دوشنبه 20 مرداد 1399

مولوسکوم عفونی پوست | علل و راه های پیشگیری و درمان

بیماریها و راه درمان ، روش های درمان مولوسکوم در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

تصاویر مولوسکوم

مولوسکوم تناسلی در زنان ، مولوسکوم عفونی پوست

 

 

مولوسکوم عفونی چیست؟

مولوسکوم عفونی (Molluscum contagiosum) (مولوسکوم کنتاژیوزوم) یک بیماری پوستی ویروسی است و به شکل دانه های ریز، نرم و محکم به رنگ های سفید یا صورتی و به صورت تکی یا گروهی ممکن است روی پوست ظاهر گردد، این عارضه معمولاً حالث ثانویه دارد و بعد از آلوده شدن به یک سری از باکتری ها ویروس مولوسکوم نیز وارد بدن شده و فعالیت می کند.

 

 

این بیماری فقط بر پوست بیرونی اثرگذار بوده و در انسان های سالم به بقیه نقاط پوست گسترش نمی یابد و در حالت معمول خود به خود طی چند هفته یا ۶ ماه تا یک سال ظاهر شده و ناپدید می شود. هرچند ممکن است در برخی افراد به مدت بالای ۴ سال هم در پوست آن ها باقی بماند.

 

 

علایم شایع مولوسکوم عفونی:

برآمدگی های پوستی کوچک (پاپول) با خصوصیات زیر: این برآمدگی ها سفت ، صاف ، هم رنگ پوست یا سفیدرنگ و کوهانی شکل با یک فرورفتگی مرکزی هستند. پوست پوشاننده این ضایعات شفاف و نازک است . این برآمدگی ها معمولاً ۳-۲ میلی متر قطر دارند ولی تعداد اندکی از آنها ممکن است قطری به اندازه ۱۰ میلی متر داشته باشند. در صورتی که بر روی پلک ها ظاهر شوند باعث تحریک چشم ها می گردند. این ضایعات خارش یا سوزش ندارند.

 

 

علل ابتلا به مولوسکوم:

این بیماری توسط ویروس مسری مولوسکوم انسانی (mcv) ایجاد می شود. این ویروس در مناطق گرم و مرطوب و مناطقی که در آن ها افراد در مناطق نزدیک زندگی می کنند رشد می کند.

 

 

عفونت با mcv هنگام ورود ویروس در سطح پوست اتفاق می افتد. بسیاری از افرادی که با ویروس آشنا هستند، علیه آن مصونیت دارند و هیچ گونه رشدی در آنها اتفاق نمی افتد.

برای کسانی که به این بیماری مقاوم نیستند، معمولاً در هفته های پس از عفونت ظاهر می شود ،کودکان ممکن است به چند روش متفاوت مولوسکوم بگیرند.

 

 

این بیماری به راحتی پخش می شود و اغلب از طریق تماس مستقیم پوست به پوست صورت می گیرد، اما کودکان می توانند با لمس کردن چیزهایی که ویروس روی آن ها وجود دارند، مانند اسباب بازی، لباس، حوله و رختخواب، آن را دریافت کنند.

وقتی کسی مولوسکوم دارد، می تواند آن را از یک قسمت بدنش به دیگری منتقل شود.

 

 

راه های انتقال بیماری مولوسکوم چیست؟

این بیماری پوستی بواسطه‌ لمس کردن و در تماس بودن با پوست آلوده منتقل می‌شود و قدرت سرایت یافتن آن بسیار بالاست بطوری‌که حتی اگر فرد سالم با حوله، لباس‌ها و حتی اسباب بازی‌های شخص مبتلا در ارتباط باشد امکان ظاهر شدن دانه‌های مولوسکوم بر بدن وی نیز وجود دارد. هم‌چنین خود شخص آلوده هم نباید چندان به آن دست بزند و اکیداً توصیه می‌گردد که از خراشیدن آن جلوگیری شود چرا که دیده شده با این کار به قسمت‌های دیگر بدن فرد هم سرایت کرده است.

