شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹

استرس در خانه | تاثیر خانه در اضطراب و کنترل آن چیست؟

روان ، راه های کنترل استرس در خانه ، در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

درمان استرس

استرس چیست ، استرس در خانه

 

 

خانه‌ی شما چگونه می‌تواند مضطرب‌تان کند؟

قدرت خانه و دکوراسیون آن را بر سلامت روح و روان‌تان دست کم نگیرید. با ما باشید تا ببینید خانه‌ی شما چگونه ممکن است باعث اضطراب‌تان شود.

 

محیط ناسالم

خانه می‌تواند بر سلامت روح و روان ما اثر بگذارد. یک محیط ناسالم می‌تواند اضطراب ایجاد کند. چه چیزی یک محیط را ناسالم می‌کند؟ یک محیط ناسالم داخلی محیطی است که وقتی در آن هستید احساس خوبی ندارید. مثلا محیطی که کیفیت هوای آن خوب نیست، بوی بدی می‌دهد، دکوراسیونش چشم را آزار می‌دهد و یا نورپردازی‌اش مناسب آن فضا نیست. از دیگر المان‌های دکوراسیون که می‌تواند تاثیر منفی روی ما بگذارد شامل کیفیت مبلمان و چیدمان آنها می‌شود. انسان در محیط‌های شلوغ احساس راحتی نمی‌کند و نشستن روی مبلمان ناراحت خوشایند نیست. همه‌ی اینها می‌توانند استرس برانگیز باشند و تمرکز و آرامش را بهم بزنند. کمبود نور طبیعی، عدم وجود المان‌های زنده یا سبز به طور کلی از شاخص‌های یک فضای داخلی ناسالم‌اند.

 

ارتباط روان ما با پیرامون ما

تاثیر محیط بر ما تنها فیزیکی نیست و می‌تواند بر خلق و خو و احساسات ما نیز اثر بگذارد. تمام المان‌های طراحی داخلی مانند رنگ، الگوها و بافت‌ها می‌توانند بر احساس بیولوژیکی و روانی ما اثر بگذارند زیرا مغز ما در مواجهه با محیطی که ساخته‌ایم هورمون‌هایی ترشح می‌کند. مثلا اگر فضایی را آرامشبخش تلقی کنیم بدن ما نیز هورمون‌هایی ترشح می‌کند که می‌توانند اضطراب‌مان را تسکین دهند. اگر وارد محیطی بسیار گرم و پویا شویم که پُر از نورهای روشن و رنگ‌های درخشان و زوایای تند است می‌توانیم هیجان زده شویم و حتی آدرنالین ترشح کنیم که باعث می‌شود بدن ما در وضعیت بسیار هوشیار قرار بگیرد. محیطی ممکن است تجربیات شخصی‌مان را برای‌مان زنده کند یا تاثیر فرهنگی روی ما بگذارد.

 

شاخص‌های یک خانه‌ی سالم

نشانه‌های یک محیط خانگی سالم چیست؟ آشپزخانه‌ای که دستگاه تصفیه آب در آن دیده می‌شود خبر از اهمیت اعضای خانواده به کیفیت آب آشامیدنی می‌دهد. پنل‌های آکوستیک که روی سقف کار شده نشان دهنده‌ی به حداقل رساندن سروصدا و ایجاد محیطی بهتر برای ارتباط اعضای خانواده و لذت بردن از صرف غذا و درکنار هم بودن است. محیط منظم و بودن وسایل اضافی نشان می‌دهد می‌توانید انتظار داشته باشید هر چیزی سر جای خودش باشد. ریزه کاریهای فضای پخت و پز، فضای خواب و استراحت، فضای پذیرایی و …، حرفهای زیاد برای گفتن دارند.

