سه شنبه 29 مرداد 1398
صفحه اصلی / موفقیت / روابط فردی / دوست اجتماعی کیست | نکاتی مهم درباره دوست اجتماعی

دوست اجتماعی کیست | نکاتی مهم درباره دوست اجتماعی

دوست اجتماعی کیست : دوست اجتماعی کیست ؟ نقش دوست اجتماعی در زندگی چیست ؟ در اینجا با مقاله ای درباره روابط فردی ، نکاتی درباره دوستان اجتماعی در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

پدیده دوست اجتماعی

دوست اجتماعی پسر ، دوست اجتماعی کیست

 

 

تعریف دوست اجتماعی چیست؟

ساده‌ترین تعریف دوست اجتماعی را می‌توانید با تصور سایر توصیف‌های دوستی (مثلاً دوست کاری، دوست خانوادگی و دوست سیاسی) استخراج کنید.

دوستی اجتماعی شکلی از دوستی است که به‌واسطه‌ی فعالیت‌های اجتماعی و در بستر آن شکل می‌گیرد.

 

دوستی میان کسانی که با هم کوه می‌روند، تئاتر می‌بینند، در مهمانی‌ها شرکت می‌کنند و هم‌کلاسی هستند، همگی می‌تواند با اصطلاح دوست اجتماعی یا Social Friend نام‌گذاری شود.

 

با این حال طی سال‌های اخیر، اصطلاح Social Friend (بر خلاف آن‌چه در زبان فارسی رایج شده) درباره‌ی شکلی از رابطه‌ به‌کار می‌رود که در بستر شبکه های اجتماعی و به‌واسطه‌ی آن‌ها شکل گرفته است.

 

به همین علت با جستجوی Social Friend و Social Friendship در مقاله های تحقیقاتی دانشگاهی، عموماً به مقاله‌هایی که بررسی دوست و دوستی در شبکه های اجتماعی پرداخته‌اند خواهید رسید.

 

دوست اجتماعی در ایران

با توجه به این‌که ما در زبان فارسی، عبارت‌هایی مثل دوستی کاری و خانوادگی را بسیار ساده و راحت به‌کار می‌بریم، کمتر نیاز داشته‌ایم از اصطلاح دوست اجتماعی به شکلی که در زبان انگلیسی رایج است استفاده کنیم.

 

بسیاری از ما، پس از یک بار رفت‌و‌آمد به خانه‌ی دیگری، خود را دوست خانوادگی در نظر می‌گیریم.

به‌نظر می‌رسد دوست اجتماعی در زبان فارسی، بیشتر برای توصیف دوستی با جنس مخالف با تأکید بر این‌که جنسیت در آن فاکتور اصلی نیست و تمام رابطه به فعالیت‌های اجتماعی محدود است، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

حتی موارد بسیاری وجود دارد که دوست اجتماعی برای توصیف دوستی در شبکه های اجتماعی (حتی بدون تجربه‌ی قابل‌توجه رابطه در فضای فیزیکی) به‌کار می‌رود.

استفاده از این واژه، باعث شده توصیف رابطه‌ی افراد متأهل یا متعهد (Married / Committed) با افرادی از جنس مخالف، خارج از چارچوب رابطه‌ی اصلی، ساده‌تر شده و دارای بار معنایی منفی نباشد.

 

رایج‌ترین معنای دوست اجتماعی

می‌توان گفت رایج‌ترین معنای دوستی اجتماعی در حال حاضر، به دوستی از طریق شبکه های اجتماعی و رابطه در شبکه های اجتماعی اشاره دارد. رابطه‌ای که اگر چه در فضای دیجیتال شکل می‌گیرد و حفظ می‌شود، اما گاهی طرفین، دورنمای دوستی فیزیکی را هم از آن در ذهن دارند.

 

بررسی دوستی اجتماعی در چارچوب اخلاق و جنبه‌های عرفی و حقوقی آن، بی‌تردید فراتر از این توضیح کوتاه واژه‌نامه‌ای است.

اما اگر بخواهیم کارکردهای دوستی اجتماعی را بدانیم و به این فکر کنیم که آیا دوستی اجتماعی مفید است بهترین کار این است که آن را در چارچوب حمایت اجتماعی بسنجیم.

