پنج شنبه 1 آبان 1399

گردش خون ضعیف | علائم گردش خون ضعیف بدن

علائم بیماریها ، نشانه های گردش خون ضعیف در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

تسریع گردش خون

میوه افزایش گردش خون ، گردش خون ضعیف

 

 

علائم گردش خون ضعیف در بدن

ورزش کردن، ترک سیگار و متناسب تر شدن بدن همگی می توانند به بهبود گردش خون کمک کنند. اگر فکر می کنید مشکلی در گردش خون دارید، هرگز نترسید.

علائم گردش خون ضعیف در بدندر اینجا لیستی از علائم هشدار دهنده که نشان می دهد بدن تان ممکن است جریان خون مناسب را نداشته باشد برای تان می آوریم.

 

رنگ پریدگی پوست

اگر نوک انگشتان دست و پای تان شروع کرده است به کبود شدن، این احتمال وجود دارد که جریان خون ضعیفی داشته باشید. این بیماری به نام سیانوز شناخته شده و می تواند سبب کوفتگی همراه با کبودی انگشتان شود.

 

منتظر نمانید تا این رنگ، بیشتر شود، حتی اگر این رنگ، در دست ها و پاهای تان کم رنگ و خفیف باشد. این حالت می تواند دلالت بر شروع بیماری قلبی مادرزادی در نوزادان داشته باشد و باید به محض ظاهر شدن علائم، جدی گرفته شود.

 

پاهای متورم

وقتی سیستم گردش خون ضعیف می شود، خون در دست ها و پاها جمع می شود، زیرا برای قلب دشوارتر خواهد بود که آن را به قلب برگرداند. در نتیجه خون کمتری برای سایر نواحی بدن باقی می ماند. این تورم که به نام ادم یا خیز شناخته می شود، اغلب با یک آزمایش ساده قابل تشخیص است.

 

احساس مداوم سرما در دست و پا

ناحیه متورم را با یک انگشت فشار دهید، پنج ثانیه نگه دارید و رها کنید؛ اگر فرورفتگی در پوست بادکرده تان بوجود آمد، به احتمال زیاد دلیلی برای ادم است. یعنی، اگر متوجه شدید دست ها یا پاهای شما متورم شده اند، به جای خودتشخیصی با پزشک مشورت کنید.

 

مشکلات گوارشی

یبوست و دل پیچه ناخوشایند هستند و می توانند نشانگر گردش خون ضعیف باشند. اگر به دنبال توجیهی برای ناراحتی گوارشی تان هستید، مشکل گردش خون را هم مدنظر داشته و بررسی کنید. جریان خون ضعیف باعث کاهش تامین موادمغذی و اکسیژن مورد نیاز بدن می شود و کاهش سرعت گوارش هم یکی از راه هایی است که بدن برای غلبه بر این حالت آن را در پیش می گیرد.

 

چون کبد، خون کم و کمتری را دریافت می کند، ممکن است اشتهای تان را هم از دست بدهید. اگر متوجه شدید این اتفاق برای تان افتاده، سعی کنید در طول روز، به طور منظم غذا بخورید تا مواد مورد نیاز بدن تان را تا جایی که ممکن است تامین نمایید.

 

ریزش مو

مانند سایر علائم ضعف گردش خون، وقتی مواد مغذی و اکسیژن کافی به پیاز مو نرسد، موجب ریزش آن می گردد. هرچند دلایل زیادی برای ریزش مو وجود دارد، اما اگر همراه با علامت دیگری که در این مطلب آمده باشد، دلیل خوبی است تا وضعیت گردش خون تان را بررسی کنید.

 

مطالعه ای اخیر که در ژاپن انجام شده نشان داد، گردش خون در پوست سر مردان جوانی که الگوی طاسی مردانه در آنها تشخیص داده شد، تقریبا 2.6 کمتر از آنهایی بوده که در گروه کنترل قرار داشتند.

