بدانیم تا سالم بمانیم

خواب و حملات قلبی | ارتباط خوابیدن با مشکلات قلبی

سلامت عمومی ، ارتباط مستقیم خواب بر مشکلات قلبی در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

 

علائم سکته قلبی در زنان

پیشگیری از سکته قلبی ، خواب و حملات قلبی

 

 

تاثیر کم و زیاد خوابیدن با مشکلات قلبی عروقی

آیا به دنبال راهی ساده برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی هستید؟

شاید به فکرتان نرسد که خواب خیلی کم یا خیلی زیاد برای قلب شما خطر ناک است ولی باید بدانید واقعیت دارد.

 

عادت های اشتباه خواب می تواند احتمال بیماری و حمله قلبی را در ۱۰ تا ۲۰ سال آینده افزایش دهد.

بنابراین درست مثل ورزش روزانه و رژیم غذایی سالم برای پیشگیری از حمله قلبی باید عادت های خوابتان را هم بهبود دهید.

 

عادت های خواب چگونه به سلامت قلب آسیب می رساند

مطالعات اخیر در دانشگاه گوتنبرگ سوئد دریافتند که خواب کمتر از ۵ ساعت در شب به طرز چشمیگیری باعث افزایش احتمال ابتلا به مشکلات جدی قلبی عروقی می شود.

این مطالعه روی ۷۹۸ مرد ۵۰ ساله انجام شد که میزان خواب شبانه آن ها در سه گروه ۵ ساعت و کمتر، ۶ ساعت یا ۷ تا ۸ ساعت قرار داشت و ۲۱ سال بعد محققان کشف کردند که …

 

مردانی که در شب ۵ ساعت یا کمتر می خوابند احتمال وقوع مشکلات قلبی عروقی در آن ها بعد از ۷۱ سالگی نسبت به افرادی که عادت خواب معمولی داشتند دو برابر بوده است. این مشکلات قلبی عروقی عبارت بودند از:

 

حمله قلبی

سکته مغزی

بستری شدن به دلیل مشکلات قلبی

گرفتگی عروق کرونر

و مرگ به دلیل بیماری های قلبی

 

یکی دیگر از بررسی های اخیر در مورد ۱۱ مطالعه، نتیجه مشابهی داشت.علاوه بر آن نشان داد که خواب بیش از حد برای قلب شما بسیار خطرناک است.

این بررسی نشان داد که خواب کوتاه و بلند هر دو احتمال خطر بیماری های قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد.

 

در واقعا خواب کم احمال بیماری های قلبی عروقی را تا ۱۱ درصد افزایش می دهد ولی خواب زیاد بیشتر روی بیماری های قلبی تاثیر گذار است و باعث افزایش بیماری های قلبی عروقی تا ۳۳ درصد می شود.

 

برای پیشگیری از مشکلات سلامت قلبی عروقی چقدر باید بخوابیم

بر اساس این دو مطالعه مقدار خواب مناسب شبانه بین ۶ تا ۸ ساعت است. تغییر عادت خواب می تواند سخت باشد ولی زمانی که بدانید کم و زیاد بودن خواب شبانه زنگ خطری برای سلامت شماست مسلما راحت تر می توانید عادت خود راتغییر دهید.

 

 

جلوگیری از سکته در خواب

علائم سکته خفیف

 

 

گیاه آشوگاندا Ashwagandha قرن هاست که برای درمان بیم خوابی مورد استفاده قرار می گیرد ولی در مصرف آن باید دقت داشته باشید چون در برخی موراد باعث بدتر شدن بی خوابی می شود بنابراین اگر متوجه تاثیر منفی آن بر چرخه خواب خود شدید فورا مصرف آن را قطع کنید.

 

تحقیقات نشان داده اند که تمرینات یوگا می توانید کیفیت خواب را بهبود دهد.

