یکشنبه 19 مرداد 1399

درد انگشت پا | علل و راه های درمان

بیماریها و راه درمان ، روش های درمان درد انگشتان در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

درد ناخن شست پا

درد استخوان کنار شست پا ، درد انگشت پا

 

 

علل، علائم و درمان درد انگشتان پا

درد مفاصل پنجه پا یک مشکل شایع است. درد انگشتان پا بیشتر در بزرگ‌ترین انگشت پا (شست پا) رخ می‌دهد. هنگام راه رفتن 90 درصد وزن بدن بر روی شست پا قرار می‌گیرد و بنابراین خیلی عجیب نیست که بیشتر دردهای ناحیه انگشتان پا در شست پا بروز کند. درد شست پا ممکن است نشان‌دهنده مشکلی در استخوان‌ها، بافت‌های نرم پا، ناخن و یا پوست باشد.

 

 

درد انگشت شست پا وجود هر گونه احساس ناراحت کننده در انگشتان است. انگشتان پای شما شامل استخوان‌ها (فالانژها)، مفاصل، عضلات، تاندون‌ها، رباط‌ها، اعصاب و عروق خونی است که همه آن‌ها می‌توانند در معرض آسیب، عفونت، و یا شرایط دیگر که باعث ایجاد درد می‌شوند، قرار گیرند.

 

 

درد انگشت شست پا ممکن است مدت کوتاهی طول بکشد و یا ادامه‌دار باشد. شما ممکن است احساس نبض، گز گز کردن یا سوزش داشته باشید. احساس دردی که اغلب به صورت سوزن سوزن شدن، گز گز کردن، یا سوزش است پارستزی نامیده می‌شود. درد انگشت پا ممکن است تنها حالت تحریک کننده و ناراحت کننده داشته باشد یا به گونه‌ای آزار دهنده است که نمی‌توانید کفش بپوشید یا هر گونه فشار وارد شده روی پا یا انگشت را تحمل کنید. این مشکل می‌تواند ناشی از عوامل مختلف از جمله پینه پا یا شرایط اعصاب باشد.

 

 

علل درد انگشت شست پا :

آسیب‌های وارده

قطع عضو (قطع انگشت یا ناخن)

کنده شدن (کنده شدن اجباری پا یا ناخن)

 

 

انگشت شکسته یا شکستگی استرس

سوختن

جابجایی مفصل انگشت

 

 

سرمازدگی

پارگی یا کوفتگی

شکستگی

 

 

فشار و یا رگ به رگ شدن

دردهای انگشت شست پا مرتبط با عفونت

عفونت‌ها

 

 

درد انگشت شست پا ممکن است ناشی عفونت‌های مختلف از جمله موارد ذیل باشد:

پای ورزشکاران (عفونت قارچی)

سلولیت (عفونت پوستی)

عفونت محل زخم یا سایرجراحات

 

 

اوستئومیلیت (عفونت استخوان)

آرتریت عفونی (مفصل آلوده)

سایر موارد

 

درد انگشت شست پا می‌تواند در اثر شرایط دژنراتیو، التهابی، و عصبی‌ به وجود آید که استخوان‌ها، مفاصل و اعصاب را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

 

 

علت درد شست پا می تواند شامل موارد زیر می‌باشند:

پینه پا: آماس کیسه‌های مفصلی (التهاب کیسه بورس که اطراف مفصل را احاطه کرده است)

نقرس (آرتریت‌های التهابی حاد)

 

 

درمان هالوکس ریجیدوس (آرتریت مفصل انگشت شست پا)

انگشت چکشی یا انگشت پتکی (تغییر شکل انگشتان پا که اغلب توسط کفش نامناسب ایجاد می‌شود)

 

 

نورومای مورتون (باعث ایجاد فشار به عصب می‌شود)

گیر افتادگی عصب و یا فشرده شدن

 

 

آرتروز استخوان‌های پا

نوروپاتی محیطی، مانند نوروپاتی دیابتی

 

 

آرتریت روماتوئید

التهاب تاندون (التهاب و عفونت در تاندون)

 

تشخیص درد انگشتان پا:

تشخیص با بررسی سابقه کامل آسیب آغاز می‌شود. فیزیوتراپیست سوالاتی را در مورد محل دقیق درد شصت شست پا، زمان شروع درد انگشت شست پا، اینکه درد شست پا به‌صورت تدریجی یا در اثر یک آسیب مشخص رخ داده است و حرکاتی که باعث بدتر شدن یا تسکین درد شست پا می‌شوند، می‌پرسد.

