دوشنبه 20 مرداد 1399

جملات مخرب در محیط کار | چگونه در محیط کاری صحبت کنیم؟

کسب و کار ، جملات مخربی که نباید در محل کار بیان کرد ، در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

محیط کاری ایده آل

الزامات محیط کار چیست ، جملات مخرب در محیط کار

 

 

8 جمله ای که نباید در محل کارتان بگویید

به کار بردن عبارت های نامناسب چه در محل کار باشد، چه در خانه یا مدرسه و دانشگاه، می تواند جلوه نامطلوبی از شخصیت ما را به نمایش بگذارد. مسلما حذف چنین عبارت هایی که تاثیرات خوبی روی اطرافیان مان نمی گذارند، نتایج مثبتی در بر خواهد داشت. در ادامه این مطلب با چند عبارتی که نباید آن ها را در محل کار استفاده کنید، آشنا خواهید شد.

 

1- سعی خودم را می کنم

به جای استفاده از این عبارت آبکی و حاکی از اراده ای سست، اعتماد همکاران تان به خودتان را با مشخص ساختن شفاف انتظارات تان افزایش دهید. بگذارید برای تان مثالی کاربردی بزنم. به جای عبارت نامناسب «سعی می کنم انجامش بدهم» از عبارت مناسب «نمی توانم گزارش را امروز بنویسم اما تا فردا بعدازظهر تحویلش می دهم» استفاده کنید.

 

2- الان وقت ندارم

حتی اگر واقعا این طور باشد، باید بدانیم که هیچ فردی دوست ندارد نسبت به چیز یا فرد دیگری کم اهمیت تر دیده شود. برای تقویت روابط مثبت و انتقال همدلی بهتر است بگوییم، «خوشحال می شوم درباره این موضوع بعد از جلسه صبح من صحبت کنیم. می توانم ساعت 2 بعدازظهر برای این منظور در خدمت تان باشم». در مجموع باید تلاش کنید تا ذهن همکاران تان نسبت به شما منفی نشود.

 

3- منتظر خبرتان هستم

اضافه کردن این جمله در انتهای یک پیامک، ایمیل کاری یا حتی تماس تلفنی با همکار دیگرتان کار آسانی است اما این عبارت بیشتر از آن که فعالانه باشد، منفعلانه است. اگر می خواهید نتیجه خوبی بگیرید، باید سعی کنید که سر رشته کار را خودتان به دست داشته باشید. به طور مثال به جای عبارت نامناسب «چه ساعتی می توانید بیایید؟ منتظر خبرتان هستم»، از این عبارت مناسب کمک بگیرید، «چهارشنبه ساعت یک تا ۳ بعدازظهر وقت دارم. احتراما کدام ساعت برای شما مناسب تر است؟»

 

4- کوتاهی از من نبود

این که هر زمان اشتباهی در محل کارمان رخ می دهد، انگشت اتهام را به سمت دیگران بگیریم تا خودمان را تبرئه کنیم به طور قطع کار درستی نیست. به جای این کار، درباره چیزهایی که خارج از حیطه کنترل شما بوده است باید صادق باشید. حقایق را به شکلی حرفه ای مطرح و تصمیم نهایی را به رئیس تان واگذار کنید اما این تصور که هیچ وقت اشتباهی از شما سر نمی زند، غیر معقول است. رئیس و دیگر همکاران تان باید مهارت پذیرش اشتباه را در رفتارهای شما ببینند.

 

5- منصفانه نیست

رعایت نشدن عدالت در محیط های کاری، کم و بیش اتفاق می افتد و تا حدودی هم اجتناب ناپذیر است. با این حال به جای تندی و اخم و تخم کردن، ناراحتی تان را به یک اقدام مفید تبدیل کنید. از حقایق به جای احساسات برای استدلال درباره مورد این که حق با شماست، استفاده کنید. به طور مثال به جای عبارت نامناسب «این منصفانه نیست که او به جای من به کنفرانس برود»، از عبارت مناسب «من 20 ساعت روی این سخنرانی کار کرده ام و تسلط خوبی برای صحبت کردن در این زمینه دارم بنابراین رفتنم به کنفرانس منطقی تر است» استفاه کنید.