 

یک باشگاه خانگی کوچک

ورزش می‌تواند اضطراب را تسکین بدهد، بنابراین آیا می‌توانید باشگاه کوچکی در خانه درست کنید تا تشویق به تمرین و تحرک شوید؟ مطمئنا وجود چنین فضایی تاثیر مستقیم بر سلامت جسم و روح‌تان دارد. باشگاه خانگی شما باید به شما انگیزه بدهد و چه بهتر که رو به فضای سبز یا دست کم چشم اندازی زیبا و انگیزه بخش باشد. شما باید عاشق باشگاه خانگی‌تان باشید و احساس کنید در این محیط انرژی می‌گیرید. انتخاب دنج‌ترین قسمت خانه برای ورزش باعث می‌شود انگیزه‌تان کم شود و احتمالا آن را نادیده بگیرید. از نور غیرمستقیم برای باشگاه کوچک خانگی‌تان استفاده کنید تا وقتی تمرینات درازکشیده را انجام می‌دهید چشمان‌تان را آزار ندهد.

 

از خانه‌تان، محل کار ِ استرس برانگیز نسازید

شکی وجود ندارد که در خانه کار کردن مزایای زیادی دارد اما باید هوشیارانه این کار را انجام دهید تا فضای خانه‌تان تبدیل به محیط کار نشود و استرس کار و شغل‌تان محیط خانه را نگیرد. با چند ترفند در طراحی می‌توانید این کار را انجام دهید. فضای خانگی کارتان را با چیزهایی که دوست دارید و حواس‌تان را هم پرت نمی‌کنند بسازید. این روزها حتی شرکت‌ها و محیط‌های سازمانی هم تا آخرین حد ممکن سعی می‌کنند فضای کار را گرم و راحت و دوستانه‌تر کنند، پس شما که در خانه کار می‌کنید باید راحت‌تر بتوانید این کار را انجام دهید. ببینید چه فضای خلاقیت‌ و کارآمدی‌تان را بیشتر می‌کند بدون اینکه استرسی به شما وارد کند.

 

محیط خانه با وسایل کوچکی و سالمی که استفاده می‌کنید سالم می‌شود

آشپزخانه معمولا دوست داشتنی‌ترین فضای خانه است که باید در آن احساس مطبوعی داشته باشید، پس چند گل و گیاه در آن بگذارید و به نور آن اهیمت بدهید. یک آشپزخانه‌ی زیبا درست کنید، جایی که به راحتی در آن آشپزی کنید و فضایی برای میزغذاخوری در نظر بگیرید. خانواده‌هایی که باهم آشپزی می‌کنند و دور هم غذا می‌خورند کمتر دچار اضافه وزن می‌شوند، عملکرد کاری‌شان بهتر است و کمتر در زندگی روزمره به دردسر می‌افتند.

 

نگه داشتن گیاهان در فضای خانه نه تنها هوا را تصفیه می‌کند و به محیط شادابی می‌‌دهد. می‌توانید طبق سلیقه‌تان و متناسب با فضایی که دارید از انواع جورواجور گلها و گیاهان استفاده کنید. همچنین می‌توانید خودتان باغبانی کنید که علم ثابت کرده به میزان چشمگیری از کورتیزول‌تان کم کرده و حال‌تان را خوب می‌کند. قدرت بافت‌ها و پارچه‌ها را دست کم نگیرید. صحبت ما فراتر از بافت‌هایی چون پشم و ابریشم است؛ بافت‌هایی از طبیعت را به خانه‌تان بیاورید. افزودن پارچه‌های طبیعی و المان‌های سبز به فضا، واقعا ساده و بینهایت موثر بر روح و روان ماست

.

اگر می‌خواهید فقط یک کار برای خانه‌تان انجام دهید، نورپردازیست

به نورپردازی خوب و مناسب خیلی اهمیت بدهید. یک نورپردازی درست، نگاه‌تان را تغییر خواهد داد و زندگی‌تان را جور دیگری خواهد کرد. بزرگترین اشتباهی که در دکوراسیون می‌توانید مرتکب شوید، دست کم گرفتن اثر نورپردازی در فضای داخلی است. وقتی وارد محیطی می‌شوید و احساس خوبی به شما می‌دهد، به احتمال زیاد نورپردازی عامل این احساس خوب است. یک نورپرازی مناسب حتی می‌تواند کوچک‌ترین فضاها و ساده‌ترین وسایل را زیبا و دوست داشتنی جلوه بدهد. نور می‌تواند به شما احساس سرزنده‌گی و انرژی بدهد اما می‌تواند ساکت و منزوی‌تان هم بکند. اگر نورپردازی فضای خانه احساسی غیر از آنچه نیاز دارید ایجاد کند حتی ممکن است مانع شود بدن‌تان به طور طبیعی احساس خواب آلودگی یا هوشیاری کند.

