سه شنبه 29 مرداد 1398
صفحه اصلی / موفقیت / خودشناسی / تغییر در خودتان | چگونه عادات بد و خودمان را تغییر دهیم؟

تغییر در خودتان | چگونه عادات بد و خودمان را تغییر دهیم؟

تغییر در خودتان : چگونه در خودمان تغییر ایجاد کنیم ؟ راه های تغییر دادن عادات بد چیست ؟ در اینجا با مقاله ای درباره خودشناسی ، راه های تغییر کردن در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

تغییر رفتار خود

چگونه در ظاهر خود تغییر ایجاد کنیم ، تغییر در خودتان

 

 

خودتان را تغییر دهید، نه صرفا عادات‌تان را

زمانی که به پایان سال نزدیک می شویم، دل مان می خواهد به بررسی ماه های گذشته بپردازیم و ببینیم که چه کارهای مفیدی انجام داده ایم و چه کارهایی را می توانستیم بهتر انجام دهیم. بسیاری از مردم در ابتدای هر سال اهدافی را برای خود در نظر می گیرند که البته موضوع جدیدی نیست! چیزی که شاید برای تان عجیب به نظر برسد این است که عده بسیار کمی هستند که به برنامه های شان پایبند می مانند.

 

بر اساس گزارش هایی که در اخبار منتشر شده است، معمولا 80 درصد برنامه ریزی ها در همان ماه دوم سال کنار گذاشته می شوند. من فکر می کنم این موضوع به خاطر آن است که مردم اهداف سطحی را برای خود در نظر می گیرند. اهداف سطحی اهدافی هستند که به وسیله آنها چیزی را در درون خود تغییر دهیم؛ چیزی که نتیجه کارهای مان است. به عنوان مثال، اگر می خواهید وزن خود را کاهش دهید اما مشکل پرخوری دارید، رفتن به باشگاه چیزی را تغییر نخواهد داد چرا که این کار به مسئله اساسی یعنی پرخوری، رسیدگی نکرده است و اگر من به مشکل پرخوری ام رسیدگی نکنم، هر چقدر هم که به باشگاه بروم، کاهش وزنی را تجربه نخواهم کرد و در بهترین حالت، حداقل افزایش وزن نخواهم داشت.

 

اما شاید من هوشمندانه عمل کنم و تصمیم بگیرم رژیم غذایی خوبی را برای حل مشکل پرخوری ام دنبال کنم. متاسفانه چیزی بین یک تا دو سوم از رژیم های غذایی به نتیجه نمی رسند و وزن کاهش یافته پس از مدتی دوباره بر می گردد. دلیل این موضوع چیست؟ این است که فرد به تفکر عمیقی دست نیافته و به مشکلات ریشه ای خود که به پرخوری و چاقی منجر شده، رسیدگی نکرده است. این افراد نتوانسته اند ذهنیت شان را به معنای واقعی تغییر دهند و در نتیجه، تغییر چندانی به وجود نیاورده اند. پدر پولدار من این موضوع را بهتر از هر کسی که تا به حال شناخته ام، می دانست. او پنج ویژگی انسانی را برشمرده بود که هر کسی باید به آنها دست یابد تا نه تنها بر عادات بد خود پیروز شود بلکه بتواند به شخص بهتری تبدیل شود.

 

 

1. نگرش

توانایی دیدن آینده ای بهتر. هر هدفی که داشته باشید، باید به خوبی دلیل علاقه مندی تان به آن هدف را بشناسید. این که بگویید می خواهید سیگار کشیدن را ترک کنید، کافی نیست؛ باید دلیل این مسئله را بدانید (مثلا این که می خواهید آنقدر عمر کنید تا بزرگ شدن فرزندان تان را ببینید). سپس باید این نگرش را درونی سازی و آن را به انگیزه ای برای انجام کارهای تان بدل کنید. زمانی که این کار را انجام دهید، نتایجی فراتر از ترک سیگار به دست خواهید آورد، ورزش بیشتری انجام خواهید داد و از خوردن چیزهای مضر خودداری خواهید کرد.