 

تأثیر اختلال‌های خواب بر قلب

فرایند خواب از دو مرحله اصلی زیر تشکیل می‌شود:
۱٫ خواب با حرکت سریع چشم خواب فعال یا REM))
۲٫ خواب غیر REM یا آرام

زمانی که تازه به خواب می‌رویم، در مرحله آرام قرار داریم و قلب مجبور نیست به‌سختی کار کند. حدود ۸۰ درصد خواب شبانه در این مرحله سپری می‌شود که در آن فشارخون، ضربان قلب و تنفس در سطحی کمتر از زمان بیداری قرار می‌گیرد.

 

اما در مرحله خواب فعال است که اکثر رؤیاها یا کابوس‌ها را می‌بینیم. حدود ۲۰ درصد از زمان خواب در مرحله فعال سپری می‌شود. فشارخون و ضربان قلب در این مرحله بالا و پایین می‌رود. اگر در اثر کابوس از خواب بیدار شویم، با تپش شدید قلب مواجه می‌شویم.
ضربان قلب و فشارخون صبح‌ها هنگام بیدار شدن از خواب مجدداً افزایش می‌یابد و بدن و قلب از نو آماده فعالیت و گذراندن یک روز پرمشغله می‌شوند.

 

خواب و بیماری‌های قلبی ـ عروقی

خواب و اختلال‌های خواب نقش مهمی را در ابتلا یا پیشگیری از بیماری‌های قلبی ـ عروقی (CVD) ایفا می‌کند، البته میزان تأثیر خواب بر سلامت قلب هنوز کاملاً مشخص نشده است. اما شکی نیست که احتمال مرگ ناگهانی قلبی در چند ساعت نخست پس از بیدار شدن از خواب بالاتر است که دلیل آن احتمالاً به میزان فعالیت قلب هنگام بیدار شدن و تحرک مجدد، مربوط می‌شود.

 

آپنه انسدادی خواب وقفه تنفسی در خواب یا ( OSA) احتمال بروز بیماری عروق کرونری و سکته را افزایش می‌دهد. بیماران دارای سابقه حمله قلبی بیش از بیماران مبتلا به بیماری‌ قلبی دچار آپنه می‌شوند. به‌علاوه درمان نشدن وقفه تنفسی در خواب، بهبود کامل پس از حمله قلبی را دشوارتر می‌سازد.

 

آپنه نوعی اختلال خواب است که به دلیل مسدود شدن مجرای هوا توسط بافت عقب گلو رخ می‌دهد. آپنه عارضه‌ای بسیار شایع است، چون عضله‌های درون گلو هنگام خواب شل می‌شوند. هنگام نفس نکشیدن اکسیژن لازم وارد ریه‌ها نمی‌شود و بدن بیدار می‌شود. این اتفاق بسیار سریع رخ می‌دهد و بیمار اصلاً از آن آگاه نمی‌شود. وقفه تنفسی گاهی صدها بار در یک شب اتفاق می‌افتد. درمان آپنه احتمال مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی ـ عروقی را کاهش می‌دهد.

 

خواب و فشارخون بالا

بر اساس پژوهش‌های متعدد، وقفه تنفسی در خواب احتمال فشارخون بالا را به‌شدت افزایش می‌دهد. درمان فشارخون بالا از آن رو بسیار مهم است که ارتباط مستقیم بین فشارخون بالا و ابتلا به بیماری‌های قلبی ـ عروقی، مانند حمله قلبی، نارسایی قلبی و سکته، به اثبات رسیده است.

 

البته ممکن است درمان فشارخون بالا به‌تنهایی کافی نباشد. موفقیت‌آمیز نبودن درمان فشارخون بالا اغلب ناشی از عدم درمان آپنه خواب است. فشارخون بالا معمولاً پس از درمان این اختلال خواب بهبود می‌یابد. آگاهی پزشک، از نشأت گرفتن بالا بودن فشارخون از اختلال‌های خوابی مانند وقفه تنفسی در خواب بسیار مهم است.