 

برای ایجاد فضایی نیروبخش و آرامشبخش از نورپردازی با رنگ‌های گرم استفاده کرده و از غروب خورشید الهام بگیرید که درخشش آن پراکنده‌تر است و عملکردی مبهم‌تر و کم سوتر و در نتیجه اثری آرامشبخش‌تر دارد. این نوع نورپردازی برای یک محیط کاری که نیاز به خلاقیت و کارآمدی وجود دارد مناسب نیست.

 

محیط‌تان را شلوغ نکنید

اتاقی که جادار است حس خوبی می‌دهد. چند نکته به شما توصی می‌کنیم که چگونه دکوراسیونی باز و جادار داشته باشید.

محیط را تا جایی که ممکن است روشن و پرنور نگه دارید، دیوارها رنگ‌های روشن داشته باشند تا نور طبیعی را بازتاب بدهند.

از سطوح انعکاسی مانند آینه برای گسترده‌تر نشان دادن فضا استفاده کنید.
خرده ریزهای‌تان را در کمد و گنجه و … بگذارید. سطوحی که چیزهای کمتری برای نمایش دادن دارند از پیچیدگی‌های بصری کم می‌کنند و احساس باز بودن فضا به شما می‌دهند.
برای کف اتاق از رنگ‌ها با تناژ ملایم استفاده کنید. رنگ تیره برای کف اتاق از لحاظ بصری از گستردگی فضا کم می‌کند و احساس کوچک‌تر بودن فضا از میزان واقعی آن را به شما خواهد داد.

اگر امکان دارد ارتفاع سقف را بیشتر کنید. هر چه سقف بلندتر باشد احساس می‌کنید فضای‌تان بیشتر است.

 

 

تاثیر گذار بودن یکی از دلایل بر افزایش استرس

نقش بدبینی در استرس

 

 

خانه‌ی شما قلب شماست

خانه‌ی شما مثل بدن شماست، قلب و جان شماست؛ باید از آن مراقبت کنید تا از طعم سلامتی را بچشید و لذت ببرید. افرادی که برای محیط خانه‌ی خود هزینه و وقت صرف می‌کنند حس مطبوعی از رضایت و غرور دارند و میزان شادی و اعتماد بنفس‌شان بیشتر است. پژوهش‌ها نشن می‌دهند اگر در خانه‌ای شلوغ و بهم ریخته با وسایل کهنه و نامتناسب زندگی کنید، احساس افسردگی و استرس خواهید داشت. پس یک محیط و دکوراسیون سالم و شاداب نه تنها چشمان‌تان را می‌نوازد بلکه با احساس آرامش و امنیت و لذتی که به شما می‌دهد برای سلامت جسم و روح‌تان نیز خوب است.

 

چگونه استرس را از خانه خارج کنیم؟!

نور شمع با شعله باریک و کشیده اش ما را به عمق وجودمان می کشاند؛ به جایی که ریشه هایمان در آنجاست. شکل و حالت آن معنی دارد، قدرت شعله شمع نه زنانه است و نه مردانه ولی می تواند ما را به ماهیت اصلی مان متصل کند. در فنگشویی استفاده از شمع جایگاه ویژه ای دارد. در واقع از قدرتمندترین عناصر در دکوراسیون خانه است. شمع، نیرو و انرژی پاکسازی و الهام دارد. محیط خانه را گرم می کند و انرژی های منفی و استرس ها را دفع می کند. بهتر است که از شمع در قسمت های جنوب، جنوب غربی و شمال شرقی خانه استفاده کنید.

 

شمع ها باعث افزایش کیفیت هوای خانه می شوند. بعد از انجام تحقیقات بسیار توسط پژوهشگران این نتیجه به دست آمده است که در فضای داخلی و بسته اتاق ها از شمع پارافینی استفاده نشود چرا که در اثر سوختن آنها، نوعی سم در محیط پخش می شود.

 

گذشته از مسئله زیبایی شمع، تاثیر آن در افزایش انرژی و از بین رفتن استرس بسیار مهم است. علاوه بر آن طبق تحقیقات به عمل آمده روشن کردن و سوختن یک شمع با کیفیت به مدت ۱۵ دقیقه در اتاق خواب و قبل از خواب باعث احساس راحتی بسیار زیاد و خواب راحت و عمیق می شود.

