یکشنبه 1 اردیبهشت 1398
صفحه اصلی / سلامت / سلامت عمومی / علائم چربی خون | علل و راه های کنترل و درمان

علائم چربی خون | علل و راه های کنترل و درمان

علائم چربی خون : علائم چربی خون چیست ؟ چگونه چربی زیاد در خون را درمان و کنترل کنیم ؟ در اینجا با مقاله ای درباره سلامت عمومی ، راه های کنترل چربی در خون در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

درمان خانگی چربی خون

برای کاهش چربی خون چه بخوریم ، علائم چربی خون

 

 

علائم چربی بالای خون
برنامه غذایی سالم و انجام ورزش متعادل کمک می کنند سطح کلسترول را پایین بیاورید. همین گام ساده می تواند در همان ابتدا از اختلال لیپیدی یا چربی خون بالا پیشگیری کند.

 

اختلال لیپیدی چیست؟

اگر پزشکتان بگوید مبتلا به اختلال لیپیدی ( چربی خون ) هستید، یعنی خونتان سطح بالایی از کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم ( LDL یا کلسترول بد )، چربی هایی به نام تری گلیسیرید و یا هر دو را دارد. اگر سطح این مواد در بدنتان بالا باشد خطر ابتلایتان به بیماری های قلبی نیز بیشتر می شود.

 

کلسترول

برای درک اینکه اختلال لیپیدی به چه معنا است باید درباره کلسترول بیشتر بدانید. دو نوع کلسترول اصلی در بدن انسان وجود دارند که عبارتند از لیپوپروتئین با چگالی کم ( LDL ) و لیپوپروتئین با چگالی بالا ( HDL ).

 

LDL با نام کلسترول بد شناخته می شود که توسط بدنتان ساخته می شود و توسط غذاهای سرشار از کلسترول مانند گوشت قرمز یا لبنیات جذب می شود. کلسترول با دیگر چربی ها ترکیب و در خون باقی می ماند که سبب انسداد شریان ها می شود.

 

این اتفاق جریان خون را کاهش داده و موجب مشکلات جدی از جمله بیماری های قلبی، حمله قلبی یا سکته مغزی برای سلامت شود. به دلیل تاثیرات بالقوه ای که LDL دارد پزشکان سطح کمی از آن را توصیه می کنند.

 

HDL را نیز کلسترول خوب می نامند و از قلب محافظت می کند. HDL کلسترول های مضر را از شریان ها خارج می کند به همین دلیل پزشکان توصیه می کنند سطح HDL را در بدن افزایش دهید.

 

تری گلیسیرید

تری گلیسیرید نوعی از چربی است که با مصرف غذاها جذب می شود. بدن نیز وقتی کالری اضافی را به ذخایر چربی تبدیل می کند، تری گلیسیرید می سازد. برخی از تری گلیسیریدها برای بعضی عملکردهای سلولی ضروری هستند؛ اما مقدار زیادشان ناسالم است. درست مانند LDL، پایین آوردن سطح تری گلیسیرید نیز توصیه می شود.

 

چه چیزی موجب بالا رفتن کلسترول و چربی خون می شود؟

در ادامه راجع به غذاهای سرشار از بعضی چربی ها، مشکلات سلامتی و دیگر شاخص هایی که موجب بالا رفتن کلسترول و تری گلیسیرید می شوند صحبت می کنیم.

 

غذا

دو نوع چربی هستند که به عنوان افزایش دهنده سطح کلسترول شناخته می شوند.

 

چربی های اشباع: چربی های اشباع می توانند سطح LDL را افزایش دهند. برخی از غذاهای گیاهی مانند روغن پالم و روغن نارگیل حاوی چربی های اشباع هستند. با این حال بیشتر در غذاها و محصولات حیوانی مانند پنیر، شیر، کره و استیک یافت می شوند.

 

چربی های ترانس: چربی های ترانس یا اسید چرب های ترانس از چربی های اشباع بدتر هستند چون سطح LDL را افزایش و سطح HDL را پایین می آورند. برخی از چربی های ترانس به صورت طبیعی در محصولات حیوانی وجود دارند و در غذاهای فرآوری شده مانند مارگارین و چیپس سیب زمینی که فرآیند هیدروژناسیون را گذرانده اند، یافت می شوند.