 

 

استفاده کردن از تتو و خالکوبی هم می‌تواند از دیگر عوامل انتقال شناخته شود. نکته‌ی دیگر آن‌که انتقال مولوسکوم توسط نشستن روی توالت فرنگی نیز تاکنون به اثبات نرسیده است.

در بزرگسالان ممکن است از طرق جنسی منتقل شود و محل رایج بروز مولوسکوم ، آلت تناسلی در مردان است. در واقع رابطه‌ی جنسی یکی از اصلی‌ترین راه‌های انتقال است که در بزرگسالان معمولاً از این طریق مولوسکوم منتقل می‌شود چرا که یکی از قسمت‌هایی که دانه‌های مولوسکوم در آن دیده می‌شود اندام تناسلی است که می‌تواند شامل اطراف یا روی آلت مردانگی، مهبل، معقد و اطراف آن باشد، و نیز محققان این احتمال را می‌دهند که این عارضه‌ پوستی از طریق حمام، سونا و استخر عمومی نیز منتقل می‌شود که البته این نظریه تاکنون به اثبات علمی نرسیده است.

 

 

راههای درمان مولوسکوم:

با توجه به این که مولوسکوم یک بیماری مسری است، توصیه می شود این بیماری درمان شود. اما، این ضایعات به تدریج و به صورت خودبخود و بدون ماندن جای جوش از بین می روند. بدلیل گسترش این ضایعات از یک ناحیه به نواحی دیگر پوستی، ممکن است با از بین رفتن برخی از ضایعات، ضایعات دیگری رشد کنند. برای برطرف شدن خودبخود ضایعات ممکن است زمانی بین ۶ ماه تا ۵ سال طول بکشد. اما در افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند، ضایعات دیرتر بهبود می یابند.

 

 

درمان مولوسکوم مانند درمان زگیل است و با منجمد کردن با نیتروژن مایع، از بین بردن ضایعات با اسیدهای متفاوت یا مواد تاول زا، سوزاندن با دستگاه های مخصوص (کوترالکتریکی) ، تراشیدن ضایعات، استفاده از کرم های موضعی حاوی رتینوئید یا مواد تنظیم کننده سیستم ایمنی یا داروی ضد ویروس همراه می باشد.

 

 

درمان مولوسکوم با استفاده از روش های انجماد، تراشیدن، سوزاندن و لیزر ممکن است با کمی ناراحتی همراه باشد. اگرضایعات زیاد باشند، باید هر ۳ تا ۵ هفته تا زمان بهبودی کامل ضایعات درمان تکرار شود. از راه های دیگر برخورد با مولوسکوم این است که آن را درمان نکنیم و اجازه بدهیم تا ضایعات به طور خودبخود از بین بروند. این روش بویژه در بچه های کوچک توصیه می شود

 

 

جلوگیری از شیوع آلودگی مولوسکوم:

از آنجا که مولوسکوم مسری است و می تواند به بخش های دیگر بدن سرایت کند، فرد مبتلا باید از این اقدامات احتیاطی پیروی کند:

جوش ها را لمس نکنید، نخارانید یا مالش ندهید.

 

 

دست ها را زیاد با آب و صابون بشویید.

مناطق جوشی را تمیز نگه دارید.

 

 

سعی کنید جوش ها را با لباس و یا چسب ضد آب بپوشانید، به ویژه قبل از شرکت در فعالیت هایی که در آن تجهیزاتی به اشتراک گذاشته می شوند.

هر روز یا زمانی که کثیف می شود بانداژ را عوض کنید.

 

 

مناطقی حاوی جوش را اصلاح نکنید.

اگر پوستتان خشک است، از مرطوب کننده استفاده کنید.

 

 

تا زمانی که از این اقدامات احتیاطی استفاده می کنید، کودکانتان می توانند به مدرسه یا مهد کودک بروند، در ورزش ها مشارکت کنند، و با کودکان دیگر بازی کنند. آن ها حتی می توانند در استخر عمومی شنا کنند، تا زمانی که حوله و اسباب بازی های خود را برای خودشان نگه دارند.