 

2. شجاعت

توانایی اقدام به عمل با وجود شک و تردید بسیار. هر زمان که بخواهید چیزی را تغییر دهید یا کار جدیدی را شروع کنید به نظر ترسناک می رسد. همه ما دوست داریم آسایش و امنیت داشته باشیم. اما فقط افراد شجاع هستند که می توانند مسیرهای جدید را کشف کنند و تاثیر مثبتی بر دنیای اطراف شان بگذارند. گاهی اوقات تغییر کردن، مستلزم فداکاری نیز هست. به عنوان مثال اگر می خواهید سالم تر باشید، شاید مجبور شوید از همراهی با افرادی که با این هدف تان همسو نیستند، دست بکشید. شاید «نه» گفتن به چنین شرایطی خیلی آسان نباشد.

 

3. خلاقیت

توانایی تفکر غیرمتعارف. همان طور که حتما شنیده اید، «دیوانگی یعنی تکرار چندین و چند باره یک کار و انتظار نتیجه ای متفاوت داشتن». در مسیر زندگی، زمانی که به سوی دستیابی به اهداف مان گام بر می داریم، اغلب اشتباه هایی نیز انجام می دهیم. مسئله اینجاست که از این اشتباه ها چه چیزی می آموزیم؟ موفق ترین افراد دنیا این توانایی را دارند که از اشتباه های شان درس بگیرند و آنها را برای پیدا کردن مسیرها و روش های جدید و بهتر به کار بگیرند. جوهره خلاقیت همین است. مسئله دیگر مرتبط به خلاقیت این است که چطور می توان کار مشخصی را به شکلی متفاوت انجام داد. زمانی که شکست می خوریم، باید رویکرد و دید جدیدی پیدا کنیم. خلاقیت به معنای شجاعت برخاستن پس از شکست و انجام دوباره کارها به شکلی متفاوت است.

 

4. استقامت

توانایی تحمل کردن انتقادات. هیچ فرد موفقی نیست که بارها و بارها مورد انتقاد قرار نگرفته باشد. هر کاری که بخواهید در زندگی انجام دهید، با نظرات مخالفی روبرو خواهید شد. گاهی اوقات این انتقاد از سوی دیگران بیان می شود ولی گاهی نیز آن صدای درونی تان به انتقاد از خودتان می پردازد! به هر حال حتی اگر دیگران، همه به انتقاد از شما پرداختند، باید بتوانید به مسیر خود ادامه دهید و زمانی که شکست خوردید باید بتوانید از جا برخیزید و دوباره تلاش کنید. تعداد شکست های تان مهم نیست، بلکه تعداد دفعات برخاستن و تلاش مجدد اهمیت دارد.

 

5. صبر و پایداری

بردباری یعنی منتظر گرفتن نتایج مثبت باقی ماندن. شاید خیلی سخت باشد که به خاطر رسیدن به اهداف بزرگ و نتایج مثبت، از اهداف کوچک تر خود دست بکشید. اگر می خواهید سالم باشید، باید از خوردن غذاهای فست فود خودداری کنید. اگر می خواهید سفر کنید، باید برای این کار پول پس انداز کنید. اگر می خواهید ثروتمند شوید، باید سخت کار کنید و سواد مالی تان را بالا ببرید و به مرور زمان سرمایه گذاری کنید. هیچ روش سریعی وجود ندارد. هیچ میانبری وجود ندارد. دستیابی به موفقیت در هر زمینه ای نیازمند صبر بسیار است.

 

اگر می خواهید زندگی تان تغییر کند باید…
اگر می خواهید زندگی تان تغییر کند باید طرز فکرتان را تغییر دهید.«همین امروز طرزتفکرتان را عوض کنید.»

 

البته در کلام خیلی ساده است: «طرز تفکرت را عوض کن تا زندگی ات تغییر کند.» ولی چطور می توان این کار را انجام داد وقتی نمی دانیم باید چه کار کنیم؟ و مهم تر از همه اگر تغییر دادن طرزتفکر تا این حد آسان است، چرا خیلی از افراد این کار را انجام نمی دهند؟ مخصوصا اگر بتوانند با این کار موفق تر باشند و بیشتر از زندگی لذت ببرند؟

 

جواب این سوال ها را نمی دانیم ولی می دانیم که تغییر دادن طرز تفکر آسان نیست اما ممکن است. همه آنچه شما نیاز دارید این است که محکم و استوار این تکنیک ها را به کار ببرید؛ البته اگر از ته دل می خواهید موفق باشید.

 

۱) همان طور فکر کنید که دوست دارید باشید. اگر در دنیای ذهنتان خود را آدم خوشحال یا موفقی ندانید که می تواند از زندگی لذت ببرد، خیلی سخت می توانید در دنیای واقعی چنین آدمی باشید. پس پیش از هر کار در رویاهایتان هم خود را فردی خوشحال، موفق و روبه رشد تصور کنید.