 

 

وی همچنین از بیمار در مورد وجود تورم یا ضعف در پای وی می‌پرسد. سپس فیزیوتراپیست یک معاینه فیزیکی را انجام می‌دهد. وی کل پا و انگشتان آن را بررسی می‌کند تا حساس‌ترین نقطه را تعیین کند. همچنین هرگونه تورم یا قرمزی در این ناحیه بررسی می‌شود. سپس قدرت عضلات قدم پا و ساق پا را کنترل می‌کند.

 

 

وی از شما می‌خواهد تا در هنگام کنترل درد و ضعف قدرت پا در برابر برخی حرکات مقاومت نمایید و هنگام ارزیابی میزان حرکت کلی در مفصل انگشت و سایر مفاصل قدم پا و مچ پا عضلات خود را رها کنید.

 

 

چه زمانی برای درد انگشت شصت پا باید به پزشک مراجعه کرد؟

درد شدید

تب و انگشت پا باد کرده

تب و ناحیه قرمز پوست انگشت پا

 

 

قرمزی زیاد یا رگه های قرمز

پوست بنفش یا سیاه انگشت پا

بی حسی (از دست دادن احساس) در انگشت های پا

 

 

احساس ضعف و یا مریضی

شما فکر می کنید که باید مراجعه کنید، و مشکلتان ضروری است.

 

 

در صورت بروز این موارد در عرض 24 ساعت به پزشک مراجعه کنید:

چرک زرد زیر پوست ناخن انگشت پا (پوست) و یا چرک زیر ناخن پا

چیزی مثل یک جوش، زخم آلوده، یا جوش خارش دار

 

 

درد انگشت شصت پا بیشتر از 7 روز طول می کشد

درد انگشت پا بعد از هفته ها یا ماه ها می رود و برمی گردد

بی حسی (از دست دادن احساس) و یا احساس سوزش (سوزن و سوزن)

 

 

درد انگشت شصت پا برای هفته ها و یا ماه ها طول می کشد

انگشت شصت پا متورم

ناخن کلفت و زشت

 

 

دیابت یا جریان خون ضعیف (گردش ضعیف، بیماری های قلبی)

ناشی از پینه معروف، میخچه، انگشت شصت پا چکشی، انگشتان شصت پا بالا رفته

ایجاد یا بدتر شدن درد با قرار گرفتن در معرض سرما

 

 

درمان درد انگشت شست پا :

کفش‌های مناسب

میزان تفاوت ایجاد شده در اثر استفاده از کفش‌های مناسب بسیار چشمگیر است. کفش‌های دارای طرح و اندازه مناسب باعث ایجاد تکیه‌گاهی برای پاها شده و می‌تواند به جلوگیری از شکل گیری برخی از مشکلات مفصل شست پا و درد شصت پا نیز کمک کند. این نکته برای کفش‌های ورزشی نیز صادق است. کفش‌های ورزشی مناسب می‌توانند در کاهش میزان آسیبی که موجب انگشت چمنی می‌شود موثر باشند.

 

 

سوزش شست پا نشانه چیست

دیسک کمر و درد شست پا

 

 

آب :

دو تشت آب یکی سردترین آبی که میتوانید تحمل کنید و دیگری گرمترین آبی که میتوانید تحمل کنید آماده کنید. ابتدا ۳۰ ثانیه پایتان را در آب سرد گذاشته و سپس بلافاصله آنرا برای ۳۰ ثانیه در آب گرم بگذارید. به مدت پنج دقیقه به تناوب این کار را تکرار کرده و با آب سرد آنرا تمام کنید. این کار را روزی سه بار انجام دهید.

اگر پوستتان حساس است از آب خیلی سرد یا خیلی گرم استفاده نکنید.