 

گاهی اوقات لازم است به مدت چند روز پیاپی شمع روشن کنید تا به تاثیر جادویی آن برسید. هنگام چیدمان وسایل و استفاده از شمع در خانه، بهتر است که به یاد داشته باشید تاثیرگذار باشد و محیط اطراف را پاکسازی کند.

 

استفاده از شمع و اسانس باعث می شود تا موجی ملایم از روغن های اصلی برخی گیاهان و گل ها در فضای اتاق ها روان شود. وقتی که این هوا را نفس می کشید، مولکول های روغن وارد سیستم تنفسی شما و در نتیجه وارد جریان خون می شوند و در نهایت از برخی بیماری ها جلوگیری می کنند یا حتی آنها را درمان می کنند. این شمع ها با انواع اسانس ها که از روغن های مختلف تهیه می شوند، فروخته می شوند.

 

متخصصان فنگشویی با استفاده از برخی آیینه های خاص توانسته اند تصاویری در انرژی های بد و منفی را در داخل اتاق ها تهیه کنند بنابراین می توان از آیینه ها نیز برای جمع آوری انرژی های بد خانه استفاده کرد. اگر آیینه ای که روی دیوار یا کمد قرار دارد بتواند قسمت زیادی از فضای اتاق مورد نظر را منعکس کند، بهتر است که ابتدا کمی از ازدحام وسایل بکاهید و فضا را سبک تر کنید. سپس روی آیینه را بپوشانید. با این کار انرژی های منفی اتاق در آیینه جمع می شوند و اگر روی آیینه را نپوشانید، آن انرژی ها با انعکاس در آیینه دو برابر می شوند. اژدها در فرهنگ چین باستان سمبل خوشبختی و اقبال خوب است. اژدها یعنی شروع خوب و تازه و موفقیت های مداوم. شما می توانید از این سمبل ها نیز در خانه استفاده کنید.

 

استفاده از کریستال

برخی از کریستال ها جنبه درمانی دارند. شما می توانید در اتاقی که احساس می کنید انرژی های خوب و مثبتش ضعیف شده است، از کریستال استفاده کنید. تابش نور بر کریستال باعث ایجاد رنگ های رنگین کمانی روی سقف و دیوارهای اتاق می شود. رنگ های رنگین کمان انرژی مثبت در فضا پخش می کنند و استرس های شما را کاهش می دهند.

 

استفاده از نور

نور، می تواند پاکسازی کند و قدرت ببخشد و هر چیزی که به شما احساس راحتی و قدرت بیشتر می دهد را جمع کند. با نور سفید درخشان در اتاق ها؛ انرژی اتاق شما، خود شما و سایر افراد خانواده تان تغییر می کنند. تجربه های مختلف نشان می دهد که نور برای تجدید قوا و انرژی تازه یافتن، بسیار موثر است.

 

استفاده از رنگ قرمز روشن

اگر در نزدیکی یک بیمارستان یا حتی قبرستان زندگی می کنید، انرژی های منفی ناشی از بیماری ها و مرگ روی شما اثر می گذارند. برای خنثی کردن این انرژی ها می توانید از قرمز روشن استفاده کنید. می توانید در اطراف اتاق تان از نورهای زیادی استفاده کنید تا انرژی های مثبت در فضا پخش شوند.

 

تاثیر محیط اطراف روی انسان ها

از گذشته های دور تاکنون، همواره انسان ها تحت تاثیر محیط اطراف خود بوده اند. قبل از هر چیز انسان ها به محیطی امن و مطمئن نیاز دارند تا در آنجا احساس آرامش کنند. محیط زندگی انسان ها باید از نظر روانی نیز راحت و امن باشد. یکی از جنبه های بسیار مهم و تاثیرگذار محیط روی انسان ها، تاثیری است که روی کاهش استرس و ایجاد آرامش دارند. سیستم عصبی انسان ها سیستم ایمنی مغز، از پیرامون اثر بسیار می گیرند. محیط های نامناسب برای زندگی باعث می شوند که احساس استرس، گیجی، نگرانی، غمگینی و ناامیدی داشته باشید. حتی روی فشارخون و ضربان قلب نیز اثر می گذارند. استرس یک نوع شرایط پزشکی بسیار جدی و مهم است و ایجاد محیطی مناسب برای کاهش آن، کلید اصلی رسیدن به سلامت بیشتر است.

