یکشنبه 19 مرداد 1399

اعتیاد پدر و مادر | تاثیرات مخرب اعتیاد والدین بر کودکان

ایذر و اعتیاد پدر و مادر و تاثیرات آن بر کودک در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

 تاثیر اعتیاد والدین بر تحصیل فرزندان

اعتیاد والدین و افت تحصیلی فرزندان ، اعتیاد پدر و مادر

 

 

اعتیاد والدین و آثاری که در فرزندان به جا می‌گذارد

اگرچه تمام خانواده از اعتیاد یک فرد در خانواده رنج می‌برند، ولی تأثیر منفی آن بر روی کودکان بیش از سایرین است. این کودکان با هرج و مرج و شرایط غیر قابل پیش‌بینی در خانه روبه‌رو هستند و همین امر منجر به مشکلات زیادی در زندگی فعلی و آینده آنها می‌شود.

 

 

ایجاد ناامنی

والدین معتاد به‌‏دلیل عدم تسلط کافی به رفتارهای خود موجبات ناامنی را برای کودکانشان فراهم می‌‏آورند. فرزندان ممکن است در مکانی باشند که به علت فقدان نظارت والدین در معرض خطرات فیزیکی قرار بگیرند یا قربانی خشونت‌‏ورزی والدین شوند. فرزندان والدین مصر کننده مواد و الکل، به دلیل اعتیالاد والدین، مشکلات روانی و پزشکی متعددی تجربه می‌کنند.

 

 

سوق دادن فرزند به سمت اعتیاد

فرزندان والدین مبتلا به اختالالت مصر مواد در بالاترین میزان خطر ابتلا به اعتیاد قرار دارند.

 

 

عاملهای ژنتیک:

یافته‌های همسو و متعددی که در زمینه تأثیرعامل‌های ژنتیک بر مصرف مواد انجام شده است نشان می‌دهند عامل‌های ژنتیک بر مصر مواد و الکل و اعتیاد به آنها نقش مهمی دارند. تحقیقات مختلف که با طرح‌های مختلف انجام شده‌اند این یافته را تأیید کرده‌اند.

 

 

مواد، جایگزینی برای کمبودهای او:

ناتوانی والدین در ارضای نیاز مهرورزی فرزند، کودک را به جلب کمک و حمایت بیرونی ترغیب می‌‏کند و این نیاز می‌‏تواند او را به‌‏سمت اعتیاد سوق دهد. عدم توجه والدین معتاد به عوارض جبران‌‏ناپذیر اعتیادشان بر روی فرزندان، سبب می‌‏شود این معزل همچون ویروسی خطرناک به نسل‌‏های آینده نفوذ کرده، جامعه را بیش‌‏از پیش درگیر اعتیاد نماید.

 

 

دسترسی آسان به مواد:

سبک زندگی معتادانی که وابستگی به مواد افیونی دارند از جمله رفتارهای مربوط به تهیه مواد، خریدوفروش و تماس آنان بالا فروشندگان مواد، خطرات جدی برای امنیت و سلامت فرزندان آنان ایجاد میکند. در چنین خانواده‌هایی، فرزندان از سنین کم با مواد آشنا می‌شوند و دسترسی به مواد دارند. چنین دسترسی به مواد، خود، یکی از عامل‌های خطر شروع مصر مواد و الکل محسوب می‌شود.

 

 

عامل ایجاد اختلالات شخصیتی و اجتماعی فرزند

وجود خشونت، بحران‌‏های دائمی و رفتارهای ناهنجار در محل زندگی افراد معتاد، سبب ابتلای فرزندان به افسرگی و اضطراب شده و افت تحصیلی آنان را به‌‏همراه می‌‏آورد. زندگی یک فرد معتاد با یک زندگی عادی خیلی فرق دارد.

 

 

کودکان در این خانواده‌ها شاهد خشونت خانگی، سوء استفاده جسمی و جنسی، افسردگی، بیماری‌های روانی، طلاق و… خواهند بود و احتمال تمایل به انجام این نوع رفتارها نیز در آنها بیشتر است و در معرض شدید ابتلا به اضطراب، افسردگی و یا حتی خودکشی قرار دارند.

 

 

در اکثر مواقع این سوءرفتار آنها به خارج از محیط خانه نیز منتقل می‌شود و آنها با همسالان خود به سختی ارتباط برقرار می‌کنند و معمولاً به افرادی خجالتی و غیر اجتماعی تبدیل می‌شوند.

 

 

اعتماد به نفس پایین:

در خانواده‌هایی که یکی از والدین مواد مخدر مصرف می‌کنند؛ کودکان باید همیشه آرام باشند تا والدین خود را عصبانی نکنند؛ به همین دلیل افرادی ترسو و با اعتماد به نفس پایین هستند و از هر چیزی و هر فردی می‌ترسند.