 

 

فرد می تواند دوباره از طریق تماس با فردی که آلوده شده است مولوسکوم بگیرد، اما این اتفاق نادر است.

مولوسکوم عفونی نوعی عفونت پوستی است که از طریق تماس مستقیم با فرد بیمار و یا با دست زدن به یک شیء آلوده به ویروس، مانند یک حوله یا لباس آلوده، به فرد سرایت کند. در ادامه مقاله با این بیماری بیشتر آشنا شوید.

 

 

اگر شما یا فرزندتان با ویروس عفونی مولوسکوم در تماس قرار گیرید، ممکن است علائم عفونت حتی تا شش ماه مشاهده نشود. اما متوسط دوره ظهور علائم معمولا بین دو تا هفت هفته است.

 

 

این ضایعات خوش خیم معمولا در لایه های بالای پوست به وجود می آیند. این نوع ضایعات عفونی (مولوسکوم) کوچک معمولا بدون درد هستند و در اکثر موارد، بدون هیچ درمان خاصی به مرور و خود به خود از بین می روند.

 

 

طول مدت باقی ماندن ویروس معمولا در هر فردی متغیر است، اما به طور کلی می توان گفت که این عفونت پوستی از دو ماه تا چهار سال بر روی پوست باقی می ماند.

در این نوع عفونت پوستی معمولا درمان های دارویی و جراحی در دسترس است، اما در اکثر موارد، درمان خاصی مورد نیاز نیست. اما در صورتی که سیستم ایمنی بدن فردی ضعیف باشد، از بین رفتن این ویروس ممکن است زمان زیادی طول بکشد.

 

علائم مولوسکوم عفونی چیست؟

علائم مولوسکوم ممکن است به صورت یک بخش کوچک از ضایعات بدون درد باشد. مهم ترین علائم آن عبارتند از:

– بسیار کوچک، براق و صاف هستند

– گوشتی، سفید، یا صورتی هستند

 

 

بهترین روش درمان مولوسکوم

علائم خوب شدن مولوسکوم

 

 

 

– به شکل یک گنبد با یک چاله یا دم در وسط هستند

– دارای هسته مرکزی و مواد مومی هستند

– قطر آن ها بین ۲ تا ۵ میلی متر است

 

 

– در هر نقطه ای به جز کف دست ها و یا کف پا ایجاد می شوند. به طور خاص بر روی صورت، شکم، لگن، بازو و پاها، ران داخلی، ناحیه تناسلی و شکم ایجاد می شوند.

با این حال، اگر سیستم ایمنی شما ضعیف باشد، ممکن است علائم مشخص تر و مهم تری در شما ایجاد شود. قطر این ضایعات پوستی ممکن است به اندازه ۱۵ میلی متر باشد و اغلب بر روی صورت ظاهر می شوند و معمولا نسبت به درمان مقاوم هستند.

 

علل مولوسکوم عفونی و انتقال آن

مولوسکوم عفونی بر اثر نوعی ویروس ایجاد می شود که بسیار قابل سرایت است. با لمس ضایعات پوستی در فردی که دچار این عفونت شده است به راحتی ممکن است این ویروس منتقل شود. کودکان مبتلا هم می توانند این ویروس را در طول بازی عادی با دیگر کودکان، انتقال دهند. انتقال ویروس در نوجوانان و بزرگسالان از طریق تماس جنسی صورت می گیرد.

 

عوامل خطر در مورد ابتلا به مولوسکوم عفونی چیست؟

هر فردی ممکن است در صورت تماس با این نوع ویروس، به مولوسکوم عفونی مبتلا شود، اما گروه های خاصی از افراد بیشتر از سایرین آلوده می شوند.
این گروه ها عبارتند از:

– کودکان بین ۱ تا ۱۰ ساله

 

 

– افرادی که در هوای گرمسیری زندگی می کنند

– افرادی با سیستم ایمنی ضعیف مخصوصا در افرادی که پیوند عضو انجام داده اند

 

 

– افراد مبتلا به درماتیت آتوپیک، که نوعی اگزما است و باعث بروز خارش می شود

– افرادی که در ورزش های ارتباطی شرکت می کنند، مانند کشتی یا فوتبال، که در آن تماس پوست و پوست، به طور معمول صورت می گیرد.