حمایت اجتماعی ابعاد مختلفی دارد که دوستی اجتماعی (چه در شکل فیزیکی و چه دیجیتال) ممکن است بتواند برخی از آن‌ها را تأمین کند.

 

مقاله درباره دوستی اجتماعی

یافتن مقاله درباره دوست اجتماعی هم دشوار نیست. البته باید به‌خاطر داشته باشیم که دوست اجتماعی در زبان انگلیسی با آن‌چه ما در فارسی می‌گوییم تفاوت دارد و به همین علت، واژه‌ها و عبارت‌های دیگری برای آن به‌کار می‌رود.

 

کتاب Internet Theory and Research، با وجودی که تمام مقاله‌های آن از منظر کشور ایرلند نوشته شده، هم‌چنان می‌تواند نقطه‌ی شروع مناسبی در این زمینه باشد. خصوصاً این‌که بخش مرور ادبیات مقاله های آن نیز، نسبتاً کامل و مفید است.

 

مطالعه‌ی فصل دهم این مجموعه که مقاله‌ای به قلم آنه رایس است، می‌تواند آموزنده و مفید باشد.

او عنوان مقاله‌ی خود را چنین انتخاب کرده است: این‌روزها ما همه با هم دوست هستیم. اما تأثیر این دوستی بر روی جوانان از منظر توسعه سرمایه اجتماعی چیست؟

 

دوست اجتماعی؛ قوانینی که باید در این دوستی بدانید

آیا شما هم جزو افرادی هستید که رابطه معمولی را به رابطه رمانتیک ترجیح می دهید؟ البته همیشه این نظر ما نیست که تعیین کننده است، گاهی هم شرایط ما را مجبور به چنین تصمیمی می کند. به عنوان مثال ما شرایط لازم برای شروع یک رابطه عاطفی را نداریم یا این که نمی توانیم شخص ایده آل مان را پیدا کنیم. در این شرایط ترجیح می دهیم که به جای یک رابطه جدی، وارد رابطه ای معمولی شویم.

 

یک رابطه معمولی نوعی از رابطه است که قانون خاص یا تعهد طولانی مدت در آن وجود ندارد اما این بدین معنی نیست که هر جوری می خواهیم رفتار کنیم. این نوع رابطه نیز مراقبت های خاصی می خواهد که اگر بی توجه باشیم، از هم خواهید پاشید. اگر می خواهید قوانین داشتن یک دوست اجتماعی را بدانید، در ادامه مطلب همراه مان باشید.

 

 

دوست اجتماعی به انگلیسی

دوست اجتماعی متاهل

 

احساسات تان را کنترل کنید

از آنجا که شما در رابطه عادی تان هیچ محدودیتی ندارید، امکان این که با طرف مقابل تان به مشکل بر بخورید نیز کم است، از این رو شاید احساس کنید که او گزینه خوبی برای شماست و رفته رفته عاشق اش شوید. اگر چنین احساسی کردید، بهتر است که چند هفته از او فاصله بگیرید و ببینید که آیا واقعا دلتان برای او تنگ می شود یا نه. در این نوع روابط بهتر است که احساسات تان را کنترل کنید، اگر هم تصور کردید که احساس تان نسبت به او تغییر کرد، زود گول احساس تان را نخورید. به خودتان زمان دهید، خودتان را در شرایطی جدی تر تصور کنی، آنوقت تصمیم بگیرید.

 

برای خودتان قانون بگذارید

اگر چه دوستی اجتماعی قوانینی چون تعهد یا مسئولیت پذیری را ندارد، اما این بدین معنی نیست که هیچ قانونی هم در آن رعایت نشود. هر روابطی قوانین خاص خود را دارد که باید به آنها پایبند بود. اگر شما در همان ابتدای دوستی بین خودتان قوانینی را تعیین کنید و به آن پایبند باشید، احتمال این که دلخوری و ناراحتی پیش بیاید و رابطه شما از هم پاشیده شود، کاهش می یابد. به عنوان مثال از طرف مقابل تان بپرسید که چه محدودیت هایی دارد یا حریم شخصی اش را چگونه تعریف می کند. آیا او از این که شما با شخص دیگری وارد رابطه شوید، ناراحت می شود؟ آیا این رابطه را از دید اطرافیان تان مخفی نگه می دارد؟ هر چند وقت یک بار دوست دارد شما را ملاقات کند؟ شاید در ابتدای رابطه فکر کنید که این سوال ها اهمیت زیادی ندارد اما پس از مدت کوتاهی می بینید که دانستن شان چقدر می تواند برای رابطه تان کارساز باشد.