 

 

ناتوانی در نه گفتن:

از آنجا که کودکان پدر و مادرهای معتاد معمولاً سعی می‌کنند سکوت کنند و والدین خود را راضی نگه دارند، در آینده نیز سعی می‌کنند تمامی اطرافیان خود را راضی نگه دارند و به هیچ فردی «نه» نمی‌گویند؛ به ویژه به افرادی که در موضع قدرت قرار دارند؛ به این ترتیب هویت واقعی خود را از دست می‌دهند.

 

 

توصیه‌هایی به پدران و مادران گرفتار اعتیاد

یکی از عوامل مهم در از هم پاشیدن کانون خانوادهها در ارتباط با معضل اعتیاد، فقدان و یا ضعف اطلاعات و آگاهی والدین پیرامون مواد اعتیادآور می‌باشد. پدر و مادرها باید بدانند که کودکان برای رشد و شکوفایی به یک خانه امن نیاز دارند.

 

 

اگر اعتیاد دارید، هرگز نباید آن را نادیده بگیرید و در قدم اول آن را بپذیرید و این عادت زشت خود را ترک کنید. بعد از اینکه از شر این عادت بد خود خلاص شدید نیز فوراً روی فرزندان خود و سلامت آنها تمرکز کنید.

 

 

تاثیر اعتیاد والدین در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان

مقاله اعتیاد والدین

 

 

رفتار کودکان اغلب مخفیانه شکل می‌گیرد و کمتر ممکن است رفتار پرخاشگرانه‌ای از آنها ببینید. خود شما این موضوع را جدی بگیرید و از آنجا که کودک‌تان شرایط سختی را سپری کرده است، حتی بدون وجود هیچ نشانه بیماری روحی در مورد او با یک روانشناس یا روانپزشک مشورت و محبت خود را به او زیاد کنید تا در جریان طبیعی زندگی قرار بگیرد.

 

 

تاثیر عجیب والدین «معتاد»، بر اعتیاد کودکان

احتمال اعتیاد فرزندانی که دارای والدین معتاد هستند، بسیار بیشتر از فرزند خانواده‌هایی است که اعتیاد ندارند.

 

 

گوهریسنا انزانی، متخصص روانشناس کودک و نوجوان با بیان اینکه اعتیاد پدیده‌ای است که توانایی جامعه را در سامان‌یابی و شکل‌گیری نظم موجود کاهش داده و عملکرد نرمال و به هنجار زندگی خانوادگی را به طور کامل مختل می‌کند، می‌گوید: خانواده‌های مبتلا به سو مصرف مواد، آشفتگی زیادی را تجربه می‌کنند، ارتباطات درون این خانواده‌ها در هم آمیخته و طلاق به وفور در آنها اتفاق می‌افتد. در این حالت ثبات خانواده دچار تزلزل شده و خانواده مختل و آشفته می‌شود. از طرفی دیگر پدران معتاد مشکلات روانی فراوانی برای مادر خانواده ایجاد می‌کنند و این عامل باعث افسردگی شدید در فرزندان این خانواده‌ها می‌شود. خشونت، آزار، بدرفتاری، غفلت از فرزندان و بدرفتاری‌ها بخش کوچکی از رفتارهای آسیب‌رسان والدین دارای اعتیاد است.

 

 

رئیس کلینیک تنفس دوباره با بیان اینکه در حال حاضر اعتیاد از اساسی‌ترین مسائل اجتماعی جامعه است، می‌گوید: اعتیاد به ویژه در والدین از عواملی است که موجب بروز آسیب‌های بسیاری می‌شود، اگرچه فرزندان دارای والدین معتاد حضور فیزیکی پدر و مادر خود را احساس می‌کنند اما والدین آنها نقش مخرب و آزاردهنده‌ای برای فرزندانشان دارند، با این وجود پژوهش‌های چشمگیری در مورد وضعیت فرزندان خانواده‌های دارای پدر یا مادر معتاد صورت نگرفته است.

 

تجربه مصرف مواد مخدر توسط بیش از نیمی از فرزندانی که با والدین معتاد زندگی می‌کنند

وی یکی از عوامل مهم اجتماعی در گرایش افراد به مواد مخدر را “نوع محیط خانوادگی” می‌داند و می‌افزاید: انسان‌ها در خانواده رشد و در سنین اولیه همه حرکات اطرافیان به خصوص پدر و مادر خود را تقلید می‌کنند چراکه رفتار خانواده در ضمیر ناخودآگاه آنها حک می‌شود. پژوهش‌های انجام شده در این زمینه نشان می‌دهد که اعتیاد والدین منجر به کاهش سلامت روان و افزایش اختلالات روانی فرزندان آنهاست. بیش از نیمی از فرزندانی که با والدین معتاد زندگی می‌کنند، به نوعی مصرف مواد را در دوران نوجوانی و بزرگسالی تجربه می‌کنند این درحالی است که در حال حاضر کودکان خانواده‌های معتاد به دست فراموشی سپرده شده‌اند.