 

 

کمپرس سرد:

برای درد یا تورم، از یک بسته سرد یا یخ که در یک پارچه مرطوب پیچیده شده استفاده کنید. آن را به مدت 20 دقیقه روی قسمت مورد نظر بگذارید. 4 باردر روز اول انجام دهید و بعد همان قدر که نیاز است تکرار کنید.

 

 

ماساژ :

مانند هر نوع آسیب دیگر در مفاصل یا عضلات، ماساژ می‌تواند به تسکین درد شست پا و ناراحتی کمک کند. مالیدن محل آسیب دیدگی بصورت محکم اما ملایم می‌تواند تاثیر شگفت انگیزی داشته باشد.

 

 

پیچاندن حوله :

یک حوله کوچک را روی زمین قرار داده و آن را با استفاده از انگشتان پا به سمت خودتان بپیچانید. شما می‌توانید مقاومت را با قرار دادن یک وزنه در انتهای حوله افزایش دهد. سپس استراحت کرده و این تمرین را برای پنج بار تکرار نمایید. این تمرین برای افراد مبتلا به انگشتان چکشی، گرفتگی عضلات پا و درد در پا و بالشتک کف پا توصیه می‌شود.

 

 

فیزیوتراپی :

در صورتی که درد شست پا دو تا سه هفته طول بکشد، برخی از بیماران برای بازیابی دامنه‌ی حرکتی و نیروی انگشت آسیب دیده و ترمیم آن نیاز به فیزیوتراپی خواهند داشت. فیزیوتراپیست در درمان‌های دستی مختلفی تخصص دارد که برای کاهش درد انگشت شست پا و افزایش حرکت استفاده می‌شوند.

 

 

پماد آنتی بیوتیک :

پماد آنتی بیوتیک (OTC) را بر روی ناحیه قرمز بمالید و این کار را 3 بار در روز انجام دهید.

انتظار چه چیزی را باید داشت: قرمزی و درد باید بین 2-3 روز بهتر شود

 

 

برداشتن تیله: 20 عدد تیله را روی زمین قرار دهید. یک تیله را برداشته و آن را در یک کاسه کوچک قرار دهید. این تمرین را با تمام 20 تیله انجام دهید. این تمرین برای افراد مبتلا به درد در بالشتک کف پا، انگشتان چکشی و گرفتگی عضلات پا توصیه می‌شود.

 

 

۵ عامل بروز درد در انگشتان پا

پیشگیری از ابتلا به دردهای ناحیه‌ی انگشتان پا، در نهایت به جلوگیری از پا درد منجر می‌شود. با وجود این، شاید قادر نباشید از همه‌ی انواع دردها در انگشت‌های پای‌تان پیشگیری کنید، زیرا برخی از آن‌ها به پوشیدن کفش‌های نامناسب مربوط نمی‌شوند. مثلا نقرس از آن جمله بیماری‌هایی است که انگشت بزرگ پا و دیگران مفاصل بدن را دچار درد می‌کند. نقرس بیماری بسیار دردناکی است که خیلی از آدم‌ها را گرفتار می‌کند. نقرس هنگامی ایجاد می‌شود که بدن نتواند اسید اوریک اضافی را از طریق کلیه‌ها دفع کند.

 

 

ناتوانی در دفع اسید اوریک باعث تجمع آن و تشکیل کریستال‌های ادراری می‌شود. کریستال‌های ادراری عامل اصلی دردهای مفصلی هستند. چنان‌چه درد در شست پای‌تان به خاطر نقرس باشد، برای پیشگیری از بروز دردهای گاه و بی‌گاه، یک سری اقدامات را می‌توانید انجام دهید.

 

سطح اسید اوریک بدن‌تان را بررسی کنید

بهترین کار ممکن این است که به پزشک مراجعه کنید و از میزان اسید اوریک در بدن‌تان مطلع شوید. هدف این است که سطح اسید اوریک بدن‌تان را کم‌تر از ۶ میلی‌گرم در یک‌دهم لیتر نگه دارید. پزشک با ارائه‌ی دستورالعمل‌هایی به خوبی می‌تواند شما را در کاهش سطح اسید اوریک بدن‌تان کمک نماید.