 

خستگی و کم توانی

گردش خون ضعیف می تواند روی مغزتان هم مانند سایر اندام ها تاثیر بگذارد. احساس خستگی و گیجی و سردردهای مکرر می تواند نشاندهنده کاهش جریان خون به سمت مغزتان باشد. اگر می بینید زمان هایی که انتظارش را ندارید خسته و گیج و منگ هستید، ممکن است نتیجه مشکلی در گردش خون باشد.

 

البته مانند سایر علل گفته شده در این مطلب، کم انرژی بودن هم می تواند علامت طیف گسترده ای از بیماری ها باشد، ولی اگر سایر علائم وجود داشتند، باید این حالت را به عنوان نشانه ای از گردش خون ضعیف در نظر گرفت.

 

دست و پاهای سرد

احساس مداوم سرما در دست و پا، نشانه بارز اشکال در گردش خون می باشد. این بیماری که به آن رینود می گویند، شامل تنگ شدن سرخرگ ها در دست ها و پاهاست و می تواند منجر به جریان خون ناکافی در سراسر بدن شود. گردش خون ضعیف، روی نواحی که از قلب فاصله بیشتری دارند و نیز بینی، لب ها، نوک سینه و گوش ها هم تاثیر می گذارد.

 

بی حسی مکرر

وقتی دست یا پا برای مدت طولانی تحت فشار باشد و بخواهید حرکتش دهید، طبیعی است که بی حسی و کرختی را تجربه کنید. اگر این احساس ادامه پیدا کند و نتوانید دلیل خارجی خاصی برایش پیدا کنید، ممکن است نتیجه مشکلی در گردش خون باشد. اگر دلیل اصلی آن واقعا گردش خون نامناسب باشد، این کرختی در دست ها و پاها بیشتر از سایر قسمت ها قابل مشاهده است.

 

ضربان در دست و پا

وقتی جریان خون به راحتی معمول صورت نگیرد، ممکن است انواع گوناگون ناراحتی ها را تجربه کنید. ضربان و تپش در دست یا پا، یعنی احساس ضربات مکرر و ریتمیک در بازوها یا پاها همراه با گزگز شدن یا گرفتگی عضله می تواند یکی از این علائم باشد. این ضربان ها در دست و پا ممکن است با سوزش هم همراه باشد. نیازی به گفتن نیست که مشکل گردش خون اغلب ناخوشایند و آزاردهنده است. از خودتان مراقبت کنید و علائم را نادیده نگیرید.

 

کم اشتهایی

کم کاری کبد نتیجه گردش خون ضعیف است. وقتی عملکرد کبدتان ناقص باشد، ممکن است اشتها و میل تان به غذا کمتر شود. همراه با این علامت معمولا پوست هم بی روح و مات به نظر می رسد که نشان دهنده کاهش جریان خون به سمت کبد است.

 

همان طور که قبلا گفته شد، اگر اشتهای تان کم شود، اولین قدم تان باید این باشد که مطمئن شوید بدن تان مواد مغذی لازم را دریافت می کند. خوردن آب میوه ها و سبزیجات حتی وقتی گرسنه نیستید، راهی است بسیار خوب تا مطمئن شوید مواد مغذی فراوانی دریافت می کنید.

 

ضعف حافظه

یادتان نمی آید کلیدها را کجا گذاشته اید؟ این احتمال وجود دارد که اشتباهات مکرر حافظه تان به دلیل گردش خون نامناسب باشد. اگر واقعا علتش همین باشد، همچنین ممکن است متوجه شوید برای یادآوری اطلاعات و یا واکنش به یک محرک، به زمان بیشتری از حد طبیعی نیاز دارید. همچنین شاید این احساس را داشته باشید که افکارتان درهم برهم و نامشخص است تا روشن و مشخص.

 

اگر چنین است، نترسید، اما در نظر داشته باشید که می تواند دلیل وجود مشکل در گردش خون تان باشد. گردش خون ضعیف می تواند در اثر بسیاری از بیماری های پنهان باشد. اگر دیدید هر کدام از این علائم بالا را دارید، به پزشک مراجعه کنید تا بیماری تان کنترل شود.

 

چه عواملی باعث ایجاد گردش خون ضعیف می شود؟

گردش خون ضعیف، ناشی از شرایط مختلفی است که شایعترین و معمولترین آنها بیماری تصلب شریانی و شریانی محیطی (PAD) است.