 

6- شاید به نظر احمقانه بیاید اما …

همه ما در جلسات کاری زیادی شرکت می کنیم و گاهی باید درباره یک موضوع، نظرمان را صریحا اعلام کنیم. استفاده از عبارت هایی همچون «شاید به نظر احمقانه بیاید اما …» قبل از این که شنوندگان خودشان نظرات شما را ارزیابی کنند، عینک منفی روی چشم آن ها می گذارد. به جای این که خودتان را تخریب کنید، تمرین کنید تا با اطمینان بیشتری درباره ایده هایتان سخن بگویید. عبارت مناسب «ایده ای که من برای جلسه بعدی مان دارم با کارهایی که معمولا انجام می دهیم کمی متفاوت است اما فکر می کنم بتوانیم از این طریق به نتایج تازه ای برسیم» یک شروع خیلی خوب برای دادن نظری متفاوت است که توجه بقیه را هم جلب خواهد کرد.

 

7- مشکلی نیست

حتی اگر به کار بردن این عبارت بی ضرر باشد، ممکن است این تصور را در همکارانتان ایجاد کند که کاری که انجام می دهید کمی مشکل ساز است. عبارت هایی مانند «با کمال میل» یا «خوشحال می شوم این کار را انجام بدهم»، گزینه های بهتری برای قبول انجام یک کار هستند.

حالا که شما لطف می کنید و کاری را برای دیگران انجام می دهید، چرا حس خوبی هم به آن ها هدیه نمی دهید؟

 

8- منطقی به نظر می رسد؟

این سوال باعث می شود به نظر برسد که زیاد از خودتان مطمئن نیستید. می توانید از عبارت هایی مثل «اگر نکته ای در این باره به ذهن تان می رسد، مطرح کنید» یا «شما چه نظری در این باره دارید؟» که همان معنی را می دهند و اعتماد به نفس بیشتری را هم می رسانند، استفاده کنید.

 

جملات مخرب در محیط کار

انتخاب عبارات و جملات مناسب در مکالمات کاری اهمیت بالایی دارد. جملات شما می‌توانند تخصص و تجربه و حتی آینده‌ی کاری را تحت تأثیر قرار دهند.

ما توجه زیادی به حرفه‌ای به نظر رسیدن در محیط کار می‌کنیم، اما به‌اندازه‌ی کافی به حرفه‌ای صحبت کردن فکر نمی‌کنیم. این‌که چه چیزی می‌گویید و چگونه آن را بیان می‌کنید در نشان دادن جدیت شما به شنونده تأثیرگذار است.

 

 

حقوق انسان در محیط کار

مفهوم محیط کار چیست

 

 

در این مقاله زومیت چند عبارت را معرفی می‌کنیم که می‌توانید هر روز در بسیاری از محیط‌های کاری بشنوید. قصد و نیت گوینده هرچه باشد، پیام واقعی که می‌فرستد بی‌تجربگی و عدم تعهد است، نه اثری که اکثر مردم قصد ایجادش را دارند. اگر خودتان را در حال گفتن این عبارات یافتید، ادامه‌ی صحبتتان را متوقف کنید:

 

۱. تقصیر من نیست

راهی وجود ندارد که این عبارت را از ناله و سرزنش جدا کرد. حتی اگر این مسئله حقیقت داشته باشد، تأثیر بدی بر شنونده می‌گذارد. پاسخ‌گو باشید و مسئولیت کاری را که انجام دادید بر عهده بگیرید. زمانی که اشتباهی رخ می‌دهد، تمرکزتان را به‌جای عیب‌جویی، بر حل مشکل و پیش‌گیری از وقوع دوباره‌ی آن بگذارید. اشتباه کردن بخشی از یادگیری است، اما عذر و بهانه تراشیدن و عیب‌جویی از دیگران کشنده‌ی رفتار حرفه‌ای است.

