و استفاده زیاد و نادرست از این روش چیزی جز بیماری های قارچی به همراه ندارد و این روش را زیاد توصیه نمی کنیم.

کاشتن گیاهان هم نیاز در یک گلدان می تواند تا حدودی میزان رطوبت را افزایش بدهد یا اینکه گلدان ها را نزدیک هم قرار بدهید.

 • تامین رطوبت گیاه به روش دیگر

یکی از بهترین راه هایی که می توانم به شما پیشنهاد کنم در مورد گیاهان رطوبت دوست، استفاده از سینی سنگریزه (یا شن) و آب است.

 

اما روش درست کردن به چه صورتی است؟

یک ظرف یا سینی را از مقداری سنگریزه و آب پر کنید به طوری که ارتفاع سنگریزه بیشتر از آب باشد، هدف ما از این عمل تامین رطوبت از طریق هوا است و نمی خواهیم با این کار گیاه را آبیاری کنیم در نتیجه گلدون باید روی سنگریزه ها قرار بگیرد و با آب در تماس نباشد، آب به تدریج بخار می شود و رطوبت را در اختیار گیاه قرار می دهد.

 

* در واقع انگار گلدانتان را در یک جزیره قرار دادید.

* دستگاه بخور سرد هم یکی از روش های خوب برای تامین رطوبت گیاه است.

 

نکته

یکی از کارهای اشتباهی که باعث آسیب رساندن به گیاه می شود، باقی ماندن آب در زیرگلدانی برای مدت طولانی است، این کار باعث می شود که در اطراف ریشه آب باقی بماند و باعث زرد شدن برگ ها شود و کم کم گیاه از بین برود.

بعضی از خاک ها زهکشی بالایی دارند و ممکن است بعد از آب دهی به سرعت خارج شوند اما گیاه هنوز تشنه باشد برای این گیاهان اجازه بدهید حدود نیم ساعت آب باقی بماند اما بعد آب باقی مانده را خالی کنید.

 

نکته

یک تصور غلط که خیلی هم خطرناک است این است که تا گیاهی زرد و بیحال می شود یا خاک آن را عوض می کنند یا به آن کود می دهند، چنین گیاهی ریشه های ضعیفی دارد و این کار باعث ایجاد شوک می شود، اول عامل اصلی که باعث این آسیب شده است را پیدا کنید و رفع کنید بعد که گیاه کمی رو به راه شد اگر نیاز به تعویض خاک یا کود دهی بود این کار را انجام بدهید.

 

 • بهترین زمان برای تعویض گلدان و خاک گل ها قبل از شروع فصل رشد می باشد.

 

 • که در ایران معمولاً اواخر اسفند ماه می باشد.

 

 • بنابراین در فصل پاییز و زمستان از تعویض خاک یا گلدان بپرهیزید.

 

نکته

برای مبارزه و دور کردن حشرات پوست پرتقال روی خاک گلدان بریزید حشرات را فراری می دهد.

 

 • برای تسریع در قلمه زنی گلها

هرکدام از مواد زیر را که موجود است را به ته ساقه گل آغشته کنید.

 

 • عسل

 

 • دارچین

 

 • پودر بچه

 

 • جوشیده ساقه درخت بید مجنون

 

 • شیره درخت انگور

 

 • شیره درخت نارگیل

 

 • قرص آسپرین

 

قرص ال دی برای گیاهان

گیاهان آپارتمانی گلدار

 

شرایط نگهداری از گل و گیاهان خانگی | نکات مهم

 منبع : بیتوته – چیدانه – نمناک

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.