 

۲) لبخند بزنید. نتایج تحقیقات نشان داده است لبخند زدن هم اثر جسمی دارد و هم اثر روانی. پس یک لبخند روی لبانتان بنشانید و در مسیر تغییر طرزتفکر قدم بگذارید. در ابتدا، این کار فقط یک عمل فیزیکی بدون روح است اما کم کم جزو صورت شما می شود.

 

۳) خودتان را غرق مطالعه و موسیقی کنید. کتاب ها، مقاله ها و مجله هایی بخوانید که به شما کمک کنند بتوانید افکارتان را تغییر و درکتان را افزایش دهید. فیلم ببینید یا به موسیقی هایی گوش کنید که برای شما الهام بخش باشند و برای تغییر تشویقتان کنند.

 

۴) کردارتان را تغییر دهید. وقتی کارهایتان را به همان شیوه قدیمی انجام می دهید، نمی توانید در افکارتان تغییری به وجود آورید. کارها را به شیوه ای متفاوت انجام دهید تا بتوانید متفاوت بیندیشید.

 

۵) محیط تان را تغییر دهید. محیط اطرافتان را با توجه به طرزتفکر مورد علاقه تان بسازید. فضایی را خلق کنید که شما را به سمت تغییر سوق دهد. یک گلدان به اتاقتان اضافه کنید، رنگ دیوارها را تغییر دهید، یک کتابخانه یا میز کوچک برای خودتان بخرید.

 

۶) از موفق ها تقلید کنید. از تجربه و نظرهای کسانی که عاشق طرزتفکرشان هستید و آرزو دارید مثل آنها باشید، استفاده کنید. اگر زنده هستند که این کار بسیار ساده است و اگر در قید حیات نیستند می توانید از آثارشان بهره بگیرید.

 

۷) به دیگران کمک کنید (و به خودتان هم) یکی از سریع ترین راه هایی که می تواند طرزتفکر شما را عوض کند، این است که به دیگران توجه و به آنها کمک کنید. مواظب باشید از آن طرف بام نیفتید یعنی نه غرق در خودتان شوید و نه شیفته و دلباخته دیگران.

 

۸) کمی از دوستانتان کمک بگیرید. دیگران را از تصمیمتان باخبر کنید و از آنها کمک بخواهید و نظراتشان را بشنوید. هر چقدر کمک دیگران را بیشتر احساس کنید، بیشتر به موفقیت نزدیک می شوید.

 

۹) حرفه ای شوید. اگر دلتان می خواهد به فردی بزرگ تبدیل شوید به مشاوره و نصیحت افراد بزرگ گوش دهید. انسان های حرفه ای در مدت زمان کوتاهی می توانند بهترین راه حل ها و نظرات و عقاید جدید را در اختیار شما بگذارند. البته به شرطی که واقعا در کار خود خبره باشند و فقط اسم و رسم بی پایه و پنهان به هم نزده باشند.

 

 

چگونه اخلاقم را تغییر دهم

چگونه شخصیت خود را ارتقا دهیم

 

 

۱۰) صبور باشید. آگاه باشید که بیشترین تغییرات در مدت زمانی طولانی و به آرامی صورت می گیرند به شرط اینکه تکرار شوند. پس اگر فورا در مسیر موفقیت نتیجه نگرفتید، تعجب نکنید و مهم تر اینکه تسلیم نشوید. کارتان را ادامه دهید و مطمئن باشید جواب می گیرید.

 

● چطور راه تغییر را ادامه دهیم؟

گاهی بعد از اینکه نگرش مان را تغییر دادیم و به سوی هدفی تازه رفتیم، نمی دانیم چگونه باید راهمان را بدون خستگی و درنگ ادامه دهیم؟ این نکته ها دست شما را برای طی بقیه مسیر تغییر می گیرد.

 

۱) با واقعیت روبرو شوید. ممکن است مانعی که در مسیر رسیدن به هدف از سرعت شما می کاهد، خودتان باشید.

