سه شنبه 29 مرداد 1398
صفحه اصلی / موفقیت / مجله موفقیت / هدف گذاری صحیح | چگونه هدف گذاری کنیم ؟

هدف گذاری صحیح | چگونه هدف گذاری کنیم ؟

هدف گذاری صحیح : هدف گذاری برای رسیدن به موفقیت چگونه است ؟ مراحل هدف گذاری صحیح چیست ؟ در اینجا با مقاله ای درباره مجله موفقیت ، نکاتی درباره هدف گذاری در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

آموزش هدف گذاری در زندگی

نمونه هدف گذاری ، هدف گذاری صحیح

 

 

هدف گذاری چیست؟ و چگونه این کار را انجام دهیم؟

اگر می خواهید موفق شوید، باید هدفی را برای خود مشخص کنید. بدون داشتن هدف تمرکز نداشته و از مسیر مشخصی برخوردار نیستید. هدف گذاری نه تنها به شما اجازه می دهید مسیر زندگی و کسب وکار خودتان را دست داشته باشید، بلکه به شما اجازه می دهد تا از آن به عنوان یک بنچمارک برای تعیین موفقیت خود استفاده کنید. یک لحظه فکر کنید:پس انداز کردن در بانک تنها درزمانی دلیلی برای موفقیت شما به حساب می آید که هدف شما جمع کردن ثروت باشد، اما اگر در پی کار خیرخواهانه باشید، این کار برخلاف هدف شما است و برای شما موفقیت به حساب نمی آید.

 

بااین وجود برای دستیابی به هدف های خودتان، باید به خوبی بدانید که چگونه باید هدف انتخاب کنید. فقط نمی توانید “من می خواهم” و انتظار موفقیت داشته باشید. هدف گذاری فرایندی است که با بررسی دقیق آغازشده و در پایان کار و تلاش بسیار زیادی را می طلبد. در بین این دونقطه مراحل بسیار مهمی وجود دارد اطلاع از آن ها به شما اجازه می دهد اهداف قابل دستیابی برای خود انتخاب کنید.

 

– هدف گذاری ،موقعیت‌تان را ارزیابی و بررسی کنید

تنها راه رسیدن به تواناییِ تصمیم‌ گیریِ معقول این است که بدانیم از آینده چه می‌خواهیم و چگونه باید به آن برسیم. باید بدانیم اکنون کجا هستیم و در چه سطحی از زندگی احساس رضایت خواهیم کرد؛ بنابراین ابتدا باید کمی فکر کنیم و موقعیت فعلی‌مان را بسنجیم، وقتی دقیقا فهمیدید در چه وضعیتی قرار دارید، آن را روی کاغذ بیاورید. برای نوشتن موقعیت کنونی‌تان یک پرسش کلیدی وجود دارد: از وضعیت فعلی‌ام راضی هستم یا نه؟

 

ما از ارزیابی دو هدف را دنبال می‌کنیم؛ اول اینکه ارزیابی شیوه‌ای کاربردی برای مشاهده‌ی پیشرفت‌تان به شما می‌دهد و باعث می‌شود چشم‌اندازی را دنبال کنید که برای زندگی متصور هستید. دوم اینکه، نشان‌تان می‌دهد کجا هستید و وقتی بدانید کجا ایستاده‌اید، می‌توانید تعیین کنید باید کجا باشید. در واقع ارزیابی به شما جهت می‌دهد.

 

این هفته ساعاتی را به ارزیابی و بررسی موقعیت‌ و اهداف‌تان اختصاص دهید. ببینید، کجا هستید و موقعیتی را که در آن قرار دارید بنویسید، طوری که پیشرفت ماهانه‌تان از بررسی‌ها و یادداشت‌های مربوط به آنها مشخص باشد. به‌طور منظم برای ارزیابی و بررسی وقت بگذارید، خواهید دید که چقدر نتیجه می‌دهد؛ این واقعا هیجان‌انگیز است!

 

– دقیقا توضیح دهید که چه می خواهید.

به طور مشخص صحبت کنید. اگر می خواهید درآمد خود را افزایش دهید، دقیقا بنویسید که چقدر درآمد می خواهید. نوشتن اینکه «درآمد بیشتری می خواهم» کافی نیست، باید رقم آن را کامل و دقیق مشخص کنید وقتی دقیقا مشخص می کنید به دنبال چه چیزی هستید، راحت تر می توانید به آن برسید.