علائم گردش خون ضعیف، اغلب در دست و پاها ایجاد می شود که عبارتند از:

 

 

علائم نرسیدن خون کافی به مغز

دارویی برای گردش خون ضعیف

 

 

درد پا در هنگام راه رفتن:

یک علامت رایج گردش خون ضعیف است. که معمولا درد و یا گرفتگی عضلات پا یا ماهیچه ای است. این اتفاق، موقع راه رفتن، بالا رفتن از پله ها یا انجام فعالیت های جسمانی مشابه احساس می شود.

این وضعیتی است که به عنوان لنگیدن متناوب نیز نامیده می شود و یکی از علائم گردش خون ضیف می باشد.

 

بی حسی و ضعف:

دست ها یا پاهای شما ممکن است به یکباره احساس ضعف یا خستگی کند، که در هنگام حرکت و یا حتی زمانی که نشسته اید، ممکن است رخ دهد.

اگر این ضعف و بی حسی ناگهانی و به یکباره رخ می دهد و ماهیچه هایتان را نیز درگیر می کند، احتمالا به علت تصلب شریانی، گردش خون ضعیف به مغز دارید. گردش خون ضعیف در شریانهایی که خون را به مغز می رسانند، می تواند موجب سکته مغزی شود.

 

سردی و ورم:

اگر دائما بدون هیچ دلیل ظاهری در دست و پاها احساس سرد بودن و ورم می کنید، نشانه ای از گردش خون ضعیف است.سرد شدن دست و پایی که به دلیل گردش خون ضعیف باشد، معمولا با سردتر بودن یک دست یا پا از دیگری نشان داده میشود.

 

زخم های التیام نیافته:

زخمهای پا یا دست ها که التیام نمی یابند، از علائم رایج هستند. شما همچنین ممکن است متوجه شوید که زخم یا عفونتی در دست و پاهای شما بسیار آهسته بهبود می یابد.

حتی ممکن است متوجه شوید که موهای روی دست و پاهایتان شروع به ریزش می کنند یا اینکه کندتر از حد معمول رشد می کنند.روی انگشتان پا نیز ممکن است به آرامی مو رشد کند.

 

درد قفسه سینه:

درد قفسه سینه و سایر علائم حمله قلبی از علائم گردش خون ضعیف در شریان ها به قلب است.اگر درد قفسه سینه دارید، برای جلوگیری از یک مشکل خطرناک، فورا با پزشک خود ملاقات کنید.

 

ناتوانی جنسی در مردان:

ناتوانی جنسی یکی دیگر از نشانه های ضعف در گردش خون است. ناتوانی جنسی می تواند ناشی از خون رسانی ضعیف به کشاله های ران و یا زیر ناحیه تناسلی باشد.

 

چندین دلیل مختلف برای گردش خون ضعیف وجود دارد:

بیماری شریانی محیطی:

این بیماری می تواند سبب گردش خون ضعیف در پاها شود. با گذشت زمان، کاهش جریان خون در اندام ها می تواند منجر به :

 

بی حسی
آسیب عصبی
آسیب به بافت ها شود

 

لخته شدن خون:

لخته های خون می توانند باعث ایجاد گردش خون ضعیف شوند.

 

رگ های واریسی:

این رگ ها اغلب در پشت پاها یافت می شوند. این رگ ها نمی توانند خون را به رگ های دیگر منتقل کنند.

 

دیابت:

ممکن است فکر کنید که دیابت فقط بر روی قند خون تاثیر می گذارد، اما می تواند باعث کاهش و ضعیف شدن گردش خون در برخی از نقاط بدن نیز شود، که باعث گرفتگی پاها و درد در ران ها یا باسن میشود.

 

دیابت همچنین می تواند باعث بروز مشکلات قلبی – عروقی نیز شود.

 

 

میوه های مفید برای گردش خون

گردش خون مناسب

 

گردش خون ضعیف | علائم گردش خون ضعیف بدن

 

منبع: تبیان / نمناک / عصرایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.