 

 

به علاوه، برخی خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها نیز با بروز دردهای نقرس در ارتباط هستند. یکی از نوشیدنی‌هایی که باید کاملا از آن‌ها پرهیز کنید، الکل است. چنان‌چه از مصرف مشروبات الکلی لذت می‌برید، ممکن است ترک آن برای‌تان کار دشواری باشد. ولی الکل در ایجاد دردهای نقرس بسیار تاثیرگذار است. از این رو، قطعا باید از مصرف آن خودداری کنید.

 

 

در این میان خوراکی‌هایی نیز وجود دارند که باید از مصرف آن‌ها اجتناب نمایید. برای مثال می‌توان به گوشت خوک، ساردین، گوشت، خوراکی‌های چرب، مخمرها، و صدف اشاره نمود. پزشکان به افراد مبتلا به نقرس توصیه می‌کنند برای پیشگیری از درد، از مصرف این قبیل خوراکی‌ها جدا خودداری کنند.

 

نقرس تنها عامل درد در انگشت‌های پا نیست

با این‌که نقرس یکی از دلایل ایجاد درد در انگشتان پا به شمار می‌رود، تنها دلیل آن نیست. پوشیدن کفش‌های نامناسب می‌تواند سبب ایجاد دردهای مزمن در انگشت‌های پا شود. بیماری به نام انگشت چکشی وجود دارد که در آن، انگشت‌ها از جمله شست پا به گونه‌ای آسیب می‌بیند که مانند چکش خمیده به نظر می‌آید. پوشیدن کفش‌های نامناسب می‌تواند احتمال ایجاد این بیماری را افزایش دهد. بنابراین، پوشیدن کفش‌های مناسب و استاندارد از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

 

بیماری دیگری نیز وجود دارد که در آن انگشت‌های پا به شکل چنگال برخی پرندگان در می‌آید و بسیار دردناک می‌شود. این شرایط هنگامی رخ می‌دهد که نتوانید به درستی انگشتان پای‌تان را صاف کنید. در نتیجه، نوک انگشتان به سمت بالا یا پایین خواهد رفت. این بیماری ناشی از آسیب‌های عصبی است و غالبا در افراد مبتلا به دیابت مشاهده می‌شود. برای پیشگیری یا تسکین درد ناشی از آسیب‌های عصبی در انگشتان پا، پوشیدن برخی انواع کفش‌های مخصوص الزامی است؛ در غیر این صورت، ممکن است مشکلات بدتری در ناحیه‌ی پا گریبان‌گیرتان شود.

 

 

شکستگی انگشتان پا نیز به شدت دردناک است که می‌تواند برای هر یک از انگشتان پا اتفاق بیفتد. چنان‌چه این شکستگی آن‌چنان جدی نباشد، با مصرف برخی داروهای ساده و استراحت قابل درمان است. ولی در صورت وخامت آن، برای درمان به جراحی نیاز خواهد بود.

 

 

هم‌چنین فرو رفتن ناخن در انگشت پا نیز می‌تواند واقعا دردآور باشد. این شرایط هنگامی رخ می‌دهد که پوست اطراف ناخن، بخشی از ناخن را بپوشاند. چنان‌چه این مسئله درمان نشود، به عفونت و مشکلات جدی برای سلامتی‌تان منجر خواهد شد. هرگز نباید فرو رفتن ناخن را در انگشت پا بی‌اهمیت تلقی کنید، زیرا عفونت ناشی از آن به استخوان انگشتان‌تان سرایت می‌کند و مشکلات جدی برای‌تان به وجود می‌آورد.

 

جمع‌بندی

شمار زیادی از آدم‌ها در سراسر جهان از درد انگشتان پا رنج می‌برند. با این‌که بسیاری از آن‌ها از علل دردشان آگاه هستند، برای برطرف نمودن منبع اصلی مشکل‌شان به ندرت اقدامی مناسب به عمل می‌آورند. معمولا ماساژ نیز می‌تواند تا حدی این علائم را تسکین دهد.

ولی چنان‌چه فکر می‌کنید مشکل‌تان جدی شده است و قادر به تشخیص عوامل آن نیستید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

ورم انگشت شست پا

درمان درد انگشت پا

 

درد انگشت پا | علل و راه های درمان

 

منبع : بازده / بیتوته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.