 

– هدف گذاری ،اهداف هوشمندانه تعیین کنید

منظورمان از اهداف هوشمندانه، اهداف ویژه‌ای هستند که قابل سنجش باشند، بتوانید به دست‌شان بیاورید، اهدافی که واقع‌ بینانه باشند و برای دست‌یابی به آنها زمان اهمیت داشته باشد.

 

– اهدافتان را بنویسید.

هدف اگر مکتوب نباشد شبیه دود سیگار است. به هوا می رود و ناپدید می شود. اما وقتی هدف را می نویسید، می توانید آن را ببینید، لمس کنید، بخوانید و در صورت لزوم آن را احساس کنید. نوشتن اهداف باعث می شود بتوانید تصمیمات بهتری بگیرید و راحت تر آن را مدیریت کنید.

 

– زمانی را برای رسیدن به هدفتان مشخص کنید

زمانی معین و معقول را در نظر بگیرید. زمانی را که می خواهید به هدفتان برسید مشخص کنید. اگر هدف خیلی بزرگ است، ضمن اینکه تاریخ رسیدن به هدف را مشخص می کنید، این فاصله زمانی را به زمان های کوتاه تری مرحله بندی کنید.

 

– بلافاصله برنامه خود را اجرا کنید

قدم اول را بردارید و بعد به سراغ قدم های دوم و سوم بروید. به حرکت خود ادامه دهید. به سرعت حرکت کنید. تاخیرها جایز نیست. توجه داشته باشید که مسامحه تنها دزد زمان نیست، دزد زندگی هم هست.

 

تفاوت میان پیروزی و شکست در زندگی این است که برندگان قدم اول را بر می دارند. آنها عمل گرا هستند.

در ابتدای کار ممکن است این روش در عین سادگی سخت به نظر برسد، حتی اگر اینطور هم بود بازهم دست از تلاش برندارید مطمئن باشید خیلی زود در این روش مهارت کسب می کنید.

 

چگونه هدف‌گذاری کنیم؟

هدف داشتن یا نداشتن، مشخص بودن یا مشخص نبودن، بزرگ یا کوچک بودن و … مباحث زیادی حول این موضوع وجود دارد. می‌خواهم در این مطلب از زاویه‌ای متفاوت به این مقوله نگاه کنم.

 

 

کتاب هدف گذاری

هدف گذاری smart

 

 

شاید با خودتان بگویید آخه این چه توصیه‌ایه! ولی این یک حقیقت است که اغلب مردم هدف خاصی را دنبال نمی‌کنند. زنده هستند، ولی زندگی نمی‌کنند. نمی‌دانند به کجا می‌روند. بخش اعظم افرادی که فکر می‌کنند هدف دارند نیز درست هدف‌گذاری نمی‌کنند. به همین دلیل است که به نتایج مطلوبی دست پیدا نمی‌کنند. خوب است شما هم آنچه که فکر می‌کنید هدفتان است را بنویسید، بعدا به کارتان می‌آید. شاید هیچ اصلی مهم‌تر از این نباشد که برای داشتن یک روند هدفمند، باید آن هدف نوشته شده باشد. وقتی هدفتان را می‌نویسید، خود به خود به سمت تحقق آن حرکت می‌کنید و متأسفانه اغلب افراد هیچگاه این قدم مهم را برنمی‌دارند. هدفی که نوشته نشده باشد در واقع آرزویی بیش نیست. ولی همین آرزو اگر نوشته شود و بر اساس مطالبی که پیش از این گفتیم تحلیل شود، مسیر شما را فوق‌العاده کوتاه می‌کند و همواره شما را در حرارت حرکت نگه خواهد داشت.