 

گفتن «دوستت دارم» ممنوع!

ممکن است شما به دوست اجتماعی تان احساس نزدیکی کنید تا حدی که به او بگویید «دوستت دارم» یا این که «بدون تو نمی دانم چگونه زندگی کنم؟»، حتی اگر شما این جملات را از روی محبت زده باشید، ممکن است که موجب سوتفاهم شود و رابطه شما را از یک رابطه معمولی به فرم دیگری از رابطه تغییر کند. بنابراین در بیان کلمات محبت آمیز به دوست اجتماعی تان محتاطانه تر رفتار کنید.

 

در احساسات تان صادق باشید

ممکن است که شما در دوره ای از زندگی به فکر پیدا کردن دوست اجتماعی باشید اما بعدها به هر دلیلی بخواهید تغییراتی در رابطه تان ایجاد کنید. این تغییر ممکن است مثبت یا منفی باشد. به عنوان مثال شما در شرف ازدواج هستید و دیگر نمی توانید با دوست اجتماعی تان در ارتباط باشید یا حتی برعکس، یک روز صبح از خواب بیدار می شوید و احساس می کنید که عاشق اش شدید و رابطه تان باید شکل جدی تر به خود بگیرد. پس از این که از احساسات تان اطمینان حاصل کردید، به طور مستقیم و صادقانه حرف هایتان را به او بزنید. البته طوری رفتار نکنید که انگار او هیچ نقشی در این تصمیم گیری ندارد. ابتدا حرف هایتان را به او بزنید سپس نظر او را بخواهید و در نهایت تصمیمی بگیرید که هر دو طرف رضایت داشته باشند.

 

اجازه ندهید از خطر قرمزهای شما بگذرد

از آنجا که در رابطه معمولی شما هیچ کنترلی روی شخص مقابل تان ندارید، احتمال این که او نیز گاهی اوقات خطر قرمزهای شما را رعایت نکند و پایش را از محدودیت ها فراتر بگذارد، زیاد است. در این شرایط شما نباید ملاحظه او را کرده و در مقابل رفتارش سکوت کنید، بلکه باید خیلی جدی در این باره با او صحبت کنید. به او خط قرمزهایتان را یادآوری کنید تا حدش را در رابطه با شما بداند.

 

از او انتظار رمانتیک بودن نداشته باشید

فردی که به اسم دوست اجتماعی با شما وارد رابطه شده است، نمی خواهد که رابطه ای جدی یا به بیان دیگر رمانتیک با شما داشته باشد. این تصمیم می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، به عنوان مثال او در گذشته تجربه تلخی داشته که نمی خواهد دوباره تکرارش کند، یا این که در حال حاضر شرایط شروع یک رابطه جدی را ندارد، در هر صورت شما نباید از او انتظار رمانتیک بودن را داشته باشید. مطمئنا اگر او چنین رابطه ای می خواست، شما را دوست اجتماعی خطاب نمی کرد.

 

مانع رابطه او با دیگران نشوید

احتمال این که فرد مقابل تان به دنبال رابطه ای جدی ست اما نه با شما، وجود دارد. اگر چه این حقیقت کمی تلخ است اما باید آن را بپذیرید. زمانی که شما در یک رابطه معمولی و اجتماعی قرار دارید، باید بپذیرید که طرف مقابل تان هر لحظه ممکن است نیمه گمشده اش را پیدا کند و از شما دور شود، بنابراین مانع او نشوید. خیالپردازی در مورد این رابطه می تواند در نهایت ناامیدی را برایتان به همراه داشته باشد، بنابراین واقع بین باشید تا سرنوشت کار خودش را انجام دهد. به جای حسادت، سعی کنید که از این رابطه لذت ببرید، به خودتان سخت نگیرید تا زندگی نیز به شما سخت نگیرد.

 

 

فرق دوست اجتماعی با دوست دختر

دوست دختر اجتماعی

 

دوست اجتماعی کیست | نکاتی مهم درباره دوست اجتماعی

 

 

منبع: lovepanky / برترین ها / بهترین پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*******