وقتی در راه رسیدن به هدفتان به مشکل هایی برمی خورید، اول از همه به دقت بررسی کنید آیا منشاء مشکل خودتان هستید یا خیر؟

 

۲) شما هرکاری که بخواهید، می توانید انجام دهید اگرچه شاید نتوانید همه کارهایی را که دوست دارید، انجام دهید. بیشتر اوقات برای رسیدن به هدف چند کار را با هم انجام می دهید ولی حتی با وجود تلاش زیاد، در آخر به کمترین نتیجه می رسید. باید بدانید توجه و تمرکز روی ۱ یا حداکثر ۲ پروژه در یک زمان، شانس شما را برای رسیدن به نتیجه مطلوب افزایش خواهد داد.

 

۳) برای اینکه تصویر واضحی از نتیجه کار داشته باشید، تمرکز کنید. اول اینکه روی پروژه هایی که برعهده گرفته اید، کاملا تمرکز داشته باشید تا بتوانید تشخیص دهید واقعا چه کارهایی باید انجام گیرد. برنامه ای گام به گام برای کارهایی که باید در زمان های مشخص انجام دهید، بنویسید.

 

۴) آنچه روی کاغذ است، برنامه است و آنچه در ذهن شماست، خیال! بیشتر افراد علاقه ای به نوشتن برنامه هایشان روی کاغذ ندارند. نوشتن برنامه روی کاغذ اولین قدم برای حرکت رو به جلوست. خیلی ها بدون برنامه پروژه هایشان را شروع می کنند ولی خیلی زود گیج می شوند زیرا مشکلات فرعی زیادی سر راهشان به وجود می آید.

 

۵) حرکت، به این معنی نیست که پیشرفت کرده اید. بعضی از افراد با اینکه به سختی کار می کنند، به هدفشان نزدیک تر نمی شوند. این یکی از نتایج بی برنامگی است. برای پیشروی باید فعالیت های مناسبی در زمان های مناسب انجام دهید.

 

۶) انتخاب نکردن، یک انتخاب است. زیاد فکرکردن درباره آنچه انتخاب می کنیم، مانع دیگری است که ما خودمان سر راهمان قرار می دهیم و باعث رکودمان می شود. «من می توانم A، B یا C را انجام دهم ولی بهتر است بیشتر فکر کنم» و شروع می کنیم به ارزیابی کردن… ولی در واقع هیچ وقت نمی توانیم تصمیم بگیریم و کاری که انجام می دهیم، در حقیقت تصمیم می گیریم هیچ کاری نکنیم؟ ولی اگر کاری نکنید به چیزی نمی رسید.

 

۷) روی آنچه به نتیجه می رسد، تمرکز کنید. خیلی از افراد در پیداکردن راه هایی که به نتیجه نمی رسند، استادند و به همین دلیل هیچ تلاشی هم نمی کنند. انرژی منفی را در خود انباشته نکنید. انرژی های مثبتتان را افزایش دهید و روی چیزهایی تمرکز کنید که به درد شما می خورند و به نتیجه می رسند.

 

۸) اگر اقدامی به نتیجه نمی رسد، متوقفش کنید. یک اقدام احمقانه: «کاری را بارها و بارها با یک شیوه انجام دهید و انتظار داشته باشید که به نتیجه ای متفاوت برسید.»

خیلی ها به دلیل غرور، لجاجت یا تعصب، شیوه ای را تکرار می کنند که به نتیجه نمی رسد. شعاری جدید برای خود انتخاب کنید و دیگر کارتان را به شیوه قبلی انجام ندهید. وقتی روش هایی موثر نیستند انجام دادنشان را متوقف کنید.

 

۹) وقتی نمی دانید، کمک بخواهید. ما نمی توانیم همه چیز را بدانیم. نمی توانیم همه مشکلات را حل کنیم. وقتی به مشکلی برمی خورید، از دیگران کمک بخواهید. از یک تاجر، مشاور، وکیل یا مربی مشاوره بگیرید.

 

۱۰) اگر کاری شما را خوشحال نمی کند، انجامش ندهید. برای اینکه به هدفتان برسید، باید سختی هایی را بپذیرید و ممکن است هر لحظه نتوانید از کارتان لذت ببرید ولی در کل باید کارتان را دوست داشته و از انجام آن خوشحال باشید.

در غیر این صورت اهدافتان را ارزیابی و راهی را پیدا کنید که از پیمودن آن لذت ببرید.

 

 

تغییر خودم

تغییر کردن

 

تغییر در خودتان | چگونه عادات بد و خودمان را تغییر دهیم؟

 

 

 

منبع: Success Article / بیتوته / برترین ها / مجله پنجره خلاقیت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*******