 

طبقه بندی سه گانه اهداف
اهداف چرایی

اول باید بگویم تمام اهداف در سه طبقه جای می‌گیرند. این طبقه بندی سه گانه بر اساس محتوای اهداف است. اولین دسته، اهداف چرایی است. اهداف چرایی، اهداف شخصی هستند. آنها به خانواده، روابط خانوادگی، سلامتی جسمی و فکری، اخلاقیات، و … ارتباط دارند. آنها زیر بنای زندگی را می‌سازند. اهداف چرایی، دلایلی هستند که می‌خواهید تمام اهدافتان را در زندگی طبق آنها کسب کنید. اهداف چرایی موتور محرک در پشت تمام اهداف شما قرار دارند که بدین لحاظ مهمترین و شخصی ترین اهداف شما هستند.

 

اهداف چیستی

اهداف «چیستی» جاه‌طلبی‌های شما را دربر می‌گیرند. این اهداف هدف های شغلی، مالی، تأمینی را نشان می‌دهند. اینها چیزهایی هستند که برای رسیدن به اهداف چرایی می‌خواهید یا نیاز دارید. مثلا کسی که می‌خواهد خود را فردی موفق ببیند و از خود رضایت داشته باشد(چرایی)، باید کاری کند که بهترین فروشنده شرکت شود(چیستی)

 

اهداف چگونگی

اهداف چگونگی، راههایی که اهداف چیستی می‌توانند بدست آورند مشخص می‌کنند. برای مثالی که عنوان کردیم، بالابردن مهارتهای فردی و ایجاد شبکه ارتباطی با مشتریان، راه را برای چگونگی رسیدن به اهداف ذکر شده مشخص می‌کند. شناخت و تفکیک این سه طبقه اهداف، ما را در تعریف و ترسیم صحیح اهداف در جهت حصول نتیجه مورد نظر کمک می‌کند.

 

کوتاه مدت، میان مدت، بلندمدت

همه ما با این دسته بندی آشنا هستیم، دسته بندی بر اساس زمان رسیدن به اهداف. کوتاه مدت، اهدافی را که طی دو ماه آینده می‌خواهیم به آن برسیم، اهداف یکساله، میان مدت و آنهایی که برای بیش از سه سال برنامه‌ریزی شده‌اند، بلندمدت نامیده می‌شوند. حالا دیگر وقتش است که قلم به دست بگیرید و آنچه در ذهنتان است را روی کاغذ بیاورید و اول چرایی، چیستی و چگونگی اهدافتان و در مرحله بعد زمان تحقق آنها را بنویسید. به یاد داشته باشید اگر هدفی را ننویسید، هیچ گاه نمی‌توانید حرکت مستمری برای تحقق آن انجام دهید.

 

۵ قاعده هدف‌گذاری

برای هدف گذاری ۵ قاعده وجود دارد که در عین سادگی مهم هستند. این ۵ قاعده شامل این موارد است:
مشخص بودن: دقیقا بدانید به چه چیزی می خواهید برسید. مکانیزم مشخص کردن هدف در سطرهای بالاتر شرح داده شده است.

 

قابلیت اندازه‌گیری: برای اینکه بدانید در مسیر هدف در چه مرحله ای قرار دارید، باید بتوانید با معیاری میزان تحقق آن را بسنجید. بسته به نوع هدف این معیار متفاوت است.
قابل دسترس بودن: هدف باید برای شما قابل دسترس باشد. البته نه به این معنی که آرمانی نباشد، بلکه شرایط فیزیکی شما مانع دسترسی به هدف نباشد.

 

واقع بینانه بودن: این مورد به ذات هدف برمی گردد. آیا خود هدف قابل تحقق است؟ با عینک واقع بینانه هدف را بنگرید.
محدودیت زمانی داشتن: برای برنامه ریزی در جهت تحقق هدف باید بتوانید زمان را مدیریت کنید، پس هدفتان نیز باید دارای چارچوب زمانی باشد. این چارچوب زمانی داشتن دو حُسن دارد، اول اینکه از اتلاف زمان جلوگیری می کند، دوم اینکه شما را مقید می کند پایبند زمانبندی و برنامه ریزی شوید.

 

قاعدتا الان باید دست به قلم شوید و شروع به نوشتن اهدافتان کنید؛ مگر نمی‌خواهید به سوی موفقیت بتازید؟

پر انرژی و پر توان باشید D:

 

جدول هدف گذاری

هدف گذاری صحیح

 

هدف گذاری صحیح | چگونه هدف گذاری کنیم ؟

 

 

 

 

منبع : بیتوته / دوبرابر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*******