 

برخی روش های کاهش استرس

استفاده از شمع ها و اسانس های معطر، استفاده از نورها، گیاهان آپارتمانی، آب (آب نما و آکواریوم…) رنگ ها،‌ آیینه ها و… از راه های کاهش استرس است.

رنگ ها اثر زیادی در کاهش استرس خانه و ایجاد آرامش دارند. در فنگشویی، رنگ های مختلف، انرژی های متفاوت ایجاد می کنند. رنگ آبی، سرعت شما را کندتر می کند و می تواند فشارخون شما را نیز کاهش دهد. در میان رنگ های متفاوت آبی، آبی ملایم از همه تاثیرگذارتر است. رنگ طوسی آبی که لایه ای از نور روی آن تابیده باشد نیز تاثیر مشابه دارد.

 

هر یک از ما به شیوه ای سعی می کنیم محیط اطراف خود را پاکسازی کنیم و انرژی های منفی را از خودمان دور کنیم. ادوات موسیقی، شمع روشن کردن، استفاده از سنگ ها و کریستال ها، آیینه و… در این زمینه بسیار مهمند. برخلاف گذشته که پاکسازی انرژی های منفی مخصوص مراسم مذهبی و باستانی بود، این روزها مردم اهمیت زیادی به این مسئله می دهند و سعی می کنند این سنت قدیمی را در خانه هایشان نیز ادامه دهند. گاهی اوقات فقط کمی تغییر ساده در محیط می تواند همین حس را در شما ایجاد کند و به شما انرژی فراوانی بدهد. قبل از هر چیز بهتر است که فقط کمی زمان را به فکر کردن در این باره اختصاص دهید. چیزهای شکسته و بلااستفاده را از اطراف خود بردارید. کمدها قفسه را سبک کنید و گوشه های اتاق ها را از ازدحام و شلوغی رها کنید.

 

حتی می توانید در محیط خانه تان از گل ها و گیاهان سبز بیشتری استفاده کنید. می توانید یکی از میزهای خانه را به این کار اختصاص دهید. یک رومیزی روی آن پهن کنید و بعد مقداری سنگ نمک، مخروط، سنگ یا هر چیز طبیعی دیگری که به شما حس آرامش می دهد را در فضای اتاق تان قرار دهید.

همچنین می توانید مقداری سنگ نمک، برنج، شمع، گل و گیاه تازه یا هر چیز الهام بخش دیگری روی میز قرار دهید. شمع را در اتاق هایی که تلویزیون، کامپیوتر و رادیو است، روشن نکنید تا اثر آنها را از بین نبرند. در واقع اتاق خواب بهترین محل برای روشن کردن شمع است. در محیط ما هر چیزی که هست، دو قطب منفی و مثبت دارد. مقداری روغن انتخاب کنید. کمی از آن را از بالا تا وسط شمع بمالید و بعد همین را از پایین تا وسط شمع تکرار کنید. این کار را ۷ بار تکرار کنید و هر بار در یک جهت حرکت کنید. جهت خود را تغییر ندهید. سپس شمع را روشن کنید و بگذارید تا بسوزد و همزمان به چیزهای خوب یا هر چیزی که دوست دارید فکر کنید…. مثلاً به خدا، به به دست آوردن پول، رسیدن به شغل بهتر، کسی که دوستش دارید، رسیدن به حقیقت، کنترل و مدیریت استرس، سلامتی بیشتر و… فکر کنید.

 

محیط خانه و اضطراب

درمان استرس

 

استرس در خانه | تاثیر خانه در اضطراب و کنترل آن چیست؟

 

منبع: آرامش / شفاف / برترین ها

همچنین ببینید

ویتامین ضد استرس

تغذیه و استرس | تاثیرات مثبت و منفی تغذیه بر اضطراب

روان ، تاثیرات مصرف مواد غذایی بر کاهش اضطراب در خدمت شما هستیم. با ما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.