 

فرزندان از بودن در کنار والدین معتاد خجالت می‌کشند

به گفته انزانی خانواده‌هایی که در آن پدر یا مادر مبتلا به بیماری اعتیاد است، سطوح بالای استرس، دوستی‌های ناسالم، تعارض خانوادگی و خشونت را تجربه می‌کنند. همچنین کیفیت زندگی، مهارت‌های فرزندپروری و نقش حمایتی والدین به شدت کاهش پیدا کرده و فرزندان از بودن کنار والدین خود احساس خجالت و شرم می‌کنند. این والدین با اعتیاد خود به فرزندانشان یاد می‌دهند تا برای مقابله با استرس یا بحران از مواد مخدر استفاده کنند و مصرف مواد به عنوان روش مقابله ناسالم در این فرزندان رشد می‌کند.

 

 

این روانشناس در ادامه درباره شرایط زندگی و رشد فرزندان دارای والدین معتاد، خاطرنشان می‌کند: والدین مبتلا به اعتیاد عموماً خانواده‌هایی منزوی هستند، فضای خانه سرشار از نگرانی و اضطراب دائم برای فرزندان است. به عبارتی دیگر فرزندان از رفتارها و روابط والدین خود سر در گم‌اند، چراکه والدین هنگام مصرف مواد مخدر خوش‌خلق و نوازشگر و هنگام خماری بی‌قرار و لبریز از خشم هستند که این تعارض‌های رفتاری، مشکلات هیجانی، شناختی و اجتماعی زیادی برای فرزندان ایجاد می‌کند.

 

 

وی ادامه می‌دهد: فرزندان این خانواده‌ها به کرات با این واژه مواجه‌اند که مصرف مواد مخدر از نظر والدین هیچ مشکلی ندارد و همین مسئله باعث می‌شود این فرزندان به نوعی به مواد مخدر دسترسی بیشتری داشته باشند و از سنین کودکی و نوجوانی با انواع مواد مخدر آشنا شوند. آنها سرشار از احساس تنهایی، طرد شدگی و دوست داشتنی نبودن هستند. دلبستگی ایمن در این فرزندان به شدت کاهش پیدا می‌کند. آنها نسبت به بقیه همسالان کم حرف‌تر بوده و تمایل شدیدی به انزوا گزینی دارند.

 

نگرانی فرزندان از آشکار شدن اعتیاد والدینشان

انزانی اختلالات خواب، رفتارهای ضد اجتماعی، دروغ‌گویی، افسردگی، ترس و تاییدجویی، سرخوردگی و بزهکاری را از دیگر رفتارهای بارز فرزندان خانواده‌های مبتلا به اعتیاد می‌داند و می‌افزاید: این کودکان مشکلات جدی در برقراری روابط صمیمانه با دیگران دارند و چراکه هر لحظه از این مسئله می‌هراسند که مبادا اعتیاد پدر یا مادرشان برای دیگران آشکار شود. به همین دلیل اعتماد به نفس در این فرزندان به شدت کاهش پیدا کرده و به سمت کمال‌گرایی گرایش پیدا می‌کنند.

 

 

این روانشناس با بیان اینکه اغلب این فرزندان در دوران بزرگسالی تمایل زیادی به مصرف انواع مواد مخدر دارند، می‌گوید: با توجه به اینکه پیشگیری مقدم بر درمان است باید رفتارهای مخرب را از طریق مداخله مناسب کاهش داد. آموزش، پرورش مهارت‌های زندگی مثل حل مسئله، افزایش اعتماد به نفس، یادگیری مدیریت زمان، رفتار جرأت‌مند، مدیریت استرس و خشم، مدیریت هدفمندی و برنامه‌ریزی از مهارت‌هایی است که فرزندان این خانواده‌ها به شدت به آن نیاز دارند. همچنین لازم است مادر خانواده به سرعت وارد حیطه حمایتی شده و با یادگیری مهارت‌های زندگی و فرزندپروری فرزندان خود را از شرایط ناایمن محافظت کند.

 

احتمال اعتیاد پسران دارای والدین معتاد بیشتر از دختران است

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود می‌گوید: آسیب‌پذیری دختران در اعتیاد پدر یا مادر بسیار بیشتر از پسران است، این در حالیست که احتمال اعتیاد پسر به مواد مخدر چنانچه دارای والدین معتاد باشد بسیار بیشتر از دختر است.

 

 

مقاله تاثیر اعتیاد بر خانواده و جامعه

معتاد شدن والدین

 

اعتیاد پدر و مادر | تاثیرات مخرب اعتیاد والدین بر کودکان

 

منبع : بیتوته / خبرآنلاین

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.