 

تشخیص مولوسکوم عفونی

از آنجایی که ضایعات پوستی مولوسکوم از نظر ظاهری، شکلی متمایز دارند، پزشک متخصص اغلب می تواند عفونت را تنها با نگاه به منطقه آسیب دیده تشخیص دهد.

 

درمان مولوسکوم عفونی

در اکثر موارد، اگر سیستم ایمنی شما سالم باشد، لازم نیست که ضایعات ناشی از مولوسکوم را درمان کنید. معمولا این نوع ضایعات، بدون مداخله پزشکی، از بین می رود.

با این حال باید گفت که در برخی شرایط، ممکن است دوره درمان کمی طولانی شود. برخی از این شرایط خاص عبارتند از:

 

 

– بروز ضایعات بزرگ پوستی بر روی صورت و گردن

– وجود یک بیماری پوستی نظیر درماتیت آتوپیک( اگزما)

– گسترش ویروس در دیگر نقاط بدن

 

 

موثر ترین درمان برای مولوسکوم شامل موارد زیر است:

– لیزر درمانی و درمان موضعی

– در طول لیزر درمانی، پزشک از لیزر برای از بین بردن ضایعات عفونی استفاده می کند.

 

 

– در طول درمان موضعی، پزشک از کرم هایی حاوی اسید و یا مواد شیمیایی استفاده می کند که باعث لایه برداری از لایه های بالای پوست می شود.

– در برخی موارد، این تکنیک ها می توانند دردناک باشند و بنابراین، بی حسی موضعی صورت می گیرد. روش درمانی از یک تا چند جلسه متغیر است و ممکن است ۳ تا ۶ هفته طول بکشد تا این ضایعات از بین بروند. چشم انداز دراز مدت برای افرادی که مبتلا به مسمومیت مولوسکوم هستند.

 

 

اگر سیستم ایمنی بدن شما سالم باشد، عفونت مولوسکوم معمولا به صورت خود به خودی از بین می رود. به طور معمول این اتفاق، به تدریج و در طول ۶ تا ۱۲ ماه رخ داده و معمولا بدون زخم است.

 

 

با این حال، از بین رفتن ضایعات مولوسکوم برای برخی از افراد ممکن است چند ماه تا چند سال طول بکشد. این عفونت می تواند برای افراد مبتلا به مشکلات سیستم ایمنی ضعیف، ماندگارتر و حتی طولانی تر باشد.

 

 

هنگامی که ضایعات پوستی از بین می رود، ویروس مولوسکوم دیگر در بدن شما وجود ندارد و در این زمان، این ویروس دیگر به کسی منتقل نمی شود.
چگونه می توان مانع از بروز مولوسکوم عفونی شد ؟

بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به مولوسکوم عفونی، جلوگیری از تماس با پوست فرد مبتلا به این عفونت است.

 

 

شما می توانید موارد زیر را برای جلوگیری از گسترش عفونت در نظر داشته باشید:

– شستشوی دست ها با آب گرم و صابون

 

 

– آموزش کودکان برای شستن صحیح دست ها، زیرا احتمال بیشتری برای انتقال و یا دریافت ویروس در بازی و تعامل با دیگران دارند.

– اجتناب از اشتراک گذاری لوازم شخصی مانند حوله، لباس زیر، برس مو یا مسواک

 

 

– اجتناب از استفاده از تجهیزات ورزشی مشترک که ممکن است در تماس مستقیم با پوست فرد دیگری باشد.

– تمیز نگه داشتن محل عفونی برای جلوگیری از گسترش ویروس

 

 

– اجتناب از اصلاح کردن با تیغ به صورت مداوم

– در صورت وجود مولوسکوم عفونی، اجتناب از تماس جنسی

 

مولوسکوم و ایدز

زگیل پوست

 

مولوسکوم عفونی پوست | علل و راه های پیشگیری و درمان

 

 

 

منبع : بیتوته / نبض ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.