 

خواب و بیماری عروق کرونری

افراد مبتلا به وقفه تنفسی در خواب بیش از دیگران در برابر بیماری عروق کرونری قلب آسیب‌پذیر هستند. ارتباط بین این دو با اتکا به دو دلیل زیر توضیح داده می‌شود:
۱٫ وقفه تنفسی در خواب احتمال بالا رفتن فشارخون را افزایش می‌دهد که به‌نوبه خود عامل ابتلا به بیماری عروق کرونری قلب محسوب می‌شود.

 

۲٫ رخدادهای هنگام وقوع وقفه تنفسی در خواب فشار مضاعفی را بر قلب تحمیل می‌کند و در نتیجه بیماری شروع‌شده تشدید می‌شود.
بر اساس نتایج پژوهش‌های انجام‌شده، وقفه تنفسی در خواب احتمال مرگ ناشی از بیماری عروق کرونری را افزایش می‌دهد. با درمان وقفه تنفسی در خواب می‌توان احتمال وقوع چنین مرگی را کاهش داد.

 

خواب و نارسایی احتقانی قلب

آسیب قلبی تأثیرگذار بر توانایی قلب در پمپاژ خون را، نارسایی احتقانی قلب (CHF) گویند. اختلال‌های خواب می‌تواند هم علت و هم معلول نارسایی احتقانی قلب باشد. فشارخون بالا و پایین بودن میزان اکسیژن در اثر آپنه انسدادی خواب باعث آسیب دیدن قلب و در نهایت ابتلا به نارسایی احتقانی قلب می‌شود. عضله قلب نمی‌تواند فشار ناشی از آپنه را تحمل کند.

بیمارانی که به دلایل دیگر به CHF مبتلا می‌شوند، با تشدید بیماری در اثر وقفه تنفسی در خواب مواجه می‌شوند. بااین‌حال اگر آپنه درمان شود، عملکرد قلب بیماران مبتلا به CHF نیز بهبود خواهد یافت.

 

حدود ۴۰ درصد از بیماران مبتلا به CHF از نوعی اختلال خواب به نام “آپنه خواب مرکزی (CSA )” رنج می‌برند. پایین بودن میزان اکسیژن ناشی از این اختلال خواب بسیار خطرناک است و نارسایی قلبی را تشدید می‌کند. از طرفی نارسایی قلبی نیز خود عامل بروز این نوع آپنه محسوب می‌شود. به‌این‌ترتیب چرخه هولناکی شکل می‌گیرد که پی‌آمد آن تضعیف تدریجی عملکرد قلب است.

 

اثر بیماری قلبی بر خواب

بیماری قلبی به‌طور غیرمستقیم بر کیفیت خواب اثر می‌گذارد. بیماران مبتلا به نارسایی احتقانی قلب غالباً به‌سختی به خواب می‌روند، شب‌ها مدت‌ها بیدار می‌مانند و از کم‌خوابی رنج می‌برند. درواقع تنگی نفس ناشی از نارسایی احتقانی قلب، منجر به این اختلال‌های خواب می‌شود. تنگی نفس غالباً هنگام دراز کشیدن تشدید می‌شود، چون خون پاها به قلب برمی‌گردد و در نتیجه مقدار خونی که وارد قلب می‌شود که بیش از آن است که قلب بتواند آن را پمپاژ کند.

 

بیماران مبتلا به ناراحتی‌های قلبی در مورد سلامتی خود بسیار نگران‌اند و غالباً از بروز سکته یا حمله قلبی می‌ترسند. این اضطراب باعث می‌شود شب‌ها به‌سختی بخوابند. به‌مرورزمان این کم‌خوابی و اختلال خواب تبدیل به بی‌خوابی مزمن می‌شود.

 

 

علائم سکته قلبی در زنان جوان

تاثیر خوابیدن بر حملات قلبی

 

خواب و حملات قلبی | ارتباط خوابیدن با مشکلات قلبی

 

منبع : سیمرغ / heart.kaums.ac.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا