دوشنبه 6 خرداد 1398
صفحه اصلی / کودک / بیماریهای کودکان / درمان سرفه نوزاد | علل و راه های درمانی موثر

درمان سرفه نوزاد | علل و راه های درمانی موثر

درمان سرفه نوزاد : علل سرفه نوزدان چیست ؟ چگونه سرفه نوزاد را درمان کنیم ؟ در اینجا با مقاله ای درباره بیماریهای کودکان ، راه های درمان خانگی سرفه کودک در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

برای سرفه نوزاد چی خوبه؟

سرفه نوزاد چهار ماهه ، درمان سرفه نوزاد

 

 

سرفه نوزادان:

شنیدن صدای سرفه نوزادان برای والدین خوشایند نیست و معمولا باعث اضطراب والدین می شود. اگر این سرفه برای مدت زمان طولانی ادامه یابد، این نگرانی بیشتر می شود. نوزادان زمانی سرفه می‌کنند که پوشش داخلی نای تحریک شود. این اتفاق زمانی می‌افتد که نوزاد بیمار است یا بدن نوزاد به علت مبارزه با بیماری مقدار زیادی مخاط یا خلط تولید کرده است.

 

نوزادانی که سرفه می‌کنند، اغلب علائم دیگری مانند تب، آبریزش بینی یا مشکل تنفسی دارند. سرفه یکی از علائم شایع بیماری در کودکی می‌باشد. سرفه نوزادان و کودکان می‌تواند بسیار ناخوشایند باشد، اما معمولا نشانه‌ای از یک بیماری جدی نیست. اما گاهی اوقات، سرفه نیاز به مراجعه به پزشک دارد.

 

انواع سرفه در نوزادان:

دو نوع سرفه در نوزادان وجود دارد:

سرفه خشک: زمانی رخ می دهد که فرزند شما به آلرژی یا سرما خوردگی دچار شده باشد. این نوع سرفه به تمیز شدن موکوز بینی کمک می کند و یا می تواند نتیجه ی گلو درد نوزاد شما باشد.

 

سرفه تر: این نوع سرفه حاصل بیماری تنفسی بوده که با عفونت باکتریایی همراه باشد. این سرفه باعث می شود موکوز یا خلط (که حاوی گلبول های سفید خونی برای مبارزه با آلودگی ها بوده) در راه های هوایی کودک تشکیل شود.

 

دلایل سرفه نوزادان:

سرفه نوزاد دلایل مختلفی دارد که برای درمان سرفه نوزاد بایستی در ابتدا بدانید که علت سرفه نوزاد شما چیست.

 

1- خروسک یا کروپ:

فرزند تان سرما خورده و اگرچه بینی اش کیپ شده اما به خواب آرامی فرورفته است . چند ساعتی را می خوابد که ناگهان با سرفه از خواب بیدار می شود. سرفه هایش شبیه پارس کردن است . فرزند شما با چنین سرفه هایی به سختی نفس می کشد.

 

این بیماری در اثر ویروسی است که باعث تورم حنجره و نای می شود. معمولا از اول پاییز تا آخر زمستان چنین بیماری ویروسی رایج است و بیشتر کودکان شش ماهه تا سه ساله دچار آن می شوند. این نوع سرفه ها در روز کمتر است اما معولا تا دو شب ادامه دارد. گاهی اوقات وقتی کودک نفس می کشد صدایی شبیه سوت از حنجره اش شنیده می شود.

 

2- آسم

فرزند شما همیشه سرفه های خشک می کند خصوصا در شب های زمستان به طوری که خواب آرام را از او گرفته است. علت این نوع سرفه ها آسم است حالتی که در آن راه تنفسی متورم و باریک می شود . گاهی اوقات بیشتر والدین تصور می کنند خس خس سینه اولین نشانه آسم است اما سرفه های بسیار بد و آزار دهنده همی می تواند نشانه این بیماری باشد. این سرفه ها با سرمای هوا، آلرژی و ورزش بیشتر می شود.

 

3- عفونت:

سرفه مرطوب ناشی از ترشحات خلط و مخاط در دستگاه تنفسی پایین است که موجب تهوع و استفراغ می‌شود. از علل شایع سرفه مرطوب عفونت است. سرفه مرطوب باعث خارج شدن خلط و مخاط از دستگاه تنفسی پایین می‌شود.

 

4- سیاه سرفه:

نوزاد مبتلا به سیاه سرفه در ابتدا علائمی مانند یک سرماخوردگی ساده دارد، اما به تدریج سرفه او شدید‌تر می‌شود. نشانه‌هایی که هفت تا ده روز پس از آلوده شدن کودک ظاهر می‌شوند عبارت‌اند از: آبریزش بینی، سرفه و تب خفیف.

 

هنگام سرفه‌های طولانی، وقفه‌ای در تنفس عادی پدید می‌آید، بدین‌جهت صورت سرخ‌شده و لب‌ها کبود می‌شوند. اغلب در پایان هر حمله که به‌صورت سرفه‌های پیاپی ایجاد می‌شود، ترشحاتی از دهان خارج می‌شود و بیمار استفراغ می‌کند. استفراغ پس از هر حمله، از علائم کلیدی تشخیص بیماری سیاه‌سرفه است. سیاه سرفه می‌تواند منجر به مشکلات تنفسی شود و نوزاد با کمبود اکسیژن مواجه شود

 

5- برونشیت:

چند روزی است که فرزندتان سرما خورده است و حالا سرفه هایش شدیدتر شده. وقتی سرفه می کند صدای سوت مانندی شنیده می شود. به نظر تندتر نفس می کشد. چنین علائمی حاکی از برونشیت است بیماری ای که در آن، مجاری تنفسی به شدت باریک می شود. در این بیماری نفس کشیدن برای کودک بسیار سخت می شود. علت اصلی برونشیت نوعی ویروس است و معمولا در فصل های زمستان کودکان دچار آن می شوند.

 

6- آنفولانزا:

فرزند شما بسیار ناتوان شده است. سرفه هایی که می کند توان زیادی از او می گیرد. تب بالایی دارد. درد عضله دارد و تو دماغی صحبت می کند. او دچار آنفولانزا شده است. سرفه و عطسه کودکان بیمار این ویروس را در محیط پراکنده می کند.

 

7- ذات الریه

ذات الریه عفونتی باکتریایی یا ویروسی در ریه است که با شرایطی خاص مثل سرما خوردگی خود را نشان می دهد. صدای سرفه نوزاد مبتلا به ذات الریه معمولا تر است. کودکانی که به ذات الریه مبتلا هستند اغلب بی حال و خسته هستند و مرتب سرفه می کنند.

راه درمان سرفه های ناشی از ذات الریه به این موضوع بستگی دارد که آیا عامل این بیماری باکتریایی است یا ویروسی، بنابراین اگر فرزند شما تب نیز دارد به پزشک مراجعه کنید. ذات الریه بیماری خطرناکی است که باید جدی گرفته شود.

 

8- ورود اشیای خارجی به گلو

غذا ها، مثل تکه هایی از هویچ یا هر چیز دیگری شایع ترین علت مسدود شدن گلوی کودک می تواند باشد. اگر کودک شما حین غذا خوردن یا بازی با اسباب بازی هایش ناگهان شروع به سرفه کرد، سریعا دهان او را باز کنید و شی وارد شده به دهانش را بیرون آورید، معمولا کودکان با سرفه کردن این اشیا را بیرون می اندازد.

 

چه زمانی برای سرفه های نوزاد به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت وجود هر یک از علائم زیر همراه با سرفه، کودک را به پزشک ببرید:
– تب، با دمای بالای 100.4 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد)

 

– بی حالی، رخوت و خستگی شدید
– سرفه همراه با سر و صدای عجیب و غریب و یا همراه با صدای خس خس یا سوت زدن

 

– کودک به درستی غذا نخورد و اشتهای خود را از دست بدهد
– سرفه، همراه با خلط سبز رنگ زیاد و حاوی لکه های قرمز و یا دارای بوی ناخوشایند

 

– کودک پس از یک دوره سرفه، نیمه هوشیار یا بی حال شود
– کودک بعد از سرفه، از درد در ریه ها یا سینه شکایت کند. قفسه سینه نیز هنگامی که لمس می شود، آزرده شود، که ممکن است به علت آسیب دیدگی عضله ها یا از هم باز شدن دنده ها باشد که ناشی از سرفه شدید است

 

 

سرفه در نوزادان زیر سه ماه

درمان سرفه نوزاد ۲ ماهه

 

– فعالیت های ساده مانند بالا رفتن از پله ها، به سرعت دویدن و راه رفتن در خارج از منزل باعث سرفه می شوند

 

– نوزاد معمولا پس از سرفه استفراغ کند
– کودک در طول سرفه به زور نفس بکشد و قادر به تولید صدا از دهان نباشد.

 

– لب های کودک پس از چند لحظه سرفه، صورتی رنگ شوند
– کودک پس از سرفه ی شدید، بیهوش شود

 

پزشک براساس علت سرفه، روش درمان مناسب را به شما پیشنهاد می کند.

 

چه چیزی باعث سرفه کردن می شود؟

سرفه یکی از نشانه های عفونت است؛ معمولا سرفه عامل سرما خوردگی ویروسی است.

 

گاهی اوقاات نوزادان سرفه های نگران کننده ای می کنند که شامل:

– خناق؛ عفونت ویروسی که باعث گرفتگی صدا می شود.

– سیاه سرفه؛ عفونت باکتریایی نای. برای این مشکل واکسیناسیون تجویز می شود.

 

– برونشیت؛ عفونت ویروسی ریه.

سرفه می تواند عامل غیر عفونتی نیز داشته باشد مانند آسم.

 

سرفه چگونه فرزند من را تحت تاثیر قرار می دهد؟

تاثیر سرفه بر نوزاد بستگی به نوع آن دارد. سرفه ها ممکن است خشک باشند. سرفه خشک نشانه سرماخوردگی نوزاد یا آنفولانزا است. فرزند شما در سال اول حدود هشت بار سرما می خورد و این مسئله باعث قوی شدن سیستم ایمنی بدن نوزاد می شود.

 

سرفه خشک به دلیل ورم گلو یا عفونت گوش در نوزدان اتفاق می افتد. ورم باعث خارش انتهای گلوی نوزاد می شود و نوزاد برای خلاصی از دست آن، سرفه می کند.

سرفه خشک باعث تولید مخاط می شود. نوزاد شما سرفه می کند تا خلط موجود در ریه را خارج کند.

 

سرفه همراه با:

تب
گلودرد
گرفتگی بینی یا آب ریزش

 

خارش
قرمز شدن چشم ها
بی اشتهایی

 

تورم غدد لنفاوی زیر بغل، روی گردن و پشت سر

 

چگونه می توان سرفه نوزاد را درمان کرد؟

قرص های سرماخوردگی و سرفه برای نوزاد مناسب نیست. این قرص ها را نباید به نوزاد زیر 6 سال داد زیرا عوارض جانبی دارد.

 

اقدامات زیر را برای کمک به نوزاد انجام دهید:

– مطمئن شوید فرزندتان به قدر کافی استراحت می کند.

– غذای بیشتری به فرزندتان بدهید. نوزاد نیاز به نوشیدنی دارد تا عفونت برطرف شود.

 

– مقدار مناسب پاراستامول یا ایبوپروفن اطفال به فرزندتان بدهید. این قرص های مسکن باعث کاهش تب می شود. اگر فرزند شما بعد از هفته 37 بارداری به دنیا بیاید و وزنش بیشتر از 4 کیلوگرم باشد، می توانید از دو ماهگی پاراستامول اطفال به او بدهید. اگر فرزند شما بزرگ تر از سه ماه است و وزن او حداقل 5 کیلوگرم است، می توانید به او ایبوپروفن اطفال بدهید.

 

– بخور دادن به برطرف شدن سرفه نوزاد کمک می کند. با فرزندتان در حمامی که دوش آن باز است بنشینید. هوای گرم و بخار موجود در هوا به باز شدن مجاری تنفسی کمک می کند. نوزاد را از آب داغ دور نگه دارید.

 

– اگر فرزند شما بالای یک سال است، به او محلول آب گرم، عسل و لیمو بدهید. بهتر است به نوزاد زیر یک سال از این نوشیدنی ندهید زیرا عسل می تواند باعث مسمومیت غذایی نوزاد شود.

چه زمانی باید نوزاد را نزد پزشک ببرم؟

اگر نوزاد زیر سه ماه است، هر زمانی که احساس کردید بیمار است او را نزد پزشک ببرید. همچنین نوزاد را باید نزد پزشک ببرید اگر:

 

سرفه های او بعد از 5 روز بهتر نشد.
سرفه های او بدتر شد.

 

برای نوزاد زیر سه ماه، دمای بدنش به بیش از 38 درجه سانتی گراد رسید و برای نوزاد زیر 6 ماه، دمای بدنش به بیش از 39 درجه سانتی گراد رسید.
در هنگام نفس کشیدن مشکل دارد.

 

مخاط های سبز، قهوه ای یا زرد سرفه می کند.

اگر نگران سرفه های نوزاد خود هستید، در صورتی که علائم بیماری های زیر را نشان داد نیز او را مورد درمان قرار دهید:

خناق
سیاه سرفه
برونشیت
آسم

 

درمان سرفه کودکان در طب سنتی

سرفه در کودک

 

درمان سرفه نوزاد | علل و راه های درمانی موثر

 

 

منبع: www.babycenter.com / / بیتوته / اوما

ازنظر شما این مطلب چه امتیازی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.