 

۲. من نمی‌توانم

زمانی که می‌گویید نمی‌توانم فعالیتی را انجام دهم، در واقع عدم اعتمادبه‌نفس و عدم تمایل به ریسک کردن را نشان می‌دهید. به‌جای این کار یکی از این عبارات را امتحان کنید: «این یک حوزه‌ی جدید برای من است، اما تمایل دارم که آن را امتحان کنم» یا «اگر به مانعی برخوردم می‌توانم از شما کمک بگیرم؟» یا «قطعا علاقه دارم که این در این حوزه اطلاعاتی به دست بیاورم».

 

۳. من راغب به انجام آن نیستم

اگر شما بگویید تمایل ندارید؛ یک چالش را پس زده‌اید و در واقع گفته‌اید که اولویت‌هایتان از گروه و یا سازمانتان اهمیت بیشتری دارند. اگر می‌خواهید برتر باشید، باید با مسائل ناخوشایند راحت‌تر باشید.

 

۴. چه سودی برای من دارد؟

اگر فقط به خودتان و چگونگی کسب سود فکر کنید، شخص خودخواهی به نظر خواهید رسید و اکثر سازمان‌ها صبر و بردباری کمی برای افرادی که عضوی از گروه بودن را نمی‌پذیرند، دارند. برای موفق بودن، بیشتر روی «ما» تمرکز کنید.

 

۵. من نمی‌توانم با او کار کنم

انتخاب افرادی که نمی‌خواهید با آن‌ها کار کنید، نه‌تنها باعث می‌شود شما غیر‌حرفه‌ای به نظر برسید، بلکه شما را بی‌تجربه و آماتور نشان می‌دهد. یاد بگیرید که از پس تضاد‌ها و ناسازگاری‌ها بربیایید و به هنگام نیاز تفاوت‌های مجزایی داشته باشید. اگر افراد دیگر اهانت، آزار یا رفتار‌های تهدیدآمیز انجام دادند، به مسئول ذی‌ربط گزارش دهید.

 

۶. من بی‌حوصله‌ام

این مورد می‌تواند بیشتر از سایر موارد زیان‌آور باشد. به نظر شما زمانی که صدای شما این حقیقت را بیان می‌کند که شغل خسته‌کننده و کسالت‌باری دارید، اطرافیان چه فکری می‌کنند؟ شغل شما باید در شما شور و ذوق و جدیت ایجاد کند یا حداقل برای همه‌ی فعالیت‌هایی که انجام می‌دهید راغب و بشاش باشید. اگر به چالش بیشتری احتیاج دارید، فعالیت جدیدی پیدا کنید و آن را انجام دهید.

 

۷. من سعی می‌کنم

سعی کردن به معنی انجام دادن نیست. شما می‌توانید تلاش کنید اما موفق نشوید یا برای موضوعی خاص تلاش کافی نکنید. اگر با هدف و پشتکار تلاش کنید، برای به دست آوردن آن قدم جدی برمی‌دارید. تنها در این حالت قول بدهید. پس به‌جای گفتن «تلاش می‌کنم»، با اطمینان بگویید «انجام می‌دهم».

 

در پایان، بهترین راه برای این‌که با‌تجربه‌تر و حرفه‌ای‌تر در محیط کار به نظر برسید این است که با دقت به هر کلمه‌ای که بیان می‌کنید گوش دهید و از خودتان بپرسید آیا این کلمات معنایی را که در ذهن در نظر دارید بیان می‌کنند؟ اجازه بدهید کلماتتان به بهترین شکل در اختیارتان باشند، به خودتان اطمینان داشته باشید و به‌زودی احترامی را که می‌خواهید، به دست خواهید آورد.

 

 

تحقیق در مورد ساختار محیط کار

جملات غلط در محل کار

 

جملات مخرب در محیط کار | چگونه در محیط کاری صحبت کنیم؟

 

 

منبع: msn.com / khorasannews.com / بیتوته / زومیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.