 

مشکلات سلامت

برخی از مشکلات سلامتی روی سطح کلسترول تاثیر می گذارند. علائم چربی بالای خون ممکن است به واسطه این موارد بروز کند:

دیابت

کم کاری تیروئید

 

سندروم متابولیک

سندروم کوشینگ

 

سندروم تخمدان پلی کیستیک

بیماری کلیوی

 

علل بروز چربی بالای خون عبارتند از:

ورزش نکردن: به اندازه کافی موجب افزایش LDL می شود. همچنین تحقیقات نشان داده ورزش سطح HDL که برای بدن خوب است را تقویت می کند.

سیگار کشیدن:سطح کلسترول بد خون را افزایش می دهد و باعث تجمع پلاکت در شریان ها می شود.

 

ژنتیک: اگر کلسترول بالا در بین اعضای خانواده و فامیل شایع است شما نیز مستعد ابتلا به این مشکل خواهید بود.

داروها: برخی از داروهای خاص مانند انواع دیورتیک ها می توانند سطح کلسترول را افزایش دهند.

 

علائم چربی بالای خون وکلسترول

علائم زمانی بروز می کنند که کلسترول بالا سبب آسیب چشمگیری در بدن شده باشد. برای مثال علائم چربی خون بالا ممکن است به صورت بیماری های قلبی مانند درد قفسه سینه یا حالت تهوع و خستگی ظاهر شود. حمله قلبی یا سکته مغزی ممکن است در نتیجه کلسترول کنترل نشده باشد.

 

چگونه اختلال لیپیدی یا چربی خون تشخیص داده می شود؟

برای چک کردن سطح کلسترول، پزشک دستور آزمایش خونی می دهد که «لیپید پروفایل» یا «لیپید پنل» نام دارد. این آزمایش مقدار کل کلسترول ( LDL و HDL ) و تری گلیسیرید را اندازه گیری می کند. قبل از انجام این آزمایش پزشکتان از شما می خواهد حداقل ۸ تا ۱۲ ساعت از خوردن و نوشیدن پرهیز کنید. در آزمایش لیپید پرفایل اندازه کلی کلسترول نباید بیشتر از ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد.

 

در درمان اختلال لیپیدی ( چربی خون ) چه انتخاب هایی دارید؟

ترکیبی از داروها و تغییرات سبک زندگی، درمانی موثر برای کنترل سطح کلسترول و تری گلیسیرید بالا است. همچنین ممکن است پزشک مکمل های خاصی را تجویز کند.

 

داروها

داروهای مختلفی هستند که از آنها برای درمان اختلال لیپیدی استفاده می شود که عبارتند از:

استاتین ها: این داروها مانع تولید کلسترول در کبد می شود، سپس کبد کلسترول را از خون حذف می کند. استاتین ها کلسترول هایی که در شریان ها رسوب کرده اند را جذب می کنند. معمولا موارد زیر تجویز می شوند:

 

اتورواستاتین (لیپیتور)

فلوواستاتین (لسکول)

رزوواستاتین ( کرستور )

سیمواستاتین (زوکور)

پروستاتین

 

مهار کننده های جذب کلسترول: این داروها سطح کلسترول را با کاهش جذب کلسترول خوراکی پایین می آورد. گاهی این داروها را با استاتین ها ترکیب می کنند.

مهار کننده های اسید های صفراوی: این داروها مواد دارای اسید های صفراوی را کنترل می کنند. این اسیدها مانع از جذب مجدد کلسترول در روده کوچک می شوند.

فیبرات ها: این داروها تری گلیسیرید در خون را کاهش می دهند.

 

مکمل ها:

مکمل های اسید چرب امگا ۳ را می توانید بدون نیاز به نسخه از داروخانه ها خریداری کنید، این مکمل ها سطح چربی و LDL خون را کاهش می دهند. اسید چرب های امگا ۳ چربی های غیر اشباع شده ای هستند که معمولا در ماهی هایی مانند سالمون به صورت طبیعی یافت می شوند. روغن های گیاهی مانند کانولا و روغن زیتون نیز دارای امگا ۳ هستند. نیاسین سطح تولید HDL را بالا می برد و بدون نیاز به نسخه قابل تهیه است.

 

تغییر در سبک زندگی

برنامه غذایی سالم و انجام ورزش متعادل کمک می کنند سطح کلسترول را پایین بیاورید. همین گام ساده می تواند در همان ابتدا از اختلال لیپیدی یا چربی خون بالا پیشگیری کند.

 

چگونه می توان از کلسترول و چربی خون بالا پیشگیری کرد؟

انجمن قلب آمریکا توصیه می کند بیش از ۶ درصد از چربی های اشباع کالری دریافت نشود. همچنین در هر زمان ممکن از مصرف چربی های ترانس پرهیز کنید. مصرف مقدار زیادی غلات کامل، میوه و سبزیجات کلسترول بالا را کاهش می دهند.

 

روش های دیگری که کلسترول خون را در سطح سالمی نگه می دارد شامل موارد زیر است:

 

 

برای چربی خون چه چیزهایی مفید است

درمان چربی خون در طب سنتی

 

 

خوردن گوشت مرغ بدون پوست و چربی

خوردن گوشت بدون چربی در اندازه های کنترل شده

 

خوردن لبنیات کم چرب یا بدون چربی

افزایش مصرف چربی های غیر اشباع و چربی های غیر اشباع

 

چهار روز ورزش در هفته به مدت ۳۰ دقیقه

پرهیز از خوردن فست فودها، تنقلات و گوشت های فرآوری شده

مصرف غذاهای گریل شده یا کبابی به جای غذاهای سرخ شده

 

آیا چربی خون خطرناک است؟

چربی های اصلی موجود در پلاسما عبارت است از کلسترول و تری گلیسرید که به صورت متصل به پروتئین در پلاسما ( تحت عنوان لیپوپروتئین ها ) در گردش می باشند.

چربی خون بیماری به حساب نمی آید اما اگر حواس تان به آن نباشد شما را دچار بیماری های خطرناکی می کند.

 

بنابراین سعی کنید که چربی خون تان را کنترل کنید و اگر دچار چربی خون هستید رژیم غذایی بگیرید. ما در این مطلب در مورد چربی خون بیشتر برای شما توضیح خواهیم داد پس با ما همراه باشید.چربی هایی که در خون وجود دارد به دو دسته تقسیم می شوند:تری گلیسرید و کلسترل.

 

چه چیزهایی درباره چربی خون می دانید؟

باید بگوییم که به بالا رفتن میزان تری گلیسرید یا کلسترول بیش از حد طبیعی خود چربی خون می گویند. زمانی که بیش از اندازه غذا خورده شود و یا اخلالاتی در سوخت و ساز چربی به وجود بیاید میزان این مواد درخون بالا می رود.

 

خطرات بالا رفتن چربی خون

اگر چربی خون زیاد بشود باعث می شود که در دیواره رگ ها جمع شوند و باعث تنگی آن ها شود.
این مسئله باعث می شود که فرد دچار سکته مغزی، درد قفسه سینه و گرفتگی عروق شود. اگر چربی خون را به موقع درمان کنید علاوه بر اینکه از تنگی عروق قلبی جلگیری می کند بلکه اجازه نمی دهد که این بیماری پیش رفت کند و احتمال بهبود آن هم می باشد.

 

از چه سنی باید چربی خون را آزمایش کنید؟

همه افرادی که به سن بیست سالگی می رسند باید چربی خون خود را توسط آزمایشی که انجام می دهند کنترل کنند.
اگر مقدار چربی خون شما طبیعی بود هر ۵سال یک بار آن را کنترل کنید و اگر میزانش بالا بود این آزمایش را هر دو تا شش ماه یک بار انجام دهید. اگر می خواهید که این آزمایش دقیق نشان دهد سعی کنید ۱۲ تا ۱۴ ساعت بعد از این که غذای چرب خوردید برای این آزمایش اقدام کنید.

 

توصیه هایی برای مراقبت از چربی خون

– این را بدانید که کسانی که لاغر هستند هم مبتلا به کلسترول بالا می شوند.
– اگر غذاهایی که باعث می شود چربی خون پایین بیاید استفاده کنید دچار بیماری های قلب و عروق و حمله قلبی نمی شوید.

– باید به غذاهایی که هر روز می خورید توجه کنید. حتی غذاهایی که خارج از منزل استفاده می کنید.
– منظور از غذاهای کم چرب این نیست که فقط از نان و آب استفاده کنید بلکه شما می توانید از غذاهای گوناگون و خوشمزه لذت ببرید.

 

انجام کارهای زیر باعث کاهش میزان چربی خون می شود:

– به جای اینکه غذاهای تان را سرخ کنید آن ها را از طریق آب پز، بخار پز و یا کباب درست کنید.
– پنیر و شیر کم چرب را جایگزین لبنیات پر چرب کنید.

 

– سعی کنید بعضی از مواد خوراکی را کمتر مصرف کنید مانند:شیرینی، کیک، کلوچه، لبنیات پر چرب، روغن خرما، روغن نارگیل، چیپس، پفک، بیسکوییت، کالباس، سوسیس، همبرگر، بستنی، زرده تخم مرغ، پیتزا، مغز، جگر سیاه، سیرابی و قلوه، خرچنگ، صدف و میگو.

 

– وقتی می خواهید از گوشت قرمز استفاده کنید قسمت های چربی آن را جدا کنید و سعی کنید بیشتر از مرغ و یا ماهی استفاده کنید.
– از سیر در رژیم غذایی تان مصرف کنید. استفاده از سیر خام یا کمی پخته به اندازه یک یا دو حبه بسیار موثر خواهد بود. علاوه بر اینکه سیر می تواند چربی خون را پایین بیاورد، به کاهش فشار خون هم کمک می کند.

 

– سعی کنید از سبزیجاتی مانند کاهو و هویج و میوه هایی مانند زردآلو، پرتقال، گریپ فروت، سیب، گلابی، لیمو و توت فرنگی بیشتر استفاده کنید.
– در کل باید بگویم که همه ی محصولات غذایی گیاهی مثل حبوبات، سبزیجات و غلات کلسترول ندارند. ولی از میان آن ها بعضی مواد هستند که اثر ضد کلسترولی آن ها بسیار بالا است مانند:جو، شوید، کدو و سیر.

 

– خوردن بعضی مواد غذایی را بیشتر کنید مانند:نان و غلات سبوس دار، حبوبات و انواع لوبیا،لپه و عدس و…
– برای کاهش چربی خون از تخم کتان یا همان بزرک استفاده کنید. تخم کتان دارای پوست سفتی می باشد که هضم آن به سختی انجام می شود پس بهتر است آن را در آب خیس کنید. میزان مصرف این ماده ۲٫۵ قاشق و سه بار در روز می باشد. حتی بعضی از متخصصان تغذیه به ۴ قاشق در روز هم پیشنهاد می کنند.

 

– بعضی از آجیل ها و مغزهایی که نمک ندارند را بیشتر مصرف کنید مخصوصا بادام و گردو.
– د رطول روز دوعدد سیب یا پرتقال و یا چند تا توت فرنگی استفاده کنید و سعی کنید این ها را بعد از غذا بخورید چون باعث می شود که کلسترول موجود در غذا جذب بدن نشود.
– در کنار غذاهای تان حتما زا سبزی و سالاد با هویج فراوان که یک قاشق غذا خوری روغن زیتون به آن افزوده اید استفاده کنید.

 

– سعی کنید در هفته مصرف تخم مرغ تان را سه عدد کاهش دهید.
– هرگز از دل، جگر، کله پاچه ، قلوه، مغز و میگو استفاده نکنید.

 

– به هیچ عنوان از خامه و گردو استفاده نکنید. به جز این دو مورد از روغن های حیوانی و روغن جامد دوری کنید و به جای این ها از روغن آفتاب گردان، بادام زمینی، زیتون و سویا استفاده کنید.
– کسانی که دچار کلسترول خون بالا شده اند و بیماران قلبی نباید از روغن های نارگیل و پالم استفاده کنند.

 

چربی خونو فلفل سیاه
با فلفل سیاه به مبارزه با چربی بپردازید.

 

در فلفل سیاه ماده ای به نام پپرین وجود دارد که باعث تندی فلفل می شود و مصرف آن باعث می شود که سلول چربی های جدید تشکیل نشوند و این ماده خاصیت ضد چربی دارد.
علاوه بر این که فلفل سیاه برای بدن امتیازاتی دارد باعث کم شدن چربی خون نیز می شود.

 

 

داروی چربی خون

درمان چربی زیاد در خون

 

علائم چربی خون | علل و راه های کنترل و درمان

 

منبع: salamatnews.com / سلامتی / نمناک / بیتوته

 

علائم چربی خون | علل و راه های کنترل و درمان
2 